Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteratura

Spravuje:

ixiReklamanevim nazev/nevim autora/moc si z deje nepamatuju - ale rozhodne to bylo hezky! (a tak patram)


***stale patram - zakladni indicie:***
- ruskej (sovetskej) autor
- napsany desne davno (tipuju 50. leta minulyho stoleti)
- dej: kluk zavodne plave a furt se snazi srazit cas o kazdickou pikosekundu
- plaval motylkem (coz sem povazovala za nazev knizky ale to vyhleda jenom motylka od charriera)
***vyreseno!!!:*** (rajevskij - sportovec)

dale tu maj aktivni patracku:
- ajgor
- chipushit
- joachim

Jo, to jsem neřekl, že to mělo tyhlety divný ilustrace. Nechtělo se mi hledat slova na jejich popis. Ale koukám, že tam byla socha Davida a o pár stránek portrét Lenina, nikoli socha Lenina, jak mi říkala moje stará paměťová stopa.
Pan_Azathoth stay chudák pomýlený zelený pičusek 
jo jo jo, to bude ono, dík
Pan_Azathoth stay chudák pomýlený zelený pičusek 
Pan_Azathoth stay chudák pomýlený zelený pičusek 
to zní něco jako z edice knížky pro chytré děti nebo tak nějak se to jmenovalo
pátračka
- nejspíš leporelo (možná jenom brožura)
- předpokládám z padesátých let

šlo o jakousi knihu rekordů, na každé stránce jeden, netuším, jestli tam byly takové klasiky jako největší zvíře = vorvaň, ale předpokládám, že tam bylo největší země = Sovětský svaz, neboť to celé vrcholilo největším člověkem = Leninem
 
visitor vizita 
Začátkem 80. let jsem četl sci-fi, kdy se vyšetřovalo pomocí toho, že byl podezřelý uveden do vědomého snění (tzv. orínium) a tam byl vmanévrován do kritických situací a podle toho jak se rozhodl byl pak po probuzení souzen. Nebo tak nějak... Knížka byla poškozená: Přebal byl utržen asi se 20 úvodními a možná stejným počtem závěrečných stran. Takže ani tehdy jsem nezjistil jak se to jmenuje a kdo to napsal. Rád bych to dočetl, tak díky za nějaký hint
 
jj, už jsem to našel!
nechtěl bych vám úplně zkazit radost z hledání, ale konkrétně svazek čtvrtý
jo!
Jo už vim. Možná Lidé, věci, dobrodružství.
jo, vypadaj podobně, já ale možná pletu víc knížek dohromady, protože zrovna ta moucha vyšla v něčem jiném, pokud je seznam na netu kompletní, tohle byl takový spíš sborník, v karavaně co jsem koukal vyházely ucelené příběhy, tuším, že to byl čtvercový formát, menší, tak 21x21, pevná lesklá vazba a určitě tam vedle povídek byly ty vědeko-populární věci, bombard, technologie, byly tam i fotky.
neprihlaseny_OC  
Myslím asi nějaká Karavana.
dotak, knížka (možná edice) mého mládí
kdysi jsem četl povídku, vyšlo to v takové edici knížek, složených ze sci-fi a dobrodružných až hororových povídek prokládaných literaturou faktu, mimo povídky o žraločích robotech určených pro venuši, popis survival cesty alaina bombarda po oceánu, pak tam byl hororový příběh chlapa rozdrceného hydraulickým lisem, jehož duch se vtělil do mouchy, pak nějaké projekty futuristických kosmických lodí a vznášedel, koleoptér, ornitoptér...

a jinak tam byla právě povídka o nějaké farmě obklíčené obrovským hejnem mravenců, kolem které bylo něco jako nejdřív vodní příkop, který v pohodě překonali a pak nějaký menší, naplněný petrolejem, který ovšem překonali taky pomocí právě takovýhle mostíků, bylo to dost napínavé, pak se s nasazením života hrdina probíjí skrz mravenčí pláň ke stavidlu, aby zaplavil celé údolí.

mimochodem, nevzpomenete si někdo, co to bylo za edici? já to nemůžu najít...
 
jé, dík!
Nellzlopuchu jen zuby měří půl metru... 
patrně Společnost správných romantiků - Jiří Hogan
Dotaz, kniha pro mládež, česká, musela vyjít cca někdy 1994 plusmínus, zelený přebal s obrázkem a žlutým proužkem přes spodní roh.

Autor nějak cca jako Hollar, název netuším.

Děj (nešálí-li mne paměť): čtyři děcka, sourozenci (kluk a holka) a ještě kluk a jeho nový zpočátku neoblíbený nevlastní bratr zvaný "spratek Dan" pátrají po pokladu.
Luští německý návod nalezený na zadní straně/za rámem nějakého obrazu. Aplikuje se základní matematika, spouštějí se kolmice a tak.
Půjčují si koně Šemíka snad od místního policisty a jezdí s ním snad po zámecké oboře, zapřáhnou za kolo a počítají otočky a vyměřují tak přesnou mapu, kde v oboře jsou přesně rosety, hledají snad rovnostranný trojúhelník či tak nějakou základní geometrii podle textu z obrazu.
Nakonec poklad najdou a je tam vypjatá scéna s nějakým villainem, který tento chce pro sebe.
Dějem prorůstá umírněná verze brněnského hantecu (jedna ze sourozeneckých dvojic je z Brna, tuším nevlastní bratři). Děti zakládají "společnost za správného bycha" proti užívání tvaru bysme ve prospěch moravského/spisovného bychom. Heslem spolku je "zuby nehty".


A teď jsem zvědavá, jestli to a) někdo pozná a b) kolik si toho pamatuju správně.
 
ani nevím, jestli jsem to tenkrát dočetl, možná jsem po tom jen sáhl na návštěvě a musel to vrátit... uvidíme, jak jsou zásobené antikvariáty...
On těch mořskejch kusů má víc a všechny je mám doma, v pubertě jsem na něm celkem ujížděla :)
aha! dík!