Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Kultura

Spravují:

bard,
snop

Může vás zajímatReklamačas od času se dostávám do hádek o tom jestli něco je nebo není kýč, dobře jak to je dopravdy?

jnovak Aldebaraňané necestují v raketách,  nýbrž naopak, rakety v nich...
V souvislosti s obyčejnýma lidma z ulice a kýčem, jsem si vzpomněl na výrok Páti Tlučhoře:
"Jak říká moje manželka, všecko, co mně se líbí, je kejč. Mně se líbí třeba soustruh, takže soustruh je kejč"
(ale to jen tak na okraj :-))
ualnoj mírně zakomplexovaný diskordián 
jestli obsahem myslíš několikaslovný shrnutí toho, co je na obraze, tak dost pravděpodobně obsah u mě s estetickou kvalitou nesouvisí (a ví Bůh, že nejsem schopnej estetickou kvalitu v rozumným čase definovat;)

(Neb se mi zdá chudák Giger již dostatečně proplesknut, rád bych navrhnul nový téma - proč má podle vás cenu vůbec pojem kýč zavádět? Vadí vám, jak se s ním zachází? Mělo by se užívat jinými lidmi/pro něco jinýho/nepoužívat radši vůbec? A jestli máte v rukávě příklad pro vás nefalšovanýho kýče, který by za kýč obyčejný člověk z ulice neoznačil, neváhejte a podělte se o něj.)
jnovak Aldebaraňané necestují v raketách,  nýbrž naopak, rakety v nich...
A estetická kvalita u tebe souvisí nějak souvisí s konkrétním obsahem? Ve smyslu, že (např.) zátiší s liliemi ti přijde esteticky kvalitní ale vizuálně precizní Necronomicon V se ti zdá být kýčem proto, že obsahuje sexuální prvky a podtóny?
ualnoj mírně zakomplexovaný diskordián 
U mě se estetická kvalita vylučuje s kýčem; kdyby někdo začal malovat jako Tizian (že by to i pro odborníky vypadalo jako on), za kýč jeho obrazy považovat nebudu, stejně jako bych nepovažoval za kýč, kdyby si někdo v těchto horkých dnech vystřihl pětihlasou fugu po vzoru Bacha, jen bych si říkal, že je dotyčnej nějak mimo, že tomu chybí souvislost. Ale taky se mi zdá, že slovem kýč asi oba myslíme něco trochu jinýho, byť se občas protnem;).
jnovak Aldebaraňané necestují v raketách,  nýbrž naopak, rakety v nich...
To je zase na debatu o tom, co je to vlastně kýč. Esteticky kvalitní, přece automaticky neznamená, že to není kýč. Ta stará díla se kýči nestávají, ale můžou působit jako kýče, protože to, čím byla obohacující už je dnes prostě všední, známé, stokrát použité, banální. Proto už imho nikdo nemaluje jako, řekněme, Tizian. Kdyby někdo zítra začal produkovat a prodávat "esteticky kvalitní" obrazy ve stylu Tiziana, tak řeknu, že je to jednoznačně kýčar, třebas řemeslně talentovaný (pokud by, opakuji, do toho nevnesl něco nového, svého).
ualnoj mírně zakomplexovaný diskordián 
právě si nemyslím, že by opakováním vznikly kýče - prostě by se ti to třeba omrzelo, ale estetický kvality bys i tomu miliontýmu obrazu přisoudil, neb kýčovitost se mi jeví spíš jako věc vlastní výtvoru, ne jako jen odvozená kontextem
jnovak Aldebaraňané necestují v raketách,  nýbrž naopak, rakety v nich...
Tu poslední větu jsem samozřejmě nemyslel vážně. Jinak imho opakováním přestává být podstata "substanciálního obohacení" obohacující a stává se banálnější a banálnější. Proto se díla "starých mistrů" mohou po čase jevit jako kýče, protože to obohacující z nich vyčpělo. Kýči by se automaticky stala nově vytvořená díla v jejich stylu (pokud by nepřinášela něco nového "substanciálně obohacujícího")