Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravuje:

Šnek

Může vás zajímatReklamaTento klub zakládám pod dojmem zoufalého stavu diskuse v klubu Vegetariánství. Rád bych zde vytvořil prostor, kde si lidé mohou popovídat o stylech života v naší společnosti menšinových, jako je například život bez masa, bez auta nebo bez televize, život v anarchistické nebo protokřesťanské komuně atd. Diskutující nejsou povinni žít některým z alternativních stylů, ale měli by je respektovat. Proto se, prosím, zdržte výlevů označujících např. všechny vegetariány za nebezpečné cvoky, lidi bez televize za deformanty dětských duší atd.

Děkuji za pochopení.


Z jiných klubů na Okounu na příbuzná témata je možno doporučit BioLife (klub pro příznivce biopotravin).


Anabel Lee pubertalni, nevzdelana a vasnemi  zmitana chamrad a mrzka luza
ja se divim, ze jim treba neprijde na mysl, ze se i z tech pneusek muze neco uvolnovat, a sadit rostliny na hline, pod kterou je polystyren, to mi taky prijde hrube ekologicke :) myslim, ze lepsi reseni je treba ta jurta
 
JeromeHeretic Kdyz mas nuz, tak to neni survival, ale  taboreni.
To bylo surove, pane kolego. :-)
lillyofthevalley   >°ß°<
Mně se to nelíbí, bydlet v pneumatikách a petkách, byť sebelíp hlínou oplácených, bych nechtěla.

Tohleto recycle stavění beru jako kuriozitu.
Cichlasoma  
Krok do 22. st. n. l. Zeptej se vitariánů! :)
Tander Lee ... gradientně fašizující humanista  ... taky jeden z nás
Takže už to není návrat jen do 14. století, ale do 14. tisíciletí př.n.l.? :)
Cichlasoma  
no však nevařené! :)
Tander Lee ... gradientně fašizující humanista  ... taky jeden z nás
Možná pro poustevníka ano, ale když máš rodinu, tak fakanové občas nějaké to jídlo chtějí...
Cichlasoma  
(ta samosběrná střecha je nestandardní, v poušti ji tam typicky nedává... :) )
Cichlasoma  
no tak schválně, jestli to bude šlapat. reynolds se zaříkal, že je schopnej to tu postavit a že jinde v Evropě mu to už šlape.
Cichlasoma  
"A navic v tech starejch chalupach maj rovny zdi!"

pro někoho výhoda, pro někoho naopak... :)
Cichlasoma  
vařit je zhýčkanost. :)
JeromeHeretic Kdyz mas nuz, tak to neni survival, ale  taboreni.
(Jinak tedy si myslim tak nejak obecne, ze v podnebi, kde si zlotrila voda jen tak halabala meni skupenstvi, jak se ji zrovna zamane, je s vodou i zatepolvanim podstatne vetsi potiz, nezli v krajinach, kde tomu tak neni. Ono se trebas staci podivat, co takova zlotrila voda provede s betonem, kterej se ji nacucne a ona tam pak naschval zmrzne... a nevim, jak ten beton na tom ekobaraku je odizolovanej, kazdopadne pokud neni, tak na jare se jim pulka tech kopuli oloupe do hajzlu)
 
igi mors ontologica  -
Dobra poznamka, pojedu se tam podivat az na jare :)
JeromeHeretic Kdyz mas nuz, tak to neni survival, ale  taboreni.
Mimochodem, ta uzasna, samovodozberna strecha s nadrzi ma v nasich podminkach tu vyhodu, ze kazdou zimu ti mraz tu nadrz roztrha a celou zimu mas barak bez vody... Takze jakkoliv to v mexicky pousti muze bejt skvelej barak, tady bych rekl, ze ta uzasnost ma docela sve limity...
JeromeHeretic Kdyz mas nuz, tak to neni survival, ale  taboreni.
No a ja bych si o tom, ze se v nasich podminkach o to topeni v takovymhle zupadupa baraku nemusis starat, dovolil vyjadrit jistou pochybnost. Ale ze kdyz barak z pulky zahrabes do hliny, nemusis v nem tolik topit, vedeli uz stari slovane, kdyz si vyhrabavali ty svoje polozemnice. Takze to mi jako objev taky nijak kulervouci neprijde...
Tander Lee ... gradientně fašizující humanista  ... taky jeden z nás
Tak jasně, pasivní barák na České sibiři v 15. století byl mimo možnosti tehdejší technologie :) Navíc na něčem museli tenkrát vařit a odpadní teplo z ohniště, později z pece, se na topení docela hodí. Což mi tady trochu chybí - záchod a "koupelnu" ukázali, co takhle kuchyň?
JeromeHeretic Kdyz mas nuz, tak to neni survival, ale  taboreni.
No, je pravda, ze tyhle pneumatikovy domy jsou asi lepe resene ohledne te tepelne izolace, takze trebas ani toho drivi bys tolik nepotreboval, to je zase fakt... ale jinak +- nejake tyhle odchylky souhlas. A navic v tech starejch chalupach maj rovny zdi!
Cichlasoma  
jasně, no, tady nemusíš topit (zdi jsou tak tlustý hliněný, aby za léto naakumulovaly teplo přišlé tou skleněnou skosenou jižní stěnou) a nevadí, když na pozemku nelze rozumně postavit studnu. (jak dalece je to výhoda, o tom lze diskutovat (ono toho dřeva musíš na zimu - jak Ti nemusím vykládat - nanosit docela dost); není teda asi od věci připomenout, že on to původně vyvinul pro poušť iirc v Novym Mexiku, kde tyhle výhody maj (ještě) větší relevanci. (ale mě se ta idea, že se nemusíš o topení starat vůbec, dost líbí i tady... :) )
Tander Lee ... gradientně fašizující humanista  ... taky jeden z nás
reynolds tedy nevynalézá 300 let staré chalupy a odpovídající pohodlí, ale vymyslel a vyladil systém, jak více či méně spartánsky žít v "lodi" nepotřebující nic zvenčí

No když to je přesně ono - na té naší chalupě byli taky plus minus nezávislí na čemkoli z okolí. Stačila jim ta chalupa, vlastní studna, zahrádka, pár políček okolo a dříví z lesa*... (Dnes by tam jen pro mírnou modernizaci stačilo hodin pár FV panelů na střechu (k čemuž stejně asi během několika let dojde) a pár dalších drobností a může tam stejně nezávisle fungovat dalších 500 let - zejména, když by mi soused prodal ten pozemek, co k ni původně patřil).

*) Mám dojem, že jako svobodníci měli dokonce, pokud jde o sběr dřeva, i nějaká oficiálně přiznaná práva.

Cichlasoma  
pár poznámek k earthships:

ve stavbě z odpadků a přírodnin je celý vtip jen z (imho menší) části. jde imho hlavně o dům VŮBEC nepotřebující připojení k sítím přivádějícím vodu a energii (a odvádějícím splašky). proto "earthship", samozřejmě je to realisovatelné z konvenčnější materiálů a s konvenčnějším vzhledem. reynolds tedy nevynalézá 300 let staré chalupy a odpovídající pohodlí, ale vymyslel a vyladil systém, jak více či méně spartánsky žít v "lodi" nepotřebující nic zvenčí - má v arsenálu mnoho fíglů, které nasazuje v závislosti na lokálních podmínkách (teplotu vevnitř lze regulovat nejen samočinně se otevírajícím poklopem ve střeše, ale také lze (nepřekvapivě) regulovat velikost nezakryté skleněné jižní stěny (která má sklon odpovídajícím místním podmínkám) atd.
pneumatiky se používají jen jako levný způsob jak zařídit, aby tlustá zeď z upěchované hlíny držela tvar (nějaké duté tvárnice či co poslouží stejně dobře a proti pneumatikám měl dříve někdo mocný výhrady, že se z nich může uvolňovat arsen, ale už je to asi přešlo, obecně je mimochodem u nás na úřadech vstřícnost k earthshipům překvapivě velká.
myslím, že beton se typicky v nějaké míře do směsi, kterou se oplácávají pneumatiky, přidává, ale železobeton je netypický, lze to dělat zcela bez železa, ale obecně je reynolds pragmatik a ničemu se nebrání, hlavní je cena a funkčnost.
ten český exemplář je spartánštější, než je obvyklé, např. sprchy bývají komfortnější, možná zadavatelé chtěli co nejlevnější variantu, možná si libují v asketickém způsobu života.
(jak řešit záchod apod., na to má reynolds taky řadu variant.)
nevím, proč na aktualne píšou, že se chystá vydat knihu, podle které lze postavit earthship svépomocí (resp. s pomocí party Ukrajinců), vydal knih už celou sérii, všechny informace tam jsou, největší kumšt je samozřejmě vše vyladit pro konkrétní podmínky. (lze je samozřejmě i stáhnout, třeba na uloz.to). ale jsou staršího data, snad chystá update.