Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Humor a zábavaNové

Spravují:

lenadol,
SUVR_2,
Styvi,
TARJANReklamaRetro je obecné označení pro něco minulého, zaniklého, bývalého, může se jednat o označení pro cokoliv zpět v čase. Co bylo dobré, to přetrvalo. Bavme se vším, co bylo.

Může se vám hodit: OP-uploader

Srovnávací fotky měst a obcí
Tuny citlivě kolorovaných starých fotografií.
Archiv Šechtl a Voseček (1850-1920+)
Databáze ilustrátorů dětských časopisů
Archiv digitalizovaných novin a časopisů
Bombardování Brna (mapa zásahů)
Nálety na Prahu 1944 - 1945 Velmi pěkný web.

Vkládání: kulaté závorky nahraďte špičatými!
Vložení obrázku: (img src="něco.jpg")
Vložení klikacího obrázku: (a href="adresa odkazu")(img src="adresa obrázku")(/a)
Vložení linku na text: (a href="url")Tohle uvidíte aktivní (/a)

:-) - čili takový obchod. Tak to jsme nepotkali nikdo. Neznám pamětníka, který by se tomu idealizování nepoškleboval už tenkrát. A jak si často divák herce ztotožňuje s rolíl, nejvíc jsme se posmívali právě absolutně dokonalé prodavačce Švorcové. Kterou jsem si zprotivila už před tím. Což mi připomíná 17 zastavení jara (SSSR 1973), kde jsme se zase pošklebovali nesmrtelnému kapitánu Klosovi. To byl takový Chuck Noris své doby.
Tramp00x Migrant z mageo.cz 
Já měl na mysli spíš výběr a ochotu prodavaček.
hnidopichu:-)
TARJAN Nech brouka žít. 
ruského sovětského :-)
Připomnělo dovoz ruského másla (myslím, že ta řeč tu už byla), dovážely se ho velké bloky jednoduše zabalený ve voskovým papíře. Taky se krájelo předem a rozvažovalo na čtvrtkila. Proti našemu za 10,- stálo 8 korun. Bylo krásně žluté a dobré.
Interiéry se běžně dělaly ve studiích. Pokud se pamatuju, všechny záběry jsou na lidi zblízka (pult, pozadí dvře někam atp. Skutečná je třeba jen ulice s vchodem do krámu apod. Zavřít nějakou sámošku na měsíce kvůli seriálu nebylo myslitelné. Měla jsem kdysi příležitost vidět Na Barrandově několik scén pro různé roztočené filmy a nejvíc jsme užasla nad "barovou místností", ten byl v pozadí, ale třeba k němu vedoucí krásný orientální koberec, to byly přes šablony nastříkané jemné hobliny. Svému průvodci jsem nevěřila, dokud jsem si na to nesáhla. K exteriérům ženy za pultem jsou jsou fotky na webu filmová místa.
Tramp00x Migrant z mageo.cz 
Neznal jsem nikoho, kdo by věděl, kde ten obchod vlastně byl. V realitě ale ne.
lenadol Kde ty loňské sněhy jsou ...  RETRO

Napadlo mě malé srovnání "dříve a dnes". Záběr ze seriálu Žena za pultem 1977) dokazuje, jak se dřív prodával ementál. Prodavačky musely porcovat několikakilový blok. Dnes kupujeme pohodlné vakuované balíčky, ale to si musíme zaplatit. Což ovšem dnešním fanatickým obhájkyním hygieny nevadí. Mně také ne, ale jen proto, že na to prostě mám. Ale opravdu chudí důchodci by možná raději nakupovali levněji u nějaké Švorcové.
Zmiňuješ VČ, což je sice jen část našeho území, ale i celá ČR je relativně je tak malá, že v nejširším kontextu mě zjednodušeně napadá jedna věc. Že velmi mnoho událostí souvisí s naší geografickou polohou. Že nacházet se v srdci Evropy bylo/je z pohledu mocenských bojů naší nevýhodou.
Tander Lee  
(Bitva o Berlín má ofiko okolo 200 tisíc mrtvých a dalších 200 tisíc zraněných jako spodní odhad, horní odhady jsou přes milion. V Hirošimě zahynulo asi 160 tisíc lidí, ale je tam značný rozdíl v konstrukci domů; v Berlíně byla většina domů kamenných a lidi, pokud mohli byli nejspíš někde zalezlí, v Hirošimě bylo hodně lidí obětí následného požáru převážně dřevěného města.)
Kdyby sedělo to číslo na wikině (skoro mega), tak i skoro jo...
(zdroj?)
Protiva: Dík za to povídání.
Tander Lee: Věcná poznámka k historii není OT.
Tander Lee  
(Výbuch atomové bomby nad Berlínem by měl asi 10x méně obětí, než kolik jich bylo během bitvy o Berlín. Ovšem je otázka, zda by pak Němci kapitulovali jako Japonci. Nicméně to je tady off-topic.)
Protiva školní strašidlo z Bradavic  - pravý sovětský alkoholik
Jinak moje matka, která žila na českém venkově (dnes východní Čechy) coby 13-ti leté děvče pravidelně vídala spojenecké svazy přelétávat nad jejich vsí, když spojenci lítali dále na východ, tj. na Brno a další.
Protiva školní strašidlo z Bradavic  - pravý sovětský alkoholik
Mám takový dojem, že jakkoliv byla válka vyhraná, podpis kapitulace pořád chyběl. Navíc Němci při ústupu uplatňovali taktiku spálené země, spojenci odpověděli tím že přestali rozlišovat vojenské a civilní cíle. Začaly kobercové nálety, kterými byla systematicky napadrť roztloukána německá města. A to ještě měli Němci štěstí, že Rusové stihli obsazovat Německo ještě před tím, než Američané stačili dokončit atomovou pumu. Šéf projektu Manhattan Edward Teller, který byl jako student v Berlíně zmlácen hnědokošiláči a kvůli kterým taky přišel o nohu prosazoval aby prvním cílem atomového útoku byl Berlín. Ostatně: kdyby bylo po jeho, tak by si z Německa udělal atomovou střelnici na zkoušení atomových zbraní které jeho tým vyvinul.
Zkuste si sami domyslet, jak by mohl vypadat konec války, kdyby došlo k atomovému útoku na Berlín.
Dále také díky Rusům kteří stihli obsadit nějaké vojenské letiště těsně předtím než z něj měly vystartovat německé bombardéry nebyla bombardována Praha, kterou by Luftwaffe jinak rozbila napadrť.
dík za linky, ráda se ponořím.
No ti se nad námi ale něco nalítali! Doporučuji k načtení např. Propaganda kolem sovětských náletů v květnu 1945. A to jsou jen nálety 9.5. Moraváci a nejen ti by mohli vyprávět viz. třeba zde.
No jó! To mi nedošlo. Hanba mi, že z Brna znám jen Slavii a Vorněž, Zelný trh a Českou čtvrť (ulici?) - souvislost s každoročními BBV.

Za zmínku stojí aspoň jedna epizoda. 1994 privát Žabovřesky. Jestli se nepletu, tak se jel kousek "šalinou" od nádraží do Ž. Tam, v takové ještě obyčejné samošce jsem zapomněla peněženku, zjištěno až na pokoji, průšvih jako vrata (spousta dokladů souvisejících s BBV, provozu stánku, nové kontakty, permanentka vystavovatele atd.), o několika tisícovkách ani nemluvit.

Zoufalá a zsinalá jsem se do těch potravin přiřítila za víc, než půhodinu. Pokladní šáhla do šuplete, poptala se na obsah a podala mi ji. "Mně neděkujte, ale tomu pánovi, co nám ji dal". Pán už tam nebyl a prodavačkám jsem aspoň koupila bonboniéru. Vod tý doby mi na Brňáky nikdo nesmí říct křivý slůvko :-).
Převažující národnost v tom asi hlavní roli nehrála. Ono v Brně bylo průmyslu dost, už jen Zbrojovka Brno, První brněnská strojírna, Královopolská strojírna, apod. A pak výroba leteckých motorů pro německé stíhačky v Kuřimi, kam byla přestěhována výroba z Německa v r. 1943. Dost zásahů dostalo Brno i jako důsledek nepříznivého počasí při záměru bombardovat polská města nebo Vídeň. Prostě města byla po mraky, tak bomby shodili jinde. Takto bylo zničeno kompletně centrum (náměstí) Moravského Krumlova, kde zůstal snad jediný dům.