Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Lehké metafyzično

Spravují:

Stranger,
Šnek,
ghort

Může vás zajímatReklamaTento klub je určen k diskusím o křesťanství a o všem, co se ho týká.

Tento klub není určen k bezmyšlenkovitému odkládání odkazů nebo obrázků, které Vám přijdou pod ruku.

Pro speciálnější dotazy je možno využít též klubů Bible a Církevní dějiny.


Ze samé podstaty křesťanství plyne rozmanitost, kterážto v klubu občas vede ke drobným různicím...

... ztěžujícím pokojnou diskusi. Proto kromě mocných moderátorů a ještě mocnějších správců tématu nad klubem bdí falanga očišťovatelů, vybavených právem mazati, v současném složení St.Martin, Japok, Ocs, Jan.S.Harold, Tander Lee, Cichlasoma, Maftík, Fukung.


Dovolte prosím, abych k tomu taky něco řekl. Celá věc je zde postavena tak, že je buď jedno (Boží zákony) nebo druhé (Boží milost resp. zásah). Jsem ale toho názoru, že platí oboje současně, tj. tohle i to. A v jednom a tom samém okamžiku.
Zjišťovat představy lidí jak Bůh funguje na základě jestli se urodí nebo neurodí? To je dost sugestivní otázka...
Za mne: neovlivňuje.
Nebýt toho, že nastavil přírodní zákony - nebyla by úroda. Když člověk kašle na přírodní zákony? No, projeví se to.
Nebo aktuálně třeba podle toho, jak se dnes lidé v té oblasti chovají - móc široký pojem. Z hlediska morálky? Ne. Jestli kašlou na práci a péči o pole? Ale jistě :-) Jestli kašlou na krajinu? No, proč ne..
Vnímáš výsledek úrody třeba tak, že špatná úrody by mohle být nějakým božím vzkazem lidu? Že by Bůh komunikoval s lidmi prostřednictvím katastrof? Ne. Ale zamyslet se nad tím člověk může..
Odtud "Všechno je milost", jak říkali někteří svatí.
 
A pokud je úroda špatná, tradičně se to bere tak, že nás Bůh ponechal napospas nám samým i naší vlastní špatnosti.
Stvořitel stvořil přírodní zákony. Podle těch to všechno běží samospádem. Jako Stvořitel se ale nezapře. Takže když z nejisté lidské práce vzejde dobrá úroda, je to projev Jeho tvoření. Proto se sluší mu poděkovat.
Tak jasně, ptám se na to, jak si to kdo představuje, že jeho Bůh funguje.

A jaký způsobem tu úrodu ovlivňuje? Tím, jak kdysi nastavil přírodní zákony? Nebo aktuálně třeba podle toho, jak se dnes lidé v té oblasti chovají? Vnímáš výsledek úrody třeba tak, že špatná úrody by mohle být nějakým božím vzkazem lidu?
OK, pardon.
(A vůbec tu odpověď jsem psal nejdřív jako odpověď na tvou otázku a pak dodatek to, co mi přijde podstatné. Ber, nebo nech být, ale nepiš, že ti neodpovídám na otázku, když to máš hned na začátku.)
Lezeš PánuBohu do zelí! O jeho úradcích stále platí, že jsou pro člověka netransparentní. To co skutečně chce nám zjevil. Jinak ano, myslím si že Bůh ovlivňuje úrodu. Ale pokud to chceš měřit, tak marná snaha.
Hele, nepřekrucuj prosím, co jsem napsal. "Vnímáš dožínky jako jednu z příležitostí k poděkování Bohu za to, jak to tady před 13 miliardami let zařídil" jsem fakt nenapsal a ani si to nemyslím a odpověď přímo na tvou anketní otázku máš hned na druhém řádku. Jinou nemám.
Odpovídáš na něco jiného. Vnímáš dožínky jako jednu z příležitostí k poděkování Bohu za to, jak to tady před 13 miliardami let zařídil, OK. Já se ale ptám spíš na to, jak vy osobně vnímáte ovlivňování každodenních událostí Bohem. Tedy např. jak velkou měrou se boží vůle promítla do té konkrétní úrody.
+1
Tak já teda vykopnu, když jsem to sem dotáhl :).
Jestli je ovlivněna velikost a kvalita úrody nějakým božím zásahem, to fakt netuším a ani si takovou otázku nekladu.
Spíš jestli se hodí něco takového slavit v kostele, jestli má bůh s úrodou co do činění. Jestli je vůbec za co děkovat.
Na první dobrou bych řekl, ne. Vše se to děje nějakým samospádem přírodních zákonitostí, které jsou jeden rok takové a jiný makové a tedy logicky není vlastně důvod za něco někomu děkovat.
Po troše zamyšlení bych řekl spíš ano. To, co se děje kolem, je velkej zázrak a harmonie (teď myslím zrovna ty přírodní zákonitosti). Já na to celý život koukám s otevřenou pusou. Nemyslím si, že se to děje jen jako důsledek toho, že kdysi před třinácti miliardami let tady byl velkej ohňostroj.
Sluší se poděkovat, byť nevím komu a jak, že toho můžu být součástí. Tady ty dožínky jsou k tomu pěkná příležitost a kostel je vhodné místo.
Můžeme malou anketičku?

Ovlivňuje Bůh velikost a kvalitu úrody? A pokud ano, do jaké míry?
Jan.S.Harold Тебе надо читать Гегеля. 
+1
Když ono to "světské" chápání podobných slavností je jejich vyprázdněním (z poděkování bohům/Bohu se stane pouhá výstava zemědělských úspěchů a žranice). Tomu říkám zneužití já.
Dožínky se dají chápat ryze světsky a tím pádem církevně zneužít poměrně lehce, ne?
Taky dík!
Jinak zvl. katolická církev má tradičně k takovýmto lidově-lokálním slavnostem vztah tolerantní až velmi vstřícný a v minulosti to bývalo ještě běžnější a okázalejší(zvl. na Boží Tělo s provizorními oltáři v polích, záplavou květů atp.).