Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Ta změna nás taky málem postihla:-) Jinak většinou jsem měl na tohle smůlu. Děti došly dřív, než se zapisující začal zabývat původem matky, ale je to farnost od farnosti. Určitě ale dobrý tip!
svejk Čechy 
No jasně...podívejte, může si najít všechny děti tohoto páru a u jednoho z nich by u matky mohlo být místo původu uvedeno. Možná nikoliv, když jste v té josefínské době. Někdy koukám i na vnuky narozené cca 1830, to byly bohaté zápisy, náhoda je blbec. Nebo odkud byli svědci. To bude Buková u Pravonína? Tam mám hafo svobodnických předků. No, projde si farnosti Pravonín, Načeradec, Lukavec, Čechtice, Louňovice a uvidí. Sám mám svobodníky Nováky (Kuňovice) a kdo by to byl řekl, i oni měnili příjmí v 18. století (Lhotka / Novák), takže bacha na to.
Tak můžete zkusit, jestli třeba nepomůžou další výskyty svobodníků Nováků v této době: https://www.svobodnici.cz/soupisy-svobodniku/rok-1789/jmenny-rejstrik
svejk Čechy 
I když se oběsil, asi by byl zapsaný v matrice zemřelých. Já mám takových sebevrahů mezi předky dost. Jacana má sice polovinu 19. století a příjmení byla dědičně ustálena, ale i tak jsem v té době viděl, že měl sedlák přízvisko, zejména v těch jižních Čechách a jinde, a v matrice zemřelých byl zapsán pod tím druhým jménem. Ale předpokládejme, že matriky tu pečlivě prohlédla, koukala na čp. domů...třeba to s ním seklo někde, kam zrovna musel jet. Peters dobře naznačuje, že nevěsta mohla doložit u sňatku úmrtní list prvního manžela, ale pokud není jeho datum úmrtní poznamenáno v tomto oddacím zápise, tak je to asi na houby. Lovit někde listiny ve farním archivu v Soka je zoufalé a časově náročné.
Roli to hraje v tom, že pokud se neví, odkud pochází nevěsta, může to být taky pěkně daleko.
MenthaPiperita  
Já celkem žádný, a třeba už je to teď lepší, ale poněkud se mi nelíbil přistup některých ID (nemluvím o správcích) k nově příchozím. Dál to s dovolením rozvádět nebudu.
svejk Čechy 
Do dnešního dne jsem nepochopil ten idiotský myheritage portál. Víte, co se stalo? Zadal jsem tam svůj stručný vývod. Dokonce fotky ke svým předkům. A teď je tam můj prapradědeček asi dvacetkrát! Všude s mojí fotkou. Je to nějaké to párování stromů nebo co, je mi to celkem jedno, ale výsledek je ten, že to tam nezadali (přetáhli) potomci, ale naprosto cizí lidé! Takže v prvé řadě jste nadšení, že máte shodu a očekáváte, že se nalezl nějaký potomek společného předka, ale ono houby. Je to nějaký chlap z tramtárie a vůbec neví, která bije. Již před lety jsem s tím skončil. Neozval se mi vůbec nikdo a měl jsem tam desítky osob. Evidentně je pořád nejlepší sestavovat si rozrod sám, byť je to šíleně pracné a někdy nemožné dostat se k žijícím osobám. Radost mám akorát z toho, že jsem jim nedal ani korunu. Ještě to tak, haha.
svejk Čechy 
To, že byl svobodník přeci nehraji roli. Hledejte sňatek v místě, odkud pocházela nevěsta. Případně tam, kde se jim narodilo dítě. Případně v místě původu ženicha. Nebo v okolních farnostech, pro začátek projedete indexy...
SAGITARIUS  
Co máte za problém u tabyho?
Biskupský Týnec = Horšovský Týn (z němčiny). Choto(u)š zkuste najít sám, tipl bych třeba Hostouň.
SANOV Střední Čechy 
Lokalizace místa z r. 1850 - 1856
Prosím o pomoc s lokalizací místa ovčáckého mistra Matěje Strejčka, kterým je Chotoš či Chotouš dle přiloženého obrázku. Mělo by to být v bývalém okrese Biskupsko-Tejnickém, kraj Plzeňský. U posledního zápisu je asi omylem uveden okres Pardubský, kraj Chrudimský. Díky. ------ http://i67.tinypic.com/11blyza.jpg
 
MenthaPiperita  
Vzkazniki. Můžu to zkusit, u tabyho je teď nevlidno.
marin72 marin 
aha, dočetl jsem záhlaví :) No stejně...
marin72 marin 
zdravím, přečte tu někdo německý text z matriky? Rok 1856 - němčina by pro mě nebyl takovej problém, ale to písmo už jo :)
 
GeneralHalsey  
Adam Novák - buková, čáslavský kraj
Svatbu hledejte spíše v širším okruhu, zejména v lokalitách výskytů dalších svobodníků, protože se většinou berou mezi sebou. Pokud je v obci nový, patrně tam svobodný statek koupil a nějaké info o koupi a potenciálně i o původu by mohlo být ve svobodnických knihách. O kterého jmenovitě jde?
GeneralHalsey  
Svobodník
Jaký je nejlepší způsob jak najít místo narození popřípadě svatbu svobodníka? Mám jednoho ze soupisu 1789, ale zatím jsem nenašel ani jeho svatbu ani odkud pocházel.
 
monoptalmos Praha, Vysočina 
záznam jsem našel, byl v matrice zemřelých farnost sv. Apolináře v Praze na Novém Městě
no to je v tom NA

"Zemský ústav pro choromyslné v Praze (Nové Město) - do r. 1843 jen oddělení Všeobecné nemocnice v Praze, r. 1862 předán zemské samosprávě; r. 1906 - vznik samostatného ústavu v Praze - Bohnicích, Kosmonosy "
Hledám člověka (z Bezděkova u Roudnice n/L), který měl být mezi r. 1770-1774 vojákem, ale nevím, u jakého regimentu. Prošel jsem pěší pluky, které se v tuto dobu měly nacházet v Litoměřickém kraji (IR34, IR36, IR42, IR47, IR17), ale bezúspěšně. Ještě nějaké regimenty, na které se zaměřit, nebo to může být jakýkoli? Jeho jmenovce ze sousední obce jsem náhodně našel v IR4, 1772 Musterplatz Uherský Brod, což je přes celou republiku.