Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Archiv Zámrsk
Včera jsem byla na přednášce Heleny Voldánové a ta se zmínila o digitalizaci v Zámrsku. Viděla naskenované matriky a vypadají velmi dobře. Zámrsk prý slibuje, že je bude uvádět na internet již teď na podzim.
 
ad Claricia: moc jsem celý text nestudoval, první slovo mne nenapadá. Ostatní bych řekl že může být "s nynějším manželem" a "na penězích". Co Vy na to?
crs: O co vám jde u Colloredu Mansfeldů?
 
DRAKKAR arbor genealogica 
ad MILAVS
Musí se dát hlavně pozor na to, zda to datum je před nebo po lednu 1584. Papež změnil kalendář v říjnu 1582 a posouvaly se dny. Ale nás to potrefilo až r. 1584, kdy dne 3.12.1583 vydal Rudolf II. mandát, jímž nařídil přijetí nového kalendáře , a to tak, aby se vypustilo 10 dní po 6. lednu 1584. Takže zde pozor, kde jsou staré gruntovnice z té doby! Od té doby je to pak již jedno. Taky vyšla v nakl. Libri vynikající pomůcka od Dr. Bláhové Historická chronologie. To je zatím nepřekonané.
 
MILAVS: používám kombinaci několika zdrojů - zaprvé pro zjištění svátku nějakého svatého používám databázi jmen na stránkách Libri.cz. Pak pro zjištění toho, o jaký den se jednalo, kalendář v programu Family Tree Builder, nebo (pokud se jedná o datování typu "20. neděle po Letnicích") stránky http://smichov.evangnet.cz/kalendar/liturgicky/

Plus mám u sebe na stránkách popis, jak některá data zjistit... http://rodokmen.psinec.com/materialy/cirkevni_kalendar.htm
V srpnu to v Zámrsku některé dny vypadalo tak, že kdo přišel ve čtvrt na devět, tak už se nevešel a musel čekat. I v krátkých dnech...
 
crs: Do Zámrsku se už neobjednává. Pokud vím, tak tu zatím nikdo nepsal, že by se nedostal dovnitř, když přijel hned ráno. Dlouhé dny jsou pochopitelně obsazenější.
 
Claricia díky. Takových to dat mám povícero velice bych uvítal kalendář či systém výpočtu. Mohla by jste mi ho poskytnout. Před asi půl rokem tuším , že se to probíralo na mageu a někdo poukázal na server kde se datum dal zjistit. Bohužel jsem nějak zaspal a nepoznamenal si to a nebo to nebylo co jsem od toho očekával a odkaz nemohu najít. __________________ Claricia 9.září 2009 5:43:18 MILAVS: v sobotu před sv. Matoušem léta 1539 - sv. Matouš je 21.9., v roce 1539 vycházel na čtvrtek, takže sobota před sv. Matoušem vychází na 16.9. Boží křtění by mělo být 6. ledna (aspoň doufám), v roce 1540 připadalo na sobotu, takže další sobota bylo 13.1.
 
Co máte pořád s tím Pískem....chtělo by to přeskočit pár písmen a udělat Týn nad Vltavou...:o)))
 
DRAKKAR: Tušil jsem, že to tam nebude jednoduché. Navíc vzhledem k časovým možnostem budu muset zvážit, zda se do takových větších akcí vůbec pouštět... Je vlastně stále na Zámrsk takový dlouhý pořadník jako před lety?
 
DRAKKAR arbor genealogica 
ad crs
V případě Opočna a Mannsfeldů vás lituji, protože ten fond není přístupný, protože není zpracovaný. Jo, to je osud velkostatkových archivů, které jsou moc náročné na zpracování. Asi Vám jedině půjčí gruntovnice a toť vše. Ale třeba se nějak domluvíte.
 
Drakkar: Že bych pořád chtěla ten Písek. :o)

A když už sem píšu, tak se zeptám ještě na čtyři slova z pozemkovky. Vejrám tu do toho, ale už nic nevykoukám... Stačí mi jen ona čtyři slova, zbytek mám přečtený.

DRAKKAR arbor genealogica 
ad Claricia
Co si strašně vymýšlíte?
 
Drakkar: Písek.. Chtělo by to Písek... A ano, strašně si vymýšlím..
DRAKKAR arbor genealogica 
inventáře
Tak Třeboň zase přidala nějaké obecní kroniky, ale velmi dobré jsou přidané digitální inventáře SokA Strakonic a SokA Písku. Jsou tam i soupisy knih ve fondech měst, případně far, tedy i soupisy duší.
 
Hajny_Mikovec Jižní Plzeňsko, Nymbursko, Žďárec, Halič 
crs
O těch nic bližšího nevím, ale tomu Zámrsku bych dával docela šanci. Pak by ještě bylo možné kontaktovat žijící příslušníky rodu (tedy asi po přeslici Coloredy), což jsem činil i já u Vratislavů, kteří taky do dnes zámek v Dírné vlastní, nicméně mi řekli, že to co mají oni, jsou skutečně materiály soukromé povahy, ale něco prý je ještě přímo v Dírné. No, držím palce.
 
Hajny_Mikovec: Díky za zajímavé tipy. Původně jsem se chtěl ptát jen obecně, ale zajímá-li Vás to, jedná se konkrétně o Mansfeldy. Veškeré (aspoň doufám) fondy týkající se rodu v kompetenci SOA Praha jsem již prověřil, zbývá mi rodinný fond v Zámrsku (Opočno, zřejmě nezpracován), o jiných fondech už nevím.
 
Hajny_Mikovec Jižní Plzeňsko, Nymbursko, Žďárec, Halič 
crs
Pokud jste prošel oficiální fond velkostatku, zkuste se ještě zapídít po rodinných archivech. Upozorňuju, že se hledají dost složitě a často najdete informaci k určitému panství v jiném SOA, než by se čekalo. Píšete jen o A a B, takže konkrétní odkaz zde patrně nečekáte. Já se třeba zajímal o panství Spálené Poříčí, což je kraj Plzeňský a fond Velkostatku byl veden logicky SOA Plzeň, jenže největší poklady jsem našel v Jindřichohradecké pobočce SOA Třeboň, protože Vratislavové z Mitrovic vlastnili i pozemky tam a nikdo se nenamáhal s tříděním. Celkem 12 šanonů (snad na poslední chvíli zachráněných před spálením barbarů 50.let, kteří vtrhli do zámku v Dírné) právě takových hospodářských věcí, jako je provoz pivovaru, cihelny, draslárny, chod zámku, přehled služebnictva, korespondence, sirotčí kniha, výhosty... pro panství Sp. Poříčí bylo tam. Stejně tak hospodářské věci rodu des Fours a rodu Clary, které přišly na Poříčí po Mitrovických, se nacházi pro změnu v Děčínské pobočce Litoměřického SOA. Doporučuju rozhodit sítě do všech SOA a podle charakteru rodů i do zahraničí.
 
Prosil bych potvrdit latiníky překlad hesla: SORS OMNIA VERSAT = Osud hýbe vším.
 
DRAKKAR: Děkuji. VS jsem samozřejmě prošel už dříve, ale jsou (pro A i B) zoufale torzovité. Proto chci postupně zkoušet i méně pravděpodobné prameny typu urbáře, bohužel se v těchto zdrojích příliš nevyznám.