Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Počítače a InternetOdpad

Spravuje:

lol.snipReklamaZde máte prostor pro své typy a rady.Rád se s vámi o ně podělím.Na notebooky je hodně názorů.Dobrých i špatných.Jaký máte vy?

lol.snip I am very lucky men :-) 
Notebook se čtyřjádrovým čipem stojí jako ojeté auto

Na území Spojených států se v prodeji objevil jeden z prvních přenosných počítačů se čtyřjádrovým mikroprocesorem. Cena systému začíná na 3359 dolarech (přibližně 67 000 korun), jeho výkonnější verze stojí zhruba dvojnásobek.

20.8. 2007 09:34
Laptop "Extreme 917V Accelerator" může být osazen buďto čtyřjádrovým čipem Intel Q6600 s kmitočtem 2,40 GHz, volitelně je možné získat také model s výkonnějším procesorem Q6700 (2,66 GHz).

Systém je standardně vybaven pouhými 512 MB RAM, za příplatek je však možné stroj nabít až 4 GB operační paměti. Výrobce jej v základní verzi prodává s moduly standardu DDR2 667 MHz. Z ostatní bižuterie se v laptopu sešel 60 GB SATA pevný disk s 5400 otáčkami za minutu, za příplatek je možné upgradovat na 160 GB HDD se 7200 ot.\min.:. Přestože pro čtyřjádro od Intelu existuje programů, které jeho výpočetní síly umí využít, jako šafránu, začíná se čip objevovat také v prvních přenosných počítačích. Foto: Intel

Přístroj pracuje se 17" WXGA displejem s rozlišením 1680 x 1050 obrazových bodů nebo až se sedmnáctkou s 1920 x 1200 pixely.

Celek doplnila grafická karta GeForce Go 7950 GTX, systém však může v nejvyšší konfiguraci obsahovat dvě GeForce 8700M GT. Příplatek za tuto variantu činí 545 dolarů (asi 11 000 korun).

Dodejme, že výrobce dovoluje nacpat "Accelerator" celkem třemi (!) pevnými disky a namísto klasické DVD vypalovačky použít moderní Blu-ray jednotku (příplatek více než 1200 dolarů, tj. asi 24 000 korun).

Přístroj se čtyřjádrovým čipem není žádným subtilním kolibříkem. Váží totiž 6,3 kilogramu. Než o lehký přístroj vhodný do dámské ručky se tak jedná plnohodnotnou náhradu za stolní počítač, která se mu dokonce vyrovná i svou hmotností.

 
lol.snip I am very lucky men :-) 
Notebooky budou zdražovat, je málo komponent

Výrobci klíčových komponent pro přenosné počítače, kteří mají své fabriky hlavně na Tchaj-wanu, tvrdí, že laptopy do konce roku podraží. Součástek pro výrobu notebooků je totiž málo, napsal deník DigiTimes.com.

16.8. 2007 14:32
Nedostatkovým zbožím jsou ploché panely, bateriové články, DVD mechaniky a základní desky. Na dodávkách zboží z Tchaj-wanu závisí valná většina výrobců přenosných počítačů.

Zčásti či úplně zkompletované přístroje jsou produkovány právě na Tchaj-wanu a to tak, aby vyhověly požadavkům zadavatele - nejčastěji výrobce takzvaného "značkového" počítače.

Zatím není jasné, co způsobuje nedostatek některých počítačových komponent. Analytici se domnívají, že jej mohli zapříčinit také sami výrobci, kteří nechtějí držet plné sklady a uměle tak navyšují cenu produktů.

Nedostatek má trvat dlouho
Podle zdrojů blízkých tchaj-wanským producentům bude nedostatek počítačového hardwaru pokračovat několik měsíců - minimálně do listopadu.

Málo komponent má například společnost Acer, která si stěžuje také na potíže s dodávkami grafických čipů od Nvidie a AMD. Problémy má rovněž Hewlett-Packard, který údajně nemá z čeho poskládat notebooky s úhlopříčkou 12,1 palců.

Americký Dell oznámil, že má potíže s produkcí některých řad přenosných počítačů. Přidala se rovněž Quanta Computer, podle níž je velmi málo některých LCD panelů.