Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

Frazer,
smety,
smety_PDAReklamaVítejte na diskuzním fóru Okoun.cz


Okoun je historicky nejstarší fórum se stovkami příspěvků, které založil Frazer, následně správu předal Tomášovi Smetkovi. Do diskuze mohou přispívat registrovaní uživatelé (pokud nemáte účet, klikněte sem, pro přihlášení slouží formulář pravé horní části obrazovky), budeme rádi, pokud se zapojíte a napíšete své zkušenosti z laserového zákroku nebo se zeptáte ostatních diskutérů :-).


Druhy operací a pro koho jsou vhodné / odkazy na informace

Níže uvádíme přehledný seznam zákroků a odkazy na informace.

Refrakční zákrok Pro koho je vhodný Typy zákroků
Laserový refrakční zákrok Od 18 do 45 let a -12 do +6 dioptrií FemtoLASIK | LASIK | RelexSMILE

Seznam očních klinik v ČR

Níže uvádíme přehledný seznam očních klinik, se kterými spolupracujeme.

Oční klinika Město Objednání Profil
Refrakční centrum Praha Praha Objednání Zobrazit

Pokud jste někdo z Prahy, doporučuji zajít na akci Fotografie lidského oka, na které si můžete nechat nafotit své oči od Jakuba Štěpána a odnést velmi povedenou makrofotografii. Informace a zahájení najdete v odkazu nebo na www.jakubstepan.com.

 
Chápu, že jde o vysokou investici v případě ICL čoček, nicméně presbyopie nastupuje ve věku okolo 45 - 50 let, pořád je to 12 - 17 let kvalitního života bez brýlí. I v případě nástupu presbyopie je daleko menší "utrpení" 1 dioptrie než 7 (z vlastní zkušenosti, měl jsem podobně).

A medicína jde v tomto směru dopředu a za 10 let může být situace naprosto jiná.Tak jsem absolvoval vyšetření ještě v Neovizi a resumé je takové, že tam mi odmítli laserovou korekci provést z důvodu malé tloušťky rohovky. Docela se podivovali, že mi v Gemini operaci byli ochotni provést, údajně i ono CXL vytvrzení nepomůže a jeho přínos je sporný.

Nabídli mi ICL fakickou čočku, které má určité výhody, na druhou stranu je i o dost dražší, takže si to budu muset nechat projít hlavou, zda ve 33 letech je taková investice vhodná a není lepší si počkat a řešit později úplnou výměnou čočky za podobné peníze i brýle na čtení, případný šedý zákal který mě asi vzhledem k dioptrické vadě může potkat atd.

Jinak docela mě zaráží, pokud je odstranění vady laserem u mě rizikové, proč mi jej v Gemini nabídli, když mi mohli rovněž nabídnout fakickou čočku, což neučinili. Asi CXL vytvrzení věří. Ale nevím, asi se mi to nechce zkoušet na vlastní kůži, kdo z nich má pravdu. Pokud se dvě zdravotnická zařízení neshodnou, pak je asi lepší dát zpátečku.
 
Je mí líto výsledku zákroku, bohužel zmíněná oční klinika nepostupuje LEGE ARTIS viz. tento článek. Řešení je jít soudní cestou (obrátit se na právníka, vypracovat znalecký posudek...), pokud připadá v úvahu reoperace, tak najít kliniku, která by byla ochotna reoperovat.
Zdravím,

1) Z pravidla se odstraňují doptrie, které nejvíce subjektivně vyhovují pacientovi při vyšetření (ze zkušensti z DuoVize, Ofty, RCP a OCP ta nejdelší část vyšetření). Posledně jsem byl na vyšetření na Refrakčním centrum Praha, shodou okolností jsem se ptal na odchylky při měření např. ráno a večer, kdy jsou oči unavené, prý moc velký rozdíl nebývá. Jestli máš pochybnosti, tak zkus vyšetření jinde.

2) Lékař by měl jednoznačně říci, zda je reoerace do budoucna vůbec možná, resp. bezpečná. Lze propočítat zbytkovou tloušťku rohovky po zákroku a kolik lze případnou reoperací odstranit, jsou na to ablační tabulky, viz. např.. http://www.lasik1.com/ablation_table.GIF. U LASIK pod flapem musí zbýt 250 mikronů (RST) plus flap (cca. 100 - 130 mikronů), u ReeLex SMILE netuším, ale hodnota bude podobná, více by k tomu řekl přímo lékař.

3) Ve zkratce lékař navede hlavu laseru na na střed rohovky, laser se "přicucne" krohovce (sukce) a pak vytvoří lentikulu, kterou poté operatér vyjme. Během sukce okem určitě nepohneš, byl jsem v DuoVizi u pár operací a než se naděješ, je hotovo.

Zkus napsat např. Martinovi (https://www.oftablog.cz/ambasadori/martin-benes psal jsem článek), má dole v článku e-mail, určitě by ti napsal k tomu více, je už nějaký čas po zákroku.

Díky
Reakce na | Vlákno  
vesely23  
Dobrý den, reaguji na Váš hodně starý příspěvek na diskuzním fóru Okoun. Mám obdobné problémy, které se mě vystupňovali, ale až cca 10 let po laseru. Na rohovce mi vznikl špatně korigovatelný astigmatismus cca 2,5 cylindru. Smiřuji se postupně s tím, že mě to už nikdo nespraví. dělá mě to problém hlavně při práci nablízko a to mě je 34 let.
vesely23  
Dobrý den, reaguji na Váš hodně starý příspěvek na diskuzním fóru Okoun. Mám obdobné problémy, které se mě vystupňovali, ale až cca 10 let po laseru. Na rohovce mi vznikl špatně korigovatelný astigmatismus cca 2,5 cylindru. Smiřuji se postupně s tím, že mě to už nikdo nespraví. dělá mě to problém hlavně při práci nablízko a to mě je 34 let.
vesely23  
Dobrý den, reaguji na Váš hodně starý příspěvek na diskuzním fóru Okoun. Mám obdobné problémy, které se mě vystupňovali, ale až cca 10 let po laseru. Na rohovce mi vznikl špatně korigovatelný astigmatismus cca 2,5 cylindru. Smiřuji se postupně s tím, že mě to už nikdo nespraví. dělá mě to problém hlavně při práci nablízko a to mě je 34 let.
Ahoj, taky uvažuji o odstranění svých dioptrií. Už jsem podstoupil vyšetření v Gemini v Brně s tím, že mi byl doporučen zákrok Relex Smile + vytvrzení CXL. Obojí kvůli tenčí rohovce.

Před tím jsem ještě musel podstoupit ošetření sítnice (laserová baráž), protože mi na ni nalezli defekt, který se musel vyřešit. Tím bych chtěl jen pro případné zájemce o podobné zákroky utvrdit v tom, že rozkapání očí je skutečně potřeba (ne jak uvádí jedna nejmenovaná klinika na svých stránkách) a kdyby mi oči nerozkapali, tak tento problém nezjistí, což by následně mohlo pro mě dopadnout docela fatálně.

Potřeboval bych se ovšem také zeptat na pár věcí.

1) Jaká dioptrická vada se ve výsledku odstraňuje, ta co je naměřená přístrojově, subjektivně nebo se to nějak propočítává? Před dvěma týdny mi totiž bylo naměřeno na pravém -7D, -0.75CYL a levém -6.5D, -0.75CYL. Subjektivně o 0.25-0.5D méně (včetně cylindru). Dneska před zákrokem mi ten stejný stroj naměřil na pravém oku -6.75D a -1CYL. Při subjektivním rychlo vyšetření se ten rozdíl na pravém oku ještě zvětšil, kdy mi naměřila dokonce nulový cylindr, což už je rozdíl 1D. Je pravda, že to zřejmě dělala jen tak orientačně, za 4 minuty byla hotová, ale i tak mě ty rozdíly zaráží. Přiznám se, že mám trochu obavy, nakolik je výsledek korekce závislý na subjektivním měření, protože se mi zdá, že to prostě nikdy změřit zcela přesně nelze.

2) Tloušťka rohovky mi byla naměřena cca 515 mikronů. Z tohoto důvodu mi bylo řečeno, že LASIK ne, ale že Relex společně s CXL ano. Neví někdo, zda v mém případě se vyplatí si doplácet cca 2tis / oko za doživotní záruku? Ptal jsem se na to přímo doktorky, zda s ohledem na tloušťku rohovky vůbec případná reoperace je možná, a ta mi na tuto otázku odpověděla tak nějak vyhýbavě, že dopředu nelze říct, kolik mi rohovky zůstane, a že si to musím rozhodnout sám.

3) Metoda Relex Smile údajně nemá eye tracker. Jak je tedy zajištěno, že se oko během operace nepohne? Nebo jak jsem pochopil někde z popisu, tak se laser "přisaje" a tím případné pohyby eliminuje?

Děkuji za odpovědi.

Jinak ještě pro můj klid zřejmě absolvuji vyšetření v NeoVizi. Přeci jenom oči má člověk jen jedny, tak je dobré mít pocit/jistotu, že jsem udělal maximum :)
 
Po dlouhém rozhodování jsem šel do operace očí v Gemini ve Zlíně (věk 30, metoda femtoLASIK, stroj Amaris 1050RS, prim. Stodůlka). Původně jsem měl -2.0D a -2.5D s astigmatismem (-1 a -0.75) a s tím, že celkem dost času trávím u PC (riziko problémů se suchým okem). Předoperační vyšetření jsem měl v Gemini a v ÚVN, testy dopadly velmi dobře, což bylo podmínkou, abych vůbec do akce šel. Objednával jsem se asi 2 měsíce dopředu, vyžádal jsem si termín prim. Stodůlky, na kterého jsem našel prakticky nejlepší reference. Těsně před operací bylo ještě jedno vyšetření (stejné výsledky jako ostatní předtím). Operace trvala cca 10-15 minut a obešla se bez komplikací. Až na tlak při přimáčknutí přístroje na oko před laserováním nebyla operace nijak nepříjemná. Ostře do dálky jsem viděl hned po operaci, první hodinu trochu "zamlženě". Po 1-2 hodinách šly oči k sobě, pouze mírné škrabání když jsem sundal sluneční brýle. Po 6 hodinách (které jsem strávil cestou busem do Prahy) ostré vidění, žádné potíže. Noc jsem prospal bez potíží, druhý den vstal, kápnul do oka a další dny opět bez potíží. Schopnost práce s PC prakticky druhý den (ale zbytečně jsem to nepokoušel). Po 5 dnech kontrola (+0.5D, 0) s mírným astigmatismem (-0.25 a -0.5).

Na dálku až nekonečno vidím ode dne operace absolutně ostře, není co vytknout. Na "potkávací vzdálenost" bych to hodnotil tak 90%, občas mám chuť přečíst něco menším písmem ale pravé oko s +0.5D tomu trochu brání (údajně se to má ještě srovnat tak jsem zvědavý). Vidění na blízko je úplně OK od vzdálenosti cca 15 cm. Při méně než 15 cm se vidění rozostří. Při pohledu na blízký předmět (např.: 20 cm od oka) a přeostření na velkou vzdálenost X metrů trvá oku necelou vteřinu než přeostří (není to tak zásadní, sám jsem si toho všiml až po 5 dnech a dost možná se to spraví rehabilitací). Se suchým okem nemám problém. Třeba dnes jsem strávil 7 hodin u PC a kapal jsem jen jednou, protože jsem měl reminder (antibiotické kapky). V šeru vidím normálně, jen v případě menšího nápisu je horší ho přečíst (těžko říct, jestli to bylo dříve lepší). Halo efekt vnímám jen protože jsem si o něm přečetl, jinak by mi asi ani nedošlo, že je to důsledek operace. Rohovka původně 577/585 - aktuální zatím nevím.

Kolísání vidění po 6 dnech pozoruji jen na pravém oku, druhé je OK. Zatím jsem opravdu hodně spokojený a kdyby se trošku pochlapilo i pravé oko, kde mám naměřeno +0.5, nebylo by absolutně co vytknout. Rozhodně jsem rád, že nemám žádné komplikace a že po 5 dnech buším kód na 13" Thinkpadu s fullHD a vidím ty krutě malý písmena ostře :D

Jedny kapky už jsem vysadil, jedny mám vykapat celé, takže je možné, že do určité míry mohou kvalitu vidění ovlivňovat. Uvidíme, jak to bude vypadat za cca 4 týdny, kdy by se mělo vidění stabilizovat. Pokud to zůstane jak to je, budu spokojený.
 
Po opravdu dlouhém váhání jsem se odhodlala pro operaci očí laserem. Čočky mi nepřekážely a ani brýle mi tolik nevadily, ale poté, co jsem viděla, jak jsou kolegyně v práci po operaci spokojené, jsem si začala říkat, jaké by to bylo, kdybych přeci jen nemusela každý den řešit nandávaní a sundávání čoček. Nakonec vyhrála i finanční stránka, čočky do konce života vyjdou mnohem dráž, takže s vydatnou podporou přítele a na doporučení přítelovi maminky jsem se vyrazila na konzultaci na kliniku v Počernicích. Nyní už jsem 2 měsíce po zákroku a nemůžu si to vynachválit. Pan primář Kacerovský byl skvělý, a i ostatní personál má u mě za 1.
 
Micana If you don't have a wristband, my man... 
Začínám velice zvolna uvažovat o operaci. Když jsem se o tom zmínila při vyšetření očařce, dost rázně mě uťala slovy "tak o tom ve vašem věku zas uvažovat přestaňte." Pak mi sdělila, že to naprosto nedoporučuje vzhledem k tomu, že se dá očekávat, že se mi brzo začne přirozeně zhoršovat vidění na blízko, a dělalo by to prý paseku.

Úplně jsem ji nepochopila, ale už jsem to nerozebírala, tvářila se dosti rezolutně. Nemá tady někdo zkušenost s operací po čtyřicítce? Je to opravdu tak nedoporučeníhodné? Samozřejmě že na netu člověk najde spíš pozitivní reference, ale nějaké kontraindikace tu a tam jsou a věk mezi nimi není (jen hranice 45 let, tam se ještě chvíli vejdu).
 
Chukcha má dva zuby zlatý a nic mu neni svatý 
:-(
Rok od Relex smile - změření dioptrií a shrnutí
Včera jsem byl na asi poslední kontrole v HP (předchozí post jsem zkopíroval z fóra, kde jsem ho psal 13. února 2017, nechtělo se mi to psát znovu), další už budu absolvovat jenom v Oblastní nemocnici v Kolíně, pokud nenastane razantní změna stavu. Dle autorefraktometru mám na pravém -1 a na levém -1,75. Dle koukání na tabuli a čtení písmenek je to prý lepší. Doktorka mě ujišťovala, že dle čtení na tabuli vidím lépe, než kolik mi změřil přístroj a že to tak musím brát, na což jsem podotkl, že na tabuli jsem měl velké problémy odfiltrovat i pravým okem ty dvojité obrazy písmenek a hodně jsem se musel soustředit, abych se soustředil na ten skutečný výraznější obraz, což u posledních dvou řádků bylo spíše hádání. Levé oko bylo úplně mimo. Celkové zhodnocení: Z původních -0,25 na OP a -1,25 na OL (měřeno 3 měsíce po operaci) jsem na tom po roce od operace o -0,75 a -0,5 hůře. Výhledově to tedy vidím na návrat zpět k brýlím, až se to ustálí, jelikož mi sice řekla, že kontrolou (na řidičák atd.) bych měl asi projít, ale moc jistě to neznělo a znovu jsem byl upozorněn, že mi doporučuje si koupit kontrastní brýle na řízení za šera. Znovu bych do operace nešel. Nejen že jsem měl už dioptrie ustálené a nezhoršovaly se, ale vlastně jsem s podkorigovanými brýlemi o -0,75 viděl lépe než teď (hlavně ty dvojité okraje obrazů a písmenek mě štvou). Ano, byl jsem odkázaný na brýle, ale proto jsem měl dvoje. Teď jenom můžu doufat, že se to dále zhoršovat nebude. Ke všemu jde člověk do risku, že operací si oslabuje/poškozuje oko (část tkáně jde pryč), což zase může mít za pár let důsledky.
 
Skoro rok od Relex smile
Naposledy jsem psal po 3 měsících od operace, tak píši update. Zkraje března tomu bude rok od operace a pojedu do HP na poslední pooperační kontrolu (update doplněný o měření dioptrií napíšu). Pocitově už žádné podstatné zlepšení nenastalo, levé oko zůstalo asi stejné, pravé se mi zhoršilo a přiblížilo viděním levému (takže z ostřížího zraku alespoň na pravém už moc nezbylo, ale pořád lepší než levé). Co tak přemýšlím, tak za tu dobu ubylo mlhy, ale stále ji hlavně večer registruji. Stále kapu zvlhčující kapky, ale spíše ze zvyku než abych registroval zlepšení. Stále vidím zdvojené okraje objektů, písmen atd. ale více mě vytáčí to zhoršení zraku na pravém oku. K večeru, když už mám oči unavené a hlavně při umělém osvětlení zářivek vidím více rozmazaně, než předtím s podkorigovanými brýlemi o -0,75 dioptrie. V další zlepšování nevěřím, akorát doufám, že ke zhoršování už nedojde a dioptriemi se vejdu do tabulek, abych nepotřeboval brýle k řízení atd. Jinak v nemocnici v Kolíně se asi rozhodli, že jako pacienta po operaci očí mě budou více monitorovat, takže jsem byl na 3 výjimečných kontrolách po cca měsíci, měsíci a půl a třech měsících, kdy mi svítili do očí a četl jsem tabulku. Akorát při čtení tabulky konstatovali postupné zhoršení zraku, kdy naposled jsem přečetl o 2 řádky méně než na začátku. Je ale pravda, že měření jsem absolvoval odpoledne po práci, kdy jelikož pracuji celý den s PC, tak opravdu vidím vždy o dost hůře než ráno, ač kapu kapky. Shrnutí: Vidím hůře než po 3 měsících od operace, hlavně odpoledne po práci už to stojí za prd a s přibývajícím šerem se to zhoršuje. Akorát ubylo mlhy.
 
Relex Smile...zkusenost/dotazy
Před operaci na obou ocich -3D do dalky. Jedno oko astigmatismus -0,25 druhé -0,5. Nosil jsem leta cocky i na spani. Před operaci cca 14 dni jsem kupoval po 15letech brejle. Nyní 3mesice po Relex SMile. Stav? 1 oko - OK (+0,25D a +0,25Cyl ale objektivne 000) 2 oko - Not OK (+0,25 a -0,5Cyl objektivne jako -1D na dalku docela opruz, horizontalni hrany lehce maznute, vse lehce v mlze) Zajimave je, ze jedno oko slo v case od operace z astigmatismu -0,25 na +0,25 druhé beze zmeny. Tezko rici cim to. Na tyhle věci se na klinice nedoptate. Neveril jsem, ze astigmatismus muze byt tak otravny. Tzn většinu dne to ted taham jednim okem. Zajimave je, ze po ranu nebo kdyz si clovek da slofika, na oko vidim celkem dobře nejaky cas. Udajne suche oko. Nicmene po nakapani kapek se stav zlepsi tak na 30sekund :-) a nemuzu pospávat cely den... Dotazy na klinice: - kapejte steroidni kapicky (3mesice po operaci, no budiz v ucinek však neverim, zejména kdyz na všech kontrolách je hodnota porad stejna) - jedna z vysetrujicich doktorek po mirnem natlaku > vidim to tak 50 na 50 ze se to samo upravi... Na druhou stranu musim rici, ze jsem necekal zázraky. Fungovat se s tim da vice méně stejne jako před tim s cockama kde uz byl astigmatismus také znat. Divny je, ze během dne se kvalita videni ruzne meni, ale nikdy to není uplne cajk. Nicmene podle toho co jsem se ruzne docetl, je astigmatismus mala zahada takze nikdo nic moc relevantne nerekne. Obecne pocitejte s tim, ze před zákrokem a po zákroku jsou zrejme na klinice dva ruzne protokoly chovani k pacientum :-) Dotazy - mel někdo podobne trable po Relex smile? - absolvoval někdo rekorekci pomoci PRK? Jen pro info doplnim. V zahranici jsem se docetl, ze na nekterych klinikách delaji pokusne rekorekci Smile tak, ze udelaji ze Smile rezu klasicky Lasik D-flap. Pak to dokoriguji. Tezko rici zdali je tohle cesta a kdy to bude k dispozici v CR. Ja bych pro dokorekci zrejme volil radeji PRK protože by to ciste laicky teoreticky mělo byt porad lepsi nez flap, ale buhvi :-)
 
Zkuste napsat Lucii Koutníkové (http://www.koutnikova.eu/), která řešila před lety ten samý problém. S manželem byly na několika klinikách (poznámky jsou k přečtění na http://koutnik.blog.idnes.cz/ ), nedávno jsme si psali a dnes je po refrakční výměně čoček v Refrakčním Centrum Praha a vidí dobře. Měla i podobné dioptrie jen s vyšším astigmatismem.

Pokud si nejste jista, jděte na vyšetření ještě do jiné kliniky. Pokud bych šel na výměnu čoček, zajímal bych se o lékaře, který mě bude operovat, typ a kvalitu nitroočních čoček. Např. DuoVize dává pacientům kartičku s výrobním číslem, což je super (to jen na okraj).
janulacka dilema laser x výměna čočky 
dilema
Momentálně jsem adeptkou na zákrok - jedni tvrdí výměna čočky, druzí se přiklání k laserové operaci. Mám do dálky +2,5 a na blízko +4,75, k tomu astigmatismus + 0,5, presbyopia, věk 40+ . Když pominu fakt, že se rozchází dvě kliniky v operačním postupu mé vady, samozřejmě pátrám a zjišťuji co a jak. Jsem taky zdravotník, nepracuji v tomto oboru, ale vím, jak to celkově funguje a že peníze jsou až na prvém místě. Asi pro mě není až tak důležité, kolik mě to bude stát, ale spíš jistota, že to bude v pořádku a že se dopracuji k lepšímu vidění. Ale tuto jistotu vám asi nikde nedají. Všude vám řeknou v podstatě to, co chcete slyšet. Recenze pokud nějaké jsou, tak vesměs kladné. Takže teď jsem ve stádiu, jestli nakonec nebude lepší ponechat si brýle, maximálně pořídit multifokály a být ráda, za to, že vidím. Ráda bych to probrala s dalšími, kteří řeší stejný problém. Jana
 
 
Jo a nějaké doplňující info - věk 33, stav před operací 4 dioptrie na obojím (krátkozrakost) a brutální cylindr, varovali mne že to možná nepůjde srovnat úplně. Cena operace cca 25k, s tím že je v tom zahrnuto 5k za doživotní záruku.
Je fakt, že to prk jsem si užil naplno, první měsíc byl boj. Jsem rád že jsem si nechal dělat obě oči najednou, protože podruhé už bych možná neměl odvahu tam jít. Nevědomost je sladká.