Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

SAGITARIUS  
Tento klub není určen ke čtení starých materiálů, raději se zeptej tady.
Reakce na | Vlákno  
Omlouvám se předem za prosbu o přečtení kde bydlel prapradědeček Adalbert Swoboda, který zemřel Alservorstadtkrankenhaus v roce 1853, O3-Tod_81. tedy záznam č. 81, druhý sloupec: http://www.data.matricula.info/php/view2.php?ar_id=3670&be_id=2737&ve_id=774959&count=
 
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
mageon: Dokončen byl soubor viditelný v Archivním katalogu. Nově digitalizovaný soubor se začne zpřístupňovat v následujících měsících stejně jako letos digitalizované sčítací operáty.
Peters: Těch kategorií je několik, a to stále v rámci starší řady viz Soupis pražského obyvatelstva. Rozsáhlá je i nová řada, ovšem v té se nacházejí osobní údaje, proto se v současnosti nebude digitalizovat.
geza: Tímto tempem lze ukončení digitalizace matrik odhadovat v průběhu r. 2018.
SAGITARIUS  
Nibris
Pomoc s vysvětlením zápisu
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-23435-12834-77?cc=1554443&wc=9PQ9-HZD:107654301,112615301,128318301,156583601 - Dobrý den, potřeboval bych pomoci s vysvětlením čtvrtého zápisu (č.13) mám to chápat tak, že v této matrice první jméno je jméno ženicha/nevěsty a zbylá dvě jsou jménem otce (stejně tak u nevěsty) a další jménem matky?? A jak byste přepsali poslední jméno (v rámečku ženich /nevěsta) - Nitris??? Děkuji
 
Jedná se o jinou databázi, tahle je na AHMP

http://www.ahmp.cz/index.html?wstyle=2&catalogue=1
To je výborné.

Příjemné by bylo, kdyby šly archy stahovat, raději mám věci u sebe na počítači, ale poté, co to bylo zrušeno u matrik, tady se toho nedočkáme asi také?

Většinu lidí na http://digi.nacr.cz/prihlasky2/ jsem v mezi pražskými domovskými příslušníky nenašel, snad tedy budou tady. Nebo je ještě nějaká třetí kategorie lidí, kteří nejsou ani tam mezi domovskými, ani mezi cizími příslušníky?
Hajny_Mikovec Jižní Plzeňsko, Nymbursko, Žďárec, Halič 
Skvělý počin!
Dobrá práce; ten druhý soubor bude pro mimopražské možná ještě zajímavější než první.

Můžu se zeptat pane Dvořáku, jak to výhledově vypadá s dokončením digitalizace pražských matrik?
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Soupis pražských domovských příslušníků 1830–1910 (1920)
Zpřístupněny byly poslední archy pražských domovských příslušníků starší řady konskripce. Tímto je zpřístupněn celý soubor v rozsahu 121 763 archy. Před několika měsíci byla zahájena digitalizace obdobně rozsáhlého souboru cizích příslušníků, tj. osob s domovskou příslušností do jiných měst a obcí (než v Praze) a žijících v Praze.
 
Snad je dobré si připomenout, že kopírování autorských děl pro vlastní potřebu je legální (nikoli už následná distribuce takové kopie), což je většině zdejších přispěvatelů nepochybně známo a netřeba se nad tím pohoršovat.
 
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Epidemie cholery 1866 - Blatnice pod sv. Antonínkem
Během července až října 1866 prakticky 15 stran zápisů v matrice zemřelých z důvodu cholery:
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4953/?strana=55

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4953/?strana=62
 
stoural Dějiny nejsou mrtvou historií  Stránky klanu Šemíků
Chyby v rejstříku jsou někdy "napraveny" tím, že v případě rozdílu (nebo, kde BR chybí) jsou uvedena i jména ze soupisu poddaných. Na BR v NA se lze skutečně zajít podívat. Jestli dostanete mikrofilm nebo originál, je otázka. Já před dvěma roky originál viděl. Je to však nutné dobře načasovat, aby jim originály dlouho neležely v badatelně.
badatelna.eu
Mám dotaz, při editování dříve nalezených záznamů v židovských matrikách a v knihách familiantů jsem zjistila, že předělaná verze badatelny.eu neodkazuje na konkrétní snímek, jen na úvodní stranu. Pro mě je to osobní masakr a zbytečné hodiny práce. Matriky jsem ještě dle čísla stránky schopná dát dohromady, ale zbytek ne. Netušíte náhodou někdo, zda se to dá dle zachovaného linku nějak dohledat, abych nemusela procházet opět stránku po stránce? Díky za případnou pomoc.
 
Tak to mě překvapuje, že půjčili originál. Myslel jsem, že mají BR kompletně na mikrofilmech. Bude-li digitalizován originál, pak jedině dobře, v přepisech je spousta chyb.
SANOV Střední Čechy 
K diskuzi BR
Před rokem jsem si zapůjčil v NA svazek BR č. 30 - originál, musel jsem počkat asi dva měsíce, protože byl na Chodovci zrovna digitalizován. Bylo mi tenkrát řečeno, že se připravuje umístnění BR na netu. Je to rok a nic. Těch svazků je ruším 37, asi ještě vše nemají. Dovolil jsem se a bylo mi umožněno si svazek ofotit, cca 80 str. Viz. - http://img24.cz/images/60615251412569335039.jpg Jestli digitalizovali i rejstřík BR, nevím.
 
ABKE Jižní Čechy 
Ještě k těm plodným matkám. Moje tchýně je ze 17 dětí. 14 se jich dožilo dospělosti. První dítě bylo narozeno v roce 1910. Matka byla fit celý život, stále pracovala na poli a zemřela ve vysokém věku a vypadala velmi dobře. Vyprávěla, že když nebylo dítě každý rok, tak přišel hned domů farář a ptal se proč ještě není těhotná. Ona byla dost od rány tak mu hned vyhubovala, že se nestydí se přijít zeptat. Už jako vtip je to dost dobrý, ale jako skutečnost to nemá obdoby. Prostě jsou a jistě byly ženy, kterým je to dané a mají mnoho dětí a stále mají dobré zdraví, ale je to velmi zřídké. Jinak tady v blízkém okolí (rodný jazyk Ladinisch - rétorománský jazyk) je pár velmi pobožných žen, které už deset dětí mají. V porodnici tomu zdravotní sestry nechtějí věřit. Ony přijdou mají na rukách plno růženců a jsou přesvědčené, že nemohou jednat jinak. Kdo ví kolik těch dětí budou mít. A pak ještě jedna zajímavost. Jedna spolužačka mi vyprávěla, že když se vdávala (před 11 lety) tak po svatební noci, byla to neděle, chtěl farář, aby se mu vyspovídala, že jinak nemůže k sv. příjmání. Tak mu hned odpověděla, že to teda ne, že neví o ničem, že by se prohřešila. A co bylo zajímavé, ona jako žena by se měla jít zpovídat a manžel jako muž nemusel. No byl to starý farář. Zajímavé to je, vypovídá to o ještě nedávné době, kdy to bylo zcela běžné.
Trojčátka pro Chriss
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4430/?strana=96
 
Blbě jsem se vyjádřil, ne, šlo o dobu ještě před tím prvním vydáním. Ale to už je teď jedno, dotaz byl co je na něm špatně, odpovědí jsou spousty špatně přečtených a tím pak těžko doheldatelných jmen.
Brunensis  
Pánové, meče do pochev. Myslím, že Jiffy tak agresivní zase nebyl. I mě jako spoluautorovi vadí návody, jak "heknout" knihu. S úcty alespoň o tom nediskutujte tady před náma. Pro fandy genealogie a ty, co nechtějí knihu koupit mám zprávu, že do budoucna uvažujeme o placených rešerších z naší databáze. Např. jsme schopni vyfiltrovat všechny mlynáře, všechny židy, fojty, svobodníky, nebo lidi s nějaký příjmením či jménem i ve variantách, nebo jednu ves či panství atd... Zas takoví PC negramoti nejsme. To ale začneme nabízet až se prodá alespoň část nákladu knihy.