Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Podařilo se mi sehnat pár dalších lidí, kteří by se rádi podíleli na stavbě a vypouštění balónových sond do vyšších vrstev atmosféry (cca. 30 km).
Pokud se najde pár zájemců zde, můžeme o tom diskutovat. Pokud ne, časem ten klub spláchneme do Odpadu.
Vítáni jsou zejména radioamatéři, zájemci o meteorologii, letečtí modeláři, šílení vědci a podobní hračičkové.
Předem varuji, že pokud to někdo myslí vážně, bude to stát nějakou kačku.
Když v USA mohou podobné balóny konstruovat a vypouštět studenti, proč bychom to nedokázali taky ?
Odkazy (časem přidám další):
EOSS
Jak vypadá sonda, balon a padák
High Altitude Glider
Balloon trajectory predictor
Levne reseni projektu
A sofistikovane reseni, jedno z tech lepe dokumentovanych
Ilmari projekt ve Finsku

ten napad neni z moji hlavy, mobil s gps muze reportovat svoji polohu v prubehu letu i po pristani via gprs a/nebo sms, tedy dohledani payloadu by nemel byt problem. Samozrejmne se chystam na nejakou sofistikovanejsi elektroniku, nicmene chci videt jak to v praxi vypada, nez zacnu ztracet cas tim, ze budu stavet nejaky slozity leotvy pocitac...
Reakce na | Vlákno  
zz Vsichni lezime ve stoce. Ale nektery z  nas upiraj pohled ke hviezdam..
tu je jeden

mobil a fotak nieje dobra kombinacia ako to potom dohladas?

zz Vsichni lezime ve stoce. Ale nektery z  nas upiraj pohled ke hviezdam..
A kde vobec je?
SAGITARIUS  
Tak tady to celé skyslo odchodem Eudoxa, který jedíný byl ochotný to trochu organizovat. Ostatní byli ochotní se podílet schopnostma i materiálně, ale ten zastřešující prvek už chybí.
No ja jen ze se na neco podobneho chystam, tak bych ocenil nejake zkusenosti:) Zatim mam v planu jen mobil a fotak, jestli se zadari a bude me to bavit, tak se pustim do neceho zabavnejsiho:)
Reakce na | Vlákno  
zz Vsichni lezime ve stoce. Ale nektery z  nas upiraj pohled ke hviezdam..
pokial viem nie. na druhu stranu Eudoxusa som dlho na Okoune nevydel
Moc to tak nevypada:) posledni prispevek nepocitam-li jankuv je z lonska? Jen tak pro zajimavost, vypustili jste nejaky balon?
Reakce na | Vlákno  
zz Vsichni lezime ve stoce. Ale nektery z  nas upiraj pohled ke hviezdam..
dufam ze zije
Zije to tady jeste, nebo uz je to na odpad?
 
janek The Spice Must Flow  Pochod tučňáků
 
vytrznice olol 
:-)
 
vytrznik Hodné kluky si nikdy nezapamatují -  na zlé nikdy nezapomenou
:-)
 
zz Som nezamestany drevorubac, UNIXy robim  zo zufalstva
Info z www.hamradio.cz
V neděli ve 13:000 bude vypuštěna balonová sonda IKAROS 2 kmitočet - 433,883 MHz +- 50 kHz Výkon - 70 - 110mW QTH vypuštění: Nezvěstice (jižně od Rokycan) předpokládaná max. výška - cca 18 000m

více informací na: http://uhfbalon.blogspot.com
info o poslechu prosím na : T.VLAS@seznam.cz

 
vytrznik Hodné kluky si nikdy nezapamatují -  na zlé nikdy nezapomenou
(-:
 
zz Som nezamestany drevorubac, UNIXy robim  zo zufalstva
http://ok1if.c-a-v.com/

Sice to bol len radiomajak ale predsalen sa dostali dalej jak my :-(

 
zz Som nezamestany drevorubac, UNIXy robim  zo zufalstva
dalsi web o pokusoch z balonom
http://www.davidus.sk/web/
 
zz Som nezamestany drevorubac, UNIXy robim  zo zufalstva
DA0SPUITNIK
Skupina rádioamatérov zo "Sternwarte Bochum" (observatórium v Bochum-e) pripravuje vypustenie meteorologického balóna s vysielačom v pásme 2m. Na frekvencii 145,200 MHz FM by mal vysielať značku DA0SPUTNIK a historické signály ako prvá družica Sputnik, ktor8 bola vzpusten8 presne pred 50 rokmi. Výkon bude asi 1W, anténa bič.

Z výšky 25km nad zemským povrchom by signál mal byť zachytiteľný v celej strednej Európe. Vypustenie je plánované na 4.októbra o 00.00 miestneho času (v DL, 22UT) z lokátora JO31ok. Maják by mal byť v prevádzke 3 - 24 hodín.
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
merlin00: pokud se týká katastrofické vize dopadající sondy, tak doporučuji se doučit pojem terminální rychlost.
Sonda v atmosféře skutečně neklesá podle středoškolského vzorečku pro volný pád.
Pokud se týká vize srážky s letadlem, tak sonda pochopitelně musí mít radarový odražeč a její start se hlásí na ŘLP.
Že ty sis tenhle klubik nepročetl od začátku ?
 
merlin00 Radiosondy 
RAdiosonda2
Pokud vas to neodradi, lze si jen tak pro radost pustit nanoradiosondu. Nevysila sice teplotu, ani tlak, ale aspon vysila a da se to prijimat. 1 tranistorovy krystalem rizeny vysilac cca 50czk (3,5 MHz krystal a soucastky z TV ) blikajici led jako klicovac 5czk, baterie do klicenky alarmu a nebo jina cca 10- 250 czk. dratek 0,08 vymotany z nejakeho zazyckoveho rele , nekolik detskych balonku ne moc naplnenych celkova vaha radiosondy 33 g delka anteny 40 m vykon cca 10mW, frekvence 3,6864 MHz Konstrukce... Balon- antenni drat20m, vysilac, drat20m, zatez 2g Datum vypusteni 12.7.2007 cca 10-15 hod. misto bude upresneno
merlin00 Radiosondy 
radiosonda...
Neni problem to zbastlit doma na kolene dokonce si troufam rici, ze pokud jste nekdo z vas vseumel, tak vas to nebude stat temer nic. Nic1 = 600-1600czk latexovy balon prumer 1,3m - 2m Nic2 = plyn do balonu He nejmensi baleni 10l lahev 200 bar (2 m3 plynu )cca 5000czk a spis vic, pronajemna den 10ck Nic2 (nemame li strach...) H2 nejmensi baleni 10l v 300 bar (3 m3 plyn) cca 790 czk pronajem na den detto nic3 = redukcni plnici ventil na lahev novy 3000 (He a H maji jine zavity!) 3000czk Nic4 = radiovysilac ROB home made cca 200czk jenom soucastky nic5 = vykuchany fotoaparat z vahou max 200g 0d 100czk do 25.000czk Nic6 = ovladaci elektronika k fotoaparatu 100czk (soucastky) Nic7 = Flie na padak, obal z penoveho PE snurky a jine = prohlidka konetejneru kolem skladu a logistickych center Eventualni problemy, se kterymi nutno pocitat... Nosnost balonu z 1m3 plynu je necelych 900g ( vaha latexoveho obalu je odectena) Baterie musi byt spolehlive, ve fotoaparatu nesmi byt zadne Lion, Lipol,spolehlive bouchnou v podtlaku = 10km vysky Baterie (alkalicke) nutno upravit nejlepe alkalicke tuzkove (4 ks 100g) tak, ze se do nich pred pouzitim na minusovem polu vyvrta dirka 0.3mm aby je nerozerval potlak. Celkovy objem naplne balonu by nemel prekrocit 1/3 max. objemu na zemi, jinak balon praskne uz v male vysce. Pri plneni vodikem vznika problem z moznosti vybuchu pri plneni .. Nutno uzemnit lahev, ventil, na konci hadice musi byt kovovy natrubek take uzemnen. Na plneni vodikem je dobre mit ochranne odevy pro pozarniky, vodik nevybuchuje explozi, pouze hori, avsak pri horeni vznika velke mnozstvi tepla a je dobre mit v reserve nejaky hasici pristroj. Balon sice nezahasime ale nasledne mozny pozar lesa zcela jiste ano... Mozne problemy... sondu nikdy nenajdeme... Mozne nasledky ... sondu srazi nejake letadlo ( na problem rozmasirovanych tuzkovych baterek v turbine radeji nemysleme) Sonde zlyha padak a stremaer ze zbytku balonu nam ten 500g zazrak moc neubrzdi.. Po dopadu rychlosti cca 200km za hod. udela v celku slusnou diru jak do zeme tak do strechy. Nastupem stresnich oken a obyvani pudnych prostor je to docela neprijemne zjisteni ze nam takoveho neco padlo na barak.