Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Lehké metafyzično

Spravuje:

japokReklama
jony Nebuď Svěrák, dej si herák! 
 
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  zahrát si pěkně
V podstatě to smysl nemá, je to dost nuda, a nemá to žádný velký dopad ani význam. Možná maličko se tím dá zabývat jako indicií a měřícím bodem včasného varování, neboť to hnědé co protéká kolem něj není vždy ještě úplně v hlavním toku, ale v podstatě se dá energie vynaložit lépe jinde.

Vhodné pro mírně pokročilé studenty bullshitu, kteří si přejí posunout od studia základních argumentačních faulů (které jsou ale přesto nadále přítomny k povzbuzení), výše k neúplnému, chybnému kontextu, vlastním rešerším zdrojů atd.
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  zahrát si pěkně
LOL

lol


lol

lol

lol lol lol
Istral bebebewibewibebewiwibewibe 
Poměrně přesně překládá/cituje texty z německých (a dalších) mainstreamových médií, jeho komentář je víceméně věcný, ale občas se tam nějaký ten aktivistický bodík najde. V zásadě použitelný, ale je to pořád jen komentářový blogísek.
Ja ho ctu celekem rad jako dukladny kompilator textu z nemecke oblasti. Je ale fakt, ze si clovek tak uplne neni jisty, jak moc je v tech textech pripomny pravicove-konzervativni bias
cernees veselý Rusič a jezdec v globu smrti 
nedobře hovoří o zemi, kde už za 4 dny přestane vlát ten smradlavý bruselský hadr a tejkuje se bek kontrol...
veronikaR  
hele - kdo vlastně to Robinsonovo vystoupení cáloval? Nebylo to ze sněmovních peněz? Vzhledem k tomu, že facebooky neobsahují žádné fotky českých národovců s Robinsonem, mám takové temné podezření, že si hoch nechal zaplatitl letenku a hotel, aby se mohl v praze vylejt. Bez přítomnosti nějakejch pošahanejch rusáků či Jany Wolfové. Jen by mě zajímalo, jestli obral o prachy alt-vlastence a nebo poslanecký klub ANO, když to celé zaštítil Pour...
arnost snad nechci tak   moks
Trochu lituju, ze Tommy nakonec neprednasel na pude snemovny.
jony Nebuď Svěrák, dej si herák! 
Konvičkova 7Republika.cz
Yesterday at 19:37 ·
Tak trochu inside story:

Poté, co se Tommy během večerního posezení ve společnosti našich nejkrásnějších xenofobek a nejsympatičtějších xenofobů dozvěděl, že dnešní parlamentní seminář nebude --- tak se vykalil jak britský rowdie na víkendu v Praze --- no a zaspal ranní tiskovku.

Všelijací lidi mluví o trapasu. Já ho kupodivu chápu - fakt se dovedu vžít do jeho kůže.

Pochopme: On žije v zemi, kde se pomalu nemůže společensky odvázat, aby se svým známým obličejem nenarazil na nějaké ty agresívní obohacovače ozrbojené kudlou, kyselinou, nebo něčím horším. Relativně nezamuslená východní Evropa na něj musí působit jako ráj (o cenách pití a jídla nemluvě). Zaspaná tiskovka je zajisté trapas, ale Tommy není politik - je kluk, který se nebál říkat pravdu a je za to štván fašistickým euroislámským režimem. A novináři, kteří teď vykládají, že "mu chtěli dát prostor", by ho z 90 procent beztak jen očerňovali - čest výjimkám.
 
arnost snad nechci tak   moks
Zatim jsem se s panem Kechlibarem prilis nesetkal (krome nahodnych cytyrovani v mistnich slunickarskych klubech). Ma cenu se timto jevem zabyvat? (Prisel mi ponekud nudny, ale je mozne, ze jsem nektere momenty jeho osobnosti zcela prehledl)
 
TCO Pravda, láska a sirotci   něch idů do piče.
Ach, skodaze citujete, dal bych predkozku za fotku mrkvacoveho outiftu.
jony Nebuď Svěrák, dej si herák! 
pouze cituji, autor dál nerozvádí :)
!!! Zmizení počítače znamená co přesně? Krádež? Vyhodl ho z okna, jako Ozzy televizi?
jony Nebuď Svěrák, dej si herák! 
(vzpomínky na Kechlibara)

Nevyjadřuji se jeho jednostranným blogýskům, ale na gymplu to byl pičus par excelence. Totálně excentrický asociální nerd straníci se kolektivu ve svém mrkváčovém kompletu, který srdnatě nosil celé 4 roky. Do historie onoho ostravského vzdělávacího ústavu se zapsal tím, že dostal dvojku z chování za zmizení počítače a pak také tím,že jednou během kulminace svého deathmetaloveho období dorazil do školy s kosou, s níž pak během přestávky ohrožoval spolužáky, než mu to zarazil školník
 
jony Nebuď Svěrák, dej si herák! 
 
Jak to vypadá, když se potkají zastánci naprosté svobody se zastánci naprosté rasové čistoty
https://misesuk.org/2017/10/20/libertarianism-and-the-alt-right-hoppe-speech-2017/
 
Kdyby vám nebylo jasný, co je ironie:

The White Sharia meme, like the helicopter and oven jokes before it, is an extreme form of edgy and ironic humor. It has caused so much controversy only because it has become so popular. It serves as a distant beacon of the patriarchy we as a people need and will one day have. It is both a rallying cry for the disillusioned young men in our movement as well as their guiding light. The inspiration it is giving these young men will assist them in their future culture creation.

When I say we will have White Sharia in White Afghanistan one day, it means that we will have an extreme tribal patriarchy in the ethnostate. But it also offers visions of what that patriarchy and that ethnostate could look like. People can imagine themselves with a beard and an AK in the Appalachian Mountains.
Tak podle FarsaiDa prý nejsem zvyklý na pravdu. To by mě zajímalo, kolik si jí v životě užije on:

FarsaiD Make Hate Great Again 6.listopadu 2017 12:30:33
Tahle "svoloč" bojuje za držení zbraní, tradice a civilizovanou budoucnost, svobodu slova...

...a skanduje přitom heslo White Sharia now.

We must all focus, as Jack Donovan has famously said, on “becoming a barbarian” again... calls for our people to adopt a sharia-like form of extreme patriarchy are an effective tactic because, again, it is the only living example of extreme patriarchy left in the world today.
And let’s be clear: our race and our people will disappear from the face of the Earth unless we implement a radical, rigid form of extreme, regimented patriarchy, even more extreme than what we in the West had in the past.
https://www.counter-currents.com/2017/06/in-defense-of-white-sharia/
 
TCO Pravda, láska a sirotci   něch idů do piče.
Podnikovy pravnicek s nutkavou potrebou nechat si pokakat brisko a fixaci na Zidy uz nemusi hledat nic jineho.
 
highlights
Several classmates told me that Anglin didn’t date again in high school and sometimes tried to kiss other boys, including one black student he especially liked. Whether this behavior was authentic experimentation or just for shock value, it’s notable in light of the extreme homophobia Anglin has since expressed on The Daily Stormer and elsewhere.

Shortly after the divorce proceedings began, Anglin found a new emotional outlet: listening to a right-wing radio host who claimed that 9/11 was an inside job. This was Alex Jones, who would go on to become America’s premier conspiracy theorist. For Anglin, he was an entry point into the “internet truth movement,” an online realm filled with all manner of paranoid delusions. Soon Anglin was pulling classmates aside to warn them about lizard people.
“I just about lost my fucking mind on that conspiracy shit,” he admitted on a podcast years later.

“The only logical path for humanity to take is to utterly abandon [civilization] and return to a hunter/gatherer lifestyle,” he concluded. So he got on a plane and flew toward the jungles of Southeast Asia.

“You see the way white people—and it is white people—went around the whole world … and fucked everybody,” he said in a podcast he recorded at the time. “I think the white race should be bred out.” He voiced similar sentiments in other podcasts.

Anglin emerged with a plan: He would return to the jungle, build his own hut, and exist “completely outside of the system.” He would live with the T’boli at first, but he hoped to push even deeper into the mountains in search of Muslim tribes and “people that are still fighting with spears, killing miners and loggers.” He would also, counterintuitively, launch a website called Reality Situation to chronicle his new off-the-grid life. He put his belongings up for sale to raise cash for a horse, chickens, and ducks. There was a messianic zeal to his plan. “I’m going to do it,” he told another truther. “I’m going to live without money. And I’m going to set up a community that does the same. And I’m going to video tape it.”

according to Edward, Anglin had another motivation: “He was going out there to marry two 16-year-old Muslim girls. He’d already met them and was buying them livestock for the dowry.”

What happened to him in the jungle is a mystery. He later said he’d drunk too much of a “strong coconut wine” and “began to feel deeply depressed and alone.” His fanciful notion of “picking fruit and hunting wild boar” and being treated like a hero was, he realized, a “romantic fantasy.” Again, he blamed others for his failure. This time it was the Filipinos’ fault.
“Their minds were as primitive as their mode of living,” Anglin wrote, declaring that only among the “European race” would he feel at home. “It is only they who share my blood, and can understand my soul.”

Anglin told Edward that the tribe had rejected him. “They’re a bunch of idiots,” Anglin said. “Monkeys.”

In December 2012, he launched a new site called Total Fascism, an earnest precursor to The Daily Stormer. “From the flaming wreckage of the alleged Truth Movement,” Anglin wrote, “a group of people has begun to emerge … We have found the truth. We have found the light. We have found Adolf Hitler.”

He developed an almost religious infatuation with Vladimir Putin, or “Czar Putin I, defender of human civilization,” as Anglin called him. For Anglin, Putin was a great white savior, a “being of immense power.”

In March 2013, Anglin, or perhaps his father, used Greg’s email address to register the domain name for The Daily Stormer.
Anglin’s editorial approach, which he has explained in various podcasts, borrowed from both Mein Kampf and Saul Alinsky’s Rules for Radicals.

“The whole point is to make something outrageous,” he said on the site. “It’s about creating a giant spectacle, a media spectacle that desensitizes people to these ideas.” He considered jokes about Josef Mengele training dogs to rape Jewish women “comedy gold.”

Auernheimer ran the tech side of The Daily Stormer, and also contributed his considerable gifts for subversion by making printers on U.S. college campuses pump out swastika-bedecked flyers for the site. “I don’t know what I would be doing if it wasn’t for him,” Anglin said in an interview with another white nationalist last year. “He’s the one basically holding the whole thing together.”

As I reported this story, Anglin sent his trolls after me, too, and my interactions with them confirmed my suspicions that they were, by and large, lost boys who felt rejected by society and, thanks to the internet, could lash out in new and destructive ways. When I tried to draw them out about their lives, some admitted that they struggled with women. One told me that he struggled with his own homosexuality.

The Exile was one of two gay bars that had been owned by Anglin’s uncle Todd until he died of aids, after which Greg took over. The bars continued to stage foam parties and fetish nights while Greg, according to two sources, performed gay conversion therapy at his counseling practice.

All I want is to see [Jews] screaming in a pit of suffering on the soil of my homeland before I die,” Auernheimer wrote. “I don’t want wealth. I don’t want power. I just want their daughters tortured to death in front of them and to laugh and spit in their faces while they scream.”

On his site, he pushed a “White Sharia” meme and published posts encouraging men to beat and rape women, take away their voting rights, and treat them like property. Women were “lower than dogs,” he wrote. “They are all vicious, amoral, mindless whores who do not deserve respect or admiration of any sort.” The meme distressed and confused many of his readers, especially the few women who frequented the site. Other Stormers couldn’t understand why Anglin wanted to promote a concept associated with Islam. But Anglin was relentless, and after dozens of posts, his meme caught on. “White Sharia” was one of the phrases members of the alt-right shouted in Charlottesville in August. It was what James Alex Fields Jr. chanted before he drove his car into the crowd of antiracist protesters and was charged with the murder of Heather Heyer.

At times while tracking Anglin, I couldn’t help but feel that he was a method actor so committed and demented, on such a long and heavy trip, that he’d permanently lost himself in his role... Who was he if not the king of the Nazi trolls?