Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

O OkounoviNovéReklamaStručný obsah:

 1. O této stránce
 2. Horní lišta
 3. Založení nového klubu
 4. Psaní příspěvků
 5. Administrace klubu
 1. O této stránce

  Tento popis stávajícího fungování vznikl záslužnou snahou uživatelů CountZero, arnost, zweistein, eso, gorila, halef a dalších. Nelze vyloučit, že bude průběžně doplňován.

  Informace obsažené na této stránce jsou poskytovány bez jakékoli záruky. Zejména se nedoporučuje na tuto stránku spoléhat při práci s jaderným zařízením, obrannými systémy apod.

 2. Horní lišta

  1. Okoun

   Kliknutí způsobí přesun na titulní stránku okoun.cz

  2. Vzkazník

   Uživatelská pošta.

  3. Oblíbené kluby

   Kluby, označené uživatelem jako "oblíbené" se objevují v tomto výpisu. Začkrtnutím boxu před názvem klubu s nimi lze provádět hromadné operace pomocí rolovacího menu v zápatí stránky:

   • uložit změny v oblíbenosti klubů - kluby, které jsou odšktrnuty, jsou odstraněny z oblíbených
   • odnovit - ve vybraných klubech jsou všechny příspěvky označeny jako přečtené

   (s novými) - výpis seznamu oblíbených klubů s alespoň jedním novým příspěvkem

  4. Moje kluby

   Kluby, založené uživatelem. S výpisem lze provádět obdobné kejkle jako s "oblíbenými kluby".

  5. Nastavení

   Slouží překvapivě k nastavování uživatelskéhu účtu. Kromě položek, které byly zadány již při registraci (s vyjímkou nickname, pochopitelně) lze navíc upravovat nastavení těchto položek:

   • Ikona - obrázek, reprezentující uživatele. Pokud uživatel nestojí o vlastní grafickou entitu, bude se vedle jeho příspěvků objevovat stejná jednooká ryba, jako vedle příspěvků anonymního uživatele. V opačném případě má možnost vyrobit si vlastní obrázek o rozměrech 40x50 pixelů ve formátech GIF, JPG nebo PNG a vložit jej do příslušného políčka v nastavení. Velikost tohoto obrázku nesmí přesáhnout 8 kB.
   • Počet příspěvků zobrazovaných v klubech a v poště - definovaná délka výpisu diskusního klubu na jedné stránce, v rozmezí 5-100 příspěvků.

  6. Přítomní

   Seznam právě přihlášených uživatelů s trochou orientačních údajů. Uživatele lze seřadit podle aktivity nebo přihlašovacího jména.

  7. Logout

   Odhlášení ze systému. Pokud je počítač sdílen více osobami, doporučuje se pro ochranu vlastního soukromí po odhlášení ze systému zavřít všechna okna, v nichž jsou otevřené stránky Okouna. Pouhé zavření oken k odhlášení nestačí!

 3. Založení nového klubu

  Registrovaný uživatel má možnost založit si vlastní diskusní klub na víceméně jakékoliv téma. Formulace "víceméně jakékoliv" znamená v tomto kontextu především:

  • že klub podobného zaměření ještě na serveru okoun.cz není. Funkce "vyhledávání", nacházející se v záhlaví každé stránky serveru, je při zakládání nového klubu neocenitelným pomocníkem. Uživatel by si měl uvědomit, že pokud založí bez zjevného důvodu duplicitní klub k již existujícímu, celkem nevyhnutelně se stane terčem jízlivých poznámek od ostatních uživatelů, které mu mohou přechodně snížit vlastní sebevědomí.
  • že klub svým zaměřením nějakým blíže neurčeným způsobem nekoliduje s platnými zákony České Republiky.
  • že klub má nějaký smysl (volitelná položka). Týká se především tzv. "tlacháren", kterých je již v době psaní tohoto textu na serveru dostatečné množství na saturování potřeb i těch nejrozvinutějších grafomanů.

  Uživatel by si měl také uvědomit, že se založením klubu stává také jeho moderátorem a pokud se na tuto funkci z nějakého důvodu zcela necítí... měl by si rozhodnout, zda chce svou introvercii podrobovat zatěžkávací zkoušce krocení diskusního klubu.

  Při zakládání klubu je nutno vyplnit následující údaje:

  • Stručný název nového klubu - pokud možno jednoslovný.
  • Popis nového klubu - komentář, který ostatní uživatelé uvidí ve výpisu dostupných klubů
  • Kam chcete nový klub umístit? - rolovací menu, ve kterém lze vybrat kategorii, ve které se klub bude objevovat.
  • Uvítací zpráva - text, který uvidí návštěvníci v záhlaví stránky klubu, v hlavičce. Zaškrtnutím radio-buttonu pod tímto textovým polem lze ovlivnit chování hlavičky klubu, buď se bude její obsah interpretovat jako HTML nebo jako prostý text.
  • Uživatelská práva - viz "uživatelské práva"

  Nově založený klub se neobjeví na titulní stránce okoun.cz v kolonce "nové kluby" automaticky, ale až poté, co jej tam zařadí správce tématu. Pokud uznáte za vhodné, můžete správce na nový klub upozornit ve vzkazníku. Kdo je vhodný správce, zjístíte kliknutím na název příslušného tématu.

  Pokud to správci přijde jako dobrý nápad, váš klub se může objevit na titulní stránce serveru okoun.cz v kolonce "nové kluby" - viditelný bude ovšem pro okruh uživatelů, kteří do něho mají povolen přístup.

 4. Psaní příspěvků

  Možnosti formátování:

  • Text: příspěvek se zobrazí přesně tak, jak jej vkládáte, s tou výjimkou, že shluky znaků začínající na "http://" nebo "ftp://" budou zobrazeny jako klikatelné odkazy.
  • Radeox: text můžete formátovat pomocí specifických značek, více informací najdete v klubu Radeox
  • HTML: k formátování textů je možno použít omezené množiny prvků poskytovaných jazykem HTML. Povoleny jsou následující HTML značky:
   b i strike tt small blockquote strong big font center cite block pre code s a sub sup em u h1 h2 h3 h4 h5 h6 div span p br hr img ol ul li table tr td th
   Z bezpečnostních důvodů je ale zakázáno použití následujících atributů:
   id name style.
   Dále nejsou propuštěny příspěvky, u nichž se dá odhadnout, že obsahují spustitelné klientské skripty, přesto, že neporušují výše uvedená pravidla.

 5. Administrace klubu.

  Pokud uživatel založí klub, stává se automaticky jeho správcem, moderátorem. Moderátor vidí v nad hlavičkou klubu odkaz "Upravit nastavení klubu XYZ", po jahož odkliknutí má možnost ovlivňovat chování klubu.

  • Popis diskusního klubu

   Popisek klubu, který se zobrazuje ve výpisu klubů za jeho názvem. Samotný název klubu není po založení možno dále měnit.

  • Uvítací zpráva

   Text, který uvidí návštěvníci v záhlaví stránky klubu. V textu je možno používat pouze explicitně povolené html tagy.

  • Maximální délka příspěvku pro registrované uživatele

   Pravděpodobně nepotřebuje komentář.

  • Maximální délka příspěvku pro ananymní uživatele

   Pravděpodobně nepotřebuje komentář.

  • Přihlášený uživatel v tomto klubu může:

   Nastavení klubu, společné všem registrovaným uživatelům. Pokud moderátor odškrtne volby "číst" a "psát příspěvky", defacto z klubu činí uzavřenou společnost, do které mohou přispívat pouze registrovaní (a anonymní) uživatelé se specifickými přístupovými právy, viz níže.

  • Anonymní uživatel v tomto klubu může:

   Shodné s předchozím, po odškrtnutí čtení a psaní anonymů se klub stává dokonale izolovaným. Stále do něho však mají přístup správci kategorie, ve které se klub nachází.

  • Tito uživatelé mají nastavena specifická přístupová práva

   Seznam uživatelů se speciálními právy. Anebo se speciální úrovní bezpráví.

  • Přidat nového moderátora klubu

   (spolu)Moderátor může do klubu přidávat další moderátory a přiřazovat speciální práva pro jednotlivé uživatele. Nemůže odstranit žádného jiného moderátora - tato funkce je přístupná pouze správci příslušného tématu.

  Moderátor klubu by si měl uvědomit, že pokud nechce ze svého klubu učinit bohapustou tlachárnu, bude muset čas od času použít tlačítko "smazat označené příspěvky". Pokud je mu to trapné, měl by v zájmu diskuse zvážit, zda je moudré, aby zakládal nový klub. Samozřejmně že pouze pokud nezakládá bohapustou tlachárnu.