Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteratura

Spravuje:

ixiReklamanevim nazev/nevim autora/moc si z deje nepamatuju - ale rozhodne to bylo hezky! (a tak patram)


***stale patram - zakladni indicie:***
- ruskej (sovetskej) autor
- napsany desne davno (tipuju 50. leta minulyho stoleti)
- dej: kluk zavodne plave a furt se snazi srazit cas o kazdickou pikosekundu
- plaval motylkem (coz sem povazovala za nazev knizky ale to vyhleda jenom motylka od charriera)
***vyreseno!!!:*** (rajevskij - sportovec)

dale tu maj aktivni patracku:
- ajgor
- chipushit
- joachim

JVjr Dobrý den, servere Oko-une,  tak jste mě konečně dostali
Jinak do PSK jsem to zjevně zadal já – samozřejmě jsem to už dávno zapomněl (a redigování formulace jsem dost odflákl, takže mě to netrklo), ale když jsem tam pak napsal do komentáře i řešení, přišel mi mail (v dost strašném HTML formátování, ale zase hned následující pracovní den dopoledne):

Předmět: Ptejteseknihovny - dotaz z r. 2017

Dobrý den,

Sháněl jste v roce 2017 prostřednictvím naší služby Ptejte se knihovny dobrodružnou knížku se šifrovacími mřížkami.

Uživatel naší služby k Vašemu dotazu přidal komentář, že by se mohlo jednat o knihu: Ljuba Štíplová: Stará stopa, SNDK 1963.

V knize je opravdu hláška, kterou píšete…: „Lovcův dík ! Nová Раkа, Nový Jičín, Nové Strašecí a jsou tu i různé šifry, včetně šifrovací mřížky.

S pozdravem

Anna ***ová
Oddělení referenčních a meziknihovních služeb
Národní knihovna České republiky

OCS's tax money at work… ;-)
Diky, ale neni to vono :( mozna projedu Argo, ale spis to byl nejakej Albatros nebo jina Euromedia.
JVjr Dobrý den, servere Oko-une,  tak jste mě konečně dostali
Patracka
Pred nekolika lety jsem cetla relativne nove vysly roman, tusim americky nebo anglicky autorky, bylo to takovy lehky prazdninovy cteni se zahadou, ale pekny a libila se mi ta atmosfera. Slo tam o rodinny vztahy s tajemstvim, o dum u jezera, do kteryho se jezdilo lodkou, pili tam caje na piknicich na dece, dejove to bylo usazeny do nedavny soucasnosti, cetla jsem toho od ty autorky vic, ale nevybavim si vubec nic, zadny jmena, nazvy, vzdycky ale tam byla nejaka zahada k vyreseni a slo o vztahy. Kdyby nekdo naaaahodou navedl na stopu...
 
Scalex Znám všechna písmena abecedy   a nebojím se je použít
Ale je hezké, jak ke hledání knihy přispěla pasáž, která je v rámci děje úplně zanedbatelná, akorát že mi kdysi utkvěla. Ale třeba na to Podlesí, kde se děj odehrává a kterýžto název tam padne mnohokrát, jsem si nevzpomněl. Holt jsem měl slabost pro sivého čtveráka už v dětství.
 
JVjr Dobrý den, servere Oko-une,  tak jste mě konečně dostali
Tak. "Nový Jičín Nové Strašecí" je v NDK googlewhack, resp. hapax legomenon, ale kdo se k tomu má permutovat, zvlášť když Jičín se snadno splete s Bydžovem. Pravda, na pořadí nezávislá kombinace "Nový Jičín" "Nové Strašecí" "co je" (u jednoslabičných slov nehrozí rozdělení "nové-ho") má 7 výsledků, z nichž 6 lze zamítnout od pohledu (resp. vyfiltrovat periodiky), ale zase, je to takové Kolumbovo vejce, co se dá najít až ex post in hindsight.
No přesně, kdyby tam ty paka neměly Nová Paкa místo Nová Paka, našlo by se to hned.
Šel jsem na to jako tady pan JVjr, rozmanité kombinace klíčových slov (Strašecí, travex, raketa, diverzant...) dávaly rozmanité výsledky, ale nepovedlo se mi správně zamířit. Rozseklo to až to upřesnění s hradem, protože Stará stopa ho má na obálce.
Scalex Znám všechna písmena abecedy   a nebojím se je použít
Wow! Lovcův... teda... Scalexův dík!!!

Můžu se ze zvědavosti zeptat, podle čeho bylo nalezeno?
JVjr Dobrý den, servere Oko-une,  tak jste mě konečně dostali
No vskutku, já se klaním, smekám a zůstávám velmi zavázán uctivý služebník, už mi to taky mocně napalovalo kudrlinky! Respektive jsem to předevčírem v Národní digitální dlouho hledal, a marně; musím si už konečně zapamatovat, že klíčové slovo je často rozdělené na konci řádku... nebo že to jejich kikotské OCR soustavně z k dělá azbukové к.
(Dědův následující pokus o sivost už jsem líný uploadovat, stejně se moc nevyvedl.)
Je to Stará stopa od Ljuby Štíplové, Praha, SNDK, 1963.
ertegun Barbarus sum et nil barbari a me alienum 
Mně to připomnělo nějakou ruskou dětskou knížku, kde ten podezřelý diversant/špion byl snad fskutečnosti voják na dovolené. Vybavuje se mi, že pil pivo Baltika, a snad dokonce kouřil bělomorky.
Scalex Znám všechna písmena abecedy   a nebojím se je použít
No jelikož si autora nepamatuju, tak vyloučit to nemůžu. Osobně si myslím, že spíš ne, ale je to čistě pocit.

A hrdinové byli fakt jen tři a odehrálo se to při jedněch prázdninách, čili jakmile je někde větší skupina dětí a jiný časový rámec, tak to není ono.
Tajemství duté vrby mělo kluky a pátrání, ale mřížky IMHO ne.
https://www.databazeknih.cz/knihy/tajemstvi-dute-vrby-74136
Já si taky ty mřížky pamatuju, ale název ne.

Nemohla to být knížka od ruského nebo jiného zahraničního autora?
Některé z těch knih měly přeložená i jména na česká.
Našel jsem tu "knížku s mřížkama", co jsem zmiňoval, a evidentně se mi do toho zamíchala nějaká jiná čtenářská zkušenost, protože to ve skutečnosti je toto: https://www.databazeknih.cz/knihy/kniha-hlavolamu-71395 Zběžně jsem prolétl ostatní Zapletaly, ale nevypadá to, že by to bylo od něj. Kdo je další český autor ve stylu Foglara a Zapletala?
 
Scalex Znám všechna písmena abecedy   a nebojím se je použít
Ne, rozhodně je to jedna kniha, v tom mám naprosto jasno. Ano, ty mřížky jsou takové a la foglarovky, já tenkrát Foglara hodně žral, takže proto mi asi sedla i tahle knížka.

Mám pocit, že v tom příběhu hraje nějakou roli starý hrad nebo zřícenina a nějaké světelné signály. Myslím, že kluci při pátrání ty signály zahlédnou a právě se domnívají, že tam sídlí nějaký špion nebo diverzant a proto po něm jdou a on se z něj vyklube snad ten pohraničník či co... asi v té knize byla nějaká politická úlitba režimu. 8^)
neprihlaseny_OC  
Mřížky byly myslím také v ABC (spolu s Lukášem a Jasíkem), ale je možné, že si to po těch letech pamatuji blbě.
A nemůže to být mix více knížek? Diverzanta špiona, který nebyl špionem, mám pocit, že odhalovali Indiáni z Větrova. Děda zní tak trochu jako Sivý čtverák a ty mřížky mi připomínají nějakou tábornickou knihu na styl foglarovek, co jsem kdysi měl, a možná bych ji uměl dohledat, až se dostanu někdy na víkend k rodičům, ale rakety si pamatuju jedině z ABC a určitě ne z té knížky.
Scalex Znám všechna písmena abecedy   a nebojím se je použít
Já to tenkrát hledal tady, netuším, kdo to zadal do Ptejte se knihovny.

Bohužel, jediné, jak se k té knížce dosíci, je potkat někoho, kdo to četl taky a má lepší paměť...