Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteraturaOdpad

Spravuje:

lachauer

Může vás zajímatReklamaOd chvíle, kdy na pulty českých knihkupectví vtrhl světový bestseller Šifra mistra Leonarda, aby jedny nadchl a druhé rozlítil, uplynulo už přece jen trochu času a zvířená hladina se zase uklidnila. Rozbouřit ji ovšem nyní přichází románová trilogie domácí provenience s výmluvným názvem: Evangelium. Její autorka, Katrin Taillefer, žije a pracuje v Praze a odvaha jí rozhodně nechybí, jinak by se do tak kontroverzního a choulostivého tématu vůbec nepouštěla.

VYDÁVÁ NAKLADATELSTVÍ METAFORA
Výborná recenze!

donAntonio Anthrópos zóon erótikon 
Meritamm
Pro slovo ruha (RuOKHaA) tam je uvdeno
Gender: Common

Takže to nic moc nenapovídá. Bylo by třeba vyhledat přímo místa, kde stojí to slovo s přísudkem. Podle slovesného tvaru by se asi nejsnáze poznal rod v aramejštině. Ale zatím všechno napovídá tomu, že obecně (duch) to bylo femininum, kdežto ve zvláštním významu maskulinum (Duch).

V arabském překladu bible se obdobně femininum "kalima" (= slovo) chová jako maskulinum, má-li význam "Slovo" (tj. Kristus). Stojí tam např. "kána 'l-kalima" namísto jinak gramaticky náležitého "kánati 'l-kalima"
Jan.S.Harold anděl si vyčlenil kyčle  (paraple virility)
BTW
K tý Boží (ne)pohlavnosti apod. je docela inspirativní útlá knížečka vynikajícího katolického teologa Ctirada Václava Pospíšila: "Maria - mateřská tvář Boha". Svýho času mě i dost zaujala...
 
donAntonio
Možná by se to dalo najít na http://www.peshitta.org/lexicon/
 
Jan.S.Harold anděl si vyčlenil kyčle  (paraple virility)
Přesně!
lachauer Značkovat. Měřit. Barvit. 
ano, třeba "pneumotorax" , což znamená "duše motorkáře"
Jan.S.Harold anděl si vyčlenil kyčle  (paraple virility)
Pokud vím, je řecké "pneuma" sice neutrum, ale v některých novozákonních spisech (a tuším že i v apokryfech) se s ním zachází jako s maskulinem... Což svědčí nejen o jazykové vybavenosti pisatelů, ale imho i něco málo o tom, jak to vnímali... :)
 
donAntonio
Trojiční teologie možná ano, ale pokud vím, s Duchem svatým přišli zřejmě jako první kumránští essejci - a to se ještě o žádnou Trojici nejednalo.
Na tu aramejštinu se mrknu, až budu mít chvilku.
 
donAntonio Anthrópos zóon erótikon 
Meritamm
A víš něco o aramejštině? Tuším, že v Pešittě (překlad Bible do aramejštiny) je "ruha d-qudša" maskulinum. Trojiční theologie ale IMHO vznikla zejména v řeckém jazykovém prostředí...
donAntonio
Nejde o to, v jakém rodě je Duch svatý v řečtině nebo latině, ale v jazyce, ve kterém se tenhle pojem vyskytl poprvé, což bylo s největší pravděpodobností v aramejštině nebo hebrejštině. Zcela jistě se "TO" snažili pojmenovat co nejvýstižněji.
 
Jan.S.Harold anděl si vyčlenil kyčle  (paraple virility)
Navíc imho nejde o to, co se nám zdá, ale o To, co jest... :))
 
boubaque This is my only line. 
Nebo svobody :)
 
stromovous Z matematiky jsem nematurovala  <°---<
Alegorie republiky nebo spravedlnosti jsou ženy a taky mě to nijak nedrásá a nepřipadám si ponížený :-)
 
donAntonio Anthrópos zóon erótikon 
Meritamm
Tak v těch starých jazycích je to různě. Latinsky "spiritus" m., řecky "to pneuma" n. Hebrejsky "ha-ruah" a aramejsky "ruha" (i arabsky ar-rúh) může být buď m. nebo f. Nejsem v tom tak zběhlý, tak nevím, zda je v tom nějaký významový rozdíl.
Pánové, dělala jsem si srandu s chlapama a ženskejma. Samozřejmě, že to není o nějakém vdávání a ženění, ale když se řekne "Bůh Otec" - vážně mi to nezní bezpohlavně.
Mimo to mužským rodem Ducha svatého v aramejštině bych si až tak jistá nebyla...
 
ANO
Móóóc se těším na Evangelium III, předchozí bylo pro mne nesmírně obohacující.
stromovous Z matematiky jsem nematurovala  <°---<
Existují i osvícené ženské. Každý může dodržovat dhammu stát se buddhou - a mezitím určitě vystřídá pár vtělení a je možné, že změní pohlaví.

Ale co se týče samotného osvícení, je pravděpodobnější, že k němu dojde v mužském těle. Není to nespravedlnost, je to z důvodu rozdílného prožívání energie - žena je "cyklus" (využívání moudrosti) a muž je "vývoj" (objevování nových myšlenek). Muž potřebuje pro dosažení osvícení zkušenost s ženstvím, a to buď formou aktivního vztahu s ženou (avšak bez závislosti) nebo integrací vlastní "ženské složky", nicméně pro ženu je jednodušší inkarnovat se v příštím životě do mužského těla a udělat to stejně, protože osvícení je přece jen "vývoj" a ne "využití moudrosti". Pro některé směry buddhismu je ženské tělo nižší formou inkarnace, ale podle samotného Buddhy je možné dosáhnout osvícení v jakémkoli těle.

proč to nemohlo osvítit ženskou? :)

(a aštar je taky chlap, btw)
stromovous Z matematiky jsem nematurovala  <°---<
Buddha taky není bůh. Je to chlap, kterého osvítilo.
P3tr0s "Don't worry, the radiation level isn't  very high," Tom said glowingly.
(proč se tu nedá mazat?)
 
P3tr0s "Don't worry, the radiation level isn't  very high," Tom said glowingly.
(jako taková říkanka, lolec)