Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravují:

Eudoxus,
ocs,
Tander Lee

Může vás zajímatReklamaZdravím.

Nevím, proč jsem tenhle klub nezaložil už dávno.
Jakmile se k tomu dostanu, přidám pár odkazů na to, co znamená být libertariánem, jakou odpovědnost to s sebou nese a co to vlastně znamená.

Povzbuzující je, že libertariáni jsou v USA třetí nejsilnější politickou stranou a počet voličů této strany roste.

Vítám všechny, kdo se domnívají, že člověk by měl být svobodný, že člověk nese odpovědnost za svůj vlastní osud, že stát by měl mnohem méně zasahovat do práv občanů a že fráze "Svoboda mé pěsti končí na hraně tvé brady" není jenom fráze.


Takže nějaké odkazy, zatím bohužel v jazyce anglickém.

Prohlášení principů
Postoje Libertarian Party k jednotlivým tématům brát s rezervou, je to hodně šité na poměry v USA
Pár definic pojmu Libertarián z různých zdrojů
Co je to libertarianismus velmi zhuštěné otázky a odpovědi
International Society for Individual Liberty

A trochu filosofie...

kolotuk Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevěd 
z charity a dobrovolnych dani, na male dani z hlavy by byla nejspis vysoka celospolecenska dohoda, kdo by platit nechtel, nemusel by.
Jen tak btw, z čeho se tedy bude finacovat ta polívka a uniforma nezaměstnanýho pro každýho?
kolotuk Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevěd 
Socialisticka spolecnost je predevsim nemoralni. Dane jsou kradez.
 
A platí to i obráceně. Pravicové nazory jsou vlastně fajn, protože zefektivňují jedinou dokonalou společnost a to je ta socialistická. Třeba v Číně. :-)
Ono i dneska prý občas v Africe platí, že každý si musí svůj majetek ubránit sám. Stává se, že když umře chlap, a vdova s dětma není schopna majetek ubránit, sousedi ji prostě vyženou a její majetek si přivlastní. Nebo ji soused přibere do harému a vyžene jenom dospívající kluky.

Co je na tom pravdy nevím, asi to bylo složitější, ale uprchlíci vyprávěli, že to byla hlavní příčina jejich prchání.
Ten islandský model propagoval například Urza.
(Ve skutečnosti to byla společnost o něco spravedlivější než případná nápodoba v současnosti, protože existovaly mnohem menší majetkové rozdíly. Islandští bigmani byli v podstatě pořád sedláci, co se soudě podle ság z nějakého důvodu zabývali většinu času hrabáním sena :) A i tak mezi nimi vznikaly kvůli vlivu u soudu boje o moc a prestiž)
markoun fanda mrtvejch červů 
problém je, že vy tu libertariánskou společnost pořád porovnáváte se vzory starými věky věků. s tím se nedá než souhlasit, že taková společnost byla brutální a nespravedlivá. jenže lidské hodnoty se mění. levicové názory jsou vlastně fajn, protože kultivují jedinou dokonalou společnost která je ta kapitalistická. :) ono sami socialisté Marxem počínaje jsou brilantní kritici, ale v praxi se osvědčují jako katastrofický nýmandi. :)
Tak jsem si přečetl nějaký ty islandský ságy a islandský libertariánský model spočíval v zásadě v tom, že kdo se na soud dostavil s větším počtem ranařů, prakticky vyhrál. Soudili se rádi a hodně, protože to byl větší adrenalin než samotný mordy a hlavně se ukázalo, kdo je opravdovej bigman.

Když chtěli někoho ocenit za to, jakej velkej a mocnej chlápek to je, řekli, že vyhrál každý soud a když pak jednoho takovýho chlápka ubili (mám dojem, že na Islandu se to považovalo za přirozený úmrtí) a zbyly po něm jen ženy a děti, vedly si u soudu tak chabě, že byl přijat zákon, že žalobu můžou vést jen dospělí muži, protože je ostuda, když se za smrt takovýho chlapíka nevysoudí žádnej pořádnej wergeld.

To jen taková anarchokapitalistická vsuvka.
 
markoun fanda mrtvejch červů 
určitě povede.
určitě bylo, nebo určitě povede?
markoun fanda mrtvejch červů 
určitě.
 
sam_hofgins  
(Děkuji mockrát!)
kolotuk Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevěd 
Ani po mem lese, Same. Ty muzes.
sam_hofgins  
Lesní a zemědělská půda je něco trochu jiného než zahrádka u baráku.
kolotuk Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevěd 
Ja bych si zase hodne nepral, aby se mi po pozemku promenadoval nekdo koho tam nechci.
 
Lorandel pochybné individuum 
Děkuji za přání.
sam_hofgins  
Do ČR se na otočku stavit "pár" let nemohl či bál, neb tu byl pravomocně odsouzen za sv§j způsob podnikání v devadesátých letech. A i s tím vylamáným chrupem měl po návratu ty samé kecy o osobní zodpovědnosti.
sam_hofgins  
Pokud si někdo rozhodne nestarat se o sebe, o svoje zdraví a podobně, tak by se pak neměl divit. Je to kruté pomyšlení, avšak nespravedlnost neshledávám.

Někdy je to vlastní rozhodnutí s výmluvami na osud, někdy je to osud bez možnosti ho ovlivnit. Přeju ti, aby se tobě a nikomu z tvé rodiny ten druhý případ nestal.

sam_hofgins  
Bývalý spolužák, co odjel do Británie, se vrátil s chrupem vylámaného hřebene. Vytrhnutí zubů tam bylo nejlevnější.