Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

Frazer,
smety,
smety_PDAReklamaVítejte na diskuzním fóru Okoun.cz


Okoun je historicky nejstarší fórum se stovkami příspěvků, které založil Frazer, následně správu předal Tomášovi Smetkovi. Do diskuze mohou přispívat registrovaní uživatelé (pokud nemáte účet, klikněte sem, pro přihlášení slouží formulář pravé horní části obrazovky), budeme rádi, pokud se zapojíte a napíšete své zkušenosti z laserového zákroku nebo se zeptáte ostatních diskutérů :-).


Spřátelné oční optiky: Oculeus Optik E-shop


Bloodrat Inkwizytora z planet tańczących mongołów 
Tak dobře to úplně není, ale pokud vidíš normálně dál beze změn, je vysoká šance že k ničemu zásadnímu nedošlo. Nicméně zavolala bych si do Lexumu a objednala se na kontrolu, pro klid v duši.
Bouchnutí do oka po operaci
Zdravím, před 10 dny jsem byla na femto lasik v Lexum Brno, operace proběhla v pořádku, první pravé oko snesitelné, levé mi nějak víc "přicuclo", takže trochu bolestivé, každopádně nic, co by se nedalo zvládnout. Druhý den kontrola ok, to levé ještě zčásti nezhojné, ale prý na dobré cestě. Za tři dny na levém oku otok, trvá doteď, prý to může být v souvislosti s reakcí na atb kapky, do 14 dnů by mělo splasknout. Vidím na obě dobře. A teď proč píšu, včera mi syn nechtíc vrazil zrovna do toho levého citlivějšího čtverec pvc puzzle, takových těch dílků na zem. Nejsou tvrdé, ale spíš mi ji tam švihnul z bezprostřední blízkosti, přímo na víčko. Mohla se mi nějak posunout lamelka, ci cokoli jiného zásadního stát? Oko bylo nateklé už předtím a cítím tlak jakoby za ním, takže nemůžu říct, nakolik tomu to dloubnutí pomohlo. Budu ráda za reakci, resp. uklidnění, podobnou zkušenost... Díky
 
Když jsem tady před operací procházel diskuze tak mi trochu vadilo, že téměř všichni napsali jen krátce po operaci, tak jen pro pořádek, jsem asi rok a půl po operaci (Relex Horní Počernice, o pár příspěvků níže) - pořád všechno super, pořád mi vadí to druhé (neoperované) oko, na které jsem před operací viděl "bezchybně". Dřív když jsem chtěl vidět něco v dálce, tak jsem zavřel to pravý (poloslepý, 4 dioptrie), teď když chci něco vidět, tak naopak zavřu to levý a koukám tím operovaným, takže jsem si v tomhle prakticky nepomohl:D. Ale jinak všechno skvělý, i na blízko vidím jako dřív, všechno zcela bez problémů, všechny glare a halo efekty kompletně pryč, žádná šeroslepost, náznaky vracení vady ani nic podobného, prostě naprosto super. Kdybych tak dobře viděl i na to druhý oko, budu kompletně happy, bohužel je tam menší vada neoperovatelná relexem a na lasik se mi zatím kvůli bojovým sportům nechce. Pokud se časem objeví problémy a bude to možný, tak to sem napíšu, klidně za 10 let:)
 
morskijlev  
Jo, to s tim flapem si taky myslím že není taková novinka, spíš je to o tom že by měl být zákrok přesnější a bezpečnější. Taky to asi nejde udělat každému, mně říkali že mám trochu zapadlý oči, ale že to ještě půjde. Já jsem rád, že mi test dělali a vyšel mi v pohodě, kapu samozřejmě taky, ale spíš pro pocit, než bych cítil něco nepříjemného v oku. Beru to tak že kapání je taková daň za slušné vidění. Ale když to člověk ví předem a ví do čeho jde, tak to neni nic hroznýho :)
 
Joaha. Ale keratomem se to už nedělá imho dlouho, ale nesleduju to. Test slzivosti je imho hodně důležitý. Protože když oko málo slzí, bude po operaci slzet ještě výrazně méně = neustálé dokapávání. Hylo-gel je už pár let můj věrný přítel. Hlavně teda u PC, jinak je to v pohodě.
morskijlev  
Lasik vs iLasik
Pokud jsem to dobře pochopil, tak se vytvoří taková mapa rohovky, kterou pak laser při operaci sleduje. Mělo by to být přesnější a bezpečnější. Obecně co jsem si tak sesumíroval, tak největší "problém" LASIKu je vytvoření flapu/lamely, samotné laserování pod ní je úloha, která se dělá už desetiletí a samozřejmě záleží na rychlosti laseru, velikosti plochy apod., ale principielně je to stejné jako PRK. Čili vytvoření flapu a správné zahojení je řekl bych klíč k úspěšné operaci (u Lasiku). S iLasikem je flap vytvořený taky laserem, což se mi zdálo trochu šetrnější k oku. Minimálně z hlediska bolestivosti/hojení to asi pomohlo, jak říkám nejhorší vlastně byl ten test slzivosti :)
 
Jaký je rozdíl mezi iLasik a Lasik?
Tak super, vítej v klubu :)
morskijlev  
Zkušenost s iLasikem
Ahoj,

před nějakou dobou jsem absolvoval operaci obou očí, metoda iLasik. Je mi 26, brýle jsem nosil cca od devíti, postupně přes pět dioptrií na obou očích, k tomu astigmatismus, levé oko trochu tupozraké. Nic moc, ale od cca 15 let jsem nosil čočky a s těmi jsem viděl perfektně. Za těch 10 let nošení se mi jen jednou zvedl předpis (předtím s brýlemi každý rok asi o ¾ dioptrie) a jednou jsem měl zánět spojivek. Nicméně jsem celkem dlouho uvažoval o operaci.

Loni touhle dobou jsem si řekl že do toho půjdu, objednal jsem se ke své oční a ta mi doporučila OFTU v Plzni. Tam jsem absolvoval vyšetření včetně rozkapání, pak jsem se objednal na operaci.

Pak mi to ale začalo nějak vrtat hlavou, začal jsem hledat na internetu a objevil jsem mimo jiné tohle fórum. Cca měsíc jsem pak strávil tím, že jsem fórum projížděl odzadu a pročítal zkušenosti, poznatky a doporučení.

Po měsíci jsem si vybral RCP v Praze a absolvoval tam vyšetření. Líbil se mi individuálnější přístup, i když samozřejmě vyšetření se dělala stejná a na čas vyšla obě pracoviště stejně. V RCP mi dělali test slzivosti a to bylo možná nejvíc nepříjemné z celé mé oční anabáze.

Pro RCP jsem se rozhodl hlavně díky tomuto fóru, protože jsem na něj nenašel žádnou negativní recenzi. Zároveň nabízí metodu iLasik, která je schválená pro piloty NASA jako snad jediná z refrakčních metod.

O Lasiku jsem si hodně načetl, odborné články v češtině a angličtině, diplomky, zkušenosti lidí z různých fór (i když nikde jsem toho nenašel tolik jako tady), recenze různých klinik. Jak jsem byl před prvním termínem operace nepřipravený, tak jsem se to snažil dohnat.

Nakonec jsem se rozhodl že do toho půjdu, rizika jsem vyhodnotil jako přijatelná, cenu zákroku taky. Měl jsem kolem sebe pár lidí, co byli buď na LASEKu nebo LASIKu, tak jsem je vyzpovídal.

Operace samotná byla víc v pohodě, než jsem čekal, všechno mi vysvětlili, nic nebolelo. Trochu jsem viděl hned po zákroku. Žádné pooperační komplikace, bolestivost minimální (spíš žádná). Co jsem zažil známé po LASEKu, většinou byli pár dní neschopní ničeho, to já vůbec nezažil.

Na kontrole po týdnu jsem měl nuly, zbyl mi nějaký astigmatismus na čočce, nic tragického. Dokonce i tupozraké oko se docela chytá, na Snellenově tabuli jsem četl pěkně.

Teď ještě kapu umělé slzy. Vidím řekněme chvalitebně za dobrých podmínek – slunečný den, to je paráda. Když je zataženo/šero, je to horší, ale vidím pořád líp než předtím s brýlemi. Jediné co mi trochu vadí je, že když delší dobu koukám do počítače, na dálku pak vidění za moc nestojí, nebo trvá dost dlouho, než se na tu dálku nějak stabilizuje. Trochu to řeší ty umělé slzy a odpočinek od monitoru. Dá se s tím fungovat.

V noci pak minimální glare, nějaké šílené efekty jsem zatím nezaznamenal, ale ještě jsem v noci od zákroku neřídil, tak kdo ví.
Celkově jsem spokojen, s mojí diagnózou to podle mě dopadlo skoro nejlíp jak mohlo.

Ještě bych rád dodal že nejsem nikým placen za recenzi ani nejsem odborník na refrakční zákroky, mám technické vzdělání. Spíš mi zdejší fórum pomohlo se zorientovat a najít dobrou cestu, tak se chci nazpátek podělit o svou zkušenost, kdyby třeba někdo taky takhle rozvažoval.

Pokud někdo dočetl až sem, tak má asi zálibu v dlouhých textech a může se směle pustit do Andrejovo „Čau lidi“. Každopádně klobouk dolů za přečtení :)
 
Bloodrat Inkwizytora z planet tańczących mongołów 
No, připrav se na menší peklo - hned po operaci vidíš křišťálově čistě (jedno oko je obvykle horší), ale rychle nastoupí světloplachost a za pár hodin už musíš být bezpečně v posteli, uvidíš kulové mlžené.

První tři čtyři dny budeš trávit s ručníkem omotaným okolo hlavy a plačtivě prosit bohy o brufen. Je to zhruba stejné, jako když se ti pod čočku dostane řasa a ty bys dal cokoli za to, aby sis mohl tu čočku z oka vyškubnout a řasy se zbavit. Ale musíš se držet a rukou se k oku ani nepřiblížit.

Pátý den si dokážeš sám na počítači při nějakém důchodcovském 300% zoomu sám zapnout audioknihu. Desátý den zvládnout na chvilku pohled do telefonu.

Záleží na tom, co děláš a celkově je to individuální, ale do práce tak po dvou třech týdnech nejdřív. Na monitor budeš dlouho citlivý, řekla bych že po měsíci budeš schopný na něm fungovat, ale na 8h nonstop civění to ještě úplně nebude.

Cca po třech měsících se oči dá se říct hezky rovnají, vidíš ostře, světloplachost a různé další efekty ustupují.

Po půl roce už bys měl mít definitivně srovnáno.

Ještě je tu nějaké to mazání, já měla ještě další rok a půl problematické sucho.
Diky. Vim, ze kazdy to muze mit jinak, ale zajimalo by me, jake to je vlastne ihned po operaci PRK - kolik toho uvidim? Budu schopny treba navigovat podle navigace mene zkusenejsiho ridice (uvidim alespon zhruba grafiku na mobilu ci tabletu)? A za jako dlouho po operaci jsi mohla normalne fungovat? Napr. prace s pocitacem, rizeni auta, pokud ridis? Diky!
Bloodrat Inkwizytora z planet tańczących mongołów 
PRK mi dělali před pěti lety v Českých Budějovicích v Lexumu. Pro tuhle metodu jsem se rozhodla sama jako ve finále nejjistější a nejšetrnější, následně mi byla doporučena sama i doktory. Po pěti letech mám hezkých 20/20, předtím jsem měla slušný cylindr i dioptrie. Když můj nick vyfiltruješ tady nebo na Nyxu, dozvíš se víc, ale klidně se ptej, co tě zajímá.
Divné srovnání... Nic o té metodě nevím, ale že by to byl TAK MOC vylepšený nejstarší PRK, to velmi pochybuji.
Ahoj,

Na uvod nejake informace o mne: Vek 33 let.

Me dioptrie jsou:
-2.5, cyl -0.75, 170st.
-2.75, cyl -0.75, 5st.

Nitroocni tlak mi vysel na 16mm Hg a 17.5mm Hg (normal je 10-20).
Rohovky maji cca 533um v centru
Schirmer vysel na 12mm/5min a 15mm/5min (normal je 15+).

byl jsem na vysetreni v Lexum Ostrava. Moje pocity jsou takove, ze predoperacni vysetreni bylo dukladne a byl jsem s tim na 100% spokojeny. Naopak konzultace s pani doktorkou mi prisla takova moc rychla s vyhybavymi odpovedmi, asi aby me moc nevylekala. Kdyz jsem se ptal na tu slzivost, tak rikala, ze si proste budu muset kapat umele slzy. Ze bych mel pomalu stejne i ted.. A na otazku jak to vypada se sirkou zornice, abych v noci nevidel nejake efekty, tak odpovedela, ze zornice jsou sice sirsi, ale pani operatorka dela ten rez dost velky, ze by to melo by v pohode. A ze stejne se to neda dopredu rict, ze efekty muze videt i ten, kdo nema tak siroke zornice... I kdyz mam nizsi slzivost (normalni je od 15 a vys), tak mi doporucili Femto-Lasik. Na otazku proc ne RelexSmile, kdyz ten ma mensi vliv na slzivost mi bylo receno, ze ten se v Ostrave nedela a taky u tohoto zakroku je treba vetsi zkusenost operatora (jakoze v OV jsou jen nezkuseni? :D). Proste, ze nema duvod mi nedoporucit FemtoLasik.

Tak jsem si rikal, ze zkusim zajit jeste do Gemini ve Zline, treba tam ten RelexSmile pujde. Na druhou stranu jsem cetl, ze ta metoda je dost nepresna.. Tak nevim jestli do toho jit.. Pak jsem si rekl, co kdybych sel ICL (fakickych cocek), jako tady byl uzivatel Inliner. Ale myslim, ze se delaji az od -3 dioptrii? Vyhoda, ze operace se da "vratit zpet", ale je to taky pry vice invazivni zasah. A z toho pripadneho sedeho zakalu mam docela dost velky strach.

Po mych poslednich hledanich jsem zjistil, ze nejlepsi metoda by mohla byt "Advanced Surface Ablation" (NoTouch PRK). Mate nekdo s tim zkusenosti? Napr. konkretne v Gemini ve Zline?

Zajimave srovnani metod, ktere jsem nasel:

https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-2a345f56b865b40a2e5ca368d59e31d7
 
Půl roku po RS v Horních Počernicích, jedno oko krátkozrakost 4 dioptrie + astigmatismus, druhé oko čtvrt dioptrie, takže operace jen toho horšího, naprostá spokojenost - na operované oko vidim skvěle. První měsíc, možná dva to mělo svoje mouchy, glare/halo v noci zejména kolem LEDek (na druhou stranu jsem hodinu po operaci viděl líp, než kdykoliv předtím), ale dneska už vidim zcela bez problémů, ani šeroslepost ani žádné efekty. Taky už jsem do toho oka dostal párkrát pecku v rámci bojových sportů a drží. Váhal jsem asi 10 let, kdybych věděl že to bude takhle skvělý, šel jsem dávno... Teď mě trochu ruší to druhý oko o kterym jsem si vždycky myslel že vidí dobře, ale tak malá vada se nedá operovat RS a na nic jinýho nejdu.
 
Kdekoliv. Řízení, počítač, noc, den, do dálky, do blízky... Jenom stále u počítače občas kápnu Hylo Gel, ale já měl suché oči i před tím.
V noci při řízení taky v pohodě?
Už tři-čtyři roky po Relex Smile 3D v Duovizi, vše funguje normálně, spokojenost.
 
Implantovanou čočku mám už dlouho, furt super, žádný problém.
MigelAntonio  
Předoperační vyšetření - GEMINI
Tak i když jsem operaci zatím nepodstoupil a ještě si to budu rozmýšlet, předoperační vyšetření jsem podstoupil v GEMINI České Budějovice, možná že dřív to fungovalo jinak, ale mé zkušenosti: - Všechny dámy byly velice milé a ochotné - Vyšetření trvalo TAKŘKA 2 HODINY, žádné odbytí ani nezájem - Plně se mi věnovaly, změřily zrak na spoustě přístrojů, fotografovaly oči, později kapaly roztok kvůli rozšíření zornic a uvolnění svalů v oku a měření atd, paní doktorka se mi věnovala osobně a bavila se se mnou dlouho a odpovídala na veškeré mé dotazy - tudíž velmi profesionální přístup - Laser mi nedoporučili - tenká rohovka, snad jedině implantace čočky
 
Anita zajaciky neboli dlho mrtvy   aj na selijake hranie boli pekny
Ahojte, prosím o radu, moja matka (65) sa chystá na operáciu, vloženie šošovky MF IOL. Je krátkozraká, má asi 2 dioptrie do diaľky (presná diagnóza nižšie). Doktor jej navrhoval monofokálnu šošovku, ale s tým, že by mala zrejme 2 dioptrie nablízko, čo ona nechce, dosť pracuje na počítači a vyhovuje jej, že nemusí používať okuliare.

Mohli by ste mi doporučiť nejaké stredisko, kde robia tieto operácie čo najlepšie? (ideálne na slovensku, vraj v ČR to bude pre ňu o 10k drahšie)
Fakt sú nutné po operácii tie 2 dioptrie na blízko?
Je tá multifokálna šošovka naozaj lepšie riešenie ako monofokálna?

Nález: AR: o.dx: -0,25 Ds = -1,0 Dcyl 85 st/VOT: dx:17 torr, Pachymetria: o.dx. " 580 um, VOD: 0,5 ? nat s AR 0,8 Biometria SRK/T: O.dx: 22,0 Ds/-0,52 //// o.sin: -2,25 Ds = -1,0Dcyl 70 st/ o. sin: 14 torr/ o. sin: 579 um/ VOS 0,2 nat s -2,0Ds 0,7? o. sin: 22,0 Ds / - 0,47/

Ďakujem!
 
Bloodrat Inkwizytor z planety tańczących mongołów 
Ahoj, málo informací. Jakou vadou trpíš? Co ti naměřili? Čeho se přesně obáváš? Co myslíš posunem flapu?
gemini
Ahoj :) chystám se na laserovou operaci očí u kliniky Gemini :) jakou s ní máte zkušenost? zvolili by ste si lasek či lasik? a je nějak řešitelný posun flapu? zní to dost strašidelně.. to dojde k oslepnutí nebo k zhoršení zraku? děkuju moc! :)