Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Nechci plašit, ale jestli nemají nějaká speciální opatření s těmi dnešními útoky.
Díky, já jsem to předtím prakticky nepoužíval a přijde mi to opravdu hodně pomalé.
 
Vyzkoušel jsem - mám DSL a dost daleko od DSLAMu, ale subjektivně bych řekl, že to běhá o dost pomaleji, než jsem byl zvyklý...a pomaleji i ve srovnání s "jiným" Krameriem.
VHA
Dotaz na jiné téma - máte někdo nějaké uživatelské zkušenosti s matrikami, které jsou na webu VHA? (kramerius.army.cz)
Snažím se zjistit, jestli je normální, že to má extrémně dlouhé odezvy.
 
jkjkjk ?? !! 
Začerněné je ještě ta dobrá varianta. Já si zkoušel jednu "svou" obec (130 čp.) a z té tam je 9 začerněných snímků a 2x oznámení, že objekt ještě nebyl zdigitalizován.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Tu sú odkazy v trochu lepšej forme https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvcw https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvct https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvcq https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvck https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvch https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvce https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvcb Ale ja som vás varoval, že je to brutalita. Sám som postupoval tak, že som svoju domácu lokalitu spracoval odkaz za odkazom, 2x 700 archov za cca mesiac. Mám to v exceli s s takými odkazmi ako sú uvedené hore. Ten kód na konci postupuje abecedne, a po troche snahy sa do toho dá zapracovať.
Nešly by prosím lepší odkazy? Toto nefunguje, dostaneme se na www.slovakiana.sk. Když kliknu na "přístup k sčítacím hárkom", je tam jen nějaké povídání. Každopádně jestli je to všechno začerněno obřím čtvercem jako ta ukázka Šípkové, tak to je brutální, o ničem.
jkjkjk ?? !! 
Já jsem taky zvědav, v jakém stavu bude moje "oblíbená" N 1784-1949 vypadat v roce 2049. Obávám se, že v nevalném.
Reakce na | Vlákno  
Na jednom matričním úřadu mě dojali, když jsem se ptal, proč nějakou matriku nepředali už před 7 lety do archivu, tak jsem se dozvěděl, že prý v ní občas něco hledají a tak ji ještě neodevzdají.
Reakce na | Vlákno  
Vida, to jsem netušil! Ale za mne ok - minimálně v tom smyslu, že ty digitalizáty aspoň existují - i dneska může obecní úřad např. vyhořet (ano, archiv bohužel taky). Každá digitalizace je dobrá, protože přístupnost archiválií je už pak věc víceméně čistě politická a pravidla se můžou z roku na rok změnit; bohužel teď zažíváme období dost temné (úplně se směju, jak jsem byl třed těmi x lety naivní, že to bude jen lepší a lepší), ale třeba se to po jedněch dvou volbách obrátí - a čirou náhodou na to budou prachy.
Až mě budete chtít po pěti deseti letech rozesmát, odkažte mě na tenhle můj příspěvek :-]
Takhle to udělali asi před dvěma, třemi lety na katastrálních úřadech. Staré pozemkové knihy (cca 1878-1950/1964/) nafotili a originály nechali převézt do depozitářů státních okresních archivů, kde se jich nikdo nesmí ani dotknout a raději se ani neříká, že tam jsou. No a na KÚ se vydávají výpisy z digitalizátů pěkně za peníze jako dřív, jako by se nechumelilo. No neberte to.
Reakce na | Vlákno  
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Takže ešte raz, ten posledný odkaz si len zložte dokopy https://www.slovakiana.sk príklad Piešťany https://www.slovakiana.sk/vyhladavanie?type=All&searchString=Pie%C5%A1%C5%A5any sčítací arch z dediny Šípkové https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1drc0?rurl=%2Fvyhladavanie%3 FsearchString%3D%25C5%25A0%25C3%25ADpkov%25C3%25A9%26display%3D0%26sort%3D0%26 categoryname%3DAll%26type%3DAll%26DOOnly%3Denable%26freeDOOnly%3Ddisable%26page %3D1%26pageSize%3D72&content=CAIR_DIV_IMAGES_1&contentDo=SNA-0000924724b
Reakce na | Vlákno  
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Isteže, ale na vlastné riziko: https://www.slovakiana.sk príklad Piešťany https://www.slovakiana.sk/vyhladavanie?type=All&searchString=Pie%C5%A1%C5%A5any sčítací arch z dediny Šípkové https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1drc0?rurl=%2Fvyhladavanie%3FsearchString%3D%25C5%25A0%25C3%25ADpkov%25C3%25A9%26display%3D0%26sort%3D0%26categoryname%3DAll%26type%3DAll%26DOOnly%3Denable%26freeDOOnly%3Ddisable%26page%3D1%26pageSize%3D72&content=CAIR_DIV_IMAGES_1&contentDo=SNA-0000924724b
Reakce na | Vlákno  
v méně extrémním případě jsem se s tímhle setkal taky - matrika konečně mrtvá, měsíce čekám na digitalizaci, pak píšu do archivu, prý ji ještě nemají. Tak zase pár měsíců čekám, nakonec píšu na matriku, odpovědi se nedočkám. Tak zase čekám asi měsíc a nakonec tam volám, a prý že nadřízený úřad, přes který to jde, si vymínil, že až napřesrok, až budou předávat nějaké další spisy, tak se to vezme společně.
Šiml řehtá, až se za břicho popadá.
(Přitom podle mě se to mělo dávno udělat tak, že by se matriční knihy postupně stahovaly z matrik (živá nebo mrtvá kniha, lhostejno), archivy by to zdigitalizovaly, zveřejnily online, co lze (jako na Matricule), a matriční úřady by dostaly zpět jen cd s celou naskenovanou matrikou, úředně vyhledávalo by se v počítači úplně stejně, jako to hledáme my, genealogové, doslovný výpis na pár kliknutí, a ty 150 let staré folianty by si konečně odpočaly od mastných prstíků a přetopených kanceláří. Jak budou ty knihy NOZ založené v r. 1850 vypadat za třicet let, to si ani netroufám odhadovat.)
Jednou za pět let?! Ježiši, no to jsou také skvělé vyhlídky. Já tam mám ve farnosti Lukavec matriky, kde jsou rodné zápisy z let 1817-1902 a ty budou zveřejněny až v roce 2049! Protože do těch knih zapisovali až do roku 1949. Alespoň tu bude nálož oddacích matrik v roce 2024, to bych snad mohl být ještě naživu.
GeneralHalsey  
Tak situace je z jiné strany obdobě zaseklá v SOA Třeboň, kde zase předávají matriční knihy jen jednou za 5 let a evidentně na tom nehodlají nicměnit a ještě k tomu letos se to údajně z důvodu pandemie o měsíc opozdí. Prostě státní úředníci jak něco. Prý jim a úředníkům na kraji Vysočina a Jihočeském to tak vyhovuje. A těch kronik co zneveřejnili po GDPR je také docela hodně.
Dobrá zpovykanost. Nemám slov, snad jen pořekadlo: "archivář je žába, jenž na prameni sedá, sama z něj nepije a jiným píti nedá".
To je zajímavé, měli jsme na Slovensku nějaké vzdálené příbuzné (Horné/Dolné Lefantovce, Tisovec, Bratislava, Rimavská Sobota) a toto období by mě docela zajímalo, ale podle toho co píšete, tak se mi do hledání moc nechce. Neznám žádné konkrétní adresy. V ČR jsem se k nejmladšímu sčítání dostal k tomu z roku 1930 a i to bylo formou placené rešerše po přesném uvedení čp. domu.
A dáte sem odkaz, prosím? :)
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Asi by som to nemal písať, ale všade je to inak. Na SK "zverejnili" na webe sčítacie archy 1930 a 1940. Tie úvodzovky preto, lebo sú komplet začiernené okrem mena a adresy. Ale napriek tomu je to lepšie ako nič, pretože sa aspoň dá zistiť, že daný arch existuje , je digitálne spracovaný a označený, a (vraj) sa dá dostať na nahliadnutie do nezačiernenej verzie priamo v archíve. ALE! Najväčšie zverstvo je v tom, že je to prezentované ako PDF obrázok, absolútne žiadne vyhľadávanie okrem zadania obce, čo sa dá zvládnuť-prehľadať max. pre obec do 1000 archov, čo mi dalo niekoľko týždňov práce. A pozor, takmer žiadna logika ani poradie po uliciach alebo číslach domov. Náhodne rozhádzané po skupinkách čísiel domov. Takisto digitálne označenie súborov je naprostá šialenosť. Celé je to platené v rámci projektu Europeana, ale keď pozriem, ako Europeanu spracovávajú v HU, chytá ma zúfalstvo. A písať by so to nemal asi preto, lebo je mi podozrivé, že je vôbec zverejnené aj to málo. Asi si to ešte cenzori nevšimli. A perlička na záver: nedá sa dostať priamo LEN k archom. Ak zadáte "Bratislava", dostanete ich v zmesi so všetkými digitalizovanými dokumentami z múzeí, galérií, archívov, stránky novín s textom "Bratislava" .... Chaos je veľmi slabý výraz na ten bordel. A keď v tom chaose zbadáte podľa popisu zrovna niečo, čo by mohlo byť zajímavé, po rozkliknutí sa na 95% objaví hláška: nezverejniteľné, lebo autorské práva, GDPR, ...