Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Tohle vše je digi online po přihlášení? Musím se podívat, jestli mám přihlašovací údaje, mám za to, že jsem si kdysi sjednal přístup. Fulltextově se tu hledat dá, hm...
Nerozumím tomu, proč se takto barbarsky chovaly některé instituce. Rozumím tomu, že se musí udělat místo a nejsme nafukovací, ale digitalizovat se dalo už před půl stoletím - resp. nafotit papíry a vyrobit z toho mikrofiš, mikrofilmy... Od vzniku digitální fotografie samozřejmě lze takto uchovat téměř vše a to už je posledních dvacet let, kdyby byla vůle a trocha peněz a času. Také narážím ještě na mimořádné skartace po povodních 2002, které zamrzí (např. vybrané trestní/soudní spisy z 50. let). Jinak máte pravdu, na Aukru se naleznou hezké věci. Někdo tam prodává rodinnou Bibli s vlastnoručními poznámkami o narození a úmrtí dětí od r. 1778 (!) asi za pětikilo. Pro veřejnost téměř bezcenná věc, pro vlastní rodinu k nezaplacení.
Bohužel jak se u nás používají pojmy, které jen naoko mají daný význam, tak "digitalizace" je v případě knihoven vlastně brána jako prostředek ke "znepřístupnění".
 
zcr petaklic je nemytý kyberpuberťák  (jestli vůbec ještě někdy kde bude)
však jo, mluvil jsem spíš obecně... regionální tisk by měl být jedna z digitalizačních priorit, právě proto, že o dění v domovském regionu se můžou zajímat lidé z třetí generace a druhého konce republiky. To samé podle mě platí pro obecní kroniky. Vývoj z posledních pár let (zpackaná implementace gdpr, zakuckávající se digitalizace...) člověku bere naději; bohužel vzhledem k současné situaci to asi půjde do kytek ještě víc.
V tomto případě nejde o digitalizaci dokumentů, ale o digitalizaci tištěných (úředních) věcí, které byly ve své době asi relativně běžně dostupné, ale dnes je to dostupné stejně jako cokoliv v archivech, tedy pouze prezenčně v nějaké studovně. Což je třeba pro ty, kdo to nemají u nosu, velmi diskomfortní. Já sice v SOkA najdu spoustu dokumentů, ale když chci něco z ÚL nebo nějakého věstníku (které by notabene měly být v každém SOkA) musím jet do Prahy. Prostě ze všemožných úřadů na úrovni okresů se to normálně vyházelo, protože pro archivy to nebyla archiválie a knihovny archivů, muzeí a normální knihovny to nechtěly, protože toho bylo moc a bylo by s tím spoustu práce.
Stejně tak středočeský regionální tisk se ponejvíce nachází v knihovně na Kladně. To je pro mě taky na nic. (Tam sice vím, že by nějaká digitalizace snad měla probíhat, ale stejně to bude nedostupné kvůli debilnímu zákonu o autorských právech, což u periodického tisku pokládám za naprostý nesmysl).
Mě štve hlavně to, CO se teď v knihovnách digitalizuje. Namísto aby se systematicky digitalizovaly věci na nejhorším papíře (a zároveň nejhůř dostupné), tedy ty úřední listy, věstníky ministerstev a úřadů, staré noviny, starý regionální tisk, který je navíc porůznu dochován torzovitě, tedy aby se to digitalizovalo a kompletovalo, tak se, alespoň co občas vídám přírůstky na NDK a jinde, digitalizuje např. x-krát vydaná beletrie nebo knihy staré jen pár let. To nemůžu pochopit, jak to může mít přednost. To není záchrana a zdostupnění ohrožených a nedostupných věcí, to je odškrtávání si fajfek za digitalizaci.
 
Jiffy Moravia 
Dnes, kdy mám třípodlažní dům s garáží a zahradním domkem, bych také neváhal. Tehdy jsem ale bydlel v 1+1. Nebylo v mých silách to během těch dvou dnů, ve kterých to leželo na hromadě a čekalo na odvoz do sběrných surovin, někam umístit. Štve mě to, a ne že ne. Ale pořád věřím, že to jednou někde přístupné bude.
zcr petaklic je nemytý kyberpuberťák  (jestli vůbec ještě někdy kde bude)
Všechny tyhle dokumenty budou jednou zatraceně chybět (resp. chybět ještě víc, než chybí dneska, ostatně stačí se podívat, jak v Trnavě genealogům zatopili (doslova) skartací kmenových listů)... já třeba takhle nechal v kontejneru slušnou porci kádrových posudků a jiných složek, které se vyhazovaly při generální rekonstrukci nejmenované akademické instituce... to by bylo asi čtení. Po bazarech se kolikrát válí štosy různých dokumentů, výuční listy, vysvědčení, další lejstra; sem tam si nějaký sběratel starých listin asi něco koupí, pak to skončí v kamnech nebo tříděném odpadu. Ale co s tím.
 
Já bych dneska s takovou nabídkou neváhal, i kdybych to měl dočasně rozmístit po známých. A ta nedostupnost je hrozná.
 
Jiffy Moravia 
A máte pravdu. Pro genealogii neocenitelná pokladnice jmen.
Jiffy Moravia 
V jedné nejmenované instituci to vyhazovali do sběru. Měl jsem možnost, dokonce nabídku, si je odnést, ale bylo toho tolik metrů, že bych to neměl absolutně kam dát. A nebyl tehdy čas nějaké místo najít. :-(
Jinak teda když už jsem ty úřední listy jednou měl v ruce, tak mě tam z hlediska genealogie zaujala řada jmen nejrůznějších lidí - po kterých se pátralo, kteří byli prohlášeni za nesvéprávné nebo mrtvé a snad i odsouzení. Já tam hledal nějaké znárodňovací výnosy, to tam taky všechno je. Holt není zájem.
 
Četl jsem. Myslím, že jsem se tam chtěl registrovat už dříve, ale tento způsob mě odradil.

S nafocením díky, ale zas to není životně důležité, aby se kvůli tomu rozbíhal kulový blesk.

Na to, že nejsou digitalizované a dostupné Úřední listy, po zákonech nejdůležitější podzákonné předpisy, jsem si tu už stěžoval. Já to považuju téměř za skandální, protože kdo se zajímá např. o poválečný vývoj u nás, se bez nich neobejde.
Na to, že je podle Wiki měl odebírat každý národní výbor, jsou absolutně nedostupné, já se k nim dostal jenom v knihovně NA.
Jinak po registraci ano, ale jedině s čipovou občankou - jen tak to jde udělat na dálku. Jinak musí badatel aspoň jednou přijít, aby se vidělo, že existuje :-) Inventáře jsou vidět i bez registrace a náhledy taky.
 
Digitalizované to není. Mám někoho poprosit, jestli by to nenafotil?
 
"Směrnice ministerstva vnitra pro místní a okresní národní výbory schválené vládou republiky Československé dne 19. května 1945", Sign. A17-7, počet souborů = 0. Obávám se, že to není digitalizováno.
Děkuji.
Protože registrace tam je poměrně komplikovaní můžu požádat, zda jste někdo do ebadatelny ABS registrován a prověřil mi, že je to skutečně dostupné? Díky.
Můj strýček gugl tvrdí, že po registraci ji uvidíte zde: https://ebadatelna.cz/?id=170001#
Díky, ale bohužel není.
možná je text vidět v ASPI po bezplatný registraci

https://www.aspi.cz/help/1