Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Realtime Gaychat index1. Přikázání: Nesrat se do ničeho a do nikoho na Okoun.cz. Například NENÍ DOBRÝ NÁPAD zakládat nekonstruktivní kluby.
2. Přikázání: Nestíháš číst klub? Čti compressor.

V případě kreativní krize využijte některého z dostupných generátorů:

Kompost Strip Creator - Caracho's Strip Creator - Haiku creator - Animtext creator - Šipka creator - Bublina creator - Standa creator - Epilepsy creator - Ještě horší creator - Image Komposter - MTG karty creator

Jirzy Krychlič is my coach 
kosti nie je mozne kompostovat vy debil.sme raz kopali v desiatky let starom komposte za stodolu aj tam boli selijake kosti omotane retiazom aj kozene boty na tom.som to napral do bioodpadovej popelnice pred obecnym uradom a bolo ekologicky vyriesene.
měli bychom tento klub zateplit, aby fungoval v českých podmínkách
V.I.L. člen chlebové skupiny  přijďte na návštěvu...
Člověk vyprodukuje ohromné množství odpadu. Jeden ze způsobů, jak se části z nich zbavit, je kompostování. Více o něm a jeho výhodách hovořil v Magazínu Leonardo zakladatel a projektový manažer projektu Kompostuj.cz Tomáš Hodek. „V domácnosti nemáme bioodpad, ale biomateriál. Ten můžeme na rozdíl od ostatního odpadu v domácích podmínkách plnohodnotně přeměnit na kvalitní kompost,“ uvedl znalec. Výsledný produkt můžeme opět využít, třeba pro pěstování rostlin na balkónech v květináčích nebo venku na zahradě. „Pokud kuchyňské zbytky jako odkrojky od zeleniny, slupky z brambor a podobné nevytřídíme a dáme je do společného koše, tak z nich skutečně vznikne odpad, a to je strašná škoda. Tato složka dnes tvoří 40 % hmotnosti komunálního odpadu, který skončí na skládkách.“ Kompostovat lze veškerý biologický materiál, který v domácnosti vzniká při přípravě potravin. „Mělo by se ale dojídat,“ připomněl Hodek. Je možné kompostovat i kosti nebo maso. „Jsou zde ale negativní dopady, že na takový kompost půjdou krysy nebo potkani, případně domácí zvířata. Existují ale uzavřené komposty, kde tento problém odpadá.“ „Pokud kompostujete správně, tedy kompost prochází tzv. teplou fází, kdy se zahřívá, tak i patologické organismy, které v odpadu mohou být, se zničí. Při správném procesu kompostování se dá zkompostovat opravdu hodně.“ A jak ovlivní proces kompostování zimní období? „Pokud máte kompost na zahradě nebo v kompostéru, tak kompost stejně jako zahrada v zimě spí. Ale většina z nás bydlí v bytech, a hledáme způsoby, jak i tam kompostovat, protože vhodný materiál nám vzniká v průběhu celého roku.“ „Nejjednodušší kompostování v bytech je pomoci Vermi kompostérů, tedy pomocí žížal. To opravdu běží celoročně a kompostér můžete mít přímo v bytě.“ Tomáš Hodek mimo jiné vymyslel speciální kompostér určený pro byty na sídlištích. „Je zateplený, tak aby fungoval v českých podmínkách,“ říká Tomáš Hodek mimo jiné vymyslel speciální kompostér určený pro byty na sídlištích. „Je zateplený, tak aby fungoval v českých podmínkách,“ říká|foto: Ľubomír Smatana Kompostování s žížalami je prý velmi příjemné, protože nezapáchá. „Samozřejmě, že když se nad kompost nakloníte a nasajete, tak ucítíte, že se tam něco děje. Ale jinak to žádný problém v bytě nedělá.“ „Kompost je nejgeniálnější hnojivo a tvoří se především humus, který potřebujeme na zahradách, protože udrží vodu i živiny.“ Expert považuje kompostování za nejlepší nástroj proti klimatické změně. „Když v půdě zůstane voda, tak i v létě má taková zahrada 22 stupňů, zatímco na poli bez vody má půda klidně 50 stupňů.“ „Je důležité, abychom si říkali, proč je kompostování důležité nejen pro nás doma, ale pro společnost jako takovou,“ shrnul Tomáš Hodek.