Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
snop

Může vás zajímatReklamapojmy a tak naleznete docela dobre vysvetlene a definovane zde (Wikipedia)
Nebo z jineho zdroje zde (Math Thesaurus)

pripadne se zkuste pohrabat v nejvetsi encyklopedii matematiky: http://mathworld.wolfram.com/


r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Já proti vnější míře a Dynkinovo systémům mám vlastně jen to, že jsme kvůli nim nestihli ty zajímavé integrální věty a zároveň se to vůbec nepoužívalo v pravděpodobnosti. Alespoň ne v té základní pro všechny. (S Netukou jsme L. míru konstruovali iirc přes Rieszovu větu o reprezentaci.)
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Oni k nemu zas tak casto neprijdou, tohle neni CVUT.
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Numpy je hádám na Matlab dobrá průprava.
Fair enough, to by taky šlo. Spíš mi jde o to, aby pak absolventi nepřišli k Matlabu v ostrým prostředí a nekoukali na něj jak péro z gauče.
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Tak to snad umel uz FORTRAN 66.
Tak teda dík, no :)

Jsem se na ten zdroják iterací podíval a právě jsem po třiceti letech zjistil, že Pascal umí jako parametry funkcí předávat jiné funkce. Chvíli jsem zapochyboval, zda to není nějaká specialita toho freePascalu, ale není. Uměl to už klasický Pascal. Donutili jste mne z knihovny vytáhnout učebnici z roku 1988 (Jinoch et al., Programování v jazyku PASCAL), je tam tomu věnována přesně stránka a půl, včetně jednoho nekompletního příkladu. No akosi na Gymnáziu (sic!), psal se rok 1991, jsme to tenkrát vynechali.

Reakce na | Vlákno  
:-D
(Nebo jiná planeta.)
Aha, máš pravdu, ten kalkulus diferenciálních forem se odštíp do výběrovek už dávno. Teď se to znova rozštíplo a druhej semestr je výberovej. Přesunuly se tam třeba znamínkový míry, ale hlavně naprosto klíčový důkazy *existence* L. míry (částečně to, na co nadáváš) nebo vztahu L. a R. integrálu. To je prostě otázka, na koho cílíš, nezavděčíš se všem. Pro teoretika jsou Dynkinovy systémy krásná finta, mezikrok k sigma algebře, užitečnej obecnej pattern, jak něco dokazovat. A dá se vysvětlit skoro celýmu ročníku, ne jen těm nejlepším (když umíte učit xD).

Opět nás to vede k otázce, jestli byl dobrej nápad mít na matfyzu všelijaký finanční a pojistný matematiky a jiný ekonometry. Jetlipak by na to byla vhodnější samostatná fakulta nebo celá škola.
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Matlab prosím rozhodně ne. Sice je tu Octave a v různejch inženýřinách se nepoužívá nic jinýho, ale absolventi by měli mít základy programování. Za mě jen a pouze Python a to pěkně dva semestry. První na ty základy, druhej na numpy, pandas, matplotlib a podobné opičárny.
Což je modus operandi mnoha učitelů nejenom na VŠ. A přímý důsledek přístupu "za našich mladých let byl svět ještě v pořádku".
To jako na CUNI nemají (na to domluvit se) třeba na MATLAB? Přijde mi, že přednášející/cvičící jsou prostě zaseklí na jazyce, v kterým si to oni napsali, a nějaký pokrok za ty roky úspěšně ignorují (což je bohužel modus operandi mnoha předmětů na různých VŠ).
Metoda půlení intervalu iterativně, hukot.
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Pláču. :(
S tím souhlasím, semestr lambda kalkulu a Racketu/Prologu mi IMO daly na pochopení víc než semestr Javy a semestr C++ (kde obojí ve výsledku bylo spíš o tom, jak vypadá enterprise nasazení a struktura, potažmo obsah STL).
Reakce na | Vlákno  
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Ten posledni odstavec byl prave o tom, ze programovat se tam neuci skoro vubec. V jednom semestru se stihne jen bastleni. Ve kterem jazyku je uz skoro jedno.
Předmět, akademický rok 2021/2022
Programování pro fyziky - NOFY056
Cíl předmětu: Student schopný vyjádřit myšlenku pomocí programovacího jazyka (např. Pascal, C, Fortran).
Poslední úprava: HANYK/MFF.CUNI.CZ (12.04.2008)
https://is.cuni.cz/studium/predmety/index.php?do=predmet&kod=NOFY056

a tady máte i zdrojáky (v Pascalu): http://geo.mff.cuni.cz/~lh/NOFY056/cviceni-2019/
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Rozhodne patri. Na fyziku zcela bez diskuse. Na rozdil od jinych casti sklenene veze se skutecne pouziva.
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
To je strašný. "Matfyz - naučíme vás programovat v jazyce, ve kterým nepíše už ani Nazgúl." :)
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Jo, Zahradnik taky SVD v Prirucce nema. Alespon ne explicitne, aparat tam pro to nejspis bude. Zato tam ma lecjakou hovadinu, kterou doceni az doktorandi na teoreticke fyzice.