Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

:-) Však víte, je to věčný boj.
Děkuji crs za upřesnění, a ad Petronila - ano, zase jsme u Hlavy 22, neboť jak se prokáže, že zemřel, pokud o něm nic nevíme ...
 
trojčata 1723 Kostelní Hlavno
zde v indexu zemřelých https://ebadatelna.soapraha.cz/d/13091/171 jsou i v matrice https://ebadatelna.soapraha.cz/d/13074/370
 
Pro ostatní: Takhle vypadá karta z fondu Policejní ředitelství - evidence obyvatel - PŘ II - EO

https://prazsky.denik.cz/galerie/hledame-sve-predky-policejni-pobytove-prihlasky.html?photo=1&back=913072618-2784-63

O tom jak vypadají žádosti o pasy a další z fondu Policejního ředitelství II - všeobecné spisovny si můžete udělat představu např. na holocaust.cz
https://www.holocaust.cz/databaze-dokumentu/dokument/104799-blochova-klara-zadost-o-vydani-cestovniho-pasu/

Problém je, že pokud to není váš přímý předek a narodil se méně než před 100 lety, a vy neprokážete, že dotyčný zemřel, nic vám nepůjčí, případně děti v kartě začerní.
Já zkusím v příštím týdnu napsat do SOkA, jestli je šance, že v těch fondech bude něco kromě náhodných nálezů. Když jsem tam kdysi objevil žádost praprababičky o vynětí z odsunu, tak u toho byl přiložen průkaz antifašisty s fotkou, ale bylo mi řečeno, že tyto nálezy jsou spíše nahodilé a fotky většinou nepopsané. Tak uvidíme, jestli u "kennkarten" to bude jiné.
 
jacana smutný výročí, hladím fotky spím s urnou 
Dotaz skorolamy k údajům v soupisu poddaných (>1812)
Jak si mám vysvětlit zápisy v soupisu poddaných, kde je můj předek v učitých letech zapsán na adrese XY s doplňující poznámkou, že šafářuje v jiné obci téhož panství (v soupisech vedenou samostatně), přičemž v oné obci, kde šafářoval se mu podle matriky téhož roku narodilo dítě. Opakuje se to i v několika následujících zachovalých/dostupných soupisech. Když byl následně převelen šafářovat do další obce, tak už je zapsaný na správném místě.
Ty dvě obce jsou od sebe tedy v poměrně slušné docházkové vzdálenosti (5 km), takže by se dalo uvažovat, že do "fachy" docházel, ale zas matou ti potomci.
V té oné druhé obci je zapsána jiná rodina s poznámkou, že šafář v zase jiné obci, ta už je ale pěšky od té zapsané 15km

Z podrobného prohlížení knih mi sice přišlo, že úředník měl seznamy předpřipraveny a aktuální změny zjištěné v terénu tudíž občas řešeny škrtnutím, poznámkou, vepiskem. Specifičnost termínů změn funkcí v chovu ovcí, je mi známa.
 
Většinou se v tom hledá na dotaz. Inventář zde, http://badatelna.eu/fond/541/zaznam/386975 , pokud myslíme totéž.
 
Já v tom fondu bohužel nehledal osobně, okopíroval a zaslal mi to přímo archiv, cena za okopírování cca 10 stran, zaslání pdf a (asi) i rešeršní čas byla okolo 300 Kč. Jednalo se o velmi tenkou složku vedenou na danou osobu, kde se nacházela úplná všehochuť různých správních dokumentů a právě i ona žádost o pas. Inventář on-line jsem teď nenašel (není?), tenkrát mi to tuším našli na přímý dotaz. Jednání bylo velice promptní. A ano, zdá se, že se fond týká jen Prahy.
Vypadá to takto: https://arcinsys.hessen.de/arcinsys/digitalisatViewer.action?detailid=v6309766&selectId=50506765
Dá se tam i vyhledávat, ale zaindexovanou mají pouze část spadající pod městský archiv Darmstadt. Pro ostatní je třeba psát e-mail přímo do archivu. https://landesarchiv.hessen.de/genealogie-6_kennkartenmeldeboegen

Předpokládám, že ten fond v NAČR se týká pouze Prahy, nebo ne? Existuje nějaký online inventář, ve kterém lze příjmení vyhledat? S komunikací s NAČR nemám moc dobré zkušenosti a za vyhledání si účtovali docela pálku i za negativní výsledek.

 
Ten váš hesenský nález je pozoruhodný, dává mi určitou naději ohledně jedoho ztraceného příbuzného!

U nás akorát vím (už to tu myslím i proběhlo) v NAČR o zajímavém fondu Policejní ředitelství II, kde se nacházejí žádosti o pasy; našel jsem tam na formuláři pasovou fotografii jednoho pro mě dosti tajemného příbuzného z 20. let, což byl nález, o jakém se mi ani nesnilo...
Pátrání po odsunutých příbuzných mě zavedlo do archivů v Hesensku a tam mě překvapilo, že mají veškeré úmrtí matriky online až do roku 1959. Nejvíc mě ale potěšily poválečné registrační listy občanských průkazů (Kennkarten), které musel vyplnit každý, kdo se tam v letech 1946-1951 přistěhoval. Kromě osobních údajů a seznamu posledních bydlišť obsahují i popis osoby a její fotografii. Jsou volně dostupné pro osoby starší 100 let. U mladších musíte buď znát datum úmrtí, nebo vyplnit žádost o snížení ochranné lhůty.

A tak mě napadlo, jestli se někdo nesetkal, že by něco takového mohlo existovat i u nás? V SOkA Teplice jsem nalezl pár záznamů s "osobní průkazy (Kennkarten) 1940-1942", "Osobní průkazy 1939-1944", "Průkazy státních příslušníků 1939-1943", ale nevím, zda si dělat naději, že tam bude něco užitečného.
 
Já jsem tam pomáhal kamarádovi s předky - lesníky a "ajzboňáky" v okolí Brunica, to jsme digi nenašli. Na druhou stranu tam jsou velmi vstřícní administrátoři farností / správci matrik.
no hlavně by se mohl pohlapit archiv, co má na starosti Burgenland, jediná oblast Rakouska, která komplet chybí... tyhle italské državy jsou z části na FamilySearch, Terst, Tarvíz, ale nevím, co všechno. Samozřejmě cokoli ze zemí, kam se odsud emigrovalo, by pomohlo hodně, Sedmihradsko, Vojvodina, celý Balkán, Halič...
Rakušanům možno jen závidět, u nás vesměs nekoncepční bordel...
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Není pravda, že web "stěhovavých" nefachčí. Sice tam přispívá minimum lidí (pravidelně jen jedna osoba), ale zápisy tam přibývají. Pomalu, ale přibývají.
Pěkné, kdyby takto přidali Jižní Tyrolsko, tam bylo hodně Čechů - ale to asi Italové "nedovolí".
na Matricule přibyla celá jedna arcidiecéze - Maribor (246 farností, 4776 knih)... jen tak dál!
 
btw. genealogie.taby.cz je down, hlásí to General Error - SQL ERROR [ mysqli ] ... snad nic vážného
 
njn, bohužel většinou v jedné každé se jich najde tolik, že by nakonec člověk nedělal nic jiného.

rozhodně ale doporučuju jednou za čas prohnat to jméno zmizelého googlem, ANNO Suche a podobnými zdroji, náhoda je blbec.
jacana smutný výročí, hladím fotky spím s urnou 
věděla jsem o obou zmíněných místech, obě vypadají že počáteční ambice došly a nespolupracuje nejen lid tzv obecný matriky prolézající, ale ani ti protřelejší ... no nic, ten můj původní post byl stejně spíš jen takový plk do větru ;-)