Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Otázka snad poněkud mimoběžná, ale nevíte, zda lze nějak rozumně stáhnout skeny z ebadatelny SOA Praha? Zkušenosti když tak, prosím, do vzkazníku.
 
GeneralHalsey  
No to je užitečné vědět, ale musí být ten zdroj informací ve formě soupisu nebo pozemkové knihy, kde se taky občas něco najde. Ne všude jsou k dispozici, bohužel.
Já takhle čirou náhodou objevil úmrtí pár osob, kteří se přestěhovali do jiné vesnice i na jiném panství a v docela pokročilém věku pár let před svou smrtí si tam koupili dům. Byli to sedláci a na původní usedlosti dál hospodařil jejich potomek. Asi bych je také nikdy nenašel a usuzoval, že se úmrtí zapomnělo zapsat, kdyby v soupisech poddaných nebyla dopsaná poznámka.
Stát se může všecko. Nelze nicméně předpokládat, že ti lidé tehdy seděli na zadku jen na rodné hroudě. Takže může být i dost daleko. Že by zemřel doma a nebyl zapsán v místní matrice se mi nezdá už v této době příliš pravděpodobné. Snad jen kdyby se střídali faráři. Zkusit lze ten průvodní materiál ("archiv fary") pokud se zachoval, ale taky bych na to příliš nespoléhal. Při dostatku času lze ve vymezeném období procházet i vzdálenější fary a nemocnice.
GeneralHalsey  
Ty úmrtí taky někdy nedokážu dohledat, ale to nekdy i svatby. Přeci jenom to mohlo být zapsáno jinde, pokud dotyčný do farnosti pouze docházel ze svojí domovské, nebo se ten papírek s informacemi milému faráři či kostelníkovi po cestě ztratil a tak to nezapsal. Možností je dost. Pokud poblíž byla řeka, kde se plavily vory, mohl zahynout při plavení vorů docela daleko od bydliště.
 
jacana líbance s pojidly; kazový řez 
Děkuji všem. Za prací do bavor (v našem případě) nejezdil, v místě i rodina bratra a ovdovělá maminka (v jiném čísle popisném) Vzdálenější nemocnice v tomhle případě imho nee a imho praktikováno spíše až o nějakých 20-25 let později a ještě jen u movitějších anebo u nějakých cestujících povolání. Tohle byl rolnický nádeník.
 
Zidaya Štrouf, Schönstein, Kudernatsch 
nejezdil třeba za prací do Vídně?
Taky jsem na to párkrát u sebe narazil. Jeden případ si vysvětluju tím, že když se oběsil, nějak se to na malé vesnici prostě přešlo. Je to možné…?
Mám podobný případ z přesně stejné doby (z Prahy). Starý pán, dožíval po úmrtí manželky v domě, kde celý život bydlel, a pak prostě... neumřel. Není ani v místní farnosti, ani v okolních, ani v blízkém špitále, ani o pár kilometrů dál u mladých, že by si ho vzali k sobě... (Napadá mě leda - nezačalo se třeba už tenkrát jezdit do vzdálenějších, lépe vybavených nemocnic?)
Mám takových případů vícero. V zápisu nové svatby není zmínka o tom, kdy zemřel? Případně by měl být úmrtní list součástí materiálů ke svatbě.
jacana líbance s pojidly; kazový řez 
dotaz technického rázu - jaká je šance, že v matrice není zapsaný zemřelý?

Jistý můj pra pra strýc roku 1850 šťastně povil synka a v lednu 1853 už si vdova brala jeho bratrance. V matrice zemřelých od 1849 do 1853 nic. Nic ani v blízkém špitále ani v okolních vsích. Pravda, v místě toho špitálu zrovna řádila cholera. Pravděpodobnost, že by se někam stěhoval někam dál je imho dost mizivá (vdova se vdává v čísle odkazovaném jako poslední působiště/bydliště umřelého)

jako né, že bych z chybějícího přesného data úmrtí měla nějaké vrásky, jen mne zajímá, zda se to stávalo
 
MyHeritage
Jsem klientem My Heritage od r. 2010. V principu mi jejich software FTB vyhovoval, i když nebyl zcela nejlepší. Platil jsem si jejich webové služby, protože moje databáze už při přechodu k nim měla cca 6000 osob. Už při přechodu to dělalo problémy, kde to šlo, přehodilo to dny a měsíce, vše jsem musel opravovat ručně.

V roce 2013, při některém z updatů byly publikovány veřejně všechny soukromé poznámky. Co je větší problém, že z webu i z FTB se ztratily všechny obrázky, šlo o několik tisíc snímků. Přišel jsem na to náhodou v listopadu 2013, a od té doby se snažím vše řešit. Bezúspěšně. FTB se tváří, že tam snímky jsou, při rozkliku ale scházejí.

Zákaznická podpora nefunguje. Člověk poíše dopodrobn všechny problémy, jejich odpověď je taková, že požádají o popis problému. Takto jsem jim napsal asi 30x, vždy neúspěšně. Všechny moje reakce na FB vymazali. Zůstala tam jen jedna moje reakce na to, když použili jeden z mých ztracených obrázků, obrázek ještě žijících členů mé rodiny z ČR, když psali, že někdo našel svou rodinu v Dánsku. Až když jsem napsal negativní hodnocení na Trustpilota, vyměnili jsme si pár e-mailů s tzv. VIP zákaznickou podporou.

Co z toho vyplynulo ? Ze stížností si vybírají, co se jim zrovna hodí, vše ostatní zcela ignorují. Nejprve mne obviňují z toho, že jsem se jim od r. 2013 vůbec neozval, pak připustí, že jen asi 3x, i když mám schováno všech více než 30e-mailů. Pak přijdou s tím, že je to velmi nešťastná událost a že mi vytvořili backup se všemi fotkami. Když srovnám stav tohoto jejich backupu se službou backupu, online, kterou u nich mám, zjišťuji, že počet snímků i osob je nižší, než 2 poslední backupy online :-) Navíc u snímků jde jen o ty, které jsem začal dodávat po ztrátě původních. Pak přijdou s tím, že potřebují starý harddisk ze starého laptopu, že tam všechno bude (dívalo se na to několik "ajťáků" již tehdy v r. 2013 a nic nenašli). pak zase novinka - jsou profesionální IT firma a že nemohou řešit každou hloupost a kdejaký "bug", který se někde objeví.

No a nakonec přestanou úplně odpovídat a na Trustpilotu všechny recenze nechávají blokovat s tím, že jsou pomlouvačné a že jde o spamy....

Při loňském prodloužení jsem žádal o změnu registračního e-mailu s tím, že se starým mám problémy. Přislíbili mi zavolat zpět a vše vyřešit. Několik měsíců na to kašlali. Musel jsem si zavolat sám na zahraniční placené číslo a žádat o změnu. Hlupáci neznají ani standardní spelling, nerozumí jednoduché žádosti, na požadavek reagují otázkou s opakem požadavku. Takže jsem musel volat 5x, abych vše vyřešil, stálo mě to skoro 3 tisíce.

Službu webu mám předplacenou do konce července. Prodlužovat nehodlám, nestojí to zato. Celou databázi (přes 50.000 osob) před koncem vymažu a web ukončím.

Ano, FTB je dobrý software. BK však byl výrazně lepší a stabilnější, s mnoha zajímavějšími a užitečnějšími funkcemi, proto se k němu chci vrátit. To, že neumožňuje webovou aplikaci, neberu jako problém.

Pokud jde o služby MH - vše je ok, dokud nedojde k problému - pak nepomohou s ničím, člověk si vše musí vyřešit sám.
NEDOPORUČUJI !
 
GeneralHalsey  
mě přijde, že tam před tím r je jěště jedno písmeno, ale je to hodně slabě. Možná to vymyzal už pisatel při zápisu.
v tom by mi IMHO nehrál ten "tovaryš"...
Vypadá to tak, ale zdá se mi to příliš krkolomné. Z 90% bych vsadil na učitelského pomocníka nebo něco s učitelstvím, protože v tomto rodě byl téměř každý po několik generací učitelem.
ručnicvzdělavatelský? tj. puškař?
Můžu poprosit, kdo by se pokusil rozluštit slovo mezi "tovaryš" a "vzdělavatelský" u Jana Badaučka (vlevo, třetí od shora). Ono to celkem čitelné je, jen smysl mi to nedává.

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11520/48
 

Mám pocit, že celý život bude ve stádiu neustáleho doplňování… Pak to skončí asi takto. :)

MH mobilní appku má, její použitelnost je tristní. Používám vlastně jen v terénu na rychlé vyhledání dat narození a úmrtí.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
No však na to se to ukládá do webové služby ze které si vyexportujeme GED, případně jiný v budoucnu rozšířený formát ;)

Samozřejmě jedna věc je, když má někdo rodokmen hotový tak, že to víc nejde, tak proč si z něj neudělat knihu (moje americká příbuzná už má dvě, obě mají asi 500 stran ;)
Pokud je ovšem stále ve stádiu dalšího doplňování, je papír úplně to nejhorší médium :)