Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
snop

Může vás zajímatReklamapojmy a tak naleznete docela dobre vysvetlene a definovane zde (Wikipedia)
Nebo z jineho zdroje zde (Math Thesaurus)

pripadne se zkuste pohrabat v nejvetsi encyklopedii matematiky: http://mathworld.wolfram.com/


r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
arnost snad nechci tak   moks
imho to bude v te simplexove siti. n-simplex ti to maximalizuje pro dimenzi n, dalsi bodu uz nemuze byt se vsemi ve vzdalenosti 1, ale s n-1 ano, kdyz ho das do vrcholu sousedniho simplexu (ale dukaz mne z takhle z hlavy nenapada, to zas ne)
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Připomělo, že jsem někde četl o řešení problému jak složit maximální množství pomerančů do krabice...
 
Saggy I am the beast I  worship
Chci rozmistit body v prostoru nejake dimenze tak, abych mel co nejvice paru bodu, mezi kterymi je vzdalenost 1. Body tedy budu rozmistovat tak, aby byly od co nejvice ostatnich bodu vzdaleny o 1.

Je pravda, ze takove rozmisteni bodu bude odpovidat teselaci daneho prostoru "plastvemi" slozenych ze n-simplexu prislusne dimenze? V n-simplexu jsou vsechny body od sebe vzdalene prave o 1. Pak si uz jen v tabulce pro prislusnou dimenzi najdu, s kolika dalsimi body v prislusne plastvi sousedi jeden bod a uz mam dvojice.

Je takove rozlozeni bodu pres simplexove plastve skutecne to nejoptimalnejsi?

 
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
bwian I'm a lucky bastard! 
Jo, napsal jsem to blbě... prostě nějaké počítání, které by pro vystudovaného matematika byla trochu výzva... a jako výsledek mu vyjde třeba číslo popisné nebo GSP souřadnice. Když o tom přemýšlím, tak by stačila asi nějaká sbírka příkladů z VŠ matematiky, přenásobit to vhodnou konstantou dovedu asi sám. :-)
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
dexter666  
"zakódovat nějaká čísla tak, aby se k nim musel dopočítat" je docela hezká definice rovnice.
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Nerozumím zadání.
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Vynásobit dvě velká prvočísla?
bwian I'm a lucky bastard! 
Treasure hunt
Potřeboval bych připravit maličký treasure-hunt pro matematika... potřeboval bych mu zakódovat nějaká čísla, aby to bylo alespoň trochu náročné na dopočítání se (klidně offline s tužkou a počítačem). A očekávají se spíš vzorečky/počítání než logické úkoly. Nemáte někdo nějaký nápad?
 
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Máš recht. Ale já doteď nepochopil, o co tu jde.
Tak asi děkuji všem a už bych toho nechal.
 
snop osoba s kočkami bydlí východně vedle  domu s mandloněmi
To je ovsem stale dos arbitrarni, nebot musis nejak stanovit ty classy. A odsud to volbou imho spada vjedno z nekterymi z jiz navrzenych reseni - muzeme to rozdelit na "ekvicivicke" classy treba po milionu obyvatel (a jeste bud realnych, nebo nominalnich - coz bylo oboji vlastne navrhovano, nakolik to chapu), nebo classy arbitrarne velike (logaritmicke?), aby to vyslo hezky, nebo classy, kde kazda velikost ma sveho jedineho zastupce. Pak se ale musime vyrovnat s potencialne nezastoupenymi classami, coz spada vjedno s tim, ze budeme tvrdit nejakou zavislost vyslednych dat na velikosti (pripadne logaritmu ci odmocnine velikosti) a pak udelame "stredni hodnotu regresni funkce".
nic, beru zpět, to byla nějaká zkratka, kdybyste nestihl zareagovat tak se smažu
DadB jsem zralý na  šrotovné
Poslúchajte Kefalín, a čo vy si predstavujete pod hen tým střední hodnota regresní funkce?
A nebo by to možná řešila střední hodnota regresní funkce.
 
Ten nezní jako blbý nápad, díky.
 
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
(Což teda jde v Excelu na tři kliky -- udělej si tabulku velikosti sídel a jejich procentního zastoupení a to z ní tahej funkcí LOOKUP.)
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Proboha. Ale doteď si ani nenaznačil, podle jakých kritérií by ta data měla být dobře. Teda kromě jakési "vodorovnosti", což je totálně z prdele vytažené.

Na základě tvého "Tedy je tam hodně dat pro města kolem 30 tisíc obyvatel, která mi to deformují, což je dáno bídným vzorkem a já se snažím tuto bídnost odstranit." bych tipoval, že asi chceš udělat vážený průměr, kde váhou bude procentní zastoupení měst dané velikosti v ČR.