Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

Frazer,
smety,
smety_PDAReklamaVítejte na diskuzním fóru Okoun.cz


Okoun je historicky nejstarší fórum se stovkami příspěvků, které založil Frazer, následně správu předal Tomášovi Smetkovi. Do diskuze mohou přispívat registrovaní uživatelé (pokud nemáte účet, klikněte sem, pro přihlášení slouží formulář pravé horní části obrazovky), budeme rádi, pokud se zapojíte a napíšete své zkušenosti z laserového zákroku nebo se zeptáte ostatních diskutérů :-).

Doporučené čtení pro ty, kteří zákrok teprve plánují


Pokud zvažujete operaci očí, přirozeně hledáte informace. Někteří lidé „jdou do hloubky“ a chtějí co nejvíce informací, jiní naopak nechtějí vědět téměř nic a zákrok vnímají jako „nutné zlo“ k tomu, aby dobře viděli. V následujícím seznamu uvedeme zdroje informací, ve kterých naleznete vše, co potřebujete.

Základní přehled laserových zákroků


Oční kliniky v současné době nabízejí široké spektrum laserových zákroků. Některá centra se specializují na metody PRK / LASEK, jiná naopak na modernější typu LASIK / FemtoLASIK a NeoSMILE 3D. V tabulce níže najdete přehled metod a srovnání zastoupení metody, dobu hojení, výsledků a cen.

Zákrok PRK / LASEK LASIK FemtoLASIK NeoSMILE 3D
Jak moc se používá? Pomalu se ustupuje - delší hojení, ne příliš stabilní výsledky. Nejvíce se rozvíjí, používá se na moderních klinikách.
Jak probíhá hojení? 3 - 4 dny strávíte v posteli se zataženými závěsy, hojení pálí, šťípe. Max. 1 den v posteli, mírná bolest. Hodně rychlé, cca. pár hodin, minimální bolest.
Jaké jsou výsledky? Výsledek se vždy odrazí na kvalitním předoperačním vyšetření.
Kolik zákrok stojí? Ceny jsou nižší, přehled najdete na této stránce Ceny jsou vyšší.

Zkuste napsat Lucii Koutníkové (http://www.koutnikova.eu/), která řešila před lety ten samý problém. S manželem byly na několika klinikách (poznámky jsou k přečtění na http://koutnik.blog.idnes.cz/ ), nedávno jsme si psali a dnes je po refrakční výměně čoček v Refrakčním Centrum Praha a vidí dobře. Měla i podobné dioptrie jen s vyšším astigmatismem.

Pokud si nejste jista, jděte na vyšetření ještě do jiné kliniky. Pokud bych šel na výměnu čoček, zajímal bych se o lékaře, který mě bude operovat, typ a kvalitu nitroočních čoček. Např. DuoVize dává pacientům kartičku s výrobním číslem, což je super (to jen na okraj).
janulacka dilema laser x výměna čočky 
dilema
Momentálně jsem adeptkou na zákrok - jedni tvrdí výměna čočky, druzí se přiklání k laserové operaci. Mám do dálky +2,5 a na blízko +4,75, k tomu astigmatismus + 0,5, presbyopia, věk 40+ . Když pominu fakt, že se rozchází dvě kliniky v operačním postupu mé vady, samozřejmě pátrám a zjišťuji co a jak. Jsem taky zdravotník, nepracuji v tomto oboru, ale vím, jak to celkově funguje a že peníze jsou až na prvém místě. Asi pro mě není až tak důležité, kolik mě to bude stát, ale spíš jistota, že to bude v pořádku a že se dopracuji k lepšímu vidění. Ale tuto jistotu vám asi nikde nedají. Všude vám řeknou v podstatě to, co chcete slyšet. Recenze pokud nějaké jsou, tak vesměs kladné. Takže teď jsem ve stádiu, jestli nakonec nebude lepší ponechat si brýle, maximálně pořídit multifokály a být ráda, za to, že vidím. Ráda bych to probrala s dalšími, kteří řeší stejný problém. Jana
 
 
Jo a nějaké doplňující info - věk 33, stav před operací 4 dioptrie na obojím (krátkozrakost) a brutální cylindr, varovali mne že to možná nepůjde srovnat úplně. Cena operace cca 25k, s tím že je v tom zahrnuto 5k za doživotní záruku.
Je fakt, že to prk jsem si užil naplno, první měsíc byl boj. Jsem rád že jsem si nechal dělat obě oči najednou, protože podruhé už bych možná neměl odvahu tam jít. Nevědomost je sladká.
Update po lednovém prk:

Na posledním měření mi zjistili 0 na pravém a 0.12 na levém oku.
Pocitově to není tak dokonalé jako brejle, ale stejně mám pocit že vidím výborně. Přečtu bez problémů cokoli, od nejmenších písmenek na testovacích papírech po vzdálené nápisy na billboardech. Ostření má oproti neoperovaným očím slaboučkou prodlevu, ale nevím o ní 99% času a lepší se to, přesně jak slíbili v Lexumu. Ráno a večer stále kapu kapky na snížení nitroočního tlaku, což je věc která mne doprovází od začátku, ale mám pocit že už bych se bez nich obešel. Párkrát když jsem vyrazil někam na výlet jsem je zapomněl a žádný rozdíl jsem nepozoroval.
Halo efekty a podobné srandy v noci naprosto minimální. Brýle sázely mnohem hůř.
Suché oči...mno, když celý den zírám do monitoru nebo telefonu, jsou umělé slzy příjemné. Pokud se obému vyvaruji, obejdu se bez nich.
Celkový pocit dobrý. Nelituji. Je skvělé vidět na sebe v koupelně v zrcadle v horké lázni, usínat v leže u seriálu, neřešit brejle když si sundavám mikinu nebo nasazuju helmu na motorku.
 

Pozvánka na focení očí :-)

Pokud jste někdo z Prahy, doporučuji zajít na akci Fotografie lidského oka, na které si můžete nechat nafotit své oči od Jakuba Štěpána a odnést velmi povedenou makrofotografii. Informace a zahájení najdete v odkazu nebo na www.jakubstepan.com.

 
Nic mě nepotěší víc jak vzkaz po roce, že je vše ok :D.

Díky za post, pro ostatní určitě perfektní message.

Ad suché oko - zkus tolik "nečučet" do PC :) a nějaký ten SW na pauzy po 30 min (někdy na to napíšu článek), jeden čas jsem to používal, hodně to pomáhá. Kapky ideálně dát do lednice (do dveří, kde není tolik chladno) a kapat 2 - 3 min po vyndání, hodně to pomáhá a na noc nějaký gel. Hlavně sport - plavání, fotball .. cokoliv. Jsem 2x po PRK, občas s tím mívám problémy (hlavně po mejdanu), vím o čem mluvím :).


Je pravda, že je na neosmile / relex smile pohlíženo zatím za "experimentální" korekci (navození aberací vyššího řádu, chybějící eye tracker), ale co jsem dělal rozhovor s Martinem (https://www.oftablog.cz/ambasadori/martin-benes), tak ten taky druhý / třetí den viděl nejmenší písmenka (ty které nemusí), což mě mile překvapilo. J

PS: Nevím jestli má Visual Studio dark vzhled, ale ten očím ulevuje.


Omlouvám se, že rok po operaci nic nenapsal. Načež jsem k tomu byl vyzván tady šéfem, tak činím :) Operace před rokem a něco v Duovizi na I.P. Pavlova, metoda Smile. Věk >40, skoro -6 dioptrií a 1.5 dioptrie astigmatismus. Prostě stav zraku "krtek". Bylo to drahé jako prase (53000 jestli si dobře pamatuji), ale na peníze jsem nekoukal, naopak se mi nechtělo někam na sériovou linku (do Počernic). Vyšetření optometristky dle mého perfektní. Zjištění slabé slzivosti.
Operace samotná (u paní primářky) byla piece of cake. Fakt to vůbec nebolí a (oproti Lasiku neřku PRK) to ani není nijak nepříjemné. Prostě jsem tam ležel, třímal plyšáka a vejral na tečku nebo posléze do míst, kde předtím byla. Regenerace standard. Nejdřív mlha, pak furt mlha, deprese, že se něco podělalo, telefonáty do Duovize, neplánované kontroly, nevěření, že je to normální, skuhrání, četba nejšílenějších možných scénářů a ztotožňování se s nimi atd. Prostě jako všichni :) Pak náhle okamžik prozření a užívání si nové neznámé hračky - ostrého vidění bez brýlí.
Stav rok po operaci: klasické "super, ale...". Vidím dobře až perfektně. Hlavně za dobrého světla je to fakt zábava číst nápisy až za sedmero horama. Sázím, že své blízké jsem s tím časem pěkně sral ("přečteš támhleten nápis? Ne? XYZ!"). Čtení na blízko překvapivě také v pohodě, přes všechna varování "je ti už 40, budeš vidět na blízko prd". Přečtu i nejmenší písmenka na těch testovacích textech u očaře a na krabičkách potravin, kde vypisují Ečka, což je veliká čelendž. Jo, nenechal jsem si udělat podkorigování jednoho oka a jsem za to rád. Že to nechci jsem sdělil paní primářce až na sále, ale jsou operativní, tedy jako flexibilní :)
Jediný přetrávající vleklý problém je suchost očí. Projevuje se samozřejmě především u dlouhého vejrání do počítače. Musím prostě kapat, furt, klidně i několikrát za hodinu. Za kapičky jsem utratil majlant! (nejlevnější mají v Eiffel Optic! :) Když je člověk celý den venku nebo sportuje nebo tak něco, tak si většinou na kapky ani nevzpomenu. Klidně celý den. Ale PC nebo večerní čtení v posteli... bez Hylogelu možné, ale nepohodlné.
Takže nějaké ty plusy a mínusy:
+ Bez brýlí, čoček a jiných opruzů! To je hlavní. Fakt je to po 30 letech brýlí super.
+ "Smile" operace byla naprosto v pohodě. Nebolí, netlačí, nepálí, prostě nic. Žertovalo se.
+ Rekonvalescence (až na to že prd vidíte) byla v podstatě nulová, o očích jsem nevěděl. Když čtu historky lidí po PRK, tak úplně nebe a dudy. Možná první den v oku jednou-dvakrát píchlo, ale možná jsem si to v očekávání pekelných bolestí sugeroval.
+ I ve 40+ se to stále vyplatí!
+ Řízení ve tmě bez jakýchkoliv problémů, zdvojení, halo, oslňování, odlesků a jiných veselých efektů, známých od LASIK či PRK operovaných.
- Suché oči. Měl jsem i předtím, teď tuplem. Dosti otravné. Ale dá se s tím žít. VELMI pomalu se to ale zlepšuje.
- Duovize/pojišťovna nepřispívá na kapičky! :) Jako fakt, zahučím určitě pár set korun měsíčně za blbé kapky. Asi to ale přežiju :)
- Zhoršení ostrosti vidění když oči vyschnou (typicky u počítače) a/nebo je větší tma (typicky když je větší tma). Ale nemám přehnaná očekávání a vím, že mi neimplementovali IR vidění. Venku vidím perfektně a celý den dokáži pracovat s mrňavými písmenky ve Visual Studiu. Check.


Shrnutí: není vše dokonalé, ale upřímně jsem rád, že jsem do toho šel.
 
No a přesně takový zkušenosti mě od toho odrazují.
Kontrola po 3 měsících v HP: Operace se prý zdařila a vše je ok. Autorefraktometr ukázal OP -0,25=-1,0/1 a OL -1,25=-1,0/170. Slovně mi bylo sděleno, že v reálu mám prý o něco méně, jinak bych nebyl schopen přečíst na tabuli to, co jsem přečetl. Teoreticky to asi odpovídá, jelikož na pravé vidím daleko lépe než předtím s brýlemi a na levé zase hůře. V běžném životě tedy pocitově mozek upřednostňuje pravé před levým. Jakmile se mi však něco dostane do zákrytu tak, že pravým objekt nevidím a mozek tedy upřednostní levé, tak to stojí za prd. Poznám to tak, že najednou se sledovaný objekt rozostří. Jinak na mé dotazy mi bylo odpovězeno, že zvlhčující kapky kapat nemám, pokud nemám potřebu, takže nekapu. Brýle na řízení prý nepotřebuji a na to jsem dostal potvrzovací papír. V šeru prý budu vidět hůře kvůli delšímu oku, mám si pořídit žluté/oranžové kontrastní brýle. Na kontrolu za rok. Zapomněl jsem se zeptat na problém s lehkým zdvojením obrazu posunutého směrem dolů, jestli to je způsobeno astigmatismem, operací nebo něčím jiným. Jelikož nepředpokládám, že by to bylo nějak řešitelné a na další operaci jít nehodlám, tak se na to zeptám až příště, jestli se to ještě nezlepší, ale změny k lepšímu už neočekávám. Týden po tomto jsem byl na kontrole na očním v Kolíně. Tam mě nechali podívat se na tabuli, pravé +- ok, levé horší. Prý mám být rád, že jsem se dostal z cca -9 na toto. Dioptrie mi neměřili a neřekli. Doktor mi sdělil, co že tam dělám, když mě operovali v Praze a že jsem měl vzít papíry z HP, takhle že neví, co a jak. Předem dohodnuté rozkapání prý dělat nehodlá, je prý zbytečné. Prý mám kapat zvlhčující kapky, že je to po operaci standard a doporučil značku (sranda je, že zatím úplně každý doktor mi doporučil úplně jinou značku kapek. Jediné, na čem se většinově shodli je, že mám kapat bez konzervantů). Další kontrola překvapivě už za 2 měsíce a že mám vzít s sebou i papíry z HP, tak uvidím. Říkal něco o tom, že na očích je operace lehce vidět, ale že to je normální a ok. Dneska to je od operace 4 měsíce. Žádné změny pocitově nenastaly. Pravé ok a lepší než s brýlemi, levé horší. Je léto, takže přes den vidím dobře. V noci a za šera, třeba když zajedu do podzemní garáže nebo v nákupním centru při umělém osvětlení a když mám oči unavené, tak je vše máznuté, ať koukám levým (horší) nebo pravým (lepší). Ke konci srpna až půjdu na další kontrolu do Kolína, tak zkusím už požadovat, ať mě proměří a řeknou dioptrie. Zatím zvlhčující kapky nekapu. Pomalu se smiřuji se současným stavem, upřímně jsem to tedy čekal lepší, ale pořád se utěšuji, že nutnosti nosit brýle jsem se prozatím snad zbavil a dokud koukám oběma, tak vidím přes den +- ok a za šera a v noci alespoň dostatečně. Uvidím, jak se to dál bude vyvíjet a co mi řeknou za měsíc a něco v Kolíně. Stále mě totiž lehce straší riziko budoucího možného vývinu vady.
Jeste k tem cenam za zakrok.... nebylo mi lito dat 35k ve Zline na ocni klinice, protoze sem vedel ze tam s laserem maji asi nejvetsi zkusenosti a vubec na nic si nehrajou. Uprimne nemam nejak moc duveru v ostatni kliniky, ktere tezce podkopavaji cenu zakroku byd to muze byt pouze boj o pacienty.
 
Lost_little_me  
Ahoj, píšu skoro po roce, ale snad se mi dostane odpovědi :) Jsem právě po laseru a mám problém právě s tunelovým viděním. Mám taky hodně velké zornice, co jsem si už v minulosti všimla, tak asi větší, než většina lidí (často vypadám sjetá :D, a to nemám v sobě ani skleničku). Chtěla jsem se zeptat, jestli se u tebe tento problém nějak vyřešil, jestli se to po delší léčbě zlepšilo nebo případně jestli ti třeba nabídli opravnou operaci. Předem díky!
Byla jsem v Gemini Ostrava, slzivost jsem měla myslím 17 a 20.
Já nevím, myslím si, že syndrom suchého oka potká díky této operaci mnoho lidí.
V jaké ose cylindry?
Lasek je hodně podobná metoda jako PRK, rozhodně je imho po 14 dnech na plašení brzo. Mně se po PRK vidění na blízko srovnalo až tak po měsíci, pořádně spíš po dvou. Na dálku po třech.
nikiki2511  
Ahoj, jsem 14 dní po operací očí metodou LASEK pro krátkozrakost a astigmatizmus-dioptrie jsem měla -0,75 a -0,75 cylindra pravé oko, -0,75 a -1,25 cylindra levé oko. Lékař je můj známy-otcovi rozmluvil zákrok,že se pro neho nehodí, stejně babičku,která azse řešila zákal. Mně řekl,že mám nejlepší čas a dioptrie k provezení. Přiznám se, že proto,že ho znám a je to známy oční chirurg, a operace i nějaké nejčastější komplikace znám ze školy ( jsem také lékař), tak jsme to více neřešila. Nyní po operaci s tým,že mám pořád epitelopatii-nerovné zakřivení rohovky pro nerovnoměrnou tloušťku epitelu, jsem si začala i já doplňovat znalosti. Bohužel musím skonstatovat,že se mi vidění moc nelepší. To ,že vidím rozmazaně do dálky mi moc nevadí, bohužel vidím rozmazané i do blízka (téměř stejně nekvalitně. Během dne a mezi dny ostrost hodně kolíše. Jeden den mám pocit ,že je to o něco lepší a další den zase horší. Čtení na počítači je pro mně boj, když to zvětším na 200 procent jde to nějak vyluštit. Nevím jestli je tu někdo po LASEKU se stejnou kombinací diagnóz ale zajímalo by mé jak často bývají takové potíže a jak často nevratné.
 
Nejlepší je zajít na více pracovišť a zjistit možnosti. Choulostivé jsou operace dalekozrakosti a vysokého astigmatismu, u těchto vad je základ stanovení správné refrakce - dioptrií. Další možností je vyzkoušet si nasadit kontaktní čočky, které mají hodnoty naměřené při předoperačním vyšetření, některé pracoviště to takto praktikují. Nechají pacienta na pár dní si vyzkoušet, jak by viděli po operaci.


Taky se přidám se zkušeností.

Než jsem se rozhodl pro operaci, nastudoval jsem spoustu materiálu a nakonec si vybral PRK nebo relax Smile, klasický lasik jsem kvůli flapu a jeho následnému nesrůstání vyloučil předem. Jsem akční hovado a představa, že někde po pádu na lyžích hledám kontaktní čočku z vlastní rohovky se mi dvakrát nezamlouvala.

Kliniku jsem si vybral nejbližší, českobudějovickou, Lexum. Předoperačnímu vyšetření věnovali odpovídající péči a následně jsem byl objednán na operaci která měla proběhnout zhruba za dva měsíce. Vzhledem k tenké rohovce mi sami doporučili nejlevnější, ovšem nejšetrnější variantu, PRK. Je zároveň nejbolestivější s nejdelší dobou rekonvalescence, ale jde samozřejmě o výsledek, že... Cena i s doživotní zárukou 25k.

Byl jsem krátkozraký (čtyři dioptrie) se slušným astigmatismem. Primář mne upozornil, že s mou vadou může nějaká nepřesnost zůstat. Ok, beru na vědomí.

V den D proběhla operace. Nebyla ani trochu bezbolestná, ale s tím se u PRK počítá. Hnedle po operaci jsem viděl překvapivě perfektně. Pak nastoupilo peklo. První čtyři dny prakticky slepota, po týdnu jsem byl jakž takž schopný pustit si sám na compu hudbu a audioknihu, řídit a pracovat jsem začal po třech týdnech.
Celou dobu léčby mne pronásledovaly lecjaké osery. Zvýšený nitrooční tlak způsobující mlhu a halo, vystřídal jsem patery různé kapky. Opět musím pochválit Lexum, anžto jsem byl celkem skuhravý pacient, ovšem kdykoliv jsem se ozval, byl jsem vždy objednán na nejbližší možný termín (párkrát mne vzali hned) a věnoval se mi primář osobně.

Situace po třech měsících: 3x denně Fluxon (kortikoidy), 2x denně Azarga (na snížení nitroočního tlaku), umělé slzy 5x denně a víc. 25.5 jdu na kontrolu, uvidíme jak dál.

Vidění je celkem stabilní a dobré. Odhadem 95% na obou očích. Po PRK trvá kompletní uzdravení půl roku a déle, tak se zatím nijak nestresuji a operace nelituji. Když se časem obejdu bez kapek, tak paráda. Užívám si život bez brejlí, protože prostě stojí za to usnout u filmu, ráno vidět ostře, vidět na sebe při holení, o postelových aktivitách celkově nemluvě, jízda na motorce, sport apod naprosto nový rozměr. S brejlema jsem sice viděl lépe, ale zas takový rozdíl to nebyl abych si nevážil pohodlí a svobody co mám teď.


 
Anita zajaciky neboli dlho mrtvy   aj na selijake hranie boli pekny
Mne z toho lezie, že pokiaľ nemáš nejakú komplikovanejšiu očnú vadu, malo by to byť ok (posrať sa to môže vždy, všakže), pokiaľ ti do toho vlezie nejaký astigmatizmus a podobne, bola by som opatrná a zvážila riešenie, ktoré uvádza Inliner. Ja som mala jednoduchú krátkozrakosť a za rok od operácie super. Akurát dva týždne po som mala nepríjemne suché oči (viz moje príspevky tu spred roka). Za mňa áno. Lexum, akcia za cca 9000/oko, samotná operácia v pohode, na pooperačnú starostlivosť trochu serú.