Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteraturaOdpad

Spravuje:

ahasver

Může vás zajímatReklamaVím, že existuje klub Co právě čtu. Tam piste, co prave ctete. Sem piste, ktere knihy jste jiz cetli a na ktere do smrti nezapomenete

kdyžtak k těm knížkám i něco připište, jako proč se vám líbily, stručný popis děje atd;-)

r0b0t ~ it's not how you fall  it's how you land
Na Aldisse se chystám už dlouho.
 
Znovu jsem se dostal k trilogii Helikonie od Briana Aldisse. Četl jsem to na základce a začátku gymplu a ještě jsem neměl pořádně pojem o co všechno tam jde a o propletených vztazích mezi různými světy, bytostmi, historií, náboženstvím, vědou a tak. Rozhodl jsem se trilogii zařadit mezi své oblíbené knihy.

Dílo pojednává o planetě, kde je Malý rok (o něco víc než pozemský rok, oběh kolem jedné hvězdy - Batalixu) a Velký rok, což je oběh Batalixu kolem Freyru -hvězdy-obra- a ten trvá více než 2000 malých let a je to on, který určuje roční období - tedy mnoho generací je zima a mnoho léto, na planetě soupeří lidé, kterým spíše vyhovuje Velké Léto a fagoři, kterým spíše vyhovuje Velká Zima a kteří mají zvláštní, ne-lidský, ne-zvířecí způsob myšlení. Ještě se do toho motá spousta tvorů Helikonie a také lidé ze Země, kteří vytvořili umělou družici s pozemskými lidmi, obíhající kolem Helikonie. Trilogie zahrnuje asi půlku Velkého Roku, konec jedné Zimy, Léto a začátek druhé Zimy. Svět je velmi propracovaný a živý.

Doporučuji k přečtení, nejen scifistům.
 
aquarius0 three tibet 
Díky, netreba už som si ich našiel sám. Na tejto adrese je toho dosť: http://www.robov.knihy.szm.sk/aut.htm
Jaase Beware the beast but enjoy the feast he  offers
aqarius0
Kdyby Ti stačily elektronické verze (české), tak mohu poslat ... jinak já sám jsem knižně viděl (tj. koupil) jen Hvězdnou pěchotu, Cizinec v cizí zemi, Starman Jones, Tunel do nebes a Občan galaxie; ale musím se přiznat, že extra usilovně jsem nehledal ...
aquarius0 three tibet 
To sú zrovna veci, ktoré som nečítal, pretože v našej knižnici niesu a v kníhkupectve jakbysmet. Ale ja si ich nejak zadovážim, sľubujem.
Jaase Beware the beast but enjoy the feast he  offers
No jasně, Heinlein ... Hvězdná pěchota, Cizinec v cizí zemi, Měsíc je drsná milenka - IMO jeho nejlepší věci ... jinak dobré jsou ještě Vládci loutek, Občan galaxie, Šestá kolona, Starman Jones, Tunel do nebes ... možná jsem ještě něco vynechal, teď jen lovím z paměti.
 
janina.cz you know furt hovno and ever  shall be deemed to nestydíš
Uprchlik na ptacim strome! Modrousku, na zkousku!
dik za pripomenuti nazvu
 
aquarius0 three tibet 
No, tá kniha bola v češtine: Kočka, která prochází zdí a je to totok. A musel som ju prečítať asi tak 3-krát kým som ju plne pochopil (mal som vtedy okolo 12-13 rokov).
Mačka, ktorá prechádza stenou asi nebudou Dveře do léta, co? :)
 
aquarius0 three tibet 
Tak som sa konečne dokopal k Umbertovi Ecovi a jakože bomba! Idem pekne porade, Meno ruže mám za sebou a momentálne som asi v polovici Foucoultovho kyvadla.
Ináč k mojím obľúbeným patria: Stephen King (To, Misery, Pištolník...), Dostojevkij (Zločin a trest), John Updike (Dvojice), Friedrich Dürennmatt (hlavne Justícia), Orwell (1984, Zvieracia farma), William S. Burroughs (Hubitela som čítal asi 100-krát), Heinlein (Mačka, ktorá prechádza stenou, Job..), Heller (od neho snáď všetko), William Boyd (Zmrzlinová válka), Clive Barker (všetko), Bret Easton Ellis(hlavne Americké psycho) Sofiin svet od Josteina Gaardera, Malý princ od Exupéryho a to by už hádam aj stačilo. V detstve som čítal Troch pátračov, Slávnu päťku, Sherlocka Holmesa, Uprchlíka na Ptačím stromě od Sekory a Mayovky.
 
Nedávno jsem četla knihu magického realismu od Gabriela Garcíi Márqueze Sto roků samoty a hodně mě chytila... prostě četba na jeden dech :o) a Remarque není taky špatný ;o)
 
janina.cz you know furt hovno and ever  shall be deemed to nestydíš
super, nemela jsem odvahu se ptat, esi to neni na siti :-)
 
PALECEK Jan, svobodný pán  z Vysočan.
Jak na to ale koukám, tak jde jen o verzi pro muže. škoda, že to nějak nevyřešili, páč obě verze se od sebe něčím podstatným liší.
 
PALECEK Jan, svobodný pán  z Vysočan.
 
janina.cz you know furt hovno and ever  shall be deemed to nestydíš
ale ja jsem pouzila google:-) hele, verzi z odeonu 1990 budu shanet asi dost blbe, ne? nebo myslis ze v oblastni knihovne bude..? to by bylo hezky.
 
PALECEK Jan, svobodný pán  z Vysočan.
jestli jde o překlad, tak v češtině to vyšlo. V Odeonu, myslím v roce 1990. A jde o dvě knihy, respektive verze, verze pro ženy a verze pro muže. Doporučuju si sehnat obě.
 
PALECEK Jan, svobodný pán  z Vysočan.
Milorad Pavic
 
janina.cz you know furt hovno and ever  shall be deemed to nestydíš
Pavic neznam, nasla jsem to jenom slovensky.. je tak?
 
PALECEK Jan, svobodný pán  z Vysočan.
Moje oblíbené knihy:
dětství:

Karel May - od něj cokoliv, i když asi nejvíc trilogii Vinnetou.
Franišek Flos, František Běhounek, Otakar Batlička, Zane Gray.

puberta:

Stephen King - od něj asi nejvíc To. To jsem četl jedním dechem.

od puberty až do teď:

Charles Bukowski - můj nejoblíbenější spisovatel, k němu se vracím, když mi je úzko; od něj cokoliv. Ale nejvíc mám rád Poštovní úřad a Šunkový nářez.

Vladimir Nabokov - úplnej protipól Bukowskiho. Kultivovanej a rafinovanej. Ale taky snob. Líbí se mi hlavně Lolita, Pnin, autobiografie Promluv, paměti a některé jeho povídky.

A. S. Puškin - Evžen Oněgin. Bělkinovy povídky. Některé jeho básně.

František Gellner: předběh dobu; básně.

G. Flaubert - od něj cokoliv. Krásný a moudrý jsou jeho Dopisy. A Paní Bovary to je nesmrtelná kniha. A taky Prosté srdce - geniální, nejlepší novela, jakou jsem kdy četl. Pokušení sv. Antonína.

Shakespeare - nemusím ho furt. Přece jenom píše o věcech, co mě nějak míjej. Ale svýho času jsme se pral s Hamletem a vím jakej to byl úžasnej souboj, literární dobrodružství.

Pavic - Chazarský slovník - zábavné, napínavé; čtenář se sám stává spoluautorem. Tahle kniha člověku dá tolik, kolik do ní sám vloží.
 
Angélique
Do které asi sekce s tímto příspěvkem... Angeliku stále čtu, nikdy na ni nezapomenu a navíc právě (a úplně poprvé) vychází kompletní verze. Konečně jsem dala dohromady tento oficiální český web www.angelique.ic.cz Možná Vás osobně téma vůbec nezajímá, ale možná taky znáte někoho, koho by potěšily nové informace...