Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
snop

Může vás zajímatReklamapojmy a tak naleznete docela dobre vysvetlene a definovane zde (Wikipedia)
Nebo z jineho zdroje zde (Math Thesaurus)

pripadne se zkuste pohrabat v nejvetsi encyklopedii matematiky: http://mathworld.wolfram.com/


Tak kecam. Möbiův pruh je homotopicky ekvivalentní (spojitě zdeformovatelnej) kružnici nebo normálně slepenýmu proužku, tj. jedna díra, fundamentální grupa Z. Abys zachytil rozdíl mezi Möbiovym pruhem a normálně slepenym cylindrem, tak musíš jejich topologii resp. geometrii rozlišovat jemnějš. Fundamentální grupu Z2 má třeba až ta grupa 3D rotací, ale to se blbě představuje, je to 6-rozměrnej prostor vnořenej do 9-rozměrnýho ;-)

Mimochodem libovolnou grupu lze realizovat jako fundamentální grupu nějakýho prostoru, takže ty "obyčejný díry", který odpovídaj Z x ... x Z jsou dost speciální případ. Zajímavou fundamentální grupu má třeba Kleinova láhev. Ta vznikne tak, že k tomu jedinýmu okraji, co má Möbiův pruh, přilepíš obyčejnej kruh :-)
Dutý torus vs. plný? ;-)
TL;DR Ano, nejde jen počítat díry, dějou se tam i divnější věci.

Möbiův pruh má jakousi divnou "půldíru". Jak se vlastně pozná díra? Že když jí oběhneš s provázkem, tak tu smyčku nemůžeš stáhnout, provázek zůstane "namotanej na prostoru". A když oběhneš normální díru 2x, tak se provázek 2x namotá a pořád (tim spíš) nejde tu smyčku stáhnout. Můžeš namotat 2x, 3x... nebo v opačnym směru... Jenže když oběhneš 2x "půldíru", tak to stáhnout najednou zas jde! Takže provázek je buď jednou namotanej nebo neni namotanej vůbec žádnej další stav neni.

Vyjadřuje to fundamentální grupa π1, což je základní topologickej (přesněji řečeno homotopickej) invariant. "Normální" těleso s k dírama má π1 = Z x ... x Z, tj. k kopií nekonečný grupy celejch čísel. To odpovídá tomu, kolikrát (a v kterym směru) oběhneš každou z děr s provázkem. Kdežto Möbiův pruh má π1 = Z2, tj. dvouprvková grupa. Btw. stejnou fundamentální grupu má taky grupa všech rotací ve 3D zachovávajících počátek, neboli grupa všech ortogonálních matic 3x3 determinantu +1.
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Zase jsem viděl nějaké popularizační video, kde pravili jak je hrníček na kafe topologicky identický s koblihou...

Říct, že objekty jsou topologicky ekvivalentní, když mají stejný počet děr, to asi nebude tak jednoduché, co?

Třeba mobiův proužek asi není ekvivalentní s normálním proužkem, asi by to bylo třeba rozlišovat uzavřené/otevřené útvary... Ale existuje nějaký objekt řekněme s jednou dírou, který není topologicky ekvivalentní jinému s jednou dírou?
 
Prosba
pokud byste našli chvilku, můžete se stavit vedle? Dík
https://www.okoun.cz/boards/hejneho_matematika?contextId=1071119478#article-1071119478
(není to Hejném, jen je to schválně v neveřejném klubu)
 
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
To bylo ještě v devadesátkách. Kamarád s ním chodil na večerní kurzy angličtiny. Prý se mu jednou svěřil, že si přál, aby byl býval vystudoval něco teoretičtějšího.
Cekaj na kvantovy PC ;-)
Tak nějak se mi pro absolventa teoretické fyziky zdá vedení pobočky komerční banky docela jako pod jeho možnostma.
Yeti Kapela "Hovada" vydala svůj nový singl   "Aby ses neposrala"
Úroveň dnešního průměrného inženýra tomu ještě napomáhá.
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Odborného matematika zaměstnají všude možně. Když i absolvent teoretické fyziky může vést karlovarskou pobočku komerční banky...

Kupříkladu já mám doktorát z naprosto abstraktních volovin a teď mě někdo platí, abych přemejšlel nad bezdrátovým přenosem informací.
Yeti Kapela "Hovada" vydala svůj nový singl   "Aby ses neposrala"
Už se k tomu schylovalo, ale potenciální zákazník začal s hodinovou sazbou a roční podporou zdarma, takže jsem jim navrhnul, ať jdou do prdele. :-)
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
A že jste se nepoptal tady?
Já zas tyhle lidi tolik neznám, párkrát jsem je potkal na hodně dobře placený stabilní pozici. Freelancer na zakázku se v těhle oborech asi hledá těžko.
Yeti Kapela "Hovada" vydala svůj nový singl   "Aby ses neposrala"
Před půl rokem jsem potřeboval vytvořit 1D optimalizační model a ten pak implementovat pomoci C#. Moje znalosti matematiky jsou na úrovni trojčlenky, takže jsem začal hledat a nikoho nenašel.
To samozřejmě mluvím o abstraktních specializacích, aplikovanejší jako statistika, numerika nebo mat. modelování nemaj problém s uplatněním od risk managementu investic po počítání tavících pecí.
Jenom pár za pár let, to se rozumí. Ale ono zas těch absolventů doktorátu taky nejsou žádný desítky ročně. A máš tu hromadu VŠ, kde taky někdo musí učit matiku a může dělat i výzkum. Pořád samozřejmě zbydou i lidi do byznysu, kde už konkrětní znalosti nevyužiješ ani vzdáleně.
Yeti Kapela "Hovada" vydala svůj nový singl   "Aby ses neposrala"
Ok, ale popravdě, kolik absolventů se takhle podaří umístit?
Kolega dělal nějaké výpočty v pojišťovně, pak pro nějaký ekonomický sráč statistiku a pak si založil firmu na optimalizaci, protože nemohl sehnat práci, kde by uplatnil své obrovské schopnosti.
 
V Praze máme hned dva, jeden UK (to jsou v podstatě dvě slepený katedry MFF + x dalších lidí, co nezařadili jinam) a druhej AV ČR. Oba a i třetí v Brně afaik založil Eduard Čech, nejznámější to český matematik.
Závorky.... LISP na vás! :)
Existuje to ještě?