Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteratura

Spravuje:

Konrád

Může vás zajímatReklamaTento klub by měl sloužit jako doplnění k již stávajících klubů Co právě čtu a Oblíbené knihy. Jeho cílem je upozorňovat na novinky v literárním dění (především v Česku) a diskutovat o nich. Vítáno je zejména linkování či psaní recenzí, úvah atp, dále ukázky z nově vyšlých literárních děl atd. atd. Příspěvky bez informační hodnoty budou okamžitě mazány.

Záhlaví časem doplním.


Natasha Oheň šlehne  výš
--- hmmm, to musí být opravdu být něco, při tom jeho vyprávěcím daru.
Jan.S.Harold Vladimír Franz  for President!
Kahuda je fajn, dobře se s nim chlastá...
 
van_Rijn Wovon man nicht sprechen kann  ...
Děkuji.
Nojo, já si Kahudu budu muset nastudovat, definitivně. Vy to se mnou teda umíte...
Natasha Oheň šlehne  výš
Řekla bych, že docela ano. Prostor nádražky neuvěřitelný. Živá kresba bezvadná. Našlapáno lidmi až po strop.
Kahuda a Dvorský by se Ti určitě hodně líbili. Kahuda zejména - v podstatě improvizoval ze zápisníku, který obsahuje citace, skici básní, myšlenky, odposlechnuté věci - a dělal to s půvabným nadhledem.
Jen v druhé části večera nevyhnutelný výskyt lokálních ožralů dodával místy až příliš čtyřkoidního koloritu. Když někdo polovykřikuje-poloblábolí do Dvorského, kde se opravdu vyplatí vnímat, vskutku to není radostná zkušenost.
van_Rijn Wovon man nicht sprechen kann  ...
Povedlo se?
Natasha Oheň šlehne  výš
 
Ally_B Sněhomůrka je náš Míla Ček 
(kdyby vás někoho napadlo, jak to ještě rozšířit... dík)
Ally_B Sněhomůrka je náš Míla Ček 
pozvánka
FEDERICO GARCÍA LORCA – SONETY TEMNÉ LÁSKY

Společná premiéra španělského básníka a hloubotisku z kamene v Divadle v Řeznické

První české vydání Sonetů temné lásky od jednoho z nejslavnějších španělských básníků Federika Garcíi Lorky vychází v úterý 21. května. Zdobí je dosud nevídaná grafická technika. Česká literární premiéra je tak zároveň světovou premiérou výtvarnou.

Rozsahem nevelké dílo z posledních let básníkova života, jež jeho rodina držela pro jeho intimní obsah téměř půl století v tajnosti, vzbudilo při svém prvním oficiálním vydání v roce 1984 nejen v hispánském světě literární senzaci.

Význam díla, jež se dostává českému čtenáři do rukou poprvé, podtrhuje v tomto vydání grafické ztvárnění: Malíř a sochař Jan Řeřicha použil pro ilustrace poprvé v dějinách výtvarného umění techniku kamenotisku z hloubky, jež je jeho vlastním vynálezem. Řeřicha je mimo jiné autorem kamenného nástroje pro kytarového virtuosa Štěpána Raka; kamenných houslí, na něž hraje proslulý houslista Jaroslav Svěcený; reproduktoru, jehož funkční membrána je rovněž kamenná, a dalších dosud nevídaných kamenných artefaktů. Materiálem je serpentinit – česky hadec – z Guatemaly. Řeřicha jej použil i pro zhotovení desek, z nichž vytiskl několik grafických listů. Jejich reprodukce zdobí Sonety. Právě při práci na hudebních nástrojích Řeřicha svou novou techniku objevil. Kamenotisk je sice technika známá mnoho století, avšak až dosud se používala jen pro tisk z výšky, kdy se z kamene tisknou ta místa, která z něj vystupují jako reliéf. U kamenotisku z hloubky čili hlubotisku je tomu naopak. Důsledně techniku při výtvarné tvorbě dosud nikdo nepoužil, zatím se uplatnily nanejvýš její náznaky u technik kombinovaných.

Význam okamžiku, kdy se dosud neznámé dílo básníka zavražděného za španělské občanské války dostane poprvé k českému čtenáři, podtrhne slavnostní křest ojedinělé publikace v pražském Divadle v Řeznické 21. května v 17 hodin. Herec a recitátor Alfred Strejček Sonety premiérově přednese za doprovodu Štěpána Raka, jenž zahraje také Řeřichovu kamennou kytaru.
 
Deever Nečtu scénář, scénář  čte mě
Ohřev vlastní polívčičky (a omluva za sebepropagaci vlastních velmi začínajících a skrz naskrz koníčkovitých projektů, nicméně jsem doufal, že by vás to mohlo zaujmout):

S kolegy provozujeme ""tweet román", kde lidé společně sepisují různé příběhy.

Současný příběh "Fialová nemoc" připravuje Martin Skalický. Stačí do komentářů pod příběhem NEBO na Twitteru s hashtagem #twtrmn6 připsat svoje pokračování a doufat, že vás autor vybere. Těšíme se na vaše nápady! Kromě vlastní účasti si taky můžete přečíst už vzniklá díla.

Probíhající příběh: #6 Fialová nemoc

Ještě jednou omluvuji jen vzdálený topic a taky uvítám jakejkoliv tip, výsměch atp., ale to už sem asi nepatří. Dík.
 
Natasha Oheň šlehne  výš
Aha, rozhodně ano. Netušila jsem dosud, že tu takový klub je.
Šnek tu vůbec  není
Můžeš prosím repostnout do Přímé akce?
Natasha Oheň šlehne  výš
Přečtěte si, a pokud souhlasíte, nezapomeňte podepsat:

Zachraňte kulturu 2013 - petice
 
Natasha Oheň šlehne  výš
Tuto středu v Lese:

 
Natasha Oheň šlehne  výš
 
Jan.S.Harold Vladimír Franz  for President!
Není to úplně beletrie, ale považuju to fakt za počin pětiletky.

Právě vychází S’-ma Čchien: Kniha vrchních písařů
Kniha vrchních písařů (Š’-ťi) je základním dílem čínské historiografie. Hovoří o Číně od mytických prvopočátků až po stabilizaci sjednocené říše za císaře Wua dynastie Chan (vládl 140–87 př. n. l) a utváří obraz čínské civilizace, který dodnes určuje pohled Číňanů na vlastní minulost. Připravila Olga Lomová.Karolinum si na tom dalo fakt záležet, takže tak kniha je i vyloženě artefakt. Nádhera. Hotová bibliofilie.
 
Natasha Oheň šlehne  výš
 
Serendipity a stejně nevím, co tu dělám  a kdo vlastně jsem
 
Natasha Oheň šlehne  výš
.
 
Ja vim, ze tydlety reklamy zavaneji, ale na tohle si neodpustim neupozornit: nadherna knizka z 18. stoleti o tom, cim je hornictvi prinosny pro zemi a jeji bohatstvi, odborny slang included a k tomu paradni rozkladaci ilustrace. 9 z 10 nerdu doporucuje :)
http://academia.cz/pouceni-o-zrucnosti-hornicke.html
 
(aha, toto vysvětlení mne nenapadlo)