Tak třeba moje OCD je hluboce znepokojeno, že hrajou neviditelný znaky.
Třeba v C++ má blok i důležitou sémantiku (volání destruktorů), takže ho občas nechceš uplně svazovat s grafickou úpravou kódu. Ale réálně jsem s blokama v Pythonu problěm neměl. Pokračujeme v jazykovejch válkách.
Já tenhle fetiš s definicí bloků nechápu.
pridani neni nahrazeni, ale ok, point taken.
Udelal uz nekdo variantu pythonu, ktera nahrazuje odsazeni chlupatymi zavorkami, nebo tak necim? Protoze dokud bude blok vyznacen odsazenim, odmitam se na tom podilet (jakkoli syntactic sugar ma python udelany hezky).
Jaká? Přesun do jazykových válek?
Python je dobrej na výuku programování pro kohokoliv. Matematici a fyzici tam mají jen bonus navíc.
Python z důvodu velké vhodnosti pro matematické řemeslo? Protože pro programátorské řemeslo to má svá nekoliká úskalí.
Jako absolvent SŠ, který běžně na projektech dělá s matfyzáky a inženýry, si dovoluji nesouhlasit. Problém vidím jinde, ale to je spíš do klubu Práce.
To s tim vynechánim je stejnej případ jako u mě, kde je pro změnu v čitateli vynechaná 8. Představte si, že to dál pokračuje, tj. dál je 10 resp. 1000, ta jednička přeteče nahoru k 9 resp. 999, to zase přeteče k 8 resp. 998. Takhle to právě vede na nekonečnou aritmeticko-geometrickou řadu
Pro konkrétní případy vlastně můžeš postupovat sofistikovanějš. Třeba když cifry tvořej aritmetickou posloupnost, tak můžeš pro čitatele použít vzorec na součet aritmeticko-geometrický řady. Za druhý, přímočaře dostáváš jmenovatele tvaru 99...9, tj. 10^k-1, což můžeš rozložit podle vzorce. A pak se může povíst, že to půjde *obecně* zkrátit. Třeba když je k sudý, tak a^2-1 = (a+1)(a-1), tj. 9999...99 = 100...01 x 99...9, to se přesně děje v tom mym příkladu.
Jakejpak sofisrikovanej přístup, normální převod periodockýho desetinnýho místa na zlomek. A abyste neřekli, že je se mnou nuda, tak tady máte: 123456790/1000000001 :-)
Áno, jsem si vědom, že by byl potřeba trochu sofistikovanější přístup. (Tedy teoreticky by se dal vyrobit obří zlomek, vykrátit a doufat, že nahoře zbude jednička, ale asi by to nebylo moc efektivní)
No akosi tady má perioda 2997 míst (ano, 998 to vynechalo)
Vždyť to na konci vynechalo 998. Reklamoval bych.
Jinak hádám, že se podobné věci dají konstruovat nějakými triky založenými na součtu aritmetické řady, ne?
Třeba když chci 123 periodicky, tak dám 123/999.
Ono is klasickym 1/81 je sranda.
To tak nekdy proste je, no. Pamatuju hezke hratky s cislem 142857. At to vynasobis cim chces, ta cisla tam furt jsou, i kdyz treba rozlozena do dvou cislic. 142857*23 = 3285711,tj. ta ctyrka je rozlozena do jednicky a trojky. "Kupodivu" to nefunguje pri nasobeni nasobky 7.
to je hezký!!!
zkusil jsem 1/9801 a funguje to taky :) (dvojice)
https://www.wolframalpha.com/input/?i=1%2F9801 (more digits)
A tohle vymeslel kdo? (sleduj trojice)
