Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

ziasystemsReklamaNa světě je vědecky popsáno přes 1,8 miliónu druhů rostlin, hub a živočichů. To by v tom byl čert aby se mezi nimi nenašlo nějaké zajímavé téma k diskuzi.

Tento klub je určen zejména pro dotazy týkající se různých organismů ("boha jeho co je tohle za neřáda a kouše to?" atp.) či biologie samotné, lze sem dávat odkazy na různé zajímavé články, postovat videa a obrázky. Rád bych se naopak vyhnul příliš politickým, náboženským a oteplovacím diskuzím, na ty tu jsou jiné kluby, děkuji. Nicméně není nutné být naprosto seriózní, že. Hrát s kamením si lze zde.

Tolik k tomu co by tady mělo být, trochu se bojím toho co tady ve skutečnosti bude.

El_Diablo Ultraortodoxní ateista a fanoušek  Chucka Norrise!
Není to drozd?
arnost Snad zas nechci tak  moks
Je tohle samice od kosa?

 
FarsaiD They have to go back 
Musím se pochlubit, našel jsem po okolí už 5. druh roháčovitého brouka z našich celkem 7 druhů. Teď v rámci lokdaunů jsem si naordinoval procházky a vyjížďky po celém okrese a navštívil mimo jiné už skoro všechna maloplošná chráněná území. Tady u nás jsou to většinou stepní enklávy, často uprostřed polí, ke kterým ani nevede pořádná cesta a kde nikoho nepotkáte, ačkoliv jsou to kouzelná místa. No a na jedné z cest jsem si ze silnice všiml vykáceného stromořadí.
I zajel jsem tam za týden s kamarády entomology, abychom okoukli, co tam je za saproxylický hmyz. Zjistili jsme, že jde většinou o kolosální topoly, které ještě ani nebyly moc nahnilé, ale sem tam nějaká dutina s trouchem se našla. Našli jsme docela hezké kousky.
Na těchhle místech skoro nikdy nechybí lesák rumělkový, který byl dřív považovaný za vzácnější druh. Teď mi ale přijde, že je všudypřítomný a stačí sloupnout kůru většího mrtvého stromu a narazíte minimálně na jeho larvy.
https://www.biolib.cz/cz/taxon/id10367/
Hodně mě potěšil kovařík Ampedus elegantulus. Kovaříci jsou dost pro pokročilé, ale tenhle je pěkně barevný, takže jsem ho dokázal určit i já.
https://www.biolib.cz/en/taxon/id9372/
No a mezi všemi těmi topoly byla jedna jediná dubová kláda, a když jsem se v ní trochu pošťoural, našel jsem desítky drobných larviček, které evidentně patřily k nějakému listorohému druhu. Takže jsem zpozorněl a zaostřil, a za chvíli jsem začal nacházet i nenápadné drobné hnědé broučky roháčka Aesalus scarabaeoides. V tomhle článku píší, že má okolo centimetru, ale tihle měli pod 5 mm.
https://www.macrophotography.cz/blog/rohacek-aesalus-scarabaeoides-52.html
 
Akú to má nutričnú hodnotu? Že by som zvážil kontrolu názvoslovia.
Je to tak!

" Autor sa tu snažil všetkým druhom z územia Čiech dať české názvy, ktoré u mnohých druhov vychádzali aj zo zaužívaných mien, inokedy však boli umelé až násilné. Aj napriek tejto skutočnosti treba túto obrovskú prácu Josefa Klimenta v svojej dobe oceniť i pre územie Slovenska, lebo slúžila ako určovacia príručka i pre slovenských entomológov. "

Jakpak se asi řekne kulošítník beraní po slovensky?
deight About eleven,  sir.
Za to může Kliment. A prof. Obenberger mu za to po právu vyčinil.
tesařík je holt lepší poměr cena/výkon
Kupodivu do trámů samých moc nejdou. Tam zase řádí tesaříci.
no, jak se to jednou rozjede...
Simiolus  
Naše obytné prostory navazují na starou roubenku, kde je boj s červotoči marný... v přízemí sežrali i násady lopat a vidlí, rozpadaly se jako perník.
No právě.
Strudelwurm Neúnavně vlci vyli, nejvíc vyl však Džug 
Neměl byste k zapůjčení kobaltový zářič?
jestli to máte jak vyhřát v celém objemu nad 40 °C, postačí i metody fyzikální... (mně se červotoči pustili do hoblice a přilehlého dřeva v garáži... bohužel málo frekventované, takže jsem si toho dlouho nevšiml, jen mi bylo divné, co tam všichni ti pavouci, kterých bylo neurekom, žerou. No, zjevně ty červotoče. Impregnoval jsem nakonec lignofixem, hoblice ovšem dávno na jedné straně nabyla konzistence perníku, a kam se všude rozlezli, bůh suď... btw žerou i překližku)
Strudelwurm Neúnavně vlci vyli, nejvíc vyl však Džug 
Hm, že bych červotočí populaci vyhubil biologickými metodami?
imho jo
To je takto fonendoskopom počuť aj žravé larvy? O vábení dospelcov ktoré tiká ako umrlčie hodiny viem.
(a jinak teda pokud jim budete dávat žrát, nejspíš nebudou cítit potřebu simulovat datly a napuštěné dřevo pro ně nebude míti nijakou přitažlivosť)
 
Máte fonendoskop? (ale jinak slípky by jistě ocenily čerstvě vylíhlá šťavnatá červotočí imaga)
FarsaiD They have to go back 
Ano. Použij tradiční entomologickoumetodu: Kus napadených dveří umísti do terária a obhlížej nekolikrát týdně, jestli se nějací nevylíhli. Jestli se nic nevyklube ani za tři roky, prohlásil bych červotoče za neaktivní.
Strudelwurm Neúnavně vlci vyli, nejvíc vyl však Džug 
Dá se nějak zjistit, zda jsou červotoči ve dřevě aktivní? Dostal jsem staré dírkované dveře od sousedů a chci je použít na kurník. Nevím, jestli by slípky docenily řádnou koupel červostopem.