Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravuje:

Šnek

Může vás zajímatReklamaTento klub zakládám pod dojmem zoufalého stavu diskuse v klubu Vegetariánství. Rád bych zde vytvořil prostor, kde si lidé mohou popovídat o stylech života v naší společnosti menšinových, jako je například život bez masa, bez auta nebo bez televize, život v anarchistické nebo protokřesťanské komuně atd. Diskutující nejsou povinni žít některým z alternativních stylů, ale měli by je respektovat. Proto se, prosím, zdržte výlevů označujících např. všechny vegetariány za nebezpečné cvoky, lidi bez televize za deformanty dětských duší atd.

Děkuji za pochopení.


Z jiných klubů na Okounu na příbuzná témata je možno doporučit BioLife (klub pro příznivce biopotravin).


r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Za brožurku díky, až bude čas, tak si ji přečtu. A teď mne omluvte, odcházím se zneklidnit.
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Já měl za to, že FT certifikace výrobce požaduje rozumnou pracovní dobu a slušnou mzdu jeho zaměstnanců. Ne, že nikoho zaměstnávat nebude. Pokud to "slušnou" a "rozumnou" je nastaveno tak, že v praxi není možné nikoho zaměstnat, tak je to námět k zamyšlení (nebo k diplomce ;).
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
JH: Podezření z hejtu jsem vyslovil proto, protože všechny ty argumenty jsou opravdu už století, které jsme řešili už několikrát. Tisíckrát vyvrácené lži se vaří stále dokola.

Mimochodem, koukám, že někteří tentokrát zareagovali rychle: Reakce na lživý článek "Fair Trade nehraje fér aneb Moderní kšeftování s odpustky" (Neviditelný pes, 21. 2. 2012)

Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
Robot: Celkovou metastudii neznám, očekával bych, že na to budou nanejvýš různé diplomky.

Je také těžké hodnotit "povedl" a "nepovedl". FT projekty situaci určitým způsobem rozhýbávají. V Egyptě jeden čas vláda cíleně ničila pole s biobavlnou, dnes už je to snad za námi, takže tam se dá říci, že to byl úspěch, pak neúspěch, dnes úspěch... ale nikdo neví, co politicky přijde následně. Totéž třeba program "káva místo koky" v Jižní Americe -- občas se do toho vloží drogové kartely, protože se jim nelíbí, že jim ubývá pěstitelů, pak z USA podporované ničení kokových polí vede k ničení celých úrodných pásem, kde se zničí obrovské výměry FT kávových polí (protože na rozdíl od velkovýrobců jsou to malá políčka, kterým se letadla s totálními herbicidy nevyhýbají) atd. To hlavní, co FT přináší, je uvědomění lidí v našich zemích, že některé produkty, které spotřebováváme, přinášejí utrpení lidem v jiných zemích, a že je možno s tím něco dělat. FT je jedna z mnoha možností, která není samospasitelná, ale možná více než jiné probouzí tohle uvědomění.

JeromeHeretic Kdyz mas nuz, tak to neni survival, ale  taboreni.
To omezuje jejich schopnost trvale vymanit sebe a svou rodinu z chudoby a znevýhodňuje pěstitele, kteří dokáží jiným nabídnout práci a tak jim pomoci vymanit se z chudoby.

V tomto bych se FT zastal, nebot to je prave jedna z jeho nosnych myslenek. Jednim z hlavnich cilu, ktere FT sleduje, je vymanit "vykoristovane" delniky ze zavislosti na vykoristovateli a misto ukrutne nizkych mezd, za ktere tam delali, nebo prodavali sve produkty, jim nabidnout slusnou cenu, ktera je takova, ze jim to umozni se k takovemu kroku odhodlat. Clovek, ktery by se za danych podminek stal "velkostatkarem" (neni to asi spravny termin, ale snad rozumis, co tim myslim) a zacne najimat dalsi lidi na praci, je potencialne tim vykoristovatelem, na ktereho nadaval, pred tim, nezli zacal delat pro FT.

Sneku: Sem nechtel hatovat, ale jak uplne presne FT funguje, jsem netusil. A nezlob se na me, ale takovy ten bolsevicky princip, ktery v dusledku muze vest k updadku kvality, tam proste vidim. (Na druhou stranu, nejak me nenapada, jak to delat lepe. Situace v techto zemich je proste velmi obtizna a pro evropana kolikrat i dost nepochopitelna a tezko rozklicovatelna)
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
Robot: Nevím, jestli jsi někdy potkal třeba tuhle brožuru. Ta objasňuje základní principy a podle informací v textu se kdyžtak můžeš ptát přesněji.
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Ideální by byla metastudie shrnující výsledky studií těchto jednotlivých regionálních projektů. Zajímavé by byly i studie zabývající se případy, kdy se v daném regionu FT nepovedl.
JeromeHeretic Kdyz mas nuz, tak to neni survival, ale  taboreni.
Jo, to je pravda, taky mi neprijde, ze by to bylo nekvalitni.
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
Robot: Tady jde o to, co je pro Tebe "nezávislé zhodnocení programu FT". Každý jednotlivý program FT je nakonec "ojedinělá historka". FT je jen malinká část světového obchodu (odhadem desetina promile celkově, jen u některých výrobků je to vůbec nějak statisticky významné -- u kávy asi dvě procenta). Jsou to jednotlivé projekty, u nichž můžeš srovnávat situaci "před a po" v určitém regionu.

Takže co konkrétně bys hledal?

Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
Robot: Nutno si ještě uvědomit, že existuje celá řada různých certifikací a že ne každá, která operuje slovem "férový" nebo "spravedlivý", je Fair Trade (je to podobné jako s ekologickým zemědělstvím). Právě vekovýrobci a velkodovozci si občas dělají svoje "certifikace" (stylu "Albert Quality" nebo ta právě diskutovaná pennymarketí "česká kvalita"), v nichž tvrdí leccos, co může FT uvést do řečí, protože se to samo jako FT tváří, i když jím není.
 
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
To jsem rád. Jinak by to bylo pěkné chucpe. A do třetice (a naposledy):

"Neexistují žádné ověřitelné informace o úspěchu Fair Trade: Namísto statistických údajů o vlivu na životní prostředí a socioekonomických indikátorů tato organizace publikuje pouze ojedinělé historky a pečlivě vybrané nereprezentativní případové studie."

Odkaz na nějaké nezávislé zhodnocení programu FT by byl velice žádoucí.
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
Robot: Standardy certifikace vyžadují, aby pěstitelé byli nezávislí na nájemné práci. Povolují užívání práce rodinných příslušníků s pouze občasným najímáním dělníků.

Tohle například není pravda.

Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
Robot: Tak tohle je třeba jen teoretická "logická" úvaha, pro kterou nejsou praktické podklady.

Především, zemědělci zapojení do FT dodávají své výpěstky a výrobky do FT. Není to tak, že by se rozhodovali, kam který produkt prodají, nýbrž když jsou začleněni do nějaké sítě FT, tak jdou všechny produkty do ní. (Možná se najde nějaká výjimka, ale nevím o ní.)

Dále, projekty FT vycházejí z toho, že zákazníkům by se mělo nabízet více než jen vědomí, že přispěli na sociální projekt, proto přechod na FT znamená též změnu samotného způsobu hospodaření (často na ekologické či biodynamické), pěstovaných odrůd (například u kávy Arabica místo Robusty) i důraz na kvalitu.

Co se týče samotných spotřebitelských reakcí i testů, je většina produktů FT, kde se kvalita dá nějak srovnávat (srovnávat se moc nedá třeba u různých specifických řemeslných výrobků), na špičce nebo velmi blízko špičce (špičku ale nikdy netvoří velkovýrobci, kteří produkují tyhle antiFT kampaně, nýbrž tradiční menší soukromé podniky). V konkrétních případech sám vím o řadě lidí, kterým např. běžně dostupné kafe nechutná poté, co začali kupovat opravdu dobré kafe z FT.

Konkrétně o kávě, banánech a kakau, které se tam zmiňují, mohu říci, že málokdy najdeš na trhu výrobek, který je s FT kvalitou srovnatelný.

r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Navíc to také neznamená, že ty kvalitní suroviny skončí v supermarketu. Jinými slovy: I kdyby výrobci do systému FT dodávali produkty nižší kvality, pořád je možné, že FT je v poměru cena/výkon pro spotřebitele mnohem výhodnější než zbytek nabídky na trhu.

Tedy tato argumentace je tedy víceméně demagogická. Tak, co tam máme dál?

" Standardy certifikace vyžadují, aby pěstitelé byli nezávislí na nájemné práci. Povolují užívání práce rodinných příslušníků s pouze občasným najímáním dělníků. Úspěšní zemědělci, kteří si mohou dovolit platit dělníky, se tudíž nekvalifikují nebo o certifikaci přicházejí. To omezuje jejich schopnost trvale vymanit sebe a svou rodinu z chudoby a znevýhodňuje pěstitele, kteří dokáží jiným nabídnout práci a tak jim pomoci vymanit se z chudoby."
popcorp Zfetovaný židovský  negr
to by ale znamenalo, že výkupce FT musí koupit cokoliv. Což nemusí.
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
OK. Tak třeba: "Produkty Fair Trade nejsou vysoce kvalitní: Ve skutečnosti se jedná o průměrnou až nižší kvalitu. Zemědělci totiž nejkvalitnější výpěstky prodávají na volném trhu, kde za ně dostanou vyšší cenu. Do systému Fair Trade, kde mají výkupní ceny zaručené, dodávají kvalitu podřadnější, kterou by jinak na volném trhu prodali levněji nebo vůbec ne. To platí pro kávu, banány, kakao i jiné produkty."

To vypadá celkem logicky.
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
To je stále stejné století, které se na Okounu i jinde diskutovalo už mnohokrát. Všechny ty námitky se dají jednotlivě probrat a buď vyvrátit, nebo ukázat jako irelevantní.

Máš k tomu něco nového, nebo jsi jen po ránu nasraný a přemýšlíš, kde bys zas udělal flejm? Pro jistotu nechám otevřenu i velmi málo pravděpodobnou třetí možnost: Pokud Tě to opravdu zajímá, přepiš sem vždy nějaký z těch jejich "argumentů", a já Ti ho podrobně rozeberu.

sheck Buďme realisté, požadujme nemožné! 
Tož já nevím, jediné, k čemu se můžu vyjádřit, je kvalita a ta se mi zdá, že stojí za ty peníze navíc.
JeromeHeretic Kdyz mas nuz, tak to neni survival, ale  taboreni.
Neco k fair trade. Dle tohoto clanku to nevypada, ze by to byl zas az tak skvelej vynalez:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-fair-trade-nehraje-fer-ddi-/p_ekonomika.asp?c=A120220_111623_p_ekonomika_wag
 
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
# Vážení přátelé,
#
# zveme Vás na další setkání v rámci Pražské školy alternativ, tentokrát s názvem
# Stanou se družstevníci blanickými rytíři české ekonomiky?. Koná se v pondělí 27.
# února od 18:00h. Místo konání: DIVUS, jižní křídlo, Bubenská 1, Praha 7.
#
# 1. ledna 2012 začal Mezinárodní rok družstev, vyhlášený VS OSN pod heslem:
# "Družstva vytvářejí lepší svět!" Česká družstva vybudovala již za c.a k.
# monarchie tak významné projekty jako pražskou Petřínskou rozhlednu, legendární
# "Posázavský pacifik" (železnici Modřany - Čerčany - Dobříš) či Národní divadlo,
# a za 1. republiky mj. Pražskou ZOO. Koncem 80. let dosáhl věhlasu družstevní
# Agrokombinát Slušovice, který byl v roce 1990 rozbit. Současně bylo do
# ekonomických i morálních trosek uvrženo celé české družstevnictví.
# Vystoupí: Magdalena Hunčová, Jaromír Císař (bývalý ministr MMR), František
# Stočes (Alternativa zdola). Moderuje: Jiří Silný (Ekumenická akademie)
#
# Těšíme se na Vás, team Pražské školy alternativ
# http://www.ekumakad.cz/cz/projekty/prazska-skola-alternativ
# http://www.facebook.com/pages/Pražská-škola-alternativ