Díky moc, teď zrovna jsem dospěla k témuž díky dalšímu nalezenému sňatku.
https://cs.wikipedia.org/wiki/ZletilostOd roku 1753 do roku 1919 byla stanovena zletilost na 24 let.
Od kolika let byla plnoletost, když na svatbě v roce 1896 stvrzuje otec za neplnoletou nevěstu, že se sňatkem souhlasí a jí bylo přitom 23?
Sněť slezinná, už jsem to našla.
Nevíte, jaká choroba byl nežit ohnivý?
To bude mnohem těžší. Soupisy učitelů jsem viděl jen pro vyšší typy škol (reálky), novější a jednou za x let. Snad existovaly nějaké věstníky na regionální úrovni nebo památníky učitelstva apod.
Nějakého učitele jsem taky hledal. Základním zdrojem jsou školní kroniky a potom osobní spisy učitelů v archivech, zde v Okresním školním výboru (pokud se dochovaly).
Potomci by se daly nalézt v některém ze sčítání lidu, pokud je však zachováno.
Seznamy učitelů
Neexistuje nějaký soupis učitelů kolem roku 1880? Jeden mi cestoval z místa na místo (vím o okolí Jaroměře a pak okolí nedaleko Skutče), rodily se mu děti, ale nedaří se mi je dohledat v matrikách N.
Děkuji. Tip s polatinštěním je správný, ale nakonec šlo o IR 29 - Alt-Wolfenbüttel.
Mohl by to být tento:
https://cs.wikipedia.org/wiki/10._p%C4%9B%C5%A1%C3%AD_plukWolfenbüttel = Guelpherbytan (polatinštěno)
Na druhou stranu si myslím, že kdyby mě ten rod zajímal, asi bych tam tu zesnulou osobu normálně dohledal ve starších matrikách.
OK OK, ono tam byla spíš nějaká jiná příbuznost, možná teta, jen si to nepamatuju a nezapsal jsem si to, protože nešlo o rod, který mě zajímal. Každopádně uznávám, že ten váš důvod může platit i tehdy.
Přesně tak, jednak zabezpečení, druhak výpomoc v domácnosti faráře. Často také k synovi faráři přišel jeden z rodičů po ovdovění.
"matka místního faráře" je v matrikách Z poměrně často. Vůbec to však nesvědčí o tom, že farář je místní rodák (i když i to může být), ale jde o to, že si syn vzal matku k sobě na faru, kde u něj měla na stáří zabezpečení.
Díky za informace. Taky už jsem si toho všiml a věřil jsem, že je to poměrně časté. Jediný přímý důkaz, který jsem měl, bylo, když jsem zrovna teď nedávno narazil v matrice úmrtí na něco ve smyslu: Zemřela Anna Nováková, matka místního faráře.
Díky za tipy. Zajímá mě Hradecký kraj, kde jsem našel roky 1873-1900 dokonce digitalizované:
http://kramerius.svkhk.cz/search/i.jsp?pid=uuid:e7b6259c-3283-4c2d-a910-9a47f6dbabe7. Mladší ročníky mají pak offline v knihovně, tak se tam pak někdy vydám. Btw, různě na netu se dají najít digitalizované i jiné kraje.
v literatuře jsem se s tím setkal mnohokrát, a nepředpokládám, že si to realisté cucali z prstu. Ale je dost dobře možné, že se nejednalo o faráře, nýbrž právě o administrátory a podobné nedefinitivní posty. Zároveň - když se chce, všechno jde, a pokud se panáček znelíbil...
Získal-li už duchovní faru (stal se farářem), byl z hlediska práva církevního prakticky nepřeložitelný. To už by byla na místě exkomunikace. Měnili-li faráři místa, bylo to vždy na jejich žádost o uprázdněné beneficium. To byl také jeden z důvodů, proč po roce 1939 (prakticky do dnešní doby) biskupové přestávají jmenovat faráře a instalují toliko administrátory, které již lze snadno přesouvat tam, kde je třeba.
nejen to - přeložení málo poslušného faráře na nějakou odlehlou obtížnou faru v bohem zapomenutých koutech Vysočiny nebo příhraničních hor byl typický nástroj utužování církevní hierarchie... A nebo v tom často - naopak - byla i dobrovolnost skoro misionářská.
Jistě, ne vždy byl dostatek rodáků do krajů, kde zrovna faráře potřebovali. Myslel jsem to tak, že když člověk objeví u faráře povědomé příjmení, tak je větší šance, že je původem odtamtud.