Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

a Vlaho

Důležité odkazy:
Ústava ČR
Listina práv a svobod
Politické strany (parlamentní): ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, Strana zelených, SNK Evropští demokraté, Unie svobody


sam_hofgins  
(Tys to akorát zkopíroval s chybou, žádný pplk. MUDr. Obrtek neexistuje)
sam_hofgins  
To je ten Obrtel, ty vole, co jsi ho sem napostoval! Ten tu organizaci založil. ;-)
Rozumné bylo nakoupit si to v průběhu posledních dvou měsíců. Lockdown se dal očekávat nejmíň měsíc, bystřejšími jedinci zhruba od konce srpna. (Bystřejšími a paranoidními jedinci od června, kdy vláda jasně dala najevo, že druhou vlnu hodlá zasklít.)

A samozřejmě primárně rozumné bylo se do této situace vůbec nedostat. Kolik z těch "rozumných" na poslední chvíli nakupovačů se chovalo rozumně už v létě, aby se dnes nemuseli hrnout do zavíraných obchodů?

Mmch. boty a bundy pro děti se celkem rozumně prodávají po internetu i během lockdownu.

Takže ne, na hromadném nahrnutí se do obchodů právě včera, nic rozumného není.
Stačí se podívat na včerejšek -> ono je rozumné být připraven na zimu (mít pro děti bundy a boty), protože lockdown potrvá. Je tedy rozumné jim to pořídit, i když je nezodpovědné se hromadně nahrnout na poslední chvíli do obchodů.
Podle mě jo. A tím jsme ostatně tuhle debatu začali.

Ale klidně můžeme rozjet druhou větev a rozebrat, jestli krátko...dobý akcent na vlastní osobu v situaci, kdy neodpovědnost vůči celku vede dříve nebo později k vážným osobním negativním důsledkům, je skutečně rozumný, či jestli by nebylo rozumnější i ve vlastním zájmu chovat se zodpovědně. IMHO je dnes ( = od února/března 2020) sociální distanc jak společensky zodpovědný, tak osobně výhodný krátkodobě i střednědobě (dlouhodbě je to šumák, lidstvo se tím nějak prokouše, a i kdyby ne, planeta to neobrečí).
Myslím, že mícháš či zaměňuješ "rozumně" a "odpovědně vůči společnosti jako celku". Ale ono to není to samé.
A víc sraní na vládu snad. Takové nenápadné věci jako tolerance prošlých řidičáků, odklad EET, zákaz sportování i profesionálních zdravých sportovců, kteří covid prodělali apod., potvrdí, že v naprosté většině se jedná o buzeraci. Dojde to i lidem, kteří to dosud neviděli.
Rozumné je poučit se z okolí, aniž by člověk musel obdobnou bolestnou zkušenost získávat osobně. A rozumné je nenechat "covídek" šířit nekontrolovatelně. Všechno tohleto "žít co nejvíc normálně" platí jenom v situaci, kdy je počet nových nakažených plus mínus konstantní, stíhá se trasovat a není ohrožena zdravotní péče. Nechat epidemii vymknout se kontrole rozumné není a normálnímu žití to ani trochu neprospívá.

Rozumní lidé, kteří mohou žít co nejvíc normálně, jsou na Taiwanu. Tak vypadá co nejnormálnější žití v období silně nakažlivé globální infekce.
Tander Lee  
Neberu ti to. Pro mě je archetypem vědce Frankenstein. (Což byl i psychopat...). S morálkou už je to lízlé filozofií (což je sice taky věda, ale taková soft; a na druhou stranu různé ty filosofické Utopie jsou povětšinou dost fašistické).
Paradoxně se lidé ale opravdu chovají rozumně. Naprosto rozumně:
- nevěří vládě ani pozdrav
- snaží se hledat modus operandi, jak žít co nejvíce normálně, protože vědí, že covídek tu s námi už zůstane

To hledání bude bolestné a teď jen platíme daň za příliš lehký průběh jarní vlnky. Po odeznění druhé vlny celkový modus operandi bude obsahovat víc sociální distance .... naprosto přirozeně.
Mengele byl jistě psychopat, ale co třeba takový Kurt Goedel? Ten zase zemřel na podvýživu (jeho tělo po smrti vážilo méně než 30 kg) protože nechtěl jíst z důvodů paranoie, že ho někdo chce otrávit.

Ostatně je známo, že příroda je v rovnováze a pokud někdo vyniká třeba ve vysokém IQ, zpravidla má defekt ve svém profilu zase někde jinde. Což by měl okomentovat zejména šnek.

 
Když se toto aplikuje na demonstrace BLM, vznikne krásný text.
Vždycky vedle sebe existovali jak vědci, tak i vědci - psychopati.Nevím co tady chceš nadělat. Hospodin si je už přebere, my víme v podstatě velký kulový. Jakkoliv byl Mengele po válce odsouzen jako válečný zločinec (jeden z cyklonových vrahů), o jeho práce se spojenci po válce téměř servali.

- Ne, nesouhlasím se všemi zdroji. Nicméně dle mé deifnice je "rozumné", chovat se tváří v tvář riziku tohoto typu defenzivně, nikoliv "Freeeeeeeeeeeeeeeedoooooooooooooom, veď srať na to!".

- Vláda v první řadě doporučila sociální distanc. Do té doby se moc zesměšnit nedokázala, kromě naivních řečí "máme to pod kontrolou, všeho je dost". Nařízení a chaos s protikladnými výroky vrcholných představitelů přišla až potom. Proč rozumní občané nezareagovali rozumně (ie defenzivně - dodržováním sociálního distancu) už v této chvíli, kdy informace ze světa byly poměrně jasné ("smrdí to velkým průserem"), ale vláda ještě nestihla demoralizovat obyvatelstvo svou stupiditou? A proč se rozumní občané nechovali rozumně poté, tedy proč se prostě nevysrali na to, co padá z našich představitelů, ale nezůstali u toho základního rozumného, totiž u sociálního distancu?


- Ne, lidi nedodržovali a zhusta stále nedodržují sociální distanc v míře odpovídající vážnosti situace (viz léto plné článků o nadstandardní dovolenkové poptávce). Pokud by jej dodržovali, epidemie by se nerozmohla do stávajících rozměrů (viz například Dánsko). Kontakty v práci a v rodině jsou snadno trasovatelné a je možné je udržet pod exponenciálním šířením. Pokud by lidé, byť nakažení v práci a doma, udržovali sociální distanc s ostatním okolím, infekce by nikdy nepropukla do fáze komunitního šíření.

- Bavíme se o tom, co je rozumné. Je sice smutné, že něco, co "k životu patří" je nerozumné, ale v této situaci to prostě tak je. Za heydrichiády to byl problém oněch jedinců - těm hrozilo zastřelení. Momentálně každý, kdo zvyšuje vlastní riziko nákazy zvyšuje riziko nákazy i všech ostatních - není to jen jeho problém a tím klesá i míra rozumnosti takového chování.

- Klíčové pro šíření nákazy je propojování skupin. Zjednodušeně platí, že každý kontakt navíc znamená riziko navíc. Každý kontakt mimo svou obvyklou skupinu toto riziko dále zvyšuje a pomáhá ke komunitnímu a tím i exponenciálnímu šíření. Dokud se infekce šíří v rámci uzavřených skupin, přinejhořším dojde k jejich nasycení a infekce se dále nešíří. Čím více se ale zasažené skupiny prolínají s nezasaženými, tím větší pole působnosti infekce má a na tím větší populaci se šíří exponenciálně. Zajít si uprostřed epidemie do klubu plného anonymních lidí, případně pořádat seznamovací srazy na Mácháči pro desítky anonymních lidí, prostě rozumné není. Rozumné je minimalizovat svou síť kontaktů.
Ne. Nemyslím si ani, že by z mého příspěvku něco takové plynulo. Píšu explicitně "mnoha lidem", nikoliv "všem", či obdobný paušalismus. Přičemž "mnoha" jsem dokonce ani neměl na mysli většinu, ale "dostatek na to, abychom se dostali do průseru, ve kterém se nyní nacházíme". Smutné je, že ani dnes celá řada "rozumných" lidí nedokáže dohlédnout vážnost situace a z ní plynoucí důsledky v horizontu například jednoho měsíce.
TL: Nesouhlasím. Vědec, který není schopen zároveň morálního pohledu, právě není „opravdový vědec“, ale psychopat.
Ok: Informace o probíhající pandemii byly k nalezení z různých zdrojů.

No právě. Souhlasíš snad se všemi zdroji, které si k tomu lidé dohledávají? Ve chvíli, kdy vláda vyhlašuje něco, v čem člověk nachází nesmysly, je přirozené, že lidé věří o stupeň méně zdrojům, které se s vládou shodují, byť třeba ne zrovna v těch nesmyslech.

Což se ale neděje.

Co přesně se neděje?

Sociální distanc spousta lidí dodržuje, někteří až přehnaně úzkostlivě. Nákaza se šíří zejména v práci, kde se často distancovat nejde, a v rodině, kde to také často nejde. Rodiny rozbíjet nechceme, navíc jsou to většinou dost malé skupiny, takže by to chtělo hlavně něco udělat s tou prací — například aby se lidé necítili nuceni chodit do práce, když se necítí zdraví, aby mohli být v případě podezření nákazy okamžitě otestováni atd.

(Jinak tedy, vypadá to, nedodržuje sociální distanc zejména mládež, protože prostě k jejich životu to patří a jinak to nebude. Od pamětníků vím, že mládež se tajně slézala i za heydrichiády, kdy každému, kdo bude viděn na ulici, hrozilo okamžité zastřelení. Slézt se je pro ně životní nutnost, kdo se nesleze, ten se obává ztrát větších, než se v tu chvíli zdá cokoliv jiného, např. ztráty šancí u protějšku, bez kterého si v tu chvíli nedovede život představit. Méně vědomě nedodržují sociální distanc děti, ale u nich je zase zvenčí vynucované distancování zdravotně rizikovější než nákaza. Jenže tohle nejsou klíčové skupiny pro šíření nákazy, to už jsme řešili v Učitelích a školství.)

Reakce na | Vlákno  
To je dost zásadní postřeh, ta nekromancie.
Skutečně si myslíš, že rozum vs techle mechtle je v české společnosti zastoupen u všech lidí stejně?
Reakce na | Vlákno  
No, tak popořadě: nějaký politický názor na průběh pandemie jsem u nich nezaznamenal, jak jsem již psal starají se o jiné věci než covid. Pokud jsem něco přehlédl můžeš mi ještě dát echo link. A Relevantního na covid z jejich strany? Viz link. Až si něco přečtu, začnu se tím zabývat. Zatím nic nevím. V původně postovaném linku (opakuji) o covidu nebylo ani slovo. Především bys měl vysvětlit, kde jsi o téma vojáci v záloze vs covid zavadil ty.