Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteratura

Spravuje:

PremekReklamaV březnu 1987 vydal Antonín Brousek v exilovém nakladatelství Rozmluvy sborníček angažovaných a budovatelských básní našich předních literátů, a to z let 1945 - 1955. Máte nějaké podobné veršíčky v paměti nebo ve starých časopisech? Vítány jsou i veršotepecké agitky normalizační!

Jen sem s tím a hodně velké k(K)apky!

"Komunisté si nemohou nic lhát.
Čeká je dlouhá, odříkavá směna.
Budoucnost nebyla však poražena.
A naše hvězda do mlh nevytratila se,
tu vždycky spíše rozžal strohý chlad …
Milostný šeřík připne si ji zase.

A slunce přečte hlavní referát."
(M. Florian, 1989)

arnost snad nechci tak   moks
Bylo by divne, ze pokud versotepec formatu Nezvala napise velkopoemu, ze by tam nebyla mista s peknou poezii. Navic je jiste, ze aspon cast dobove produkce nevznikla z vypocitavosti, ale z nejakych opravdovych pohnutek a poeticke kvality ma. Je vzak zaroven treba mit na pameti, ze valna vetsina tech veci z vypocitavosti proste vznikla -- coz dela Grusa. (Navic i on napriklad haji trochu Kohouta)
cichlasoma_meeki  
Z dnešní perspektivy to imho otvírá nesnadný otázky.
Tehdy šlo imho především o odvahu, ta Grušova je pochopitelně imponující.
Zároveň z dnešního hlediska mj. Grušovo mluvení za své "současníky" en bloc ("Jako kdyby současníkům do toho něco bylo! Ty zajímá, co z reality někdejšího času je přiřaditelné k jejich realitě — čili zajímá je jejich realita, jestli se nemýlím.") mi až příliš připomíná druhou stranu a teprve naplno mi rozehrává depresivní pocity, který já mám z českých 60. let.
Takový Bondy Bieblovi věnoval r. 51 oddíl "Bez obav" "Velké knihy" památce Konstantina Biebla, poetika nejen toho oddílu je Bieblovým Bez obav zřetelně ovlivněná (samozřejmě ne bez posunů, ale není to jednoduché, rozhodně to imho není jen ironie či černý humor). (Téhož roku věnoval Bondy sbírku Pražský život památce "soudruha Záviše Kalandry".)
Ta Bieblova sbírka imho má v sobě hodně něčeho jako "skutečné poesie", je pro mě mnohem zajímavější než cokoli "květňáckého" a nemůžu se zbavit dojmu, že právě dík tomu aspektu "skutečné poesie".
arnost snad nechci tak   moks
To je velmi presne. Medek tam pracne stavi konstrukci ze sirek, aby vzapeti Grusa bouchnul do stolu.
JVjr Dobrý den, servere Oko-une,  tak jste mě konečně dostali
JVjr Dobrý den, servere Oko-une,  tak jste mě konečně dostali
Tohle je samozřejmě třeba kombinovat s bezprostředně následující polemikou https://www.ucl.cas.cz/edicee/data/antologie/zdejin/3/ Vždycky když to čtu, tak si napřed říkám, že ten Vladimír Medek (později naštěstí převážně přešedší k překládání Márqueze, Rowlingové a psaní sci-fi povídek) mluví relativně logicky a leckde dokonce umírněně, na poststalinistické doby, a pak koukám, jak se mu do toho Gruša opře fakt od základůi ve věcech, kde bych to nečekal.
cichlasoma_meeki  
V r. 54 něco má, nevím teď, kam jsem strčil ročník 55, ale imho bude zdaleka nejen ve dvou, byl hvězda.
pan_kreas Ani krásné vlasy   nejsou k jídlu.
Sedloň, není to účastník balmanachů 54, 55?
cichlasoma_meeki  
 
arnost snad nechci tak   moks
 
JVjr Dobrý den, servere Oko-une,  tak jste mě konečně dostali
Mno, jsou tam dva otcové zakladatelé (a nyní i jeden 20% podílník) a pokud vím, jeden je víc do kšeftu a druhý na ten literárněpublicistický vliv ("co je out of the closet, hrozně se vyklidnil"), ale že by se do časopisu vešly různé klany, to se mi nezdá.
arnost snad nechci tak   moks
https://www.kosmas.cz/knihy/234318/cesty-do-utopie/

Právě autentické texty významných československých levicových umělců a intelektuálů, kteří sovětské Rusko v meziválečném období navštívili, tvoří jádro této knihy. Jejich dojmy a zkušenosti jsou přitom konfrontovány s hlasy některých oponentů a zasazeny do širšího společensko-politického i ideového kontextu první republiky.

(Jen ta cena mi brani si to poridit %/)
 
cichlasoma_meeki  
http://ff.ujep.cz/files/Katedra%20historie/Personalni_slozeni/rokosky/dokumenty/kolektivizace.pdf

Jaroslav Rokoský, Libor Svoboda (eds.), Kolektivizace v Československu, Ústav pro studium totalitních režimů, Praha 2013
 
cichlasoma_meeki  
("brněnské myšlení o literatuře" je terminus technicus pro trávníčkovskou školu ražený některým z jejích čelných představitelů, snad dokonce samotnou evou klíčovou!)
arnost snad nechci tak   moks
Z kratke exkurze, kterou jsem Hostem absolvoval jsem nabyl dojmu, ze jsou tam nejmene dva silne klany a Klicova je clenkou toho, ktera dela zabavny porad Kritika v diskusi — coz je povedena taskarice emulujici davno zapomenuty zanr stranicke schuze.
JVjr Dobrý den, servere Oko-une,  tak jste mě konečně dostali
Což mi zase připomíná, že dneska jsem naopak náhodně narazil na to, jak habilitace https://www.muni.cz/lide/5540-ivo-harak/kvalifikace "Básník Josef Suchý" (takto "brněnský katolický", ale po persekuci 50. let činný i za normalizace, ovšem nezadavší si, čímž bychom to snad mohli nějak narazit na zdejší téma) po několika letech sbírání posudků prošla tamní komisí 5 hlasy z 5, jen aby vzápětí "řízení zastaveno vědeckou radou fakulty". WTF? Možná se budu muset příležitostně (p)optat.

Taky mi to teda asociuje nejméně špatné dílo Mgr. Sýkory, působivý (a zjevně na autopsii založený) popis zasedání VR na UP ze začátku Modrých stínů, k přečtení např. zde.

Jinak teda jsem si chtěl původně uplivnout obdobně, ale musím uznat že znám i několik Brňáků, kteří jsou příčetní (ba dokonce zásobí mě historkami o doktorandčině kariéře); spíše bych hovořil o trávníčkovské škole (a hostovské líhni?).
cichlasoma_meeki  
http://www.h7o.cz/novy-socialisticky-clovek/

Denisa Nečasová, Nový socialistický člověk
 
cichlasoma_meeki  
(aTo, my všichni fanošuci "brněnského myšlení o literatuře", děkujeme...)
 
JVjr Dobrý den, servere Oko-une,  tak jste mě konečně dostali
Tu jsem zrovna přeskočil, jak ji neznám. Ale nakonec taky doporučila, jak jinak. Škoda, že chybí záznam z obhajoby (ale oni je obvykle odfláknout).
arnost snad nechci tak   moks
A Malkova to pise jeste ostreji:

Dominantně sociologický přístup rozmývá a problematizuje přístup k analýze, popisu, výkladu a intepretaci jednotlivých zvolených prozaických děl.

Jen těžce se vyrovnávám se skutečností, že sociologické výklady, založené na anketách, veřejném průzkumu, se přenášejí i do hodnocení a výkladu literárních děl, ač nejsou podloženy žádným cíleným výzkumem, jsou založeny na domněnkách, nebo generalizují jeden jev.