Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

zde odkaz s výsledky vyhledávání https://www.ancestry.com/search/collections/61641/?name=franz_Anders&birth=1913_k%C3%B6niginhof
Ancestry karty padlých německých vojáků 2. s.v. - prosím o info
Dobrý den, příbuzný Franz Anders narozen 1913 ve Dvoře Králové nad Labem prý padl jako námořník u Řecka, je tu prosím někdo s přístupem, dle vyhledávání na ancestry jsou to minimálně 1. dva, dle sčítacího operátu se narodil 11. července 1913. Máte někdo přístup a víte co tam je napsáno, jestli jsou to karty mého příbuzného, dokážete když tak aspoň přes printscreen udělat kopii a dát to na nějaké image hosting. Díky
 
Leda tak žalobo pro porušení zákona. Stížnost na nedodržování správních předpisů a našlo by se i další. Jenže v tomhle státě, jak jsem si vyzkoušela, všichni remcají, ale nikdo nic neudělá...což je potom problém. Kde totiž není žalobce, není soudce. Bohužel.
Jo jo, díky. Už jsem to našel. Bylo to o dost stran zpět a v těch náhledech vůbec nebylo patrné, že tam je nějaký nadpis :) Teď ještě čekám na reakci z VÚA.
MILAVS okolí Chrudimska + Litomyšle 
A jsem se rozčílil. Tak že na co tak krutý zákon, my si ho ještě vylepšíme. O pět procent bych těm co to vymysleli zkrátil celoroční dovolenou.
To jsme již probírali. Některé archivy (typicky MZA) zákon nezajímá a Archivní správu jednání archivů nezajímá.
 
Hledala jsem včera na Matricule potomky nejmladšího bratra mé prababičky, který odešel jako mladík do Horních Rakous. Za pár hodin jsem měla všechno - přes dvacet osob. Díky přípiskům v matrikách včetně lidí narozených po druhé sv. válce, jejich svateb a úmrtí na přelomu tisíciletí. Všechny existující matriky svateb a zemřelých do roku 1938 jsou na webu plně přístupné. Matriky narozených jsou přístupné do roku 1920 včetně (a za půl roku budou přístupná data narozených v roce 1921, atd). Ve Slovinsku je to na Matricule stejné. Vše podle předpisů EU. A v ČR: " v našem archívu totiž platí" !!! Ale to není jejich archív, to je archív všech občanů! Z jakého důvodu, podle jakého zákona zadržuje jeden konkrétní archív zobrazení veřejně přístupných dat? Navíc v době kcovidu, kdy co lze, má jít po síti a ne nutit lidi shromažďovat se zbytečně v archivech. V normálním státě by to mělo stačit k reignaci vedení.
Na Facebooku jsem se dočetl: "Sčítání lidu, rok 1921, zveřejněné jen pár dní na webu a odpověď k tomu z MZA: Sčítací operáty z roku 1921 byly přístupné jen cca dva dny v průběhu technického ladění systému. Z důvodu ochrany osobních údajů budou bohužel zveřejněny až roku 2026. V našem archivu totiž platí pro zveřejňování matrik narozených a sčítacích operátů lhůta 105 let. V současné době můžete ročník 1921 studovat v badatelně Moravského zemského archivu v Brně nebo v badatelnách okresních archivů. K návštěvě badatelny je potřeba se objednat předem."
Je tu někdo zkušenější, zajímá mne zda uvolnění operátů z roku 1921 umožnil někdo z MZA(možná na truc vedení), nebo nějaký genealog hacker?
ta medajle bývá uváděna tučně, na straně 2892 je vpravo uprostřed die bronzene Tapferkeitsmedaile, pokud mezi touto stránkou a stránkou, kde je Vámi hledaný není uvedeno jinak ,jde o tuto medajli. To co jsem v knize našel včera, nevím na které bylo stránce.
Tady máte ten sjednocený výkon státní správy v praxi :-)
 
Na můj dotaz podaný prostřednictvím kontaktního formuláře jsem se dozvěděl, že sčítací operáty 1921 budou z důvodu ochrany osobních údajů zveřejněny v roce 2026, tedy opět je tady ta "speciální" lhůta 105 let, obdobně jako u matrik narozených na Actapublica!
To, jakou dostal medaili, je obvykle psané o pár stránek dříve (Tapferkeitsmedaile), pak je seznam všech osob, které medaili obdržely. Landsturm je domobrana, zeměbrana je Landwehr. Pokud to hodláš zkoumat dál, tak se ti můžou hodit slovníčky terminologie zde: http://www.vhu.cz/wp-content/uploads/2014/02/Zkratky_Verlustliste.pdf a zde: https://www.armedconflicts.com/attachments/15792/RU_vojensk__slovn_k.pdf
Tu informaci o IR 88 jsem na druhé stránce našel, ale to o té medaily tam vůbec nevidím. Blok začíná "des Landsturminfanteristen" (tj. pěšáci domobrany nebo zeměbrany?).
MenthaPiperita
To je vážně jak u blbých na dvoře.
pradědy jsem tam nenašel, ale zjistil jsem , že jedna prababička měla více sourozenců, což je menší pozitivum. Při hledání pradědy a jeho bratra jsem prošel tisíce stránek a nic, chtěl jsem pokračovat, ale asi to hledání budu muset nedobrovolně ukončit.
No ony ty operáty z r. 1921 asi týden zveřejněné byly, a odstávka toto trestuhodné nedopatření napravila.
Sčítací operáty na stránkách MA Brno opět v provozu. Bláhově jsem si myslela, že odstávka souvisí s přidáním operátů z roku 1921. Hluboký omyl! MZA je stát ve státě s vlastními zákony a předpisy.
 
omlouvám se, odkaz je na původní stránku, to o tom 88. pěším je na straně 2907
Dobrý den, praděda, 1908, sloužil v Hradci u 4. pluku, předtím se ten pluk jmenoval 18. pěší pluk a dle matriky úmrtí tam padlo dost jeho příbuzných. Další praděda, 1887, o tom nevím skoro nic, na webu obce, kde žil je, že muži sloužili u 3. pěšího, jenže on měl domovskou obec na Slovensku, takže mejspíš sloužil u 71. pěšího pluku. Kmenové listy předků se skartovaly, a ani v okresních archivech nejsou v knihách "vojáků". Taky jsem pátral, zda předci byli včleněni po válce do čs. jednotek a zda-li se účastnili tažení do pohraničí či na Slovensko, ale zatím nic. Další praděda prošel několika zajateckými tábory, ale jako skoro mrtvého ho vyměnili někam do Švédska, dle digitalizovanýcn novin byl vyměněn do vlasti v roce 1916 jako válečný invalida, je tam uváděna nějaká vojenská nemocnice.