Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

bursica.d Brno,Bojkovsko,Doubravník a skláři  rodokmen
Odsunutí Němci mívají mívají spolky, do kterých se sdružují . Tímto směrem jste hledali? Zde je adresa spolku vysídlenců z oblasti Vyškova. http://www.wischau.de
bursica.d Brno,Bojkovsko,Doubravník a skláři  rodokmen
Příjmení by mohlo být KOTOVÁ/KOTTOVÁ , v Ostravě se vyskytuje.
Tak to jsme asi zjistili totéž. :-(
Reakce na | Vlákno  
Řeším prakticky stejný problém, nejde sice o odsun, ale o obyvatele Prahy již před válkou do Německa odešlého, prakticky vrstevník Vaší příbuzné. Kontaktoval jsem mj. německou ambasádu, a ti mi řekli, že nevidí žádnou možnost, Německo prý (z dobrých důvodů:-) už nevede žádné evidence obyvatel... Pokud byste na nějakou metodu přišel, ozvěte se, stejně tak bych dal vědět já.
Dotaz z Dánska
Jestli byste někdo nevěděl, já tu oblast vůbec neznám. Jeden Dán hledá záznamy o osobě Marie Kotoba z Moravské Ostravy, narozené 29.11.1897. Měla v 16 letech odejít do Dánska. Mohla se prý psát i Maria Carolina Kotoba, její otec Tesvav a matka Victoria. Ta jména budou asi zkomolená.
 
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Předávám:

Všechny gruntovní knihy a mnoho dalšího z panství Vysoký Chlumec je na FamilySearch. Uvedený mlýn je pod Líchovy.

Ti žádné informace o jednotlivých odsunutých Němcích nemají, stejně jako http://www.sks-praha.com/
spic už jen wtf 
Co zkusit kontaktovat sudeten.de?
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Nevím, já dělám v tomto případě jen prostředníka :-) Buď se Vám dotyčný přímo ozve (diskuzi zde čte), nebo to napíše mě a já to sem vložím.
Hledání odsunuté a dávno zemřelé osoby v Německu
Moje příbuzná Anna Schmidt, narozená 25.7.1881 v Hoštci (Hurschk) na tepelském panství, byla odsunutá do východní okupační zóny dne 10.7.1946 z Mariánských Lázní a od té doby o ní nemáme žádné informace.

Nevíte někdo, jestli je nějaká cesta, jak zjistit, kde vlastně po odsunu bydlela, kde zemřela a kde je pohřbená? V době odsunu jí bylo skoro 65 let a povoláním byla pokojská.
 
Ještě se chci zeptat. Předpokládám, že gruntovnice pro Hrachov nejsou na internetu?
ad. ELIOMYS. Bingo, pak to dává smysl. Matěj Lundák jemuž, jak níž píšu, se v roce 1796 narodil syn Jan, je otcem "mého" Fandy. Matěj pak ovdověl a v r. 1802 se v 53 letech podruhé oženil. Mimochodem radu, abych se zaměřil i na jméno po chalupě už jsem jednou dostal, nicméně jsem tvrdohlavě slídil dál jen po Sosnovcích. Říká se, chytrému napověz, blbce kopni. Já potřeboval ten kopanec :-). Ještě jednou moc děkuju.
 
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Byl jsem požádán, abych vložil ještě jeden text:

Podíval jsem se i do gruntovní knihy, vše jasné. Na Lundákově mlýně od roku 1675 hospodaří Sosnovcovi. Ten jeho Frantík je pátou generací Sosnovců na mlýně (od 9.1.1800). Frantík se narodil 23.10.1779 na rodném mlýnu. V indexu i v matrice to je. V matrikách jsou zaměňována jména Lundák a Sosnovec. V gruntovní knize Líchov je jejich mlýn na straně 343, tam se dodržuje pojmenování Sosnovec. V matrikách se užívá spíše Lundák nebo Sosnovec vulgo Lundák.
Lundák a Sosnovec je to samé.

Reakce na | Vlákno  
Děkuji za další náměty. Myslel jsem, že to bude jednoduché, projdu index Dublovic, příp. Sv. Jana a Frantík bude na světě :-). V Lundákově mlýně se v roce 1796 narodil Matěji Lundákovi a Magdaléně syn Jan. To tam prokazatelně tedy ještě žili Lundákovi. Můj Frant. Sosnovec se žení v roce 1799 s Kateřinou Křížkovou, dcerou mlynáře z Bláhovy Lhoty (pěšky cca 10 km od Lundákova mlýna) O rok později, tedy 1800 se Františkovi a Kateřině v Bláhově Lhotě narodil syn Jan. Předpokládám, že Frant. pracoval na mlýnu svého tchána. Tam také před nějakým rokem přišel, poznal Kateřinu a to až tak, že se zřejmě museli vzít :) Jemu bylo v době sňatku, pokud můžeme věřit zápisu 20 let, Kateřině teprve 17. Další jejich potomek - dcera Marie - se narodil v roce 1803 a to už v Lundaku, neboli Lundákově mlýně u Hrachova. František se tedy někdy mezi roky 1800 a 1803 osamostatnil. Potud to vše zapadá, jen chybí maličkost - odkud Fanouš přišel do Bláhovy Lhoty. Prohledal jsem matriky Dublovic, Sv. Jana, Chlumu, Krásné Hory, Sedlčan, Počepic a nic. Je fakt, že v Křepenicích a okolí se rodilo Sosnovců plno, ale jako na potvoru v poslední třetině 18. st., žádný. Dobrý byl také nápad s Hrazany. Od nich jsem se dostal do Zahrádky u Kostelce nad Vltavou. V místní kronice jsem se dočetl, že Sosnovcům patřil největší statek ve vsi. Jako památka na ně zůstala kaplička nad obcí, kterou nechali postavit. Třeba některý z členů téhle větve se dal na mlynařinu. Ale to jsou jen teorie. Praxe je taková, jak ji znáte všichni - hledat, pátrat, hledat a pak třeba zasáhne šťastná náhoda. Ještě jednou díky.
 
Je to s datací, ve vodních mlýnech si můžete prokliknout ikonu v historii "zobrazit více" a zjistíte, že Matěj Sosnovec je tam uváděn až při sčítání lidu roku 1900. Takže to stopa asi nebude.
Reakce na | Vlákno  
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Není to z mé hlavy, ale byl jsem požádán, abych vložil tento text:


Hrachov patřil pod Dublovice, ty mají idex zpracovaný od roku 1733. Tam vše je snadno k nalezení během minut. Problém může být, že mlýnu se říkalo u Lundáků. Příjmení Lundák a Sosnovec se zaměňují. Dále je k dispozici gruntovní kniha, kde je historie mlýna zpracována asi od roku 1700, všichni majitelé Sosnovcovi jsou tam vypsáni (mlýny jsou uvedeny u vesnice Zvírotice). Myslím (teď jsem to neověřoval), že Sosnovec se přiženil na Lundáků mlýn z Křepenic č.1, tady je, myslím, kolébka všech Sosnovců na Sedlčansku. Žijí v okolí i v současné době.

Myslím, že jsem příjmí Sosnovec viděl v Táborských pozemkových knihách. Pak v matrikách by mělo být někde kolem Hrazánek.
 
Díky všem za podněty. Už mi z toho hrabe. Využívám i databázi vodních mlýnů. Dokonce se mi podařilo najít mlýn v Dolních Hrachovicích (okr. Tábor), kde se mezi mlynáři uvádí i příjmení Sosnovec. Je to ovšem bez datace. Prolistováním příslušné matriky jsem žádného Sosnovce ( II.pol. 18.st) nenašel. Buď se tam jen "mihnul", nebo se to jméno váže k jiné době. Je to prostě o náhodě.
 
Někdy může pomoci vyhledávat v databázi vodních mlýnů podle mlynáře: http://vodnimlyny.cz/
Alespoň člověk může případně prozkoumat i jiná místa.

Příjmení po mlýně, jak píše Molitor bývá také obvyklé. A krom toho, že člověk hledá farnosti "po vodě", mnohdy velice vzdálené, to chce číst celé matriky, ne jen podle indexů. Mlynáři bývali vázáni smluvně, ve většině se uzavíraly smlouvy na rok. A dost často i po roce putovali dál. Ale mnohdy byli velice oblíbení kmotři či svědkové. Takže pokud pročítáte celé matriční zápisy, narazíte na ně, i když se jim zrovna nikdo nenarodil, či neoženil. Někdy jsou uvedeni jako mlynáři někde jinde a jdou za kmotra v původním místě atd. Ale je to piplačka. :-)
Reakce na | Vlákno  
Molitor Jižní čechy, Praha, Podkrkonoší 
Podle počtu žijících Sosnovců (122) se dá očekávat, že příjmení vzniklo na jednom místě někdy v 18. století - třeba podle místa odkud přišel. Napadl mě mlýn Pod Sosní u Lišova, odkud mám Kordiny. Určitě je potřeba prostudovat další prameny - gruntovnice a soupisy poddaných v Hrachově.
Reakce na | Vlákno