Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Podařilo se mi sehnat pár dalších lidí, kteří by se rádi podíleli na stavbě a vypouštění balónových sond do vyšších vrstev atmosféry (cca. 30 km).
Pokud se najde pár zájemců zde, můžeme o tom diskutovat. Pokud ne, časem ten klub spláchneme do Odpadu.
Vítáni jsou zejména radioamatéři, zájemci o meteorologii, letečtí modeláři, šílení vědci a podobní hračičkové.
Předem varuji, že pokud to někdo myslí vážně, bude to stát nějakou kačku.
Když v USA mohou podobné balóny konstruovat a vypouštět studenti, proč bychom to nedokázali taky ?
Odkazy (časem přidám další):
EOSS
Jak vypadá sonda, balon a padák
High Altitude Glider
Balloon trajectory predictor
Levne reseni projektu
A sofistikovane reseni, jedno z tech lepe dokumentovanych
Ilmari projekt ve Finsku

Eudoxus, Farsaid
I see, dik za info ;)

jinak se hlasim na jakekoliv akce, ktere budete provadet, moc rad se zucastnim/pomuzu/poletim ;))
 
arnost In bomb e atomi mixâham.  lincovery
ja kdysi meteo balon vlastnil, ale bohuzel se mi nepovedlo sehnat dostatek helia k jeho naplneni. naopak pozdeji, kdyz uz jsem pristup k heliu mel, tak byl plast hojne zpuchrely.

ten plast chcete vyrabet, nebo koupit?
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
FarsaiD: díky, zavolám tam.
 
FarsaiD funyny 
Eudoxus
Tak jsem to trefil. Pokud zavoláš zítra po poledni na onen úřad (tel. 220112629), měli by ti sdělit, co pro povolení potřebuješ. Nějaký pán mi tam říkal, že podobné balóny u nás vypouštějí vesměs jen meteorologové, takže zkušenosti můžeš načerpat i u nich.
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Dragon: naopak, je to výška mnohem větší než v jaké létají dopravní letadla.
Jak je na tom legislativa ČR se právě pokouším zjistit. Názory na to se pohybují od "zákonem neomezeno" až po "striktně zakázáno".
V USA a EU to zákon upravuje, ale nijak dramaticky. Víceméně je zakotvena povinnost oznámit s předstihem dobu a místo startu a předpokládaný směr letu. Pak se oznamuje start, vstup do nemonitorovaného prostoru (výška nad 20 km) a opětný sestup do hlídaného prostoru (pokles pod 20 km). V USA pokud vím musí být balón navíc vybaven odraznou plochou definované velikosti, aby byl vidět na radaru.
 
spsch mayoi nagara demo ii aruki dashite  **
nabízím se coby zaměřovač a lokalizátor, v práci máme GPS systém, pokud balén nahlásí, kde je, můžeme tam i někoho poslat, by ho někdo neukrad
 
FarsaiD funyny 
SAGITARIUS
To bohužel ne. Ale mezi Nazgulem a kocourem by návratu z vyšších vrstev atmosféry nebyl stejně žádný rozdíl.
 
SAGITARIUS  
FarsaiD
On umi s mobilem? :-)
 
FarsaiD funyny 
SAGITARIUS
Dobrý nápad. Jen je třeba zajistit, aby Nazgul či jiný dobrovolník vystupoval pouze jako živý náklad a nemohl zasahovat do řízení balónu. S pilotovanými letouny jsou mnohem větší obstrukce.
Já nabízím přítelkynina kocoura.
 
SAGITARIUS  
Nazgul
Co kdybychom te k te sonde rovnou privazali? Po dopadu by ses pouze ohlasil mobilem... :-)
 
Nazgul Maybe she will remember the times  when I would hold her so tight
Hlásím se na pozici skauta pro hledání sondy :-)
 
FarsaiD funyny 
Dragon
Zběžně jsem hledal a vypadá to, že se na vypuštění balónu vztahuje zákon o civilním letectví č.49/97 a potřebuješ k tomu povolení Úřadu pro civilní letectví, který má stránky zde: www.caa.cz
 
ja se zeptam na trochu jinou vec: Zajimalo by me, coby naprosteho laika, jestli je treba nejake povoleni nebo je to normalne povolene. Jde mi o to, ze i kdyz je to velice nepravdepodobne, tak se treba to zarizeni muze dostat do nejake letove linky a je mozna kolize s necim "vetsim". Nebo je to opravdu tak mala vyska ze to nehrozi?
Dik za odpoved.
 
SAGITARIUS  
Kdybych znal nejakeho prodejce, tak si to nenecham vozit z Hong-kongu pres NY. :-)
Samozrejme E-Bay...
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Sagitarius: Fajn hračka. Kde jsi to objednával ? Na EBay nebo znáš nějakého prodejce ?
 
SAGITARIUS  
Eudoxus
Vsak ja ho nekupoval, ale vyrabel. Ale mas pravdu, s vodikem jsou dost potize. (uniky, horlavost)
 
SAGITARIUS  
A s vyskovym snimanim budu experimentovat uz mozna zitra (vlastne dnes), pokud mi Ujo priveze z NY tuhle hracku, kterou mi tam koupil. Bohuzel pouze s dosahem par set metru, ale pro brachu do modelu letadla to bude stacit. (pro svoje experimentovani jsem si objednal druhou :-)
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Vodík nebrat. :-)
Balón se musí plnit héliem. Jednak je to ŘÁDOVĚ bezpečnější a za druhé, vodík nelze jen tak koupit bez byrokratických omezení.
 
SAGITARIUS  
Inu, proc ne? Myslim ze uz jsem kdysi v klubu chemie popisoval sve zkusenosti s balonem plnenym vodikem :-)
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
stromovous: to jistě nezaškodí. Ale lze přispět i teoretickou radou, nápadem, pomocí při hledání sponzorů, zainteresováním skautů a jiné havěti (velmi užitečné při hledání sondy po návratu) atd.
Jinak, zapomněl jsem uvést do záhlaví adresu mailing listu, kde jsou přihlášeni lidé mimo Okouna. Hned to napravím.
 
stromovous Z matematiky jsem nematurovala  <°---<
Tohle mě zajímá, ale nenapadá mě, čím bych mohl přispět. Jedině tak tím, že o tom projektu napíšu článek, popularizace nikdy neškodí :-)
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Takže proč tenhle klub vlastně vznikl.

Pokud přeskočím nudný úvod o tom, že již jako malý chlapec jsem toužil stát se kosmonautem, o vypouštění balónů do vysokých výšek (a o vypouštění raket z balónů do ještě větších výšek) se zajímám už pár let.
Zatím jsem studoval jen Web stránky podobně postižených nadšenců v USA a EU a tak nějak jsem pomalu plánoval vypuštění vlastního balónu.
Před pár dny se v jednom českém mail-listu s tématem elektronika objevil příspěvek o partě lidí v ČR, kteří zcela vážně hodlají naplánovat, postavit a vypustit první českou amatérskou družici (což není vtip, jde to a lze jí nechat za relativně snesitelný poplatek vynést na oběžnou dráhu). Dost lidí o tom v té konferenci začalo debatovat a tak jsem se jich zeptal, proč nezačít s něčím jednodušším, jako je výškový balón. I v takovém balónu lze ověřit funkčnost mnoha prvků, které by se mohly časem stát součástí družice.
A kupodivu se ozvalo zhruba 8 až 10 lidí, kteří jsou ochotni do tohoto projektu jít, založit Občanské sdružení, postavit balónovou sondu, vypustit jí a následně jí honit a najít.

První sonda by měla být jednoduchá (GPS, vysílač telemetrie, teplotní, tlakové a vlhkostní čidlo), další fáze by měla být sonda schopná fotografovat.