Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Děkuji všem, kteří se vyjádřili za názory.
Nevím, zda to může být Váš případ, ale u prvorodiček jsem občas našel, že porod probíhal u matky nevěsty, tedy i v jiné farnosti. A jen pro pořádek, ke křtu nesl/vezl dítě kmotr (levans) a otec. Matka po dobu šestinedělí do kostela nesměla. Ale spíše to bude nezapsaný (a tedy ani nezaplacený) křest v nouzi.
Konkrétní příklad také nemám, ale mám dojem, že občas nebyly zapisovány děti křtěné v nouzi porodní bábou.
Myslím, že u zemřelých novorozenců už jsem na to narazil, ale konkrétní příklad teď po ruce nemám.
 
MenthaPiperita  
Kdyby nebylo pokřtěné, nemělo by křesťanský pohřeb a nebylo by (v této době) zapsané ani v matrice zemřelých. To bude spíš nepořádek, založený lístek, nebo tak něco.
Zesnulý existuje, ale jeho narození neexistuje
Mám dotaz na zkušenější. Zpracovávám matriky Slavkova u Brna na výskyt příjmení Pohl, někdy též zapsaný jako Pol. Ve dvou případech (ale i u jiných příjmení) kolem roku 1760 se mi stalo, že dotyčná osoba zemřela, ale její narození v matrice narozených není. Je to především u dětí, které mají zapsáno úmrtí v řádu několika měsíců, či dnů života. Stalo se to už také někomu? Je možné, že rodiče nepřišli s dítětem ke křtu, nebo je to šlendrián kooperátora, který to do mariky narozených nezapsal?
 
jkjkjk ?? !! 
Možná by se hodilo na Wikiverzitu (https://cs.wikiversity.org/) pod (neexistující) projekt Genealogie (třeba).
Taky by to šlo, ale předtím bych to rád předhodil k diskusi.
Nějak to vymyslíme.
 
A co kdyby to bylo přímo na nějakém genealogickém webu? Např. genebaze nebo genea. Na genea je podobně rozsáhlý text o katastrech umístěn přímo. Problém je, že tam nikdo nečistí tu šílenou diskuzi ještě z dob viagry.
Co já vím, tak naopak v roce 2018 zhoršila. Některé archivy zcela bez opory v zákoně stanovily svévolné lhůty a spoustu věcí z webu zlikvidovaly. Asi nejparanoidnější byl Zámrsk, kde kvůli GDPR, tedy normě, která řeší strojové zpracování dat korporacemi, zrušili i vlastní FB :-) Ale asi se to tu už někdy probíralo.
 
spic už jen wtf 
Platí ještě https://www.hledanipredku.cz/kde-hledat-scitani-lidu-online/ nebo se situace někde zlepšila?
 
To nesestavíte, kolego :-) A jinak šup do vzkazníku.
 
... a rámečky na stranách 59-60 textu Vám nestačí ? ... + informace pana Pelce na svazky.cz http://www.svazky.cz/sekce/Databaze ... a popis vyhledávání na stranách ABSCR https://www.abscr.cz/jmenne-evidence/
spic už jen wtf 
Tak to sjednocení by bylo bez debaty skvělá věc. Jestli to dobře chápu, byl by to nový web? V tom případě bych se možná mohl nějak podílet, tyhle speciality na míru dělám rád.
Nedělejme z toho velkou vědu. Tady je předběžná osnova:
1. Původ a rozsah materiálů (tzn. v čem se vlastně hledá)
2. Vyhledávání pro veřejnost (web ABS, svazky.cz, další) - co se najde a co se nenajde
3. Další evidence, které veřejnost nevidí, ale běžně se používají nebo jsou určené pro konkrétní účely
4. Praktické využití těchto materiálů z hlediska zdejšího klubu
5. Postup a přístup
Jest toto zajímavé pro zdejší čtenářstvo?
 
honyk Východní Čechy 
Pro heslo Evidence zájmových osob StB pro Wikipedii se hodí spíš forma v PDFku od abulina. Praktické návody se tam spíš nehodí. Jako programátor bych podobný obsah udržoval na GitHubu (pokud nevadí rozhraní v angličtině). Po registraci si tam můžete vytvořit repozitáře a v nich editovat obsah podobně jako na Wikipedii. Buď v souborech s koncovkou MD (syntaxe Markdown), nebo si tam můžete zapnout funkci Wiki (programátoři používají repozitář pro kód, dokumentaci ke kódu pak mají odděleně ve Wiki). Oproti Wikipedii je to jen Váš prostor, kde si určujete pravidla. Připomínky mohou lidé (po registraci) zadávat formou hlášení chyb (karta Issues). Připomínky lze komentovat a přesouvat do archivu. Zkušenější mohou i přispívat k obsahu. Jejich změny můžete přijmout, případně zamítnout. Změny textu lze sledovat přes historii. Já si takhle udržuju průběžný posun v mém bádání po původu rodu. https://github.com/jan-tosovsky-cz/rodokmen-tosovskych (vidíte to v módu jen pro čtení, já jako správce tam mám i možnost editace).
Ad text - na encyklopedickou strukturu to asi tak úplně nevypadá, ale pokud by se dala nějak zajistit editace, připadně aspoň nahrazování novými verzemi, protože se stoprocentně něco bude upřesňovat, anebo se někdo na něco může zeptat a hodí se to doplnit, tak nejsem proti.
 
V tom případě bych prosil o definici obsahu EZO na základě struktury :-)
 
IMHO - struktura definuje obsah.
honyk Východní Čechy 
Zdravím, ten delší text by šel sdílet formou Google Docs https://www.google.com/intl/cs_CZ/docs/about/ Klidně to nakopíruju na mé osobní stránky a pošlu odkaz. Ale nezaručuju trvalou životnost. Ale spíš mě napadlo, pokud to má jakous takous encyklopedickou formu, klidně bych to pomohl upravit jako článek pro Wikipedii.