Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

No u mých matek tam bylo jenom jejich jméno a u něho ještě uvedené "údajně" - "angeblich". Snad budete mít větší štěstí.

Pro úplnost dodám informace, které mi zaslali ze zmíněného 2. oddělení NA:

„Číslo zapsané u jména matky v matrice pokřtěných u sv. Apolináře odkazuje na protokol ošetřovanek porodnice u Apolináře. […] V protokolech lze nalézt jméno, datum a místo narození, domovskou příslušnost, jména rodičů apod.“

Jak to tak s rodopisem bývá; i z indicií se rázem můžou stát cenné informace. :)

Děkuji za nasměrování!

Existují ještě protokoly ošetřovanek, základní kniha nalezince, lékařské a klinické protokoly a možná něco dalšího.

Je možné objednat si rešerši u 2. oddělení NA.

Ovšem moc si od toho neslibujte, spíš nějaké indicii, třeba kolikátý porod to byl a přibližný věk než nějaké přesné údaje.

Nevíte někdo, co znamená to číslo v kolonce matky, prosím? Odkazuje to na nějaký další dostupný dokument? Potřeboval bych identifikovat matku v posledním řádku, Barboru Mazačovou, ale kromě toho čísla „1424 III.“ tam nic jiného uvedeno není. (Jedná se o knihu narozených u Apolináře.)

http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/permalink?xid=B24FE96583504001954A5ABF30B967F7&scan=154&fbclid=IwAR0PXuMzEIjICaPXdxYPpLNK5CK7-FOLy8aYvgWa0Vvka65xoZmWJJbGhrk#scan154

 
Děkuju za trojčata!
Díky moc, to je dostačující. Jak jsem pochopil, nebylo úplně jednoduché se v té době v penězích vyznat. Protože laicky, když by někdo např. v roce 1820 přišel s 1 zl. c.m., že ho chce rozměnit na krejcary, nebylo to jen tak. Nešlo o klasických 60 krejcarů, jak by se zdálo. Dostal by buď 750 krejcarů ve staré měně (před 1811) nebo 150 krejcarů v nové měně. Ještě jednou díky.
Do začátku možná toto.
Zdravím všechny. Nemá někdo z vás důkladnější přehled o zlatkové měně, trochu se ztrácím v těch různých typech a převodních poměrech mezi nimi. Uvádím příklad, kde jsou uváděny částky v zl. CM., dále v zl. Nom. a v zl. w/w. Ještě na jiném místně pisatel použil zl. B.Z., ale to pak rozepsal i slovně a tak vím, že je o "zlaté rejnské v bankocedulích". Nějaké povědomí mám (C.M. bude asi konvenční měna, bankocedule jsou bankovky), ale rád bych se o tom dozvěděl více (převody, za jakých okolností se používalo k platbě to či ono apod). Nemohl byste mi někdo udělat rychlou "přednášku", popř. mi doporučit nějakou literaturu na toto téma. Předem díky.

 
MenthaPiperita  
Jsem ráda, že se můžete posunout dál - setkání s ochotným člověkem vždycky potěší.
SANOV Střední Čechy 
Měl/a jste pravdu. Díky ochotné pí. matrikářce se zápis našel v matrice uložené v Mostě, ves Růžodol ( fú Souš), pro kterou končila digitalizovaná matrika oddaných r. 1880.
Trojčata z Košťan
http://vademecum.soalitomerice.cz/vademecum/permalink?xid=4e396597f415e99c:-58d683b9:1600ba9fc31:-7f68&scan=262
 
MenthaPiperita  
A já mám ještě jiný nápad - v Souši sídlil farní úřad, kam podle lexikonu obcí patřily ještě dnes už vesměs neexistující obce Komořany, Konobrže, Kopisty, Pláň, Pařidla, Růžodol aTřebušice. Zdá se, že pro přelom 19. a 20. století se pro každou obec vedla tripartitní matrika - Souš, Komořany a Třebušice online jsou, ale tam je po rychlém prolistování nevidím. Ostatní budou buď ještě v Mostě/Litvínově, nebo v Litoměřicích a ještě nejsou přístupné.
melancholka  
Civilní matriky se vedou od roku 1870, evangelické od tolerančního patentu. A ještě mě napadá - u záznamu o narození není poznamka, kam se posílal křestní list? Někdy to tam bývá a pomohlo by to.
SANOV Střední Čechy 
Moc se omlouvám, ale to oddání bylo 30.7. 1900 v Souši ( ne 1922 !! - je to i vpřiložené kopii umrtí ), to asi byli ještě katolíci ....
melancholka  
Vidím taky Souš. Existuje ještě Souš u Desné, ale spíš mě napadá, jestli nebude v civilní (nebo nekatolické) matrice oddaných - ta úmrtní je taky civilní, že?
SANOV Střední Čechy 
Lokalita
Při čtení zápisu umrtí Vojtěcha Rudolfa je napsán údaj o jeho oddání "odd. dne 30./7. 1922 v Souši ". Bydliště v době jeho smrti je Otročíněves čp. 55. - dnes okr. Beroun. Protože údaj o oddání nutně potřebuji, prohledal jsem příslušnou matriku obce Souš u Mostu + - 5 let ( 153/13 - O 1881-1908 ), ale zápis tam není. Jde o tehdejší oblast hornické těžby u Mostu, osoba byla horník ....... nic. Prošel jsem i okolní lokality ( Most, Jiřetín, Litvínov .....) ale také bez nálezu zápisu. Je možná, že jde o jinou Souš, nebo zkomoleninu jiného místa ? Díky za pomoc. ------ http://img24.cz/images/77736270940052389901.jpg
 
PavelM. Haná, Luhačovické zálesí 
Ano, určitě je to správně čteno :-)
 
Lodovico Mas syndrom stoleti? Je mi to jedno! 
Urcite je to spravne cteno? Nejde o "ssaffer"?
 
Dobrovský tomu říká dvořiště.