Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

TanakiReklama
Protiva školní strašidlo z Bradavic  - pravý sovětský alkoholik
Nebyl. Ale po listopadu 89 u nás začalo vycházet dost všelijakých memoárů. Z války horké i studené. Kdo měl zájem, mohl číst co hrdlo ráčilo.
asym Hier bin ich Barsch,   hier darf ich's sein
Ne, ale doufá, že bude;)
vy jste byl u tajných služeb? :-O
Protiva školní strašidlo z Bradavic  - pravý sovětský alkoholik
Ano, pomluva je skutečně ten nejdůležitější nástroj. I tajné služby se bez něj neobejdou, o ostatním nemluvě. A Japok by to měl dobře vědět. A pokud to neví, pak je to obyčejné ukecané pako.
pantau čáry máry fuk 
to určují IMHO sami lidi. v 15 stol. někdo řekl, že je dotyčný kacíř a už se lidi od něj odtahovali (samozřejmě že ne všichni, ale většina ano). pomluva byla ten nejdůležitější nástroj. a funguje to i dnes.
Protiva školní strašidlo z Bradavic  - popíjí deset litrů vína denně.
Těch náhodných magorů stále přibývá. Akorát se o tom moc nemluví.
teď ještě jak lidi přijdou na to, která skupina je pozitivní a která negativní
FiS there being no objections offered, I res 
Tak Zimbardo tady příští léto bude, můžete se ho zeptat:) Ale jinak o tom myslím bylo napsáno dost a má to i celkem podrobnej popis na Wiki. I Zimbardo říká, že je to spíš demonstrace než "experiment".
 
a vzhledem k provařenosti toho experimentu, by skupina, která o něm nikdy neslyšela, byla specificky posunutá oproti random populaci a výsledky by nebyly validní:)
pantau čáry máry fuk 
především by to ale museli být lidé, kteří o tom Zimbardově experimentu nic nevědí. jinak by si dávali pozor. což je právě otázka jestli v tom experimentu BBC Prise Study byli lidé, kteří do toho Zimbardova experimentu byli zasvěceni.
pantau čáry máry fuk 
díky. ale asi spíš na podzim. ted v létě se mi do toho moc nechce.
Precti si tu knihu, je to tam dost dobre rozepsany :)
Shake krmte troly! 
zajímavý klub, toto, kde se tu najednou vzal?
 
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
(U toho bondyho to bylo v padesátých letech, pochopitelně.)
 
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
"V opačném případě, tedy pokud je člověk členem negativní skupiny, zafunguje obranný mechanismus individuální mobility, kdy se jedinec se skupinou jednoduše neidentifikuje."

Aniž bych nějak zkoumal ty odkazy, tak si myslím, že "neidentifikovat se se skupinou" může být dost obtížné, pokud je autoritativní a vy ji nemůžete opustit.

Např. Bondy zmiňuje případ svého (inteligentního) kamaráda, který začal opakovat stalinské zhovadilosti a jak je B. přesvědčen nikoliv pro nějaký prospěch apod., ale protože "nemohl žít ve lži".
 
herci ne, ale prostě se do skupiny náhodou dostali magoři, kdybych takový experiment dělal (a měl dost peněz a bylo to legální) tak bych jel víc skupin simultánně...
pantau čáry máry fuk 
jj, ty už jsem prostudoval.

na tom Zimbardově experimentu mi přijde nejvíc zarážející, že taková proměna nastala už po šesti dnech. což mě vede k tomu, že mezi těmi lidmi byli herci s danými úkoly.
Zimbardův experiment je dost provařený, je samozřejmě zajímavé, v co to přerostlo, ale řada sociologů a psychologů mu vyčítá nízkou validitu a reliabilitu (v podstatě nejde zopakovat a není možné říci, zda ty šokující výsledky nebyly způsobeny tím, že do skupiny dozorců se dostali skuteční hajzlové.)

v tomhle ohledu jsou zajímavější třeba Milgramovy nebo Ashovy experimenty:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Milgram%C5%AFv_experiment

https://cs.wikipedia.org/wiki/Asch%C5%AFv_experiment
pantau čáry máry fuk 
https://www.kzamysleni.cz/luciferuv-efekt-proc-se-z-dobrych-lidi-stavaji-lide-zli/

Tento experiment vstoupil do historie znám jako BBC Prison Study. Během deseti dnů mělo být zkoumáno 15 mužů (5 dozorců, 10 vězňů). Experiment však nakonec trval jen 8 dní. Podobně jako u Zimbarda byli ve smyšleném vězení. Vězni však byli vědomě celou dobu kamerováni. V podstatě se účastnili televizní reality show. Dozorci se plně neztotožnili se svými rolemi, systematicky nespolupracovali a k žádnému závažnému konfliktu nakonec nedošlo. Paradoxně to byli vězni, kdo ovládl vězení (po třech dnech spolu začali spolupracovat, protože jim bylo řečeno, že se mohou stát dozorci, šestý den v podstatě svrhli dozorce) a dozorci, kteří trpěli.
Autoři tohoto experimentu přicházejí s vlastním vysvětlením – aplikují SIT (Social Identity Theory – teorie sociální identity, dnes se nejčastěji užívá její modifikace – self-categorization theory), kterou poprvé zformulovali psychologové Henri Tajfel a John Turner (1979). Teorie tvrdí, že lidé přirozeně kategorizují druhé i sebe do skupin proto, aby získali vlastní sociální identitu. Většina lidí však vyžaduje pozitivní sociální identitu a vyhledává proto skupiny, které jsou pozitivní. V opačném případě, tedy pokud je člověk členem negativní skupiny, zafunguje obranný mechanismus individuální mobility, kdy se jedinec se skupinou jednoduše neidentifikuje. Což je logicky v rozporu se Zimbardovým výzkumem, resp. s jeho interpretací.
 
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Žejo? Taky bych si myslel, že copywrajtří otroci nemají na nějakou psychologii čas.
Nicméně teď mi píše ředitel PRE, že "I love moje PRE" a já tam tu psychologii vidím. Že je čeština oficiálně makarónština smíchaná s angličtinou, to je spíš můj psychický problém - nikomu jinému to zjevně nevadí, ale takové to mluvení za vás - dokonce ani ne "Máš rád PRE" ale přimo "Mám rád PRE". "moje" - to už je klasika - známe z tv: naše vaše nova. Promluva ředitele, nejlépe formou dopisu s vaším jménem a podpisem je taky dobrý psychotrik.