Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

martinb_85  
Dobrý den, hledám kontakt, kdo by byl ochotný přeložit (přepsat) česky psané dokumenty z let 1732 - 1752 (jedná se 4 dokumenty, celkový rozsah 18 stran). Cena dohodou. Děkuji. Martin
 
Jasně, ohlášky mě moc nezajímají. Chystal jsem se na "protokoly snoubenců". Tak to stojí v inventáři s tím, že je to kniha (info: v plátně, 380 fol., "předtištěný formulář") a podchycuje zhruba tříleté období, 10.-30. léta minulého století. Tak jsem si říkal co od toho očekávat.
Saltzmann  
Problém bude v tom, že snubní protokoly a knihy ohlášek jsou dvě zcela rozdílné záležitosti. Snubní protokoly jsou soupis různých otázek a odpovědí snoubenců faráři před sňatkem (viz Peters) a kniha ohlášek je obvykle jen prostá informace, kdy a kde byly vykonány předepsané ohlášky (případně dispens od nich).
Trojčata pro Chriss
 
Trojčata Hudlice 1775
Trojčata pro Chriss narození 28.2.1775 https://ebadatelna.soapraha.cz/d/3911/17 úmrtí 1.3.1775 https://ebadatelna.soapraha.cz/d/3911/92
 
Možná jak kde. Mám třeba snubní protokol z pelhřimovského vikariátu z roku 1934 a obsahuje 25 otázek. Pak mám ofocenou knihu Zkoušky snoubenců 1909-1930 z Mnichova u Mariánských Lázní a tam toho nějak moc není, zajímavé je snad to, od kdy snoubenci bydlí v daném místě a seznam dokladů ke svatbě, ale ten bývá často i v matrice.

Ale tak v 90 % co jsem se ptal se zjistilo, že se dotyčné snubní protokoly nedochovaly. :-(
snubní protokoly
Přeji pěkný den. Máte prosím někdo zkušenost se snubními protokoly, resp. knihami ohlášek, z doby cca 1910-1930? Totiž jeden kolega mi tvrdil, že tam nic moc není, jen takové obecné zápisy, nejsou překážky a hotovo, ale já si pamatuji snubní protokoly z let cca 1860-1880 a ty byly parádní. Spousta zajímavých otázek, podpisů atd. Takže než vyrazím do příšlusného archivu a objednám si toto, abych nebyl zklamaný. Něco jsem se snažil googlit...
 
Trojčata pro Chriss
https://digi.ceskearchivy.cz/7396/94/2495/1079/58/0 3 holky Květovy z Milešova
 
Trojčata pro Chriss: Mladějovice 1748-03-13 Marie, Josefka, Barbora https://digi.ceskearchivy.cz/4420/63/2305/1607/50/0
 
SANOV Střední Čechy 
V r. 1973 jsem zažil pohřeb člena místních hasičů v Čisté, který skončil trapasem. Vše důstojně probíhalo s poctami až do chvílle, kdy ho čtyři kamarádi ze sboru spouštěli do hrobu. Asi náhoda, asi alkohol, asi nervy .... zkrátka při spouštění zavadili rakví a stěnu hrobu, víko odskočilo, oni zazmatkovali a velitele "vysypali" do hrobu. Dva pak museli dolů, nebožtíka vytáhli z hrobu a pak se rakev podařilo zpustit na druhý pokus. Co se pak dělo po pohřbu v místní hospodě nebudu radši popisovat. Akorát, že pozůstlí i celá ves to pak vzala s humorem, nebyl to církevní ale civilní pohřeb a dlouho se na to vzpomínalo.
eva48 hronovsko pardubicko 
Vím o případu, že děda mé vrstevnice byl dobrovolný velitel hasičů a byl pohřben v hasičské uniformě. Jelikož byl pohřeb vypravován ještě z domu zemřelého / kolem 1955/, dokonce u otevřené rakve stáli hasiči stráž a byl pohřben se všemi poctami. Pán byl ročník narození kolem r. 1865.
Uniforma :-) ... hasičská, ostrostřelecká, sokolská, baráčnická, ... kdyby nebyl rolník tak i "eisenbahn".
honyk Východní Čechy 
V matrice Z je běžný zápis o úmrtí. Příčina smrti marasmus.
honyk Východní Čechy 
Tu informaci o uniformě máme od jedné dávné pamětnice. Ještě mě napadlo, že by teoreticky nemuselo jít o uniformu vojenskou. Ale pak snad leda hasičskou a to by asi rozeznala, že?
honyk Východní Čechy 
Byl to obyčejný rolník. O žádné vojenské kariéře se v rodině nemluvilo. Měl dvě manželky, se kterými měl dohromady asi 15 dětí, zhruba od svých 23 let všechny vesměs s dlouletým rozestupem až do roku 1901, snad kromě let 1895-1899, takže předpokládám, že na vojnu/válčení ani neměl moc čas.
Už v nevím jakém dokumentu o úmrtí mého praprastrýce je napsáno, že bylo uděleno povolení pro vojenský pohřeb (přesnou citaci teď z hlavy nedám). Nebylo by pochování v uniformě jeho logickou součástí? :)
Japik_M ocelová pěst rudých lumpen 
Když jí měl. Předpokládám, že musel bejt důstojníkem. Tchánův táta byl voják z povolání, kterej zemřel v 80. A taky měl na rakvi brigadýrku.
honyk Východní Čechy 
Pohřeb ve vojenské uniformě
Když zemřel můj prapra, prý ho pochovali ve vojenské uniformě. Zemřel 16.5.1917 ve věku 67 let. Podle věku předpokládám, že jeho uniforma nesouvisí se světovou válkou. Byl to tehdy nějaký zvyk?
 
Tak s živými lidmi by teoreticky neměl být problém, protože ty na MH uvidí pouze členové stránek a nikdo jiný. Problém je, že ta ochrana osobních informací tam nefunguje moc dobře. Mám tam Smart Matches, které jsou evidentně zkopírované ode mne, včetně žijících osob. Ty jsou sice v tom cizím rodokmenu jako "Neznamé XXX (YYY)" bez dat, ale i tak se dotyčný dostal např. k rodnému i vyvdanému příjmení mé babičky včetně informací o jejím zemřelém manželovi, partnerech, sourozencích atd.
MenthaPiperita  
Trojčata