Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

ad. ELIOMYS. Bingo, pak to dává smysl. Matěj Lundák jemuž, jak níž píšu, se v roce 1796 narodil syn Jan, je otcem "mého" Fandy. Matěj pak ovdověl a v r. 1802 se v 53 letech podruhé oženil. Mimochodem radu, abych se zaměřil i na jméno po chalupě už jsem jednou dostal, nicméně jsem tvrdohlavě slídil dál jen po Sosnovcích. Říká se, chytrému napověz, blbce kopni. Já potřeboval ten kopanec :-). Ještě jednou moc děkuju.
 
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Byl jsem požádán, abych vložil ještě jeden text:

Podíval jsem se i do gruntovní knihy, vše jasné. Na Lundákově mlýně od roku 1675 hospodaří Sosnovcovi. Ten jeho Frantík je pátou generací Sosnovců na mlýně (od 9.1.1800). Frantík se narodil 23.10.1779 na rodném mlýnu. V indexu i v matrice to je. V matrikách jsou zaměňována jména Lundák a Sosnovec. V gruntovní knize Líchov je jejich mlýn na straně 343, tam se dodržuje pojmenování Sosnovec. V matrikách se užívá spíše Lundák nebo Sosnovec vulgo Lundák.
Lundák a Sosnovec je to samé.

Reakce na | Vlákno  
Děkuji za další náměty. Myslel jsem, že to bude jednoduché, projdu index Dublovic, příp. Sv. Jana a Frantík bude na světě :-). V Lundákově mlýně se v roce 1796 narodil Matěji Lundákovi a Magdaléně syn Jan. To tam prokazatelně tedy ještě žili Lundákovi. Můj Frant. Sosnovec se žení v roce 1799 s Kateřinou Křížkovou, dcerou mlynáře z Bláhovy Lhoty (pěšky cca 10 km od Lundákova mlýna) O rok později, tedy 1800 se Františkovi a Kateřině v Bláhově Lhotě narodil syn Jan. Předpokládám, že Frant. pracoval na mlýnu svého tchána. Tam také před nějakým rokem přišel, poznal Kateřinu a to až tak, že se zřejmě museli vzít :) Jemu bylo v době sňatku, pokud můžeme věřit zápisu 20 let, Kateřině teprve 17. Další jejich potomek - dcera Marie - se narodil v roce 1803 a to už v Lundaku, neboli Lundákově mlýně u Hrachova. František se tedy někdy mezi roky 1800 a 1803 osamostatnil. Potud to vše zapadá, jen chybí maličkost - odkud Fanouš přišel do Bláhovy Lhoty. Prohledal jsem matriky Dublovic, Sv. Jana, Chlumu, Krásné Hory, Sedlčan, Počepic a nic. Je fakt, že v Křepenicích a okolí se rodilo Sosnovců plno, ale jako na potvoru v poslední třetině 18. st., žádný. Dobrý byl také nápad s Hrazany. Od nich jsem se dostal do Zahrádky u Kostelce nad Vltavou. V místní kronice jsem se dočetl, že Sosnovcům patřil největší statek ve vsi. Jako památka na ně zůstala kaplička nad obcí, kterou nechali postavit. Třeba některý z členů téhle větve se dal na mlynařinu. Ale to jsou jen teorie. Praxe je taková, jak ji znáte všichni - hledat, pátrat, hledat a pak třeba zasáhne šťastná náhoda. Ještě jednou díky.
 
Je to s datací, ve vodních mlýnech si můžete prokliknout ikonu v historii "zobrazit více" a zjistíte, že Matěj Sosnovec je tam uváděn až při sčítání lidu roku 1900. Takže to stopa asi nebude.
Reakce na | Vlákno  
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Není to z mé hlavy, ale byl jsem požádán, abych vložil tento text:


Hrachov patřil pod Dublovice, ty mají idex zpracovaný od roku 1733. Tam vše je snadno k nalezení během minut. Problém může být, že mlýnu se říkalo u Lundáků. Příjmení Lundák a Sosnovec se zaměňují. Dále je k dispozici gruntovní kniha, kde je historie mlýna zpracována asi od roku 1700, všichni majitelé Sosnovcovi jsou tam vypsáni (mlýny jsou uvedeny u vesnice Zvírotice). Myslím (teď jsem to neověřoval), že Sosnovec se přiženil na Lundáků mlýn z Křepenic č.1, tady je, myslím, kolébka všech Sosnovců na Sedlčansku. Žijí v okolí i v současné době.

Myslím, že jsem příjmí Sosnovec viděl v Táborských pozemkových knihách. Pak v matrikách by mělo být někde kolem Hrazánek.
 
Díky všem za podněty. Už mi z toho hrabe. Využívám i databázi vodních mlýnů. Dokonce se mi podařilo najít mlýn v Dolních Hrachovicích (okr. Tábor), kde se mezi mlynáři uvádí i příjmení Sosnovec. Je to ovšem bez datace. Prolistováním příslušné matriky jsem žádného Sosnovce ( II.pol. 18.st) nenašel. Buď se tam jen "mihnul", nebo se to jméno váže k jiné době. Je to prostě o náhodě.
 
Někdy může pomoci vyhledávat v databázi vodních mlýnů podle mlynáře: http://vodnimlyny.cz/
Alespoň člověk může případně prozkoumat i jiná místa.

Příjmení po mlýně, jak píše Molitor bývá také obvyklé. A krom toho, že člověk hledá farnosti "po vodě", mnohdy velice vzdálené, to chce číst celé matriky, ne jen podle indexů. Mlynáři bývali vázáni smluvně, ve většině se uzavíraly smlouvy na rok. A dost často i po roce putovali dál. Ale mnohdy byli velice oblíbení kmotři či svědkové. Takže pokud pročítáte celé matriční zápisy, narazíte na ně, i když se jim zrovna nikdo nenarodil, či neoženil. Někdy jsou uvedeni jako mlynáři někde jinde a jdou za kmotra v původním místě atd. Ale je to piplačka. :-)
Reakce na | Vlákno  
Molitor Jižní čechy, Praha, Podkrkonoší 
Podle počtu žijících Sosnovců (122) se dá očekávat, že příjmení vzniklo na jednom místě někdy v 18. století - třeba podle místa odkud přišel. Napadl mě mlýn Pod Sosní u Lišova, odkud mám Kordiny. Určitě je potřeba prostudovat další prameny - gruntovnice a soupisy poddaných v Hrachově.
Reakce na | Vlákno  
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Mravenčí práce to bude, ale moc daleko se asi nenarodil ... :
https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Sosnovec/hustota/
Reakce na | Vlákno  
Podle zápisu v MO se Frant. Sosnovec, mlynář v Hrachově (poblíž Kamýku n/Vltavou) dne 24.11.1799 oženil s Marií Křížkovou znedaleké Bláhovy Lhoty. Bohužel zápis se omezuje jen na tuhle stručnou informaci (svědci jsou z Hrachova). Problém je, jak jistě tušíte, že netuším odkud Frantík přišel. V Hrachově a nejbližším okolí se určitě nenarodil. Prošel jsem matriky všech okolních i vzdálenějších farností, pátrám i po mlýnech, ale bezvýsledně. Nesetkal se někdo s tímto rodem a mohl by mě nasměrovat? Předem děkuji za jakýkoli podnět.
 
Molitor Jižní čechy, Praha, Podkrkonoší 
Zkuste být konkrétní. Kdy, kde, kdo.
SAGITARIUS  
Taky se teď hrabu v Praze. Soupisy, sčítání obyvatel, obojí v AHMP.
spic už jen wtf 
Jsou nějaké rady, jak hledat pražáky? Krom místa mám dost údajů, v konskripcích jsem nenašel. Ve farnosti, kde žili potomci, také ne.
 
spic už jen wtf 
Mám přesné datum narození, zkusil jsem to v obou a nenašel jsem.
Podle konskripce byl ovšem otec z jiného kraje, takže se není čemu divit. I tak díky.
MenthaPiperita  
Nevím, kterou Novou Ves hledáte, ony jsou myslím v okresu Louny dvě...
spic už jen wtf 
To je dobré, díky! Takže fara asi Smolnice, panství Toužetín...
MenthaPiperita  
Mapu asi nemám, ale lexikon obcí znáte, že?
Reakce na | Vlákno  
SPPV 1651 - Votice
Nevíte někdo, do jakého kraje patřilo město Votice (okr. Benešov) v soupisu poddaných podle víry z roku 1651? V Berní rule je to kraj Vltavský, ale SPPV pro tento kraj vůbec není, nespadá pod jiný?
 
spic už jen wtf 
Má někdo mapu farností litoměřické diecéze, třeba k r. 1848?
Potřebuju zjistit, kam patřila Nová ves u Loun.

Uvítám případně sbírku map pro další potřebu, mám pěknou jen Královehradeckou a tohle
https://www.vasegeny.cz/mapy-rimskokatolickych-arcidiecezi-v-cr/
se nedá moc číst. Děkuji.