Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Počítače a InternetSoftware

Spravují:

arnost,
ŠnekReklama
arnost snad nechci tak   moks
https://audiveris.kenai.com/

vystupem je ovsem musicxml, ale to by melo jit do lilypondu prekonvertovat
Snad to nebude příliš OT. Věděl by někdo o funkčním programu OCR, který by si uměl poradit s notovým zápisem? Ideálně bez větších finančních nároků. S výstupem, který by se dal nějak použít v LilyPondu.
dotaz
Nevíte prosím někdo, jak by se daly vysázet obloučky pod text? (Jde mi o takovou tu klasickou situaci, kdy všichni znají melodii, a koukají proto pouze do textu, přičemž potřebují vědět, kam v té které sloce vycházejí legata.)
Prohledal jsem v manuálu pravděpodobně vše o fontech a textu, ale jako nejbližší podobnou věc v rámci \markup jsem našel snad leda \underline...
Možná by pomohl http://frescobaldi.org/
Šnek tu vůbec  není
Je otázka, zda by se opravdu nenaučila s textovým rozhraním, kdyby měla nějaké hotové šablony na úvod. Pak totiž jde vysázet tu etudu za pár minut.

Často je grafické rozhraní ve skutečnosti o dost složitější, jen na to textové často nejsme zvyklí.

Nazgul Na tváři slzu,  za nehty krev
Book.

Začal jsem chodit na kurzy klavíru. Lektorka se ptala, jestli neznám nějaký software na sázení not, aby mi mohla vysázet, co mám hrát, případně abychom to mohli upravovat společně a sdílet. Slíbil jsem, že se po něčem podívám, komplikací je, že ona má Windows, já Linux.

Nalezl jsem Lilypond (ještě jsem ho nezkoušel), ale tam je zásadní problém, že vstup je pouze v kryptickém textovém souboru. Mám pocit, že to by jí asi nevyhovovalo, není to žádná programátorka, je to umělkyně :) Můžete mi doporučit nějaké jednoduché GUI pro Lilipond pro Windows? Popř. nějaký jiný program, než Lilypond, ale v tom případě musí běžet i na Linuxu. Kritérium je maximální jednoduchost ovládání, nemůžu po ní chtít, aby u sázení jednoduché etudy seděla hodinu, na druhou stranu vůbec nepožaduji nějaké složité zápisy, jsem teprve mírně pokročilý.

Vida, právě jsem zjistil, že ta komprese jde přece jen vynutit, byť LilyPond varuje před over-full page a výsledek je, mírně řečeno, neestetický:

\layout {
\context {
\Score
\override NonMusicalPaperColumn.page-break-permission = ##f
}
}
Šnek tu vůbec  není
Stalo. Je to možné.
dotaz
Stalo se vám někdy, že vložení \noPageBreak nemělo žádný efekt? Není možné, že LilyPond má nějakou hranici, pod kterou odmítá systémy komprimovat?
No jasně, jsem nedovtipa. Díky, funguje to a vypadá to přesně tak, jak jsem potřeboval.
Šnek tu vůbec  není
Pro tu neviditelnou pomlku? Tam já používám podtržítko. (Jakákoliv textová entita už je text.)
Zatím jsem stihl vyzkoušet jen Šnekovo řešení, funguje dobře, ale nastal problém s nenulovou výškou prázdých řádků. Používám pro mezeru správně znak  ?
Takovej dlouhej příspěvek to byl a není tu :(

Takže ještě jednou, stručně - chtěl bych vysázet zpěvník, pouze text a akordy. Problém je, že i akordy na ukulele, kde můžu mít čtyři různé ladění a držel jsem to v ruce dvakrát, takže neznám ani základy. Mít u každé značky akordu u textu x nákresů diagramů je neprůchodné, chtěl bych si udělat tabulku na kraji stránky u vazby, kde bude ve sloupcích ladění a v řádcích pak diagramy pro jednotlivé akordy. Věděl by někdo, jak projít seznam všech akordů, každý zaznamenat právě jednou a pak je zobrazit na určeném místě naznačeným způsobem? Zatim jsem procházením manuálu a googlením narazil pouze na nějakou poznámku o funkcích, ale tím směrem jsem se doposud nedobral ničeho.

V případných odpovědích prosím zohledněte, že na LilyPond zatím hraju jako na to ukulele :) LaTeX a programování mi naopak není úplně cizí.
Díky za obě řešení, vyzkouším.
arnost snad nechci tak   moks
Šnek tu vůbec  není
Zpaměti teď nevím, ale mám dojem, že celé řádky z neviditelných mezer měly i nulovou výšku, takže se to odsadilo až na poslední řádce. Vyzkoušej (tohle vyzkoušet se dá za tři minuty).
Díky, to by bylo docela jednoduché... A nezpůsobí ta neviditelná sloka přílišné "zředění" systémů?
Šnek tu vůbec  není
Co je "překopání celé struktury"? Já podobné věci řeším nějakým << \VerseOne \VerseOneAlt >> (nebo jak se to v současné verzi zapisuje, vždycky se musím znovu kouknout, páč se to nejméně pětkrát měnilo), kde to druhé sestává ze spousty neviditelných pomlk a na konci pár slov.
dotaz
Mám skladbu standardně otextovanou pomocí

\new Staff
\new Voice = "Sopran" { \global \prvni }
\new Lyrics \lyricsto "Sopran" { \VerseOne }

Je dost dlouhá a úplně na konci se pod posledními dvěma takty objeví ještě alternativní zakončení sloky, které by mělo být zalomené pod originálním textem.
Nevíte, jestli to nejde nějak jednoduše vyřešit bez překopání celé struktury?
A ještě tu jen pro pořádek uvedu řešení staršího problému z minulé stránky (šlo o dočasné vypuštění hlasů, které delší dobu nehrají, ze systému): jmenuje se to frenched score, příkaz \RemoveEmptyStaves odstraní všechny prázdé řádky krom (v některých případech bohužel) prázdých řádků v prvním systému.

\layout {
\context {
\Staff \RemoveEmptyStaves
}
}

http://lilypond.org/doc/v2.18/Documentation/notation/modifying-single-staves#hiding-staves