Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravuje:

Šnek

Může vás zajímatReklamaTento klub zakládám pod dojmem zoufalého stavu diskuse v klubu Vegetariánství. Rád bych zde vytvořil prostor, kde si lidé mohou popovídat o stylech života v naší společnosti menšinových, jako je například život bez masa, bez auta nebo bez televize, život v anarchistické nebo protokřesťanské komuně atd. Diskutující nejsou povinni žít některým z alternativních stylů, ale měli by je respektovat. Proto se, prosím, zdržte výlevů označujících např. všechny vegetariány za nebezpečné cvoky, lidi bez televize za deformanty dětských duší atd.

Děkuji za pochopení.


Z jiných klubů na Okounu na příbuzná témata je možno doporučit BioLife (klub pro příznivce biopotravin).


Cichlasoma  
Ne, není to humus, jseš mimo. Běžně je tam jen trochu ztvrdlý pečivo. A v tom článku se píše o sýru, kterýmu zítra končí trvanlivost.
Majitel supermarketu nemusí oficiálně vědět, k čemu to je, řekne "ty nepoužitelný potraviny" jsme - jestli Vás to z snad z nějakýho důvodu zajímá - odložili tamhle. Neoficiálně může vědět, že tihle to pokoutně dávají bezdomovců. No a ty zákony, které zmiňuješ a podle kterých se s tím ti charitáři nemohou postavit na náměstí, jsou zločinné, v tom se Šnekem naprosto souhlasím.
Tander Lee Si tacuisses, philosophus mansisses. 
Což ovšem není to, co popisoval tento článek. U nás obchodníci nic nevyhazují takhle brzo. Ono je tu lhůtu možné o nějakou dobu překročit a prodávat to se slevou. (Mám dojem, že se také rozlišuje "datum minimální trvanlivosti" a "spotřebujte do" - to první se dá zkontrolovat a prodávat dál třeba v té slevě, to druhé se prostě konzumovat nesmí.)
malej Béééé 
Tak třeba trochu ztvrdlý pečivo není vůbec žádný problém sehnat. Jezdím takhle do pekárny pro "starý" chleba pro zvířata. Jedná se o neprodané kusy stažené právě z marketů. Není sice zadarmo, ale za nějaký bakšiš.
popcorp Zfetovaný židovský  negr
to beru. Stejně bych ale byl raději, kdyby se ten odpad vůbec neprodukoval -- tzn. neházet klacky pod nohy drobným prodejcům, kteří budou prodávat třeba lokální produkci.
Tander Lee Si tacuisses, philosophus mansisses. 
To je právě to, co nejde. Vsadím se, že v zákoně je napsáno něco jako, že se "nesmí uvádět do oběhu potraviny s prošlou dobou spotřeby". A docela chápu, že si provozovatelé supermarketů nechtějí oficiálně vzít na triko nějakou hromadnou otravu svým zbožím. Zboží den po lhůtě spotřeby, včerejší pečivo a scvrklá jablka stejně většinou jen opráší a přendají v regálech dopředu - to, co se dostane do kontejnerů už musí být fakt humus.
Cichlasoma  
No a není pak zločin nerozdávat u vrat supermarketu bezdomovcům jídlo nonstop? Taky by to ten market nepoložilo.
Cichlasoma  
(Trochu ztvrdlý pečivo žádný normy snad proboha ještě neporušuje. *Minimální* trvanlivost u sýrů je nesmyslně nízká atd.; když byla u něčeho dlouhá několik měsíců, jak by mohlo vadit překročení o pár dní?)
Šnek the true place for a just man  is also a prison
TL: Jídlo se třeba vyhodí 21. ledna v podvečer, protože mu končí záruční doba. Co je nehygienického na tom, že ještě 21. ledna večer z toho FNB uvaří polévku?
Šnek the true place for a just man  is also a prison
Cichlasoma: Zločiny se obvykle páchají z nějakého vlastního zájmu. Často velmi srozumitelného.
Cichlasoma  
-100. Den po lhůtě? Pche! Včerejší pečivo? No a? Scvrklý jabka?
Ať si organisátor charity posoudí, co chce rozdávat a ať třeba uvádí, že je to na vlastní nebezpečí, že to žádný hygienik neschválil. Tečka.
Šnek the true place for a just man  is also a prison
TL: Tak třeba přístup zmíněných FNB je v tom, že žádají v supermarketech například o zeleninu, která toho dne končí, a proto by se vyhodila, případně o tu, která se vyhazuje proto, že je nahnilá, a všechno jim projde pod rukama a očima (tu nahnilou podle možností okrájejí a využijí částečně), když z toho chystají ty různé svoje veganské polévky a pod., které pak rozdávají.

Není potřeba to nijak dál "institucionalizovat", funguje to z iniciativy lidí. Ale je idiocie snažit se v tom aktivistům FNB bránit, ať už znehodnocováním potravin, zákazem vaření a rozdávání té polévky a pod.

Tander Lee Si tacuisses, philosophus mansisses. 
Jasně, jenže to jídlo se vyhazuje z důvodů, že nesplňuje hygienické požadavky. Takže sice normální lidi už to kupovat nesmějí, tak to dáme nějakým bezďákům?
Cichlasoma  
Inu, jde o to, jak by to supermarket zpřístupnil. Když to vždycky po zavíračce rozdá/vystaví za vrata k rozebrání, lidi s tím budou počítat a on přijde o nějakou tržbu. To je taky srozumitelný zájem.
Cichlasoma  
No kdyby to bylo tak, že když to nesním já, dostane to bezdomovec, tak prosím. Ale tak to zdaleka vždy není. "Nepodílení se na systému" to tak úplně není, ale je to zmenšování celkové spotřeby, no.
Tander Lee Si tacuisses, philosophus mansisses. 
V zásadě souhlasím s popcorpem - ale nejsem si zcela jist, zda by ty zbytky/prošlé potraviny měla dostávat charita. Přijde mi to nedůstojné a v zásadě nebezpečné - to už bych byl radši pro zavedení "daně ze zbytků" určené na charitativní krmení potřebných. (Něco jako je příspěvek na fond kinematografie.) Taky samozřejmě občas sním něco po datu spotřeby, ale institucionalizovat se mi to nezdá vhodné.

Samozřejmě, pokud někoho baví, to jest není-li k tomu nucen existenčně, vybírat kontejnery, tak prosím, ale dělat z toho ctnost?

Šnek the true place for a just man  is also a prison
Popcorp: Ale toho jídla se vyhazuje víc, než všichni tito lidé v současnosti spotřebují. Frýgan v tomto smyslu nikomu neujídá, jen pomáhá nám všem tím, že snižuje množství odpadu a množství produkce.
Šnek the true place for a just man  is also a prison
Vidím v tom podobný zločin, jako když v oné pověsti hraběnka tancovala v chlebových střevíčkách. Jsou tu lidé, kteří potřebují jíst, já to jídlo mám a sám ho nechci, ale cíleně jim znemožním, aby se jím najedli oni; jak se dá tvrdit, že tohle není zločin?
popcorp Zfetovaný židovský  negr
tím jsem narážel zejména na ten dumpster diving: Snaha nepodílet se na systému je společná spoustě anarcho-eko-hippie hnutí, které mají většinou tu neparticipaci vidí v tom, že je budou živit lidé na systému se podílející. Prostě mi přijde postavené na hlavu žít zadarmo z jídla, na které má někdo jiný mnohem větší řekněme "právo" (i když je to blbý výraz) a na které bych si pohodlně mohl vydělat.
Proti dalším aktivitám, které jsou tam zmíněny, jako např omezování spotřeby a recyklace/výměna nepotřebných věcí samozřejmě nic nemám.
Cichlasoma  
Jasně, takhle jo.
(Když supermarket ty zbytky před vyhozením sešrotuje, přímo zločin v tom sice nevidím, ale pěkné mi to nepřijde.)
Šnek the true place for a just man  is also a prison
Popcorp: Já jsem toho názoru, že pokud je někdo v produktivním věku, měl by si na svůj chleba vydělat prací.

Sběračství je také práce.

Zbytky, co se neprodají by měla dostat nějaká charita, která je rozdá těm, kdo si jídlo doopravdy nemohou dovolit.

Co znamená "měla by"? Takovéhle iniciativy jsou (třeba Food, Not Bombs), ale obchody i úřady jim hází klacky pod nohy. Kdo je podle Tebe odpovědný za to "měla by"?