Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyDomácí mazlíčkové

Spravuje:

LunikReklamaTák vítejte v klubu o koníčcích

máte někno zkušenosti s Immunoregenem, původně Imunovet? dávali jsme poprvé a kobyla je jak před deseti rokama. tohle není reklama.
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Tak to ne, to o čem mluvím já je něco úplně jiného. Já už si kolikrát dělal srandu, že to nahraju a dám někam na web, protože je to docela unikátní.
Dokonce i chlap co nám tady ková koně, dělá s koňmi >30 let a míval na starosti i 50 či víc koní říká, že se kdysi v minulosti setkal snad jen jednou s koněm, který dělal něco podobného. Ale zvláštní je, že tomu ostatní koně nejspíš rozumí. Dám příklad:

Zima, sníh, jde skupina koní s jezdci. Míša jde jako druhý, za sebou má další tři koně. Najednou Míša stoupne na kousek ledu pod sněhem a ujede mu noha. V tu ránu okamžitě zpomalí, začne "mrmlat" a velmi pečlivě zkouší, kam položit kopyto (to je cítit jak najednou došlapuje úplně jinak). Kolikrát si vybere i úplně jinou cestu než ten první kůň.
A jak tohle udělá, tak okamžitě ti koně co jdou za ním zbystří, začnou taky opatrněji našlapovat a jdou tam, co jde on, bez ohledu na to, kudy jde první kůň.
Hermín vyluzuje celkem normální zvuky, jaké jsem slyšel u jiných koní. Když se mu něco nezdá, což je celkem málokdy, tak normálně "hluboce temně" frká. Nevím, jak to popsat, ale podle mne je to normální zvuk, jako u jiných koní.
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Tak to mají bráchové stejné. Nejdéle línající kůň ve stáji a celkově se z něj vydrbalo chlupů, že by se tím dala vycpat peřina.
Mimochodem, měl bych jeden dotaz. Hermín taky "chrochtá", když se mu něco nelíbí nebo nezdá ? Vím, že to zní divně, ale věc se má tak, že Míša jako jediný kůň v celé stáji (resp. jediný kůň kterého jsem to kdy viděl dělat) má tendenci vydávat takové divné zvuky, když se mu něco nelíbí nebo nezdá. Je to něco mezi tichým chrochtáním, vzdycháním a vrčením. Tak mně zajímalo, jestli to má získané nebo vrozené.
Tak mystifikovat lze i z čiré nevědomosti, nemusí to být úmysl :-) S tou srstí - u Hermína také tak. Chvíli trvalo než se "odchlupatil" (hotové galeje :-/), ale teď se krásně sametově leskne a taky celkově ožil - blbne ve výběhu, že je to o strach, aby se nezranil, jak mu to na vlhké trávě sem tam uklouzne... A on veterináře zrovna moc nemusí :-)
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Díky za info. Ona bývalá majitelka tomu spíš moc nerozuměla, než že by chtěla mystifikovat.
Nicméně kůň je opravdu v pohodě. Zejména teď jak přišlo jaro a shodil zimní srst, tak zase omládl o pár let.
Mimochodem, to že je Harwey klusák americký, nikoli orlovský, vyplývá i z toho odkazu, co jste zde uvedl - http://www.allbreedpedigree.com/meadow+frank :-) Jeho otec je "STANDARDBRED", což je original U.S. název pro plemeno americký klusák. Matku má shodnou s Hermínem. Takže zde není co řešit - plemeno je jisté, i když v papírech je jen stručně klusák. (Paní bývalá majitelka Vás trošku mystifikovala ;-))
Takže info od majitelky - s definitivní platností je to AMERICKÝ KLUSÁK. :-) Ano, na bodyskal.cz je o Hermínovi článek od Áji (už ho nejezdí). Pochvala je, myslím, zasloužená, je to zlatíčko - pohodář. No, možná má nějaké své mouchy, kdoví... já ho nejezdím, tak nemohu soudit, pokud jde o ježdění. Ale v boxu - tak pohodového koně jsem nezažil. S ním jsem opět získal chuť "dělat koně", kterou mi před pár lety vzalo pár (asi zkažených?) koní v jedné stáji... nebo možná spíše tamější trenér? Co já vím... Jinak v tom Tlumačově to asi bude chtít nějakého pamětníka. Je to celkem dost let. Hlavně nevzdávat a pátrat dál ;-) Přeji hodně štěstí při pátrání a koníkovi ještě X dalších let, hlavně ať slouží zdravíčko a lidi moc nezlobí ;-)
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Jj, je z Tlumačova a rodokmen mám v paírech do cca. pátého kolena.
Už jsem se tam ptal, je to on, papíry sedí, ale nikdo ze současných zaměstnanců si na něj nějak extra nepamatuje. Jinak v původních papírech je napsáno "Klusák" bez dalšího upřesnění. To, že jde o orlovského klusáka tvrdila jeho předchozí majitelka.
O jeho bráchovi Hermínovi byl někde na Netu nějaký článek od nějaké holky co ho před pár lety jezdila a velmi si ho pochvalovala. Narazil jsem na něj náhodou při pátrání na Internetu, ale už mi nějak vypadlo, kde to vlastně bylo. Nejspíš na http://www.bodyskal.cz nebo tak někde.
Klusák Harwey
Je to odchovanec z Tlumačova, řekl bych. Mrkněte do papírů. Pokud je to teda opravdu on, komu patří papíry, neb podvod světem vládne, což by se dalo ověřit, třeba podle výžehu. Tak se optejte tam, jestli něco neví bližšího (to je i k té výzvě/hledání na Horses-online :-)). Jinak se starám o jeho mladšího "polobráchu" (stejná matka) a taky bych neřekl, že má 21 :-) A jsou si i dost podobní, soudě podle fotek. S tím plemenem je to ale celkem sranda - má to napsané přímo v papírech, že je orlovský klusák? Hermín je označovaný někdy jako orlovský a jindy zase jako americký klusák. Musím se na to zeptat majitelky, co má vlastně v papírech...
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Koukni na stránky o klusácích. Je to v bodě E. - potvrzení o původu
igi.igi igina 1,2,3,4,10,12,14,01,02 
On mi to nikdo nevěří. CT tam mají skutečně identifikační číslo. Šoupni odkaz. D.
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Tak upřesním,
Edwards ve své "Encyklopedii koní" píše, že u klusáků se jedná o standardní test výkonnosti a jde o čas za který kůň uběhne klusem jednu míli.

Mimochodem, včera a dneska odzkoušeno, že Míša klusáka nezapře. Holkám co mají ty plnokrevníky to furt nedalo, že by takový dědeček mohl tak běhat, tak jsem jim ho půjčil, ať si udělají závody v klusu, cca. na vzdálenost dva kilometry na zasněženém poli. Účastníci - jeden plnokrevník cca. 2 roky, jde na jaře na první dostih a trénuje, jeden plnokrevník cca. pět let co dostihy běhá, ale loni měl zranění a je maličko z formy, jeden hafling spíš z hecu a do počtu, Míša, klusák, 28 let.
Ze tří pokusů Míša 2x zlatá a jedna stříbrná (ta poslední jízda). Hafling víceméně vždy diskvalifikován pro přechod do cvalu (což není divu, hafling je běhací pivní sud). :-))))
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Přesněji řečeno, je to čas za jaký uběhnou jistou vzdálenost. Zpětně si nejsem jistý, jestli jde o dvě míle nebo jednu.
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Není, už jsem se v mezidobí poučil. To číslo je u klusáků čas za jaký při zkouškách uběhnou dvě míle. Jsou to klasicky minuty, sekundy.
igi.igi igina 1,2,3,4,10,12,14,01,02 
Tak to je pravděpodobně identifikační číslo, které každý kůň dostane při narození. To číslo by měl mít Míša vytetované. Je to něco jako příjmení.
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Hmm, tak na http://www.allbreedpedigree.com/meadow+frank se dá vystopovat Míšův původ až k Darley Arabian.

On bude fakt asi šlechtic :-))))
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Zpět, Hickory Pride byl dědeček, ne babička. :-))))
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
A v článku zmiňovaná Hickory Pride byla Míšova babička z otcovo strany :-)))
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Mimochodem, to opisování z Míšovo papírů mně přivedlo na nápad zapátrat po jeho předcích na Netu. Tady je jedna z prababiček - http://www.worldoftrotters.com/eng-art-mistyhanover.htm