Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
snop

Může vás zajímatReklamapojmy a tak naleznete docela dobre vysvetlene a definovane zde (Wikipedia)
Nebo z jineho zdroje zde (Math Thesaurus)

pripadne se zkuste pohrabat v nejvetsi encyklopedii matematiky: http://mathworld.wolfram.com/


DadB jsem zralý na šrotovné 
Vy si děláte lekraci, ale tohle je docela pěkná úloha rekreační matematiky, objevuje se v monha knížkách: Nalezněte další zlomky, kde tato nestandardní úprava funguje.
-------
Na první pohled je to samozřejmě pitomost, ale třeba mě už léta fascinují tzv. Fareyovy zlomky. Také značně nestandarní, protože se počítají jako a/b + c/d = (a+c)/(b+d), což na první pohled popírá vše, co se o zlomcích učí, ale přitom to má spoustu zajímavých a velmi užitečných vlastností. Například je to velmi rychlý a elegantní způsob, jak hodně rychle aproximovat iracionální čísla, protože to jednak docela rychle konverguje a druhak to vrací vždy podíl v základním tvaru.
asym Hier bin ich Barsch,   hier darf ich's sein
Říká se ještě nějak jinak česky polovině vrcholového úhlu kužele, kromě technického "úhel sklonu kužele"?
 
Z: Zjednodušte zlomek 16/64.

Ř: Šestky vykrátíme, výsledek je 1/4.

 
 
snop lev je sice král zvířat, ale surikata  nevystupuje v cirkusu
Každopádně nikolo Apollónovo, ale Apollóniovo, a asi pakování. "Apollóniova" úloha je ten základní úkol s kružnicí, která se dotýká všech třech.
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Na wiki mají i případ, kdy ty kvadriky nemají společný střed. Tam je to vidět trochu lépe.


r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Ano.

(x^2+y^2-z^2) = (x^2+y^2+z^2)^2
arnost snad nechci tak   moks
Kdyz vezmu hyperboloid — takovy ten klasicky vznikly torzni deformaci valce, tak ten je slozeny z primek a ty se kruhovou inverzi mapuji na kruznice takze dostanu neco jako pneumatiku? (Docitam pomalu)
arnost snad nechci tak   moks
K tem ambientnim metrikam existuje velmi citelny a v zasade velmi srozumitelny clanek of Feffermana s Grahamem:

https://arxiv.org/abs/0710.0919
arnost snad nechci tak   moks
Pokud medvedo hovno vypada cca takto:

Pak ano.

Pokud se ukáže, že medvědí hovno je Apollónovo těsnění, navrhoval bych ho přejmenovat na Apollónovo hovno.
 
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Nevím. Hezké!
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Ano.
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Lobačevského geometrii jsem nikdy ani neviděl. :( Ale trolling to fakt není. Vezmi si Riemannovu varietu. Na ní máš geodetiky, žejo? Ty můžeš brát jako neparametrizované křivky. No a když si z té Riemannovské metriky zapamatuješ jen ty neparametrizované křivky, tak dostaneš něco, co se dá chapat jako zakřivená verze projektivního prostoru. Prostě geometrickou strukturu, která se má ke klasickému projektivnímu prostoru (= prostor přímek v R^{n+1}) jako se Riemannovská varieta má k Eukleidovskému prostoru (R^n se skalárním součinem). To o čem tu se zimoušem točíme je obrácení toho procesu. To jest když si vezmeš varietu s třídou neparametrickej křivek, jsi schopnej vždycky vydolovat nějakou Riemannovskou metriku, která by za tím stála? Odpověď je daná nějakou parciálkou, jejíž řešení ti přímo umožňuje tu metriku zkonstruovat. Teda tam, kde je to řešení nenulové. To jsou ty singularity. (A teda jen pro úplnost dodávám, že ta Riemannovská metrika, kterou z těchhle parciálek dostaneš je dokonce Einsteinovská.)

Pak se tu motaly ještě nějaké konformní variety, což je prakticky totéž v bledě modrém, akorát místo neparametrizovaných geodetik bereš prostě jen konformní třídu té své Riemannovské metriky (= skalární součin v každém tečném prostoru až na kladný násobek). To je zas nějaká geometrická struktura a zase existujou parciálky, který ti z ní vydolují Einsteinovské metriky. A zas jenom tam, kde je to řešení nenulové. Akorátže tentokrát to prej nemůže měnit signaturu.

No a konečně ten porovnávací teorém: Každá tahle geometrická struktura má nějakej základní model. Riemannovská má ten Eukleidovskej prostor, Třídy křivek zas ten projektivní prostor. Konformní struktury mají sféru s konformní třídou kulaté metriky. A ty porovnávací věty v zásadě říkají, že existuje nějakej vztah mezi řešeníma těch parciálek v obecném zakřiveném případě a v tom modelovém. Například když pro každé řešení F v modelovém případě platí, že {x : F(z) = 0} je nadplocha, bude to platit i pro řešení v kadém zakřiveném případě.
Co myslíte, pokud aplikujete moebiovu transformaci na medvědí hovno, vyleze vám z toho zase medvědí hovno?
 
arnost snad nechci tak   moks
Btw, kdyz uz tu tocite ty konformni geometrie. Vite, ze moebiovy transformace transformuji Apollonovo tesneni na jine Apollonovo tesneni? (Jak se to jmenuje cesky?)

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Apollonian_gasket
 
dexter666  
!!!
el Sent from my  browser
Promiň, ale jsi kokot. Naprosto jsi zapomněl na symetrickou variaci kongruentních fibrilačních polí v kontextu derivačního substrátu komplexní transformace diagonály. Naprosto nechápu, kdo ti dal diplom.
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
:D