Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

monoptalmos Praha, Vysočina 
Nový Dvůr u Židlochovic
Zdravím, poradí někdo kde hledat matriku N pro rok 1855. děkuji
 
Dřív se na tohle až tak nehrálo. Mám spíš zkušenost, že se jména vybírala víc s ohledem na církevní kalendář a církevní souvislosti, než podle jakéhokoli jiného klíče, i když samozřejmě existuje bezpočet výjimek.
GeneralHalsey  
mě nenapadlo že to bude každou generaci Adam. To je jako u dědy, ten byl taky třetí generace křestním František
Ta to se chce vyjadřovat přesně. Prošel jste fyzicky Načeradec? Indexy jsou děravé. Třeba tam bude.
GeneralHalsey  
jo, jenže já hledám svatbu přáve toho Adama co se narodil 1727 a zemřel 1792, pak mám jeho dceru Terezu *1771.
To se tedy nenarodil, to byl nejspíš jeho otec. Přeskočil jste jednu generaci. A do indexu se ještě jednou podívejte, je až po roce 1785. :-)
GeneralHalsey  
To že se narodil v Bukové 1727 Adamovi a Tereze jsem už našel, ale tu svatbu v indexu Načerace vážně nevidím.
Já bych nad tím moc nespekulovala a raději bych pořádně hledala. Chce to vždycky "trochu" úsilí. Váš Adam Novák byl z Bukové, kde se i narodil. Matriky jsou indexované, takže paráda. A ženil se ve vedlejších Vračkovicích, což je farnost Načeradec, také matrika opatřena indexem. HOWGH
MenthaPiperita  
Řekla jsem, že to nebudu komentovat, tak si sednu na ruce. Jen dodám, že o skalní mi vážně nešlo.
Pozoruju to u různých komunit. Časem se dostaví příval nováčků, kteří chtějí všechno, hned a zadarmo. Nastavená fungující pravidla jsou jim k smíchu. Reakce těch skalních je pak pochopitelná.
Je to úmorné, wtz, já už teď upřednostňuju kontrolu DNA shod, DNA u cizích nebude :) Tohle tam zanesli tou fíčurou "Objevy", na dva kliky si každý může kopírovat ani neví co a kam, ti lidi často ani netuší, že si to kopírují... za to je pověsit do průvanu. Jinak u shody lze zobrazit příbuzenský vztah se správcem stránek, tj. jakmile tam vztah chybí anebo je tam že je to přiženěné na 20 kroků, automaticky ignoruju.
melancholka  
Trojčata
 
Pokud na nějakého Holejšovského narazím, ozvu se :-)
svejk Čechy 
Já už jsem tam nic nepřijímal a nepotvrzoval. Roky jsem tam nebyl přihlášen. Myslím si, že se to dále štěpí. Jednou to třeba ode mne někdo převzal, ať už jsem to potvrdil či nikoliv a pak se to evidentně množí mezi těmi dalšími lidmi a vzniká řetězová reakce. To Vám přijde v pořádku? Výsledkem je v každém případě bordel. Hledím tam na dvacet záznamů pradědy a nevím co je to za lidi. Ani se nemůžeme zkontaktovat, protože neplatíme peníze. Něco vypínat? Nechtěl jsem být neviditelný, ale teď už je mi to jedno, jak říkám, vůbec nic mi to nepřineslo. Akorát tam cizí lidé, z nějakého důvodu, podchycují mé předky. Škoda, že pak je to kontraproduktivní, protože kdyby se opravdu nalezl vzdálený příbuzný, bude zřejmě musel oslovit dvacet lidí a čekat, kdo z nich je potomkem té osoby. Možná ho odradí placení a tudíž mi ani zprávu nepošle. Věřím, že v placené verzi se alespoň na ty potomky nějak proklikáte...Geni je třeba docela fajn. Jednoduché a přehledné. P.S. Nevylučuji, že jsem před lety shodu potvrdil. Zřejmě mi nepřišlo na mysl, že tím zároveň daruji své předky cizím lidem (sběratelům dat nebo bůhví komu). Že jsou nepříbuzní vím tak, že jsem zadavatele nalezl jiným způsobem a spojil se s ním.

Když jste bezmyšlenkovitě přijímal každou navrhnovanou shodu, muselo to tak skončit.

Navíc:

  1. Pokud nechcete, aby systém osoby ve Vašem stromu někomu doporučoval, lze to vypnout.
  2. Pokud nechcete, aby systém dál šířil fotografie osob ve Vašem stromu, lze to vypnout.
svejk Čechy 
Jo, to mám podobné. Murphyho zákony v genealogii :-) zápisy 1780-1790 jsou fakt na houby. Někdy jsem musel zoufale hledat i sňatky těch dětí, abych se více dočetl tam. Moji svobodničtí předci si většinou jméno drželi, ještě tedy mám rod Dvořáků, kde se střídavě psali "Švec" a natrápil jsem se.

Když jsme u těch svobodníků, přihřeji si trochu polívčičku... Kdybyste někdo náhodou na Podblanicku nebo kdekoliv nalezl sňatek Tomáše Holejšovského a Magdaleny (před 1728), tak budu štěstím bez sebe :) prošel jsem asi všechny farnosti, přečetl všechny Tomáše a nic. Narodil se r. 1688 v Otročicích (o. Benešov). Je to starý rod a všechny jsem tu rozvedl daleko, čili cítím novou svobodnickou linii přes manželku. Měl jsem v ruce i svobodnické knihy a jiné prameny. Věřím tomu, že to farář fakt do matriky nezapsal, to není jinak možné. Motali se všichni na místě a brali z okolních vsí....bohužel už nemám čas bádat.

Ta změna nás taky málem postihla:-) Jinak většinou jsem měl na tohle smůlu. Děti došly dřív, než se zapisující začal zabývat původem matky, ale je to farnost od farnosti. Určitě ale dobrý tip!
svejk Čechy 
No jasně...podívejte, může si najít všechny děti tohoto páru a u jednoho z nich by u matky mohlo být místo původu uvedeno. Možná nikoliv, když jste v té josefínské době. Někdy koukám i na vnuky narozené cca 1830, to byly bohaté zápisy, náhoda je blbec. Nebo odkud byli svědci. To bude Buková u Pravonína? Tam mám hafo svobodnických předků. No, projde si farnosti Pravonín, Načeradec, Lukavec, Čechtice, Louňovice a uvidí. Sám mám svobodníky Nováky (Kuňovice) a kdo by to byl řekl, i oni měnili příjmí v 18. století (Lhotka / Novák), takže bacha na to.
Tak můžete zkusit, jestli třeba nepomůžou další výskyty svobodníků Nováků v této době: https://www.svobodnici.cz/soupisy-svobodniku/rok-1789/jmenny-rejstrik
svejk Čechy 
I když se oběsil, asi by byl zapsaný v matrice zemřelých. Já mám takových sebevrahů mezi předky dost. Jacana má sice polovinu 19. století a příjmení byla dědičně ustálena, ale i tak jsem v té době viděl, že měl sedlák přízvisko, zejména v těch jižních Čechách a jinde, a v matrice zemřelých byl zapsán pod tím druhým jménem. Ale předpokládejme, že matriky tu pečlivě prohlédla, koukala na čp. domů...třeba to s ním seklo někde, kam zrovna musel jet. Peters dobře naznačuje, že nevěsta mohla doložit u sňatku úmrtní list prvního manžela, ale pokud není jeho datum úmrtní poznamenáno v tomto oddacím zápise, tak je to asi na houby. Lovit někde listiny ve farním archivu v Soka je zoufalé a časově náročné.