Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
snop

Může vás zajímatReklamapojmy a tak naleznete docela dobre vysvetlene a definovane zde (Wikipedia)
Nebo z jineho zdroje zde (Math Thesaurus)

pripadne se zkuste pohrabat v nejvetsi encyklopedii matematiky: http://mathworld.wolfram.com/


bwian I'm a lucky bastard! 
Prosba o pomoc
Prosím přítomné mozky o mentální podporu... bratr počítá nějaké statistiky nad vzorkem pacientů a já se snažím zorientovat v tom, co je vlastně možno upočítat.

Základní setup je následující: Má databázi pacientů léčených nějakým lékem (ve skutečnosti dvěma), u kterých chce zkoumat vliv podání antibiotik na hladinu nějaké látky v krvi. Ta hladina je sledována dlouhodobě, takže každý pacient má svou vlastní historii těchto hladin... např. pacient P1 bude mít n1 měření, z nich vypočítanou střední hodnotu a jejich rozptyl (ta střední hodnota a rozptyl mohou být u různých pacientů různé). Některá z těch měření jsou po podání ATB, kde je ta hladina ovlivněna dvěma faktory - podání ATB vede k jejímu zvýšení, zároveň se ale provádí léková kompenzace, která vede ke snížení. Hypotéza je, že dochází (systematicky) k pře-kompenzování, tedy hladiny měřené po podání ATB jsou nižší. Druhá hypotéza je, že ty hladiny po podání ATB mají větší rozptyl a častěji dochází k překročení nějakých fyziologických hranic.

Můj dotaz je následující: Protože mám u každého pacienta m+n měření, jak testovat tu shodu středních hodnot? Udělat si soubor středních hodnot s/bez ATB u každého pacienta a potom udělat párový t-test? Nebo se vykašlat na párovost a nasypat všechna měření s/bez do dvou skupin? A ten rozptyl testovat také nějak párově nebo jenom odhadnout vzorky s/bez ATB jako N(x_0, sigma) a otestovat shodu sigma?

Případně mě napadlo, přidat příznak "mimo fyziologické hodnoty" a testovat, za pravděpodobnost tohoto jevu je s/bez ATB odlišná.

Nemáte někdo nějakou pěknou kuchařku nebo wiki nebo něco, kde bych si mohl oživit tyhle věci?

 
ocs sine ira et studio  OCSite
Eh. Ovšemže jsou důležité. Problém je v tom, že nejen ony jsou důležité; medle je naprosto zásadní ten propletenec, a mírně důležitá i ta věčnost. Ale couž :)
ocs sine ira et studio  OCSite
(A než přijde nějaký typický okoun, jen pro jistotu rychle dodávám, že sám to přeložit rozhodně lépe neumím; to ale ještě neznamená, že se mi to musí líbit.)
arnost snad nechci tak  moks
asi jim prisly ty inicialy dulezite
ocs sine ira et studio  OCSite
Mimochodem, když už na to koukám, zdá se, že to bude opravdu převedeno dost volně: Eternal Golden Braid → Bůh → Existenciální gordická balada? Hm.

Až budu mít někdy volněji -- což, obávám se, nebude před víkendem :( -- asi si budu muset přečíst aspoň tu ukázku a srovnat ji s originálem...

ocs sine ira et studio  OCSite
Velmi zajímavé paralely mezi Escherovou grafikou, Bachovou hudbou a Gödelovou matematikou; to celé převážně z hlediska mírně šíleného kybernetika. Psáno formou krajně roztomilou, mnohdy velmi sebereferenční, nezřídka na několika úrovních najednou. Těžko popisovat :)

Spolehlivě to bylo srozumitelné (a zdroj nekonečného potěšení) pro všechny matfyzáky, jež znám, a již to kdy čtli; nejsem si ale úplně jist, zda to je zrovna doporučení :)

Mohl by někdo tu knihu ve zkratce... popsat? Vypadá zajímavě, ale bojím se, že nebudu ničemu rozumět. Nebo alespoň ta ukázka na stránkách mě rozhodila.
 
ocs sine ira et studio  OCSite
Já mám pro sebe už dávno originál, a rodina mi to nebude číst ani česky :(
Reakce na | Vlákno  
Já to risknul a objednal.
ocs sine ira et studio  OCSite
(To si o Kaplanovi leckdo také myslel :) Ale jinak v zásadě souhlas, viz mou minulou zprávu...)
ocs sine ira et studio  OCSite
Hm, měl to někdo v ruce? Bál bych se kvality překladu, místy to bude docela ořech...
Serendipity you got to be good looking  'cause it's so hard to see
Přísahala bych, že přeložit nejde.
 
radamec Staňte se členy  FRA
Taky jsem tápal, ale myslím že jde o první český překlad klasické knihy.
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Já to nechápu. Co je na tom tak úžasného?
Serendipity you got to be good looking  'cause it's so hard to see
Wow!
Robot: Jenže způsob myšlení, souvislosti, variabilnost a logiku neotestuješ písemným testem tohoto typu. Tedy je to střela zcela vedle.
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Já o aktuální podobě matematiky na gymnáziích mám jen velice matnou představu, ale autorovo prohlášení "Nevydařená maturita tak kromě "časové chyby" lidí z CERMATu a omezeně utilitárního pohledu na maturitní standardy připomíná i slabiny výuky matematiky, která se příliš soustřeďuje na příkladovou stránku, méně už na souvislosti, variabilnost a logiku. "Matematika není o počtech, ale o způsobu myšlení," připomněl nedávno prezident Václav Klaus." mi docela konvenuje.
DadB: Je to CERMAT!
Robot: Blábol člověka, který medle neví, o čem mluví.
Sarnegarth ih ∂Ψ(r,t)/∂t = −h²/2m ∇²Ψ(r,t) +  V(r)Ψ(r,t)
2zimous: to zni dobre, jen ted na prvni pohled nevidim, jak se k tomuhle vysledku dojde. jeste na to mrknu, az bude cas a klid :) diky.