Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Humor a zábavaNové

Spravují:

lenadol,
SUVR_2,
Styvi,
TARJAN,
HonzaTReklamaRetro znamená cokoliv zpět v čase. Vzpomínejte, vypravujte, přidávejte obrázky.
"Nemůže tvořit budoucnost kdo nezná minulost," říkají rodopisci.
Sprostá slova tu nemáme rádi.
OPU - Seznam debatních zkratek
STARÁ PRAHA - Havířov - Foto pro radost a pobavení - YT: Hledání ztraceného času - Staročeské měrné jednotky - Vyšehrad a okolí-vzpomínky (tip Milford)
Chcete na Okounu najít nějaký starší příspěvek?
Nový spřátelený klub Kýho výra!

(Žapanské = Japonské)

Gustav Frištenský (11. května 1879, Kamhajek, součást obce Křečhoř – 4. dubna 1957, Litovel) Úmrtí: 4. dubna 1957 (ve věku 77 let) Místo pohřbení: Litovel
 
Pěkný, teda brala bych něco zázračnýho, aby se člověknemuselmoc hejbat.:)
Z Nápisů a cedulí
 
lenadol Kde ty loňské sněhy jsou ...  RETRO
***
HonzaT Nech brouka žít 
Hezké povídání. Máš tam jednu chybku, ta hospůdka se jmenovala U Šoustalů. ;)

Zač. 20. stol, trojský přívoz na Císařský ostrov.
Tuto neděli se na Císařském ostrově splašil mladý kůň, kterého tam cvičil člen pražského Jezdeckého klubu. Utrhl se z longe a vzpínaje se divoce pobíhal pryč od cvičitele směrem k trojskému přívozu. Dovedeme si představit zděšení svědků v okamžiku, kdy zvíře prudkým cvalem mířilo přímo k děvčátku, jež si na trávníku trhalo kvítka, snad aby si uvilo věneček. Nebylo nikoho, kdo by se pokusil zvíře ovládnout, když se stalo cosi neuvěřitelného. Mladá kobylka svůj běh těsně u dítěte zbrzdila. Poklidně je obešla a jala se poblíž uškubávat trávu. Zdá se, že zvíře mělo víc rozumu, než nepozorná matka malé dívenky.
Lidové noviny 14. července 1921
Dobová noticka oné mamince docela ukřivdila. Právě u trojského přívodu stávala hospůdka se zahrádkou. Nejspíš tam seděli oba rodiče a jistě měli děcko na dohled. Nemohli předpokládat, že tam přiletí splašená kobyla. Hospůdka se jmenovala U Šoukalů, jenže v roce 1960 až do základů shořela. Zachovala se už jen její fotografie z časů první republiky.
 
P.S. Teda úplně totéž né, žádné sociální dávky nebyly. Z povnnosti pracovat vyplývala státu povinnost zaměstnat.
Tak to není dost přesné. Nedohlížel na nic. Jenom evidoval požadavky firem na pracovní místa, nebo předal žadateli kontakt. Dohlížení bylo dané kontrolou VB. Každej esenbák se kouk do občanky, kde muselo bejt razítko o zaměstnání. Pauza mezi výstupem a nástupem mohla býr 6 týdnů.

Pokud razítko nebylo, musel se prokázat jiný příjem, že nejsi příživník. Nebyla vyloučená poznámka "svobodné povolání", podložená zřeba akad. vzděláním. V občance bylo trvalé bydliště, příp. přechodné. Každej se zásadně kouk na str. 14. Tam byla záměrná drobná tisková chyba. Pokud nebyla, šlo o padělek.

Taky jsem nepracovala déle než rok, jenže v občance jsem měla zapsáno vdova, dvě děti. Z čehož vyplýval příjem důchodů, takže se esenbák ani nevyptával.
Funkčně totéž, co dnes. Ovšem byla povinnost pracovat, tak byl povinen práci zajistit. Trochu jsi mě zaskočil, nevím jistě, jestli se to jmenovalo přesně "úřad práce", sídlo měl na okres. nár. výboru.
Předpokládám, že to byl takový úřad, který dohlížel na to, aby lidé plnili svoji pracovní povinnost.
(A když to nestačilo, tak nastoupila Veřejná Bezpečnost a postarala se o to.)
Přátelé, nevím jak vy, ale mě počítač jaksi odnaučil psát ... když se kouknu na svůj rukopis před 30 roky, tak byl náramně úhledný, to už bych dnes ani náhodou. Radši píšu vzkazy nebo adresy hůlkovým. :)
 
frank_booth  
Co byl v roce 1981 pracák?
Možná k neuvěření ...
Psal se rok 1981, na horách, byla jsem dost nemocná = velké problémy sehnat lehkou práci. Na pracáku mi řekli, že jakýsi sklad kabelů nutně potřebuje kanceláčskou sílu. Měla jsem vypisovat dodací listy. Druhý den jsem se opatrně zeptala, jestli bych je nemohla psát na stroji. Úžas dosavadní šéfky, co chtěla zoufale odejít, to telefonovala do Pardubic kádrovačce. Zkrátím to, do měsíce ze mě byla vedoucí expedice. :)) Zkrátka, mezi slepými jednooký králem!
 
Tak on stačí jednořádkový ENTER, aby na člověka šly mrákoty a co teprve pak jiné rozložení fčních kláves :-)
Stačí jakýkoli doktor, voni se snad tak učej psát :)
Mně to povídej :)) Stačí náhled do některé starší matriky, jeden farář psal úplně kaligraficky a jinýho bys přizabil. :) Hluboce za pravdu Ti dají třeba evidenční listy pam. ústavu, kde bych ručně psané údaje luštit nechtěla.
Ale mu nešlo o rychlost, ale o námahu PC vs. mechanický psací stroj...
Účelem psacích strajů nebylo zrychlit psaní, ale vytvářet písmena, která dokáže přečíst také někdo jiný, než ten, kdo je psal.

Lidé, kteří si myslí, že jejich písmo je k přečtení, a ještě ten názor cpou ostatním, by se měli střílet pro výstrahu IMHO.