Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

ziasystemsReklamaNa světě je vědecky popsáno přes 1,8 miliónu druhů rostlin, hub a živočichů. To by v tom byl čert aby se mezi nimi nenašlo nějaké zajímavé téma k diskuzi.

Tento klub je určen zejména pro dotazy týkající se různých organismů ("boha jeho co je tohle za neřáda a kouše to?" atp.) či biologie samotné, lze sem dávat odkazy na různé zajímavé články, postovat videa a obrázky. Rád bych se naopak vyhnul příliš politickým, náboženským a oteplovacím diskuzím, na ty tu jsou jiné kluby, děkuji. Nicméně není nutné být naprosto seriózní, že. Hrát s kamením si lze zde.

Tolik k tomu co by tady mělo být, trochu se bojím toho co tady ve skutečnosti bude.

To je velmi pěkné! Já našel při výjezdech akorát toho Cucujuse, který na vhodných lokalitách je fakt všude. A 1 lokalitu s páchníkem, leč tam mám od něj jenom hovna. Ale na cucujusí lokalitě zase byla Verpa bohemica, se kterou jsem doma provedl zkoušku máslem a dopadlo to velmi pozitivně. Píšete ty nálezy někam? A kde se pohybujete? Klidně do vzkazniki. Já se pohybuji v rámci Ústeckého kraje a Českého středohoří. Jsem tu nový (stěhování) a mnohdy se nestačím divit. Zajímavý kraj (po všech stránkách).
jezdit po maloplošných ch. ú. je hezký koníček. Taky by se mi to líbilo.
FarsaiD They have to go back 
Musím se pochlubit, našel jsem po okolí už 5. druh roháčovitého brouka z našich celkem 7 druhů. Teď v rámci lokdaunů jsem si naordinoval procházky a vyjížďky po celém okrese a navštívil mimo jiné už skoro všechna maloplošná chráněná území. Tady u nás jsou to většinou stepní enklávy, často uprostřed polí, ke kterým ani nevede pořádná cesta a kde nikoho nepotkáte, ačkoliv jsou to kouzelná místa. No a na jedné z cest jsem si ze silnice všiml vykáceného stromořadí.
I zajel jsem tam za týden s kamarády entomology, abychom okoukli, co tam je za saproxylický hmyz. Zjistili jsme, že jde většinou o kolosální topoly, které ještě ani nebyly moc nahnilé, ale sem tam nějaká dutina s trouchem se našla. Našli jsme docela hezké kousky.
Na těchhle místech skoro nikdy nechybí lesák rumělkový, který byl dřív považovaný za vzácnější druh. Teď mi ale přijde, že je všudypřítomný a stačí sloupnout kůru většího mrtvého stromu a narazíte minimálně na jeho larvy.
https://www.biolib.cz/cz/taxon/id10367/
Hodně mě potěšil kovařík Ampedus elegantulus. Kovaříci jsou dost pro pokročilé, ale tenhle je pěkně barevný, takže jsem ho dokázal určit i já.
https://www.biolib.cz/en/taxon/id9372/
No a mezi všemi těmi topoly byla jedna jediná dubová kláda, a když jsem se v ní trochu pošťoural, našel jsem desítky drobných larviček, které evidentně patřily k nějakému listorohému druhu. Takže jsem zpozorněl a zaostřil, a za chvíli jsem začal nacházet i nenápadné drobné hnědé broučky roháčka Aesalus scarabaeoides. V tomhle článku píší, že má okolo centimetru, ale tihle měli pod 5 mm.
https://www.macrophotography.cz/blog/rohacek-aesalus-scarabaeoides-52.html