Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

TanakiReklama
Melly Being good isnt always easy,  no matter how hard I try...
Šnek
Německy neumím, ale pokud jsem správně pochopila tvé vysvětlení, v české psychologii se používá "strach" (konkrétní, racionálně podložený) / "úzkost" (iracionální).
 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
Nevíte někdo, jaké je užívané české názvosloví pro to, co se německy označuje "Angst" a "Furcht"? Obojí se dá přeložit jako "strach", ovšem "Angst" spíš směrem do iracionality a bezpředmětnosti, zatímco "Furcht" je spíše racionálně podložený strach z něčeho konkrétního.

Já bych to přeložil jako "strach" a "obava". Ale nevím, zda se to takto v české psychologii užívá.

 
Tanaki Jsem strážce na zdech. Pro tuto noc  a pro všechny noci které přijdou.
Doporučuji tuhle knihu, z psychologického hlediska velice zajímavé, jako i dobrý pribeh

Majgull Axelsson ? DUBNOVÁ ČARODĚJKA

?Jedna z mých sester ukradla život, který měl patřit mě. Chci vědět, která to byla,? říká si v duchu Desirée.

Desirée ..Vytoužená.. Od narození upoutaná na nemocniční lůžko, epileptická, úplně ochrnutá, zkroucená a spastickými záškuby trpící dívka, odsouzená k životu mezi čtyřmi stěnami nemocničního pokoje.

Jako tolik jiných postižených dětí té doby je odklizena ze světa zdravých,neboť je považována za zrůdu, za slintající hříčku přírody,bez jakýchkoliv práv a možností, a takovými dětmi se stát nechlubí ani se jimi nezabývá. Ale vždycky záleží na jednotlivcích, a tak do Desiréeina života vstupuje anděl v podobě lékaře, který zjistí, že dívenka má neporušenou inteligenci. Naučí ji pomocí náustku a hadičky, do nichž fouká, ovládat klávesnici počítače, a tak může Desirée komunikovat s okolím.

Navštěvuje logopeda, učí se, sleduje televizi a čte, čte, čte. Udělá si maturitu a zabývá se myšlenkou na další studia. Jenže

Kdesi venku, za zdí nemocnice, jsou Christina, Margareta a Birgitta, její tři sestry ony však o její existenci nemají tušení. Nejsou pokrevní příbuzné, sestrami jsou jen díky tetě Ellen, která je vychovala. Christina je lékařka, Margareta vystudovala fyziku a Birgitta Birgitta je šlapka, alkoholička a narkomanka. Každou z nich opustila matka, a každá z nich se s tím vyrovnává po svém. Pokud se s tím vůbec lze vyrovnat.

Desirée touží po svých sestrách, chce, aby se o ni nakonec dozvěděly, a mistrně rozplétá vlákna jejich životních příběhů. Nechce však vědět nic o příčinách vlastního postižení, nechce vidět svou matku.

Dubnová čarodějka je nesmírně strhující, sugestivně vyprávěný,podmanivý příběh o lásce, touze věrnosti, stejně jako o lhostejnosti, aroganci, blahosklonnosti. Děj knihy začíná v padesátých letech ve Švédsku, v době budování sociálně orientovaného státu, a končí víceméně v současnosti, v devadesát letech.

Název Dubnová čarodějka si autorka vypůjčila od mistra světové science-fiction, Ray Bradburyho. ?Když se člověk chová tak, že ne zcela rozumí tomu, co dělá, říká se, že do něj vstoupila dubnová čarodějka,? říká Majgull Axelsson a dodává: ?Možná, že to dobře popisuje i to, co se děje v píšícím autorovi.?

Majgull Axelsson je švédská autorka,o níž je známo, že ve své tvorbě straní vždy slabým, utlačovaným a handicapovaným. Její kniha Naši milí bratři (V?ra minsta bröder) vypráví o dětské práci ve třetím světě, další knihy jsou o dětech žijících na ulicích v latinské Americe, o filipínských prostitutkách, ale také o ?odvrácené tváři? současného Švédska. Je autorkou v pravém slova smyslu politickou, přestože její díla nejsou ani vědecké práce, ani dokumenty, nýbrž hluboce lidské a strhující romány.

?Axelssonová napsala úžasný román, bohatý příběh, který.. ukazuje dějiny budování státu sociálních jistot,tzv. všelidového domova. Je to skvostný román, dokáže pobavit a zaujmout, možná že se dokonce stane generačním románem pro ty,kdo se narodili koncem čtyřicátých let.?
Christine Sarrimo, Svenska Dagbladet

Birgitta na rozdíl od něj nikdy nepochopila, jak je důležité dbát o vlastní důstojnost. Naopak, vyhledávala ponížení, jako kdyby po něm žíznila. Neexistuje jediný obchod v Motale, kde by nekradla a nebyla jako zlodějka dopadena, jediná ulice, kde by ji, šermující rukama a hulákající nesebrala policie, ani jediný útulek, kde by nelhala a nebyla jako lhářka usvědčena. Viděla jsme jí zvracet do odpadkového koše uprostřed náměstí ? jak jinak než v sobotu dopoledne, kdy je náměstí plné lidí ? a potom se němě předklonit a v údivu zírat na páchnoucí průjem, stékající jí po nohou. Viděla jsme ji sedět úplně namol a pomočenou v závěji pozdě večer, zatímco kolem ní kroužila banda posměvačných puberťáků. Viděla jsem ji roztahovat nohy pro jednoho muže za druhý, dokonce i pro muže jako Roger, kteří jí přes obličej položili dlaň, aby se na ni nemuseli dívat. A nad tím vším jsme viděla její povýšenost, nepochopitelnou hrdost nad tím úpadkem.


 
iwo povolání:POKUŠITEL 
...diazepam jsem dostal pro jednoletý dítě na rýmu, "kdyby náhodou mělo křeče", tak jsem ho zahodil na dno lékárničky...
_Ale ikdybych jich měl metrák a topil s nima, nedám. Je to svinstvo a i dochtoři s tím jen-tak-tak trochu uměj zacházet. Fakt se radši stav u felčara, tohle je už moc silná alchemie na to, aby to člověk dělal svépomocí...
 
pomoc !!! léky
ahoj potřebuju pomoc, nemáte někdo možnost sehnat neurol, diazepam, oxazepam, xanax apod ... třeba bez receptu, dohodneme se - nemám možnost zajít k psychiatrovi, beru dlouhodobě, takže se obracím s prosbou na vás ... díky za pomoc !!! iveta_ruz@centrum.cz
 
Jeronym Klimeš
Psycholinguistika
o tom jsou tuny knih. Me se libil napr Pennebaker: http://homepage.psy.utexas.edu/homepage/faculty/pennebaker/Home2000/JWPhome.html
larryho snehulak  
zmrzline:
tak to jsem rada:)
 
iwo povolání:POKUŠITEL 
...ono když se semeno tlačí zespoda na mozek, blbne z toho i jinak rozumný člověk, To chce holt pravidelně vyprazdňovat.
 
No, asi to fakt je potreba. Udelali jsme si cas jenom pro sebe, deticky k babicce a je to trochu lepsi:-)
 
larryho snehulak  
celkem to chapu, zkus si najit pro muze trochu porozumeni a chvilku i na nej, jenom na nej, uvidis ze mu to udela radost
 
iwo povolání:POKUŠITEL 
_Zmrzlina: To máš jako s mašinkama -- jsou pro děti, ale hrajou si s nima otcové. K nelibosti dětí. A teď si vem, že si s tebou hrál tolik let a teď mu jeho hračku (a zejména její konkretní části) bere někdo jinej.
_No já znám žárlivost jenom z literatury, ale stejně mi doma řikaj, že bych nemusel na synka žárlit...Freude, svatý Freude...!
 
Aha, no to by mohlo byt ono. Ale presto to nechapu:)))
 
FiS polymerizing a monomer that has been emu 
no, kdyz je nekdo rad stredem pozornosti, tak se o ni nerad deli... asi.
 
Ne, mame dcerku i syna. Kdyz jsme meli prvni malou, tak to byl des. Ted s klukem uz to tak neproziva, ale on normalne zarlil. Ze na neho nemam tolik casu...atd. Dodneska to nechapu. Je to proboha jeho dcera i syn, tak o co jde?:))
 
netýká se to hlavně synů ?
 
Proc muzi zarli na sve vlastni deti a berou je zpocatku jako konkurenty?
 
Melly Being good isnt always easy,  no matter how hard I try...
Ty dvě děti má s dotyčným? Pokud ano, přijde mi to divné. Pokud ne, docela klidně.
 
axter pořád řeším záhady duše a těla 
stud
Je možné aby se tak styděla matka 2 dětí před přítelem?
Melly Being good isnt always easy,  no matter how hard I try...
Z vlastní zkušenosti: a) pocit méněcennosti, b) mírná sociální fobie. Zejména taková jakási podvědomá snaha být v partnerových očích dokonalá a z toho plynoucí prakticky neustálá nejistota, jestli nedělám/neříkám něco špatně a neztrácím tím body... A netvrdím, že je to jediné možné vysvětlení.
 
Proč se žena i v normálním kontaktu (diskusi, běžném styku)s partnerem až enormě stydí? Dotaz a vysvětlení?