Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravuje:

Šnek

Může vás zajímatReklamaTento klub zakládám pod dojmem zoufalého stavu diskuse v klubu Vegetariánství. Rád bych zde vytvořil prostor, kde si lidé mohou popovídat o stylech života v naší společnosti menšinových, jako je například život bez masa, bez auta nebo bez televize, život v anarchistické nebo protokřesťanské komuně atd. Diskutující nejsou povinni žít některým z alternativních stylů, ale měli by je respektovat. Proto se, prosím, zdržte výlevů označujících např. všechny vegetariány za nebezpečné cvoky, lidi bez televize za deformanty dětských duší atd.

Děkuji za pochopení.


Z jiných klubů na Okounu na příbuzná témata je možno doporučit BioLife (klub pro příznivce biopotravin).


Cichlasoma  
No já furt řikám, že natvrdlý pečivo a sýr, co prošel dnes, neni nic nedůstojnýho, neni to žádná 14 dní prošlá slanina. :) Takže to s důstojnotí neberu a na charitu bych spoléhal víc než na daně, proč platit daň z vyhozenýho jídla, nevim, je to naprosto ekologickej odpad.
popcorp Zfetovaný židovský  negr
supermarketů je hodně. To je fakt. A když má Kaufland nasmlouváno pět tun rajčat ze Španělska, tak když v Lidlu budou mít zrovna slevy, tak jim prostě něco zbyde. Takže důsledek je větší cena pro spotřebitele, aby podobné ztráty kompenzovali + plno zbytků.
Což se nestane na trhu, kde si každý prodávající donese množství zboží tak, aby všechno plusmínus prodal a co zbyde, nechá si na další den, nebo prodá na konci dne pod cenou, aby zaplatil alespoň náklady.
Tander Lee Si tacuisses, philosophus mansisses. 
Český rozhlas Radiožurnál.
Tander Lee Si tacuisses, philosophus mansisses. 
Jo, takhle ano. Zákony jsou špatné a majitel supermarketu to může podporovat pouze "pokoutně". A ani nepopírám, že se mnoho z toho dá i sníst (tuhle jsem taky omylem osmažil nějaké karbanátky na slanině, která byla prošlá snad 14 dní - a rozhodně už nebyla OK, jak jsem zjistil pozdě. Blbě nám z toho nebylo), ale vyšší riziko tam rozhodně je.

A pak je tu ještě ta otázka důstojnosti - ano, vyhazovat jídlo je špatné (také k tomu mám odpor), ale krmit tím lidi v tak bohaté společnosti? Co, radši ta daň? Každý podnikatel platí Ekokomu za produkovaný odpad (nějakou korunu za tunu nebo tak nějak), tak proč by nemohli prodejci potravin platit za produkci odpadu jídla? Navrhuji, aby si charitativní organizace založili nějaký Foodkom a tenhle systém zavedli - IMHO by to bylo lepší, než se probírat odpadky a hledat v tom jídlo pro chudé.

malej Béééé 
Divný. Většinou je to pečivo hned pryč a často je ho nedostatek. Logisticky to zase takový problém není – přivezu čerstvé, odvezu staré. BTW, legislativně by přeci možná šlo prošlé potraviny dávat "pouze pro krmné účely". A stíhat někoho, kdo dobrovolně jí psí konzervy, snad není možné.
Cichlasoma  
Zdroj?
Cichlasoma  
No a některý supermarkety či restaurace to vyhazujou.
sheck Buďme realisté, požadujme nemožné! 
Mohu sloužit jen naším místním supermarketem, ale tam mají v chladících boxech speciální polici, kde se věci procházející tohoto nebo příštího dne prodávají s 25% - 50% slevou. Miluji tu polici a vděčí jí za většinu vinných klobás.
Cichlasoma  
Já to nechápu. I lokální produkce někdy shnije/ztvrdne. A jaké se jim hází klacky pod nohy krom toho, že lidi radši nakupují v supermarketech?
Cichlasoma  
Ne, není to humus, jseš mimo. Běžně je tam jen trochu ztvrdlý pečivo. A v tom článku se píše o sýru, kterýmu zítra končí trvanlivost.
Majitel supermarketu nemusí oficiálně vědět, k čemu to je, řekne "ty nepoužitelný potraviny" jsme - jestli Vás to z snad z nějakýho důvodu zajímá - odložili tamhle. Neoficiálně může vědět, že tihle to pokoutně dávají bezdomovců. No a ty zákony, které zmiňuješ a podle kterých se s tím ti charitáři nemohou postavit na náměstí, jsou zločinné, v tom se Šnekem naprosto souhlasím.
Tander Lee Si tacuisses, philosophus mansisses. 
Což ovšem není to, co popisoval tento článek. U nás obchodníci nic nevyhazují takhle brzo. Ono je tu lhůtu možné o nějakou dobu překročit a prodávat to se slevou. (Mám dojem, že se také rozlišuje "datum minimální trvanlivosti" a "spotřebujte do" - to první se dá zkontrolovat a prodávat dál třeba v té slevě, to druhé se prostě konzumovat nesmí.)
malej Béééé 
Tak třeba trochu ztvrdlý pečivo není vůbec žádný problém sehnat. Jezdím takhle do pekárny pro "starý" chleba pro zvířata. Jedná se o neprodané kusy stažené právě z marketů. Není sice zadarmo, ale za nějaký bakšiš.
popcorp Zfetovaný židovský  negr
to beru. Stejně bych ale byl raději, kdyby se ten odpad vůbec neprodukoval -- tzn. neházet klacky pod nohy drobným prodejcům, kteří budou prodávat třeba lokální produkci.
Tander Lee Si tacuisses, philosophus mansisses. 
To je právě to, co nejde. Vsadím se, že v zákoně je napsáno něco jako, že se "nesmí uvádět do oběhu potraviny s prošlou dobou spotřeby". A docela chápu, že si provozovatelé supermarketů nechtějí oficiálně vzít na triko nějakou hromadnou otravu svým zbožím. Zboží den po lhůtě spotřeby, včerejší pečivo a scvrklá jablka stejně většinou jen opráší a přendají v regálech dopředu - to, co se dostane do kontejnerů už musí být fakt humus.
Cichlasoma  
No a není pak zločin nerozdávat u vrat supermarketu bezdomovcům jídlo nonstop? Taky by to ten market nepoložilo.
Cichlasoma  
(Trochu ztvrdlý pečivo žádný normy snad proboha ještě neporušuje. *Minimální* trvanlivost u sýrů je nesmyslně nízká atd.; když byla u něčeho dlouhá několik měsíců, jak by mohlo vadit překročení o pár dní?)
Šnek the true place for a just man  is also a prison
TL: Jídlo se třeba vyhodí 21. ledna v podvečer, protože mu končí záruční doba. Co je nehygienického na tom, že ještě 21. ledna večer z toho FNB uvaří polévku?
Šnek the true place for a just man  is also a prison
Cichlasoma: Zločiny se obvykle páchají z nějakého vlastního zájmu. Často velmi srozumitelného.
Cichlasoma  
-100. Den po lhůtě? Pche! Včerejší pečivo? No a? Scvrklý jabka?
Ať si organisátor charity posoudí, co chce rozdávat a ať třeba uvádí, že je to na vlastní nebezpečí, že to žádný hygienik neschválil. Tečka.
Šnek the true place for a just man  is also a prison
TL: Tak třeba přístup zmíněných FNB je v tom, že žádají v supermarketech například o zeleninu, která toho dne končí, a proto by se vyhodila, případně o tu, která se vyhazuje proto, že je nahnilá, a všechno jim projde pod rukama a očima (tu nahnilou podle možností okrájejí a využijí částečně), když z toho chystají ty různé svoje veganské polévky a pod., které pak rozdávají.

Není potřeba to nijak dál "institucionalizovat", funguje to z iniciativy lidí. Ale je idiocie snažit se v tom aktivistům FNB bránit, ať už znehodnocováním potravin, zákazem vaření a rozdávání té polévky a pod.