Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
snop

Může vás zajímatReklamapojmy a tak naleznete docela dobre vysvetlene a definovane zde (Wikipedia)
Nebo z jineho zdroje zde (Math Thesaurus)

pripadne se zkuste pohrabat v nejvetsi encyklopedii matematiky: http://mathworld.wolfram.com/


Neřeší nějaký vztahy tangent vs. průběh křivky?
 
snop normalni lide znaji sve patterny.  coz se o ultralevici, ktera nenavidi...
Imho by se mel Pixy vymacknout, co za problem doopravdy resi.
Pokud jde o aproximaci funkce a jsou třeba převrácený hodnoty, tak by imho byla vhodnější třeba aproximace (klidně počástech) lomenejma funkcema. Pro hladký navazování do prvního stupně by (čistě od oka podle stupňů volnosti) měla stačit už kvadratická (ax^2+bx+c)/(dx^2+ex+f).
Pokud tedy jde o to, že BK F popisuje *graf funkce* y = f(x) a BK G má popisovat graf funkce y = g(x) = 1/f(x), tak to taky nejde, ani s žádnou reparametrizací. Příklad: Nechť f(x) = x a tedy parametricky je BK zadaná jako F_x(t) = t a F_y(t) = t. Po pár snadnejch úpravách dostaneme, že příslušná BK G musí splňovat

G_x(t) * G_y(t) = 1

což samozřejmě žádný netriviální polynomy splňovat nemůžou. Všechny řešení jsou konstatní a tedy jako křivka degenerovaný do jednoho bodu.

Btw. aproximovat graf funkce BK nebo obecněji splajnem mi přijde ujetý, už třeba jen proto, že ne každá BK je grafem funkce. Ale třeba se to používá, co já vim, aproximace nedělam.
Pokud tim myslí křivku zadanou explicitně y = f(x), tak to je samozřejmě jiná pohádka. Ale afaik se BK zapisujou parametricky, explicitní tvar ani nepude zapsat. Inverzní funkce (na rozdíl od převrácený hodnoty) je pak samozřejmě snadná, je to osouvá souměrnost podle přímky y = x. Geometricky nejrozumnější "převrácená hodnota" je kruhová inverze.
snop normalni lide znaji sve patterny.  coz se o ultralevici, ktera nenavidi...
Hele, a kdyz f(0)=0, tak kolik ma byt g(0)?
Resp. nechces prozradit, co DOOPRAVDY resis za problem? Mas nejakou animaci a do ni chces narvat jinou animaci tak, aby slozeni bylo konstantni? Nebo co presne?
To, že ten polynom nepopisuješ přímo koeficientama, ale nepřímo dvěma vektory, je v tihle chvíli nepodstatný. Ale přeformulováno, takové dva vektory neexistují (vyjma triviálních případů).
Vždyť jo, ale BK není lecjaká spojitá (dokonce hladká do danýho řádu) funkce, ale konkrétně polynom. A množina polynomů není uzavřená na převrácenou hodnotu, funkci 1/t prostě nenapíšeš jako polynom.
the_majkl  
Neznám teorii BK, ale přijde mi, že výsledek je (u tohoto typu BK) v daném intervalu spojitá funkce (f), akorát že holt se popisuje/definuje dvěma vektory. No a pixy se ptá, jestli existuje mechanismus, jak najít vektory jiné křivky (funkce g) tak, aby platilo, že f(x)=1/g(x) (v daném intervalu).
the_majkl  
(Technická poznámka: "x-tý rok PŘED..." nedává smysl. "x let před ..")
I když po vhodný reparametrizaci by to mohlo jít, až se pořádně probudim, tak se zamyslim :-)
Nultému roku se říká "V roce katastrofy" před ním je "První rok před katastrofou" za ním následuje "První rok po katastrofě"
Úplně jasný to neni. Problém je v tom, že f(t) je vektor, takže rovnice f(t)*g(t) = 1 nedává smysl. Máš tím na mysli, aby platilo f_x(t)*g_x(t) = 1 a zároveň f_y(t)*g_y(t) = 1? Nebo snad aby skalární součin f(t) a g(t) byl 1? Tak jako tak tě zklamu, Bezierova křivka f(t) je polynom v t a 1/f(t) pak není polynom (vyjma triviálních případů), tj. není to Bezierova křivka.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Inverzní Bezierova křivka
Umíte někdo operovat s bézierovýma křivkama? V CSS se pracuje s jednoduchou implementací, kdy je časový průběh definovaný bézierovou křivkou (BK) pomocí 4 hodnot <0..1> – např. https://cubic-bezier.com/#.25,.1,.25,1 – a já bych potřeboval k dané křivce její "komplement". Zkusím vysvětlit…

Mám nějakou BK f, která pro čas t∈<0..1> definuje hodnoty f(t)∈<a..b>. A potřebuju najít takovou křivku g, která definuje hodnoty g(t)∈<c..d> tak, že f(t)*g(t)=1. Samozřejmě vycházíme z toho, že to zadání dává smysl, platí že a<b, c>d, a*c=1 a b*d=1 a nejsou tam žádný zádrhely a chytáky. Pro příklad řekněme, že f(t)∈<0,1..1> a g(t)∈<10..1>. A potřebuju tu funkci zapsat zase pomocí těch 4 parametrů. Matematicky to je jasný, g(t)=1/f(t), ale vůbec mě nenapadá, jak to napasovat na ty BK, o kterých vlastně vím úplný kulový.

Měl by někdo nějaký nápad?
 
Slovo podlaží liší od výrazů patro nebo poschodí, které označují jen části domu nad přízemím.
Etáž - Význam: podlaží, poschodí
A máte to rozbitý.
 
snop normalni lide znaji sve patterny.  coz se o ultralevici, ktera nenavidi...
Pokud je nekdo ochoten rict "v nultem roce po katastrofe", mel by byt dusledny a mluvit i o "nultem roce pred katastrofou".
DadB jsem zralý na šrotovné 
wut?!
Mormegil Už jste  přispěli?
Koblížek prchal, Gömböc AFAICS žere (a následně propustí). Trochu se nám tu míchaj pohádky…
Nazaretsky Jsem do muziky celej blázen  protože jsem blázen
Jenze casto se pouzivaji pouze nazvy pater, nikoli poradi podlazi. A nazvy pater jsou dany administrativne, tzn urcuje je majitel/spravce/architekt, musi souhlasit s dokumentaci na katastru, je to dulezite pro obsah smluv.
Bordel na kolečkách vzniká právě tím, že se změní lokální uspořádání, ale nikdo už nemá sílu jít a přejmenovat to, protože by mu z toho papírování jeblo. Takže já mám pronajatý byt v 5.NP, ale ve výtahu mačkám "3", protože za první republiky...
bwian I'm a lucky bastard! 
Už mám mnoho let doma. Hezká věc.