Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Podařilo se mi sehnat pár dalších lidí, kteří by se rádi podíleli na stavbě a vypouštění balónových sond do vyšších vrstev atmosféry (cca. 30 km).
Pokud se najde pár zájemců zde, můžeme o tom diskutovat. Pokud ne, časem ten klub spláchneme do Odpadu.
Vítáni jsou zejména radioamatéři, zájemci o meteorologii, letečtí modeláři, šílení vědci a podobní hračičkové.
Předem varuji, že pokud to někdo myslí vážně, bude to stát nějakou kačku.
Když v USA mohou podobné balóny konstruovat a vypouštět studenti, proč bychom to nedokázali taky ?
Odkazy (časem přidám další):
EOSS
Jak vypadá sonda, balon a padák
High Altitude Glider
Balloon trajectory predictor
Levne reseni projektu
A sofistikovane reseni, jedno z tech lepe dokumentovanych
Ilmari projekt ve Finsku

Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Šnek: to se strašně těžko určuje. Plusmínus bezvětří není nikdy, alespoň ne ve vyšších vrstvách atmosféry.
Ale lze říct, že u běžného letu trvajícího cca. 2 hodiny se sonda dostane do apogea za cca. hodinku a půl. Pak balon praskne, sonda padá cca. 2/3 výšky volným pádem, než je vzduch dost hustý na to aby začal fungovat padák. Pak je opět na padáku unášena větrem.
Podle zkušeností zahraničních skupin většinou končí sonda v kruhu o poloměru 50-80 km od místa startu.
Ale jak je to u nás, to zatím netuším. Jeden člověk momentálně studuje fyzikální teorii a chystá se psát něco jako simulátor, který by umožnil velmi zhruba predikovat dráhu balónu a sondy za použití dat o směru a rychlosti větru v různých výškách, které pravidelně uveřejňuje CHMI.
 
vytrznik Hodné kluky si nikdy nezapamatují -  na zlé nikdy nezapomenou
Eudoxus: To by měl být dostatečný argument! I když u těch sídlištních raubířů člověk nikdy přesně neví... (partyzánský smajlík)
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Ta Libuš by měla výhodu v tom, že je to prověřená lokalita a někoho z techniků sond by to možná zaujalo natolik, že by se přišel podívat a přispěl například radou.
Ale nevím, musím se s nimi spojit.
 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
PS.: Napadá mě, že bych možná mohl dohodnout poměrně rozlehlé startovací pozemky. Kdyby to na nich i spadlo, nepotřebovali bychom nikoho jako návnadu pro psy a pro majitele, kteří po Tvém způsobu brání vstupu na svůj pozemek se zbraní v ruce.
 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
Eudoxus: Jak to vlastně vypadá s dopadovým rozptylem sondy? Jak daleko od místa startu tak může dopadnout (řekněme za plusmínus bezvětří)?
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
vytrznik: no, já mám .308 Win a taky poloautomat 7.62x39 :-)
 
vytrznik Hodné kluky si nikdy nezapamatují -  na zlé nikdy nezapomenou
Ano, plácek u HMÚ v Libuši je výborné místo! Ale na druhou stranu mají tamější spratci vzduchovky...
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
V té Libuši by nám byli patrně schopni také říct, že podle jejich zkušeností sondy vypuštěné v srpnu za slunečného počasí a mírného jihovýchodního větru nejčastěji dopadají např. u Litoměřic nebo tak něco.
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Což nás přivádí k myšlence, že by nebylo špatné vytipovat místo startu.
Čistě geometricky je střed republiky někde jižně od Kutné Hory. Nezná tam v okolí někdo nějakou vhodnou lokalitu ?

Jinak já osobně se pokusím spojit s Libuší, odkud vypouštějí sondy meteorologové a ta lokalita je známá a prověřená.
Budu tam muset zavolat, protože na e-maily jaksi nereagují...
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Brtnick: no, UCL se tvářil, že problém v tom není.
Je tam pochopitelně ohlašovací povinnost před startem, takže asi vědí co a jak a letadlům v oblasti to hlásí.
Ale asi bude rozumné zvolit místo startu tak, aby pár kilometrů v okolí nebylo žádné letiště.
 
A s jinejme než metorologickejma volnejma balónama jsem se nikdy nesetkal. Akorát pamatuju na jednoho šílence, kterej si načerno nastoupal balónem do 9.500m a má hřejivej pocit u srdce, ze svého osobního rekordu, který ovšem nemůže přiznat, protože za VFR lze, bez udělené výjimky, pouze 6.000m, respektive do 19500feetů.
 
No nazdar, musím říct, že piloti letadel mají z meteoroglogických sond docela vítr - jejich poloha se nedá téměř lokalizovat (nějaký omezený možnosti mají vojáci ... nebo potom vizuálně).
 
Eudoxus: Pošlu ti to zítra, kontakt jsem si pečlivě zaznamenal a nechal v práci:) Jinak ještě doplňující informace, ta částka za pojištění vychází z toho, že máme do 1000,- Kč, spoluúčast. To znamená, pokud způsobíme škodu za méně než 1000,. platíme to za své.
Ta pojistka proti živlům je tam proto, že je nejlevnější. Samozřejmě je třeba možné pojistit měřící vybavení proti zcizení, ale je to dražší. Ale to by se asi dořešilo na místě při uzavírání pojistky. Založení OS mi připadá jako jako dobrý nápad.
 
ondra_nekola Understanding is a three edged sword.  Your side, their side, and the truth
Při stavbě asi příliš nepomohu (to by se to asi pěkně prodražilo), ale do pátracího a vyprošťovacího teamu bych se přihlásil.
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Jak to tak sleduju, možná že fakt vypustíme něco už letos. Ideální by bylo letos udělat alespoň jeden či dva pokusné lety při kterých by se prověřila logistika, organizace, dohledání sondy atd.

Pak na podzim a do konce roku vyhodnocovat, učit se z chyb a připravovat novou sondu na příští rok. Ta už by měla být s fotoaparáty či kamerami, takže sežere víc hélia.
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Ferguss: No, pošli mi kontakt na tu paní do Vzkazníku.
Databázi kontaktů už jsem založil, prozatím ve formě žlutých "lístečků" psaných do Utlouku. Časem to předám nějaké té sekretářce´o níž jsem psal. Tedy najde-li se nějaká. :-)

To pojištění vypadá fajn, to by se zkouslo.
Já osobně mám představu založení OS. Pokud by v něm bylo řekněme 10 lidí, tak vychází to pojištění na nějakých 360 Kč/osobu a start balónu by vyšel na cca. 250 Kč/osoba (1200 Kč balón plus 1000 hélium plus drobnosti). Tedy pokud nepočítáme s tím, že se ztratí sonda.
Náklady na sondu zatím ponechme stranou (cca. 10.000), protože to vypadá, že se dost věcí podaří sehnat zdarma. Součástek mám poměrně dost, další adepti na konstruktéry taky a prozatím jsem sehnal sponzora který nám pujčí GPS modul (což je jedna z nejdražších částí) a je ochoten smířit se s tím, že se modul eventuálně rozbije či ztratí. Další GPS modul mám objednaný já. Sice byl původně určený na něco jiného, ale to může počkat.

Další drahou součástí bude vysílač (tedy pokud použijeme komerční ruční 2m). Ale to je ještě ve hvězdách.

Z pozemního vybavení mám notebooky, kvalitní přehledový přijímač na příjem telemetrie (musí se vyrobit citlivá anténa podle použitého rádia), GPSku, PDAčko, dalekohledy.
Plus předpokládám, že se přidají nějací radioamatéři s vlastním rádiovým vybavením. Jeden už v mailing listu je.
 
Ufff tak jsem právě prošel byrokratickým kolečkem ohledně pojištění. Zkoušel jsem Českou pojišťovnu, z nich jsem nebyl schopen žádnou konkrétní informaci vyrazit a to jsem postupně přepojován mezi čtyřmi lidmi a ten poslední mě chtěl vrátit zase na začátek.
Nesrovnatelně lepší situace byla na Kooperativě. S velmi ochotnou paní jsme vykoumali pojistku na všeobecné způsobení škod (či jak se to jmenovalo) pro právnické osoby (nutno založit Občanské sdružení). Na celý rok by to stálo 3060,-Kč. K tomu je ovšem nutné uzavřít další pojistku, protože samostatně to nedělají. Finančně nejvýhodnější by bylo pojistit měřící zařízení proti živlům, což činí navíc zhruba 300,- ročně. Na paní mám kontakt, jak do kanceláře tak na mobil.
Závěrem návrh, nestálo by za to založit jakousi databázi kontaktů ?
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Mluvil jsem s prodejcem plynu.
Helium (resp. cosi cemu rikaji Balon-gas coz je nepatrne spinave helium) stoji 3310 Kc bez DPH za lahev o obsahu 50l. Tato lahev naplni 9.1 m3. Pak existuji jeste lahve o obsahu 20 a 10 litru ktere jsou mensi ale plyn stoji za 1m3 vic.

Balon nafouknuty na prumer 1.8 m obsahuje zhruba 3 m3 helia a pokud by byl zatizen sondou snurou a padakem o celkove vaze 1kg tak by mel vystoupat do vysky cca. 31.5 km za zhruba 1 hodinu 36 minut. Tam by mel prasknout. Udaje cerpam z programu LiftWin.

Lahev helia by tedy mela vystacit na tri starty balonu vyse uvedenych parametru.

V klubu na ktery odkazuje Ferguss vychazi helium draz (ale nijak dramaticky), protoze jednak pouzivaji ciste helium a za druhe si uctuji neco za praci, kompresor atd.
 
V pražském potápěčském klubu plní tlakové lahve heliem. Nakolik je cena rozumné neumím posoudit.
 
janek The Spice Must Flow  šílení sněhuláci
Jinak jsem samozřejmě ochoten se (v rozumné míře) podílet finančně.