Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Facebook alias ksichtokniha.
Možná bych zkusil Bundesarchiv, tam by o něm mohli mít více. Ale nevím, co přesně od toho čekat. Také mám několik prastrýců, kteří padli ve 2. sv. v., Bundesarchiv jsem kontaktoval a po půl roce mi přišla odpověď, že mám vyplnit pro každou osobu objednávkový list, naskenovat svojí občanku a zadat maximální částku, kterou jsem ochoten zaplatit. Dál jsem se zatím nedostal. Nejvíce mě zajímá, zda mohou mít archivované jejích průkazy s fotkami, ale konkrétní otázky mi vůbec neodpověděli.
"..Zajímavá kniha, to je nějaký seznam vojáků v pluku ke konkrétnímu datu? Že nejsou řazeni abecedně..." podle digitální knihovny se jedná o periodikum , Hlavní název: Verordnungsblatt für das k. u. k. Heer Podnázev: Personalangelegenheiten
Na Facebooku jsem našel několik fotek pěšího pluku č.88, tzv. Berounské děti, ale nevím, jestli mezi nimi je a asi bych ho tam ani nepoznal. Také mohl být v jiné kumpanii než je na fotce. Bohužel už ale nezjistím v které. Právě mi z VÚH odpověděli, že ročníky 1887-1900 byly zkartovány :-(

Pěší pluk č.88 měl bojovat v Haliči a na italskou frontu se přesunout až koncem roku 1917. Jestli byl v Haliči i můj praděda, to už tedy nezjistím. Patrně žádné dokumenty nejsou. V domě, kde bydlel, po něm zůstal pouze křestní list vydaný ke svatbě roku 1922, a pak ty dvě fotky v uniformě, které ale budou až pozdější cca 1920.
Zajímavá kniha, to je nějaký seznam vojáků v pluku ke konkrétnímu datu? Že nejsou řazeni abecedně. Můj praděda se narodil 1899 a na té Piavě bojoval snad jen 1917-1918, musel bych se doma podívat na pohledy. Z italské fronty mám ještě nějaké jiné lístky (malované uniformy), jiný příbuzný tam nějak přešel do legií. V 88. pluku mám také prastrýce. Tam by mě nějaké seznamy (nikoliv seznamy ztrát, ty jsem prošel) celkem zajímaly. Nějaké deníky jsou také na netu, jen mít ten čas...
Tohle bude dost o ničem, jednak skartovali jako šílení a jednak si tam nechali hlavně důstojníky (potažmo společensky významné jedince), nikoliv vojíny. Já jsem nakonec nejvíce uspěl v rodině, to byste nevěřili, co měli příbuzní doma a celý život se o tom nezmínili. Např. lístky z fronty, řešení jména na pomník padlým s dotyčnou obcí, matka žádající o důchod za dva padlé syny atd. Co jsem nestihl zachránit, skončilo v popelnici (!).
Já jsem takhle fotil čp. 34 v Lázních Bělohradě (ještě 1921 správný dům) a nakonec mi bylo sděleno, že dnes to má čp. 124 a současné čp. 34 je nějaký jiný barák. Aby si člověk předem vše pečlivě ověřoval.
To je bezva, já jsem několikrát narazil na přečíslování, třeba ještě po válce. Takový Chomutov, tam je všechno jinak 1920 - 2020.
Co to znamená "knizexicht"?
Můj praděda tam byl taky a vůbec o tom nemluvil, což mě trochu štve. Ale mám někde pohlednici těch vojáků. Pluk se myslím zjistit dá, prostě kam byl příslušný, tam ho verbovali. Já mám problém s vojenskými fotkami z 1. sv. v., mám jich dost a oni se vždy fotili s nějakou cedulkou, kde byla písmena, někdy to byla marškumpanie jindy asi jiný útvar, vůbec se v tom nevyznám. Seznamy ztrát jsou pro mě o ničem, přežil a nebyl těžce raněn.
Díky moc, zatím mi to na to námořnictvo nepříjde
zde odkaz s výsledky vyhledávání https://www.ancestry.com/search/collections/61641/?name=franz_Anders&birth=1913_k%C3%B6niginhof
Ancestry karty padlých německých vojáků 2. s.v. - prosím o info
Dobrý den, příbuzný Franz Anders narozen 1913 ve Dvoře Králové nad Labem prý padl jako námořník u Řecka, je tu prosím někdo s přístupem, dle vyhledávání na ancestry jsou to minimálně 1. dva, dle sčítacího operátu se narodil 11. července 1913. Máte někdo přístup a víte co tam je napsáno, jestli jsou to karty mého příbuzného, dokážete když tak aspoň přes printscreen udělat kopii a dát to na nějaké image hosting. Díky
 
Leda tak žalobo pro porušení zákona. Stížnost na nedodržování správních předpisů a našlo by se i další. Jenže v tomhle státě, jak jsem si vyzkoušela, všichni remcají, ale nikdo nic neudělá...což je potom problém. Kde totiž není žalobce, není soudce. Bohužel.
Jo jo, díky. Už jsem to našel. Bylo to o dost stran zpět a v těch náhledech vůbec nebylo patrné, že tam je nějaký nadpis :) Teď ještě čekám na reakci z VÚA.
MILAVS okolí Chrudimska + Litomyšle 
A jsem se rozčílil. Tak že na co tak krutý zákon, my si ho ještě vylepšíme. O pět procent bych těm co to vymysleli zkrátil celoroční dovolenou.
To jsme již probírali. Některé archivy (typicky MZA) zákon nezajímá a Archivní správu jednání archivů nezajímá.
 
Hledala jsem včera na Matricule potomky nejmladšího bratra mé prababičky, který odešel jako mladík do Horních Rakous. Za pár hodin jsem měla všechno - přes dvacet osob. Díky přípiskům v matrikách včetně lidí narozených po druhé sv. válce, jejich svateb a úmrtí na přelomu tisíciletí. Všechny existující matriky svateb a zemřelých do roku 1938 jsou na webu plně přístupné. Matriky narozených jsou přístupné do roku 1920 včetně (a za půl roku budou přístupná data narozených v roce 1921, atd). Ve Slovinsku je to na Matricule stejné. Vše podle předpisů EU. A v ČR: " v našem archívu totiž platí" !!! Ale to není jejich archív, to je archív všech občanů! Z jakého důvodu, podle jakého zákona zadržuje jeden konkrétní archív zobrazení veřejně přístupných dat? Navíc v době kcovidu, kdy co lze, má jít po síti a ne nutit lidi shromažďovat se zbytečně v archivech. V normálním státě by to mělo stačit k reignaci vedení.
Na Facebooku jsem se dočetl: "Sčítání lidu, rok 1921, zveřejněné jen pár dní na webu a odpověď k tomu z MZA: Sčítací operáty z roku 1921 byly přístupné jen cca dva dny v průběhu technického ladění systému. Z důvodu ochrany osobních údajů budou bohužel zveřejněny až roku 2026. V našem archivu totiž platí pro zveřejňování matrik narozených a sčítacích operátů lhůta 105 let. V současné době můžete ročník 1921 studovat v badatelně Moravského zemského archivu v Brně nebo v badatelnách okresních archivů. K návštěvě badatelny je potřeba se objednat předem."