Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
snop

Může vás zajímatReklamapojmy a tak naleznete docela dobre vysvetlene a definovane zde (Wikipedia)
Nebo z jineho zdroje zde (Math Thesaurus)

pripadne se zkuste pohrabat v nejvetsi encyklopedii matematiky: http://mathworld.wolfram.com/


Zatím počítám s tím co zde dal Wolfii, plus k tomu přidám jeden parametr a bude. Uvidíme během simulace.
A v neposlední řadě nezapomenout na lidský prvek - lidi jsou debilové, jezdí na červenou a parkujou, kde nemají.
Ale to už budeš potřebovat buď nějakou statistiku nebo nějaký učící se algoritmus. Obecné řešení na to IMHO moc existovat nebude. Ono taky záleží na tom, jestli je tam provoz bezkolizní (vyhnou se auta v garážích?), jestli je vhodnější nechat auta čekat venku nebo uvnitř při průjezdu vjezdem/výjezdem (zavazí auta na ulici? může se omezený počet aut hromadit u výjezdu ven?). Protože se může ukázat být nejlepším řešením posílat auta co nejvíc dozadu, aby ráno, když přijíždí víc aut najednou, se tato auta navzájem nepletla. Atd. atp.
arnost snad nechci tak   moks
(my taky, jen s Matouskem)
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Tuhle hydru jsme v prváku dělali s Nešetřilem na výběrovém semináři. Pro prváky.
Takto to dělám teď.
Tento požadavek očekávám, vlastně jsi mi objasnil, proč jsem sem s tím přišel.
(lze rozšířit o další parametry jak popisuje pan arnost)
DadB jsem zralý na  šrotovné
!!!
Pokud to chcete programaticky, tak si uděláte dvě arraye pro auta, jedna je pro obsazené sloty, druhá pro volné sloty a jsou značené číslem pozice a vzdáleností.

Takže na začátku máte třeba prázdnou, seřezenou dle vzdáleností
[(1, A1), (3, A2), (15, A3)]
a prázdnou
[]

Když přijede auto, tak vytáhnete první prvek (protože je to seřazený), pošlete auto na post A1 a přesunete prvek do arraye s obsazenými pozicemi.
volno: [(3, A2), (15, A3)]
plno: [(1, A1)]

V plné to ani nemusíte řadit, prostě tam přesouváte (pokud tam nezamýšlíte dělat ještě nějaké techtle mechtle). Když někdo odjíždí, tak vezmete jeho post, kouknete se na vzdálenost a zařadíte to zpátky na patřičné místo do arraye s volnými místy.
 
arnost snad nechci tak   moks
ono t0 pochopielne lze zeslozitit. napriklad lze pocitat prumerne doby, jak dlouho bude auto, ktere prijede v nejakou hodinu v koji stat (napriklad ty co prijedou rano tam stoji dlouho a vyplati se je lifrovat do vzdalenejsich koji, protoze ty blizsi budou prutokove behem poledne)
Můj obor to právě není ani zdaleka, optimalizace zavedením dalších parametrů je samozřejmě možná, ale zatím není nutná.
Asi nepřehlížíš. Prostě v tom hledám zbytečné složitosti.
DadB jsem zralý na  šrotovné
OK, pak ale pořád nechápu tu nutnost rozhodovat, které místo obsadím. Prostě zaparkuji na prvním volném a hotovo. A jinak tedy asi nějaký ten systém hromadné obsluhy, vodná pravděpodobností rozdělení časů mezi příjezdy a dob parkování. Ale jen hádám, můj obor to není.
arnost snad nechci tak   moks
tady se toho moc vymyslet neda, ne? proste najdu nejblizsi koji a do te zajedu. nebo neco prehlizim?
 
(Asi mi uniká nějaká omezující podmínka, protože bych auta prostě posílal na nejbližší volné místo)
Dobrá, jak se to dá označit? Představme si to jako podzemní parkoviště s jedním vjezdem, který zároveň funguje i jako výjezd.
DadB jsem zralý na  šrotovné
Pokud máš možnost to plnit chaoticky (na kterou pozici nasměruji následující prvek, tak hraje roli vzdálenost a to, jestli je pozice volná), pak to ale není nic z toho, co se běžně označuje jako zásobník.
Asi bych to zobecnil a původní dotaz smáznu ok? Potřebuji vyplnit zásobník, tento zásobník má např. 1000 volných míst a musí se plnit po jednom. Plní se z jednoho bodu a všechny dráhy se od sebe liší délkou. Když musím rozhodnout na kterou pozici nasměruji následující prvek, tak hraje roli vzdálenost a to, jestli je pozice volná.
DadB jsem zralý na  šrotovné
Obrázek by pomohl. To tam bude takový provoz, že si auta budou vzájemně překážet při vjezdu/výjezdu, že je potřeba řešit, kdo kde bude stát?