Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteraturaOdpad

Spravuje:

lachauer

Může vás zajímatReklamaOd chvíle, kdy na pulty českých knihkupectví vtrhl světový bestseller Šifra mistra Leonarda, aby jedny nadchl a druhé rozlítil, uplynulo už přece jen trochu času a zvířená hladina se zase uklidnila. Rozbouřit ji ovšem nyní přichází románová trilogie domácí provenience s výmluvným názvem: Evangelium. Její autorka, Katrin Taillefer, žije a pracuje v Praze a odvaha jí rozhodně nechybí, jinak by se do tak kontroverzního a choulostivého tématu vůbec nepouštěla.

VYDÁVÁ NAKLADATELSTVÍ METAFORA
Výborná recenze!

dámy, můžete některá na stromovouse reagovat jinak než osobními urážkami?
 
Prosímtě, stromovous je starý macho, ten nikdy neuzná, že se zmílil nebo že někdy něco nevědel.
Bridget Per procelas ad portum 
Stromovus
TAK! Teď jsi na to přišel! A až se ti ty oči v sloup zase vrátí do normální polohy, tak můžeš začít hořce plakat, kolik jsi tím, čemu říkáš diskuze, ztratil času. (jen škoda, že už mě tím pádem nebudeš přesvědčovat o tom, žes onu teorii už taky samozřejmě slyšel dávno, a ne teprve, když to tady řekl donAntonio.)
 
stromovous Z matematiky jsem nematurovala  <°---<
Bridget
Tady už vážně zbývají jen oči v sloup.

Chápeš, že i_zcestná_teorie_může_být_stará, nebo prostě jen blbě interpretovaná a ještě podaná jako úžasný objev?

Nicméně už jsem všechno pochopil, ten románek je červená knihovna pro jednodušší ženy bez schopnosti držet se linie argumentace. Nemám vůbec nic proti braku a červené knihovně, smutné je pouze to, že je román vydavatelem představován jako historická beletrie s širšími ambicemi. To by si měla autorka pohlídat, vědět to předem, ani bych se o diskusi nepokoušel.
donAntonio Anthrópos zóon erótikon 
Bridget
Jaký zmatek? Je to prastarý výmysl. Markión a spol. byla celkem zjevně banda antisemitů...
Bridget Per procelas ad portum 
meritamm
Tak ti nevím, ale zdá se, že hoši v tom mají poněkud zmatek. Jeden (myslím, že donAntonio) praví, že to je stará vesta, nuda a dávno známá teorie, druhý se zase kácí z toho, jak strašlivý je to nesmysl a výmysl. Možná že by se měli napřed dohodnout mezi sebou ;)
 
boubaque This is my only line. 
Meritamm: To, co jsi právě napsala je naprosto dokonalý příklad toho, co popisuješ v první větě.

Mirathea: Knížky jsem jako příklad vybral podle toho, že v nich se jedná především o podání a ne o příběh (neříkám samozřejmě, že to jsou jediné, které stojí za to číst). Možná je někdo čte, aby měl pocit, že je něco víc než ti, co čtou brak, ale já osobně si také někdy přečtu brak (a nevidím v tom slově nic negativního), když je kvalitní a trochu nápaditý. Ale přece jen víc si užiju ty knihy, které mají broušenější formu :)
A ještě ke knize KT: tak jak bylo prvních 60 stran zajímavých a přes všechny popsané (pro mě) rušivé prvky jsem si tu knihu chtěl přečíst celou, tak dalších 100 stran mi přišlo neskutečně nudných. (Snažil jsem se na formu tolik nekoukat a asi se i trochu zlepšila, přesto několik prvků zmíněných v té předchozí kritice se opakovalo.) Už to dál asi číst nebudu.

Jinak mě to tady nějak přestalo bavit, jak se to tady najednou rozjelo. Takže vás tu asi nechám vašemu osudu
P3tr0s "Don't worry, the radiation level isn't  very high," Tom said glowingly.
Olrajt, vidím, že je tady čím dál větší švanda. Stromovousi, jaké argumenty, dokážeš prostě jenom urážet, nadávat a řešit si své komplexy! (lolec, takovou 180° inverzi už jsem dlouho neviděl)
 
stromovous Z matematiky jsem nematurovala  <°---<
Meritamm
Fajn, a nějaká odpověď na argumenty nebude? Nebo vnímáš jen některá slova, protože ostatním nerozumíš?
Stromovousi, je tak jednoduché o všem prohlásit, že je to hloupost, ubohost, opičárna, hrubohustá hovadina či jak jsi to nazval! Nevím, jaké komplexy si tady řešíš, ale pokud ti to přináší vnitřní uspokojení, můžeš ve svém výrazivu klidně přitvrdit. Je mi tě líto. A hodně štěstí při spolupracování s Demiurgem!
 
cywe, nebyl jsi to ty, když jsem napsal něco o kmenovém bohu?
stromovous Z matematiky jsem nematurovala  <°---<
Meritamm
Ještě jednou – TY musíš vysvětlit, proč Adonaj JE Satan, protože to je velmi neobvyklé tvrzení. Kdybych prohlásil, že ve skutečnosti neexistuje gravitace, musel bych vysvětlil, proč si to myslím, jinak by to ostatní oprávněně považovali za pouhý blábol.

Termín archont jsem použil záměrně, protože to VY jste tady začaly s gnosí, dámy. Archont je přisluhovačem demiurga a pokud je židovskokřesťanský bůh demiurgem, archonti jsou to, čemu věřící říkají andělé.

Autorka tvrdí, že židovský bůh je demiurg, kdežto křesťanský ne. Jak je potom možné, že oba využívají stejné pomocné entity, archonty/anděly?

Jinak ten linknutý článek je ubohý, svědčí o naprosté neznalosti judaismu – zakládá na zcestné premise Hospodina v univerzálním smyslu, jenomže židé nemohou za to, že křesťané udělali ze starozákonního židovského Boha univerzálního Boha – Kristus je z hlediska judaismu falešným prorokem a jeho "demokratický" způsob spásy musí působit nutný rozpor s předpokladem toho, že jsou Židé vyvoleným národem. Tento rozpor překonává křesťanství tím, že Starý zákon chápe jakousi "přípravku" pro příchod Spasitele. Pokud tento rozpor někdo nepřekoná a zůstane u rádoby křesťanského pohledu na svět, je už od toho jen krůček k primitivnímu antisemitismu – jenomže kdo nechává židy vyznávat Satana, není křesťanem, jen jen antisemitou, protože chápe CIZÍ kulturní prvek jako prvek nepřátelský vůči sobě samému!

Pokud přijmeme gnostický pohled na svět, židovskokřesťanského boha musíme nutně chápat jako jedinou entitu, navíc nikoli nepřátelskou. S Demiurgem je možné spolupracovat na přiblížení se Bohu.

donAntonio Anthrópos zóon erótikon 
Co víš, co dělá když má v něděli ráno čas...
Konžský náčelník by nezdevastoval New Orleans.
donAntonio Anthrópos zóon erótikon 
Meritamm
Víš, je to jako bych třeba já po tobě chtěl vysvětlení jaktože Katrin nemůže být 60-letý konžský kmenový náčelník... ;-)
 
"Satan ve skutečnosti nerozmlouval s Hospodinem, nýbrž s pravým Bohem, jehož tehdejší autoři označovali jménem Hospodin".

Čili je jasné že pravým Bohem není Hospodin, ale někdo jiný téhož jména :-)))
donAntonio
Díky za vysvětlení, už je mi to naprosto jasné :-)
 
stromovous
Co vedlo autorku k tomuto závěru se patrně můžeš dočíst v článku, na který tu odkazuje japok.
Asi jsem nějaká nedovzdělaná, ale ve spojitosti s křesťanským Bohem jsem nikde nenarazila na termín archont. Můžeš mi uvést nějaký konkrétní text?
Ježíš o sobě tvrdí, že je synem nebeského Otce (tedy křesťanského Boha) a nezdá se mi, že by někdy pracoval proti němu.

Vysvětlíš teď, proč Adonaj není Satan?
 
donAntonio Anthrópos zóon erótikon 
Meritamm
Ze stejného důvodu, proč není malým šedým králíkem z Alfa Centauri...
Každopádně je divné, že podle gnosis9net Hospodin je Satan pouze v situacích, kdy sám nehovoří se Satanem.
http://hledani.gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006110016