Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Já tam předplatné mám.
Tak na Ancestry ve sbírce "Adressbücher aus Deutschland und Umgebung, 1815-1974" jsem hledaná jména našel, ale vidím pouze jméno bez dalších údajů, takže může jít o shodu jmen. Neměl by, prosím, někdo na Ancestry předplatné a mohl by data prověřit?
 
Tak já bych ani neočekával, že se to evidovalo někde u nás. Na tom listu je jenom jméno, datum a místo narození, poslední bydliště a razítko s číslem a datem transportu. To pak odpovídá tomu, co je v tabulce v této diplomové práci:

https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/26960/1/Transport%20nemeckeho%20obyvatelstva%20z%20Teplic-Sanova%20v%20letech%201945-1947.pdf

Spíš jsem doufal nad nějakou evidencí na německé straně (museli je přeci někde vysadit a nenechat stát na nádraží). V online telefonních seznamech kolem roku 1970 jsem našel prastrýce, ale jenom díky tomu, že jsem věděl přesnou obec, kde bydlel. Pokud znám ale pouze okupační pásmo (mohli pak ale bydlet i v jiném pásmu?), tak hledat v těch seznamech bude nemožné, protože jedno pásmo je větší, jak celá naše republika:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Okupa%C4%8Dn%C3%AD_z%C3%B3ny_N%C4%9Bmecka#/media/Soubor:Map-Germany-1945.svg
 
Snažil jsem se to vyřešit u pratety, ale neúspěšně. V Německu prý žádná oficiální centrální evidence nikdy neexistovala a dodnes neexistuje, našel jsem nějakou směrnici, že okresní národní výbory měly vést evienci, kde se odsunutí Němci usadili, ale nic takového jsem v archivu nenašel.

Takže zbývají jen sdružení odsunutých Němců z určité obce či oblasti.
Jsou-li z provenience českých úřadů, pak bych snad ani nepředpokládal, že by to pro úřad mělo nějaký význam. A za předpokladu, že podstatná část vysídlenců v tu chvíli ani nevěděla, kam se vrtne, snad ani nebylo co zapisovat. Známo je, že správy okupačních zón stanovovaly počty přijmutých, ale zda měli vysídlenci možnost volby to netuším.
Odsun 1946
Dostaly se ke mně odsunové listy příbuzných. Je na něm zapsáno číslo a datum transportu. Je nějaká šance jednoduše dohledat, kde se daní lidé v Německu usídlili a nebo jde o hledání jehly v kupce sena? Dle vygooglené tabulky jsem zjistil pouze, že rodiče s dcerou byli transportováni do amerického pásma, syn o půl roku později do ruského pásma.
 
Děkuju za ně!
Roberth Robert 
Vytvoreni rodokmenu - zakazka
Zdravim, Najde se nekdo, kdo mi pomuze se sestavenim rodinneho stromu? Pokud ano piste na robert@impetumo.com Diky!
 
melancholka  
Trojčata
 
Viz vedle, přeslice u autozomálních testů nehraje roli :)
Statistika počtu testovaných bohužel asi nikde není, taky by mě zajímalo. Já si ji snažím vylepšovat seč mi síly stačí, blížím se k dvacítce testovaných :)
Já hlavně doufám, že to bude přínosné pro našince, lidé v USA mě prakticky nezajímají a pokud vím, žádné příbuzné tam už nemám. Ano, z nějaké sedmé generace jistě, ale to je na mě daleko a moc mě to nebere. I když teda na pankráckém hřbitově je krásná hrobka rodiny Fišerovy z 19. století a vím, že kolem r.1870 z nich někdo odešel do Ameriky. Společný předek žil v době 1809-1880, tak čistě teoreticky si mohli odvézt fotku tatínka do USA a potomci ji uchovat a teď bych je mohl najít. Ale to už jsem hodně optimistický, až naivní. Hlavně mi to k tomu předkovi vede po přeslici, doufám, že to nevadí? Tj. má praprabába byla Fišerová.

Btw Ví se vůbec kolik Čechů se zhruba nechalo testovat? Tipl bych si tak 0,001%.

honyk Východní Čechy 
Autozomální testy mezi MyHeritage a FTDNA se lehce liší, nějaké technické srovnání je tady Autosomal DNA testing comparison chart. Dle tabulky používají obě firmy stejný čip, ale v případě FTDNA jde o jeho upravenou verzi.
Tohle platí až od loňského listopadu - tehdy FTDNA zavedli, že jakmile dají do zpracování poslední kus DNA, automaticky posílají nové lahvičky k odběru, aby zkrátili prodlevy, kdyby ten kus DNA selhal a nestačil na ty 2-3 pokusy. U mého taťky provedli za poslední rok a půl FF, Bigy-500, BigY-700 a mtFull a zatím taky nic nepřišlo.
stoural Dějiny nejsou mrtvou historií  Stránky klanu Šemíků
Toto je zajímavé. Před rokem jsem posílal odběroovu sadu FTDNA na autozomální test FF. Následně jsem po dvou měsících přiobjednal Big-Y. Zvládli to z původního vzorku. Y-111 bylo asi ještě bez komplikací, ale testování SNP prošlo až na třetí pokus. O další odběr nežádali.
Jiffy Moravia 
Ano, dělají je už cca půl roku na stejném čipu. S tím Big-Y je to logické, protože k tomu potřebují větší množství materiálu než na jiné testy a dost často se také stane, že je ho dost spotřebováno právě těmi předešlými. Také posílají nové odběrové sourpavy právě kvůli archivaci. To jsem takhle dělal po serii testů Y-67, mtDNA a FF také nakonec Big-Y pro mého dědečka (z matčiny strany) a v průběhu testování mi pro něj poslali novou sadu. Nicméně jsem nic neodebral a oni Big-Y udělali v pohodě i bez toho. Když jsem se pak ptal, proč mi tedy posílali nové kartáčky, když je nakonec nepotřebovali, bylo mi řečeno, že právě proto, že testem Big-Y už spotřebovali veškerý materiál, který měli a proto aby měli další sliny pro případné jiné testování v budoucnu.
Identický snad už delší dobu není (nebo už zase je?) a s tím uchovávání vzorků nevím - když jsem si na jaře u 8 kitů objednával upgrade na Big Y-700, tak si ke všem vyžádali nové vzorky.
Jiffy Moravia 
Vhodnější je udělat autozomální test u FamilyTreeDNA. Jednak je naprosto identický a za stejnou cenu jako u MH a do MH se dá potom nahrát a jednak odběr je 25 let k dispozici v laboratoři pro případné další testování (Y-DNA, mtDNA), které MH nenabízí.
Vidím ho za 49 euro a není u toho popis, přesunu se ale do auditu viz Misa :)
mariss Chýnovsko, Nepomucko, Přešticko, ... 
Pro začátečníky je klub Genetická genealogie svět, kde se mluví jiným jazykem :-) Mě nejvic při rozhodování, zda a jak si testovat DNA, pomohl tento článek https://vtm.zive.cz/clanky/objednal-jsem-si-genealogicky-test-dna-zajima-me-jak-pomuze-pri-tvorbe-rodokmenu/sc-870-a-190447/default.aspx. Otestovala jsme na MH sebe a pak dostupné žijící předky a protože část příbuzenstva v 18. - 19. století odešla do USA, nemám o DNA shody nouzi. Na MH mám přes 1000 shod, ale reálně se dají počítat jen ty do cca 6. kolene, těch mám desítky. Většina těchto shod má jen malý vývod z předků, případně nereagují na oslovení, v jednom případě šlo o adoptovanou osobu, ale ve třech případech jsem se dopátrala společného předka. A každý týden nabíhají nové a nové shody... Pokud o autosomálním testu uvažujete, neváhejte - na MH končí těch 49 dolarů dnes, na Ancestry tuším v pondělí.
O té genetice případně víc v klubu o Genetické genealogii v záhlaví, či na FB tu. Poradíme, vysvětlíme...