Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Prosím diskutujte bez osobních výpadů, jinak budu nutný mazat i třeba jinak zajímavé příspěvky. Děkuji.
 
Jinak pro info upozorňuji, že do druhého čtení jde právě znovu změna zákona, která znepřístupňuje již přístupné matriky Z, a to po roce 1945.
 
 
SAGITARIUS  
Tak málokdo z nás je tu kvalifikovaný vykladač práva. :-)
Ale jinak souhlas, vrchnostenský přístup je notně zažraný (a obávám se že současný styl vládnutí v této zemi mu i nahrává) a je potřeba se bránit zvůli všemi zákonnými prostředky. Ale nedělal bych z toho hate, to už pak moc tvůrčí není.
SAGITARIUS  
Zcela zjevně nechtějí být za arogantní blbce, tak to zaobalí. U státní instituce nic neobvyklého, spoléhají na to že neznalý občan do toho rýt nebude. (což v době internetů je ovšem také dost naivita)
Myslím, že kolsi velmi přesně shrnul podstatu.
 
Ad Sagi - Sám si začal :-)
Já v tom vidím pozitivum, protože je to dobrý materiál na některé metodické akce a tříbí to názory.
Obecně jako veřejnost bychom však k vrchnostenskému přístupu v roce 2020 tolerantní být neměli, zejména u státních zaměstnanců. Dále považuju za důležité se ozývat proti dalším případům restrikcí - na zdejší obor mohou dopadnout docela dost a pokud bychom jen příhliželi, jednoho dne se může stát, že na internetu nenajdeme už nic (nelze vyloučit, že je k tomu už nakročeno).
Zcela pomíjím to, že některé výroky dotyčného jsou značně nekvalifikované.
 
Ano, je pravda, že žádný zákon archivům nepřikazuje zveřejnění, ani nezakazuje odstranění. O tom ale patrně není řeč. Zásadní pointa bude v tom "odstraníme to, protože můžem, vymyslíme si nesmyslné lhůty a budeme se odvolávat na zákon/nařízení, který sice v tomto případě neplatí, ale proč ho nevyužít.". Proč tedy rovnou neřeknou "Digitalizované materiály odstraňujeme, protože chceme a zveřejníme je až budeme chtít" ?
Četl jste ten zákon vůbec? Zřejmě ne, jinak vaše tvrzení vůbec nedává smysl.
SAGITARIUS  
Já myslím že už to s tím vzájemným rytím trochu přeháníte. I když mě samotnému se to nelíbí (a věřím že Lhotskému také ne, pokud tedy není zaměstnancem archivu) tak přesně jak píše to opravdu funguje, žádný zákon archivům nenařizuje že musí, ani co mají na webu zveřejňovat, případně si to rozmyslet a už zveřejněné (když budu slušný, tak z důvodu předběžné opatrnosti aby nějaký nejednoznačný zákon neporušili) opět stáhnout. My jsme asi trochu malé páky abychom je argumentačně přesvědčili že to není rozumný nápad.
Příspěvek níže jsem psal bez znalosti Vaší "odpovědi" 15:01.
Zjevně si libujete ve vulgarismech a v generalizování - což vrchnostenské myšlení implikuje.
Já na webu vidím naštěstí dost pracovníků archívu, kteří genealogům vycházejí velmi vstříc.
Konec vysílání - nemá to cenu.
(Bohužel si toto občané platí z daní.)
 
Pak se archivy nemůžou divit, že mají tak příšernou reputaci. Ale takové autentické setkání, i když na diskusním fóru, je cenné.
 
Zjevně Vám uniklo, že jsme ve 21. století, pojmy jako "e-cokoliv" si dostudujte.
Vaše urážky o líných zadcích, či nezkušenostech, jsou zcela na úrovni "soudruhování".

NEMÁTE pravdu, že některé archivy (např. MZA) postupují v rámci zákona.
MZA si NEZÁKONNÝM způsobem prodloužilo lhůty pro zveřejnění na 110-90-75 ... a to i pro prezenční formu - dokažte mi opak, pokud se tedy "vyznáte".
Máte pravdu je to jako u blbejch, diskutovat s někým, kdo má problém porozumět psanému textu - přečtěte si pomalu 18/12 http://actapublica.eu/aktuality/
Zákonodárci rozhodli, že lhůta pro zveřejnění (u *100 let) je postačující, výjimky stoletých jsou nicotné - ředitelé státní instituce (mimochodem placení z našich daní) by měli zákon respektovat - obrana jejich postupu je ubohá - a hlavně neobhajitelná.
"Veřejná správa je službou veřejnosti" neimplikuje, že archivy mají povinnost digitalizovat a digitalizáty nevratně vystavovat. Vážně už se nedivím, že je mezi archiváři takový odpor vůči genealogům. Dlouho jsem to nechápal. Vědí prd, ale mají názor.
 
Typický představitel vrchnostenského myšlení starého režimu. Místo práva je heslo MY MŮŽEM, sem tam se hodí nějaká lež (GDPR).
Správní řád, Hlava II., par. 4, odst. 1:
Veřejná správa je službou veřejnosti.
 
Ano, mohou to udělat. Archiv si může svobodně určit, které přístupné archivalie vystaví na webu a které ne. Nikdo také netvrdí, že jsou archiválie majetkem archivu. Ale archiv s nimi nějak nakládá. Zákon mu přikazuje jejich zpřístupnění ale to neznamená, že má archiv povinnost je digitalizovat a vystavovat. Vy očividně o archivní legislativě a praxi mnoho nevíte. Znovu opakuji - jak u blbejch - že ty archiválie podle litery zákona zůstávají nadále zpřístupněny. Protože to jestli jsou archiválie přístupné k nahlížení nedefinuje jejich existence na webu nýbrž stav fondu vyznačený v kartě NAD a v centrální evidenci. Studovat je samozřejmě fyzicky v archivu můžete. Ovšem již pod dohledem badatelského listu a evidence vaší návštěvy v badatelně. Kdybyste napsali "sere mě, že už to na webu není a musím si pro to osobně do archivu" nedalo by se tomu nic vytknout. Ale tohle obviňování archivů, že dělají něco protiprávně, je ubohé. A pak už jen v zoufalosti padají výroky o soudruzích.
Vaše komentáře (14:11 a 14:17) jsou velice trapné - nařízení GDPR platí, pokud není situace upravena jiným zákonem, což v tomto případě JE.
Problém je právě ve Vaší "podivné" formulaci - že archiv digi-archivy stáhnout může.
V USA a v UK mají hezkou formulaci "National Heritage" - tedy národní dědictví, což jednoznačně archivy jsou - a NEJSOU tedy majetkem archívu, i když si to jejich ředitelé většinově myslí - a jako vlastníci majetkových práv se chovají - dokonce vyhrožují, že stáhnou vše - viz MZA - a podle Vás to mohou udělat.
To byl hodně ubohý komentář
Trapné, soudruhu.